• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Ліквідацію наукових організацій доведеться узгоджувати з РАН

  1. Академіки отримають важелі впливу
  2. Вчені займуться прогнозуванням

Фото: wikipedia.org

Російська академія наук (РАН) буде узгоджувати ліквідацію та реорганізацію державних наукових організацій, за винятком тих, що знаходяться у віданні федеральних міністерств і відомств, які підпорядковуються Президенту РФ. Голова Комітету Держдуми з освіти і науки В'ячеслав Ніконов повідомив, що депутати визначилися з тим, як будуть сформульовані поправки до другого читання законопроекту про РАН.

Академіки отримають важелі впливу

Доля документа, внесеного президентом в Держдуму 24 лютого цього року, виявилася непересічною. Обговорюючи урядові поправки до другого читання, депутати не погодилися з їх редакцією. «Основні суперечності стосувалися питання про роль Академії наук в процесі ліквідації і реорганізації наукових організацій, - нагадав В'ячеслав Ніконов . - З президентом була узгоджена форма, згідно з якою Академія наук повинна була ці питання узгоджувати. Уряд наполягав на формулюванні «розглядає».

Які важелі впливу дає академії редакція кабміну, парламентарії визначити не змогли. «Поправки Уряду до другого читання законопроекту викликали критичний настрій в нашому комітеті і в правовому управлінні Держдуми, - зазначив В'ячеслав Ніконов. - Ми пропонуємо приймати ці поправки не в редакції Уряду, а в редакції комітету ».

Про те, якою саме буде ця редакція, стало відомо 22 червня під час «круглого столу» в РАН. Відповідно до неї, академії дадуть право саме «узгоджувати» ліквідацію та реорганізацію державних наукових організацій. Винятком стануть лише ті організації, які перебувають у віданні федеральних міністерств і відомств, безпосередньо підпорядкованих Президенту РФ.

На думку В'ячеслава Ніконова, знайдений компроміс повинен влаштувати і президента, і РАН, і Уряд.

Вчені займуться прогнозуванням

Ініціативу президента про розширення повноважень академії багато вчених сприймають як своєрідна відповідь на реформу РАН 2013 року. Тоді академічні інститути були передані у відання Федерального агентства наукових організацій (Фано), яке стало виконувати функції власника їх майна. Тепер запущений «зворотний процес» - і РАН надають більш високий правовий статус. «Роль РАН істотно розширюється, - підкреслив президент академії Олександр Сергєєв. - Зокрема, академія зможе займатися не тільки експертизою, а й прогнозуванням. І буде вносити свої прогнози в органи державної влади ».

Як пояснив учений, експертиза - функція пасивна, прогнозування же «по суті, ініціатива, з якою можна« вийти і її обгрунтувати ». «Це дійсно дуже важливо для нас», - заявив Сергєєв.

Також РАН стане замовником в галузі фундаментальних досліджень для всіх установ. «Якщо ми розробляємо державну програму фундаментальних досліджень, ми повинні нести відповідальність за те, щоб це доходило до тих установ, які будуть її виконувати. Ми повинні координувати цю роботу, повинні відповідати за те, що ми прописали », - пояснив Олександр Сергєєв.

Представлені зміни в законодавство дадуть академії право вести за рахунок коштів федерального бюджету фундаментальні наукові дослідження в сфері оборонно-промислового комплексу. Роль РАН розшириться і на міжнародній арені: після того як закон буде прийнятий, вчені зможуть займатися «науковою дипломатією».

Перший заступник голови Держдуми Олександр Жуков раніше повідомив, що законопроект про РАН знаходиться в числі пріоритетних в календарі роботи Держдуми на липень. За словами першого заступника голови Комітету Держдуми з освіти і науки Геннадія Онищенко , У другому читанні цей документ може бути розглянутий відразу після регіональної тижні, тобто в перших числах наступного місяця. «Позиція академії наук як головної наукової установи країни повинна бути посилена», - упевнений депутат.

Новости