• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Огляд виробників засобів для очищення води в польових умовах


Але на початку два важливих примітки:
1. Тема фільтрування та знезараження води досить серйозна, тому що стосується здоров'я та життя людини. Всі дані для цього огляду взяті з відкритих і доступних джерел. Настійно рекомендується ознайомитися з інструкцією до кожного приобретаемому фільтру.
2. Сам я фільтри в походах не використовую. У тих чи інших умовах складно зрозуміти витрачений ресурс, терміни заміни або прочищення картриджа, а також, що робити в разі поломки фільтра. Загалом, це на любителя, його можливості і для особливих випадків.
Компактні системи фільтрації води можуть складатися з безпосередньо самого фільтруючого елемента-картриджа (і префільтр), укладеного в пластиковий або металевий корпус, різних ємностей для води і адаптерів до них, сполучних шлангів, аксесуарів для чищення. За способом отримання чистої води фільтраційні системи можна розділити на два типи: гравітаційні - фільтруючі воду під дією сили тяжіння, трохи повільні (від 1 л / хв), але надійні, тому що ламатися майже нічому; насосні - натиск створюється спеціальним ручним насосом, тиском на ємність або всмоктуванням, відносно швидкі, але складаються з декількох елементів.

Самі фільтруючі картриджі роблять зі скловолокна (Glassfiber або Fiberglass), кераміки (Ceramic), холофайбера (HollowFiber). У кожного є як плюси, так і мінуси. Наприклад, холофайбер довговічніше керамічного за рахунок легкої чистки, але обидва вони "бояться" заморожування у вологому стані. Термін експлуатації, а отже і обсяг відфільтрованої води (не більше гарантованого) збільшують шляхом зворотного промивання або механічного чищення спеціальними засобами. Дотримання правил експлуатації і зберігання - основна вимога виробників.
Не останнє місце в фільтрах займає активоване вугілля (особливо на основі шкаралупи кокоса) , Який покращує смак і запах води, абсорбуючи шкідливі для людини органічні і неорганічні речовини. Його найвища здатність до абсорбції заснована на великій площі гранул і каталітичному окисленні. Але треба чітко стежити за рештою ресурсом.
Вага та розміри. У тривалому екстремальному поході вага критичний (не на шкоду якості) і в цьому плані на перше місце виходять хімічні знезаражувачі, потім "фільтри-соломинки" (Sawyer, LifeStraw), гравітаційні системи в зборі різних обсягів (2/3/4/6 / 10 літрів), фільтри насосного типу. Також іноді бувають важливі швидкість фільтрації і обсяг одержуваної чистої води. Ще однією важливою характеристикою фільтрів можна вважати так звану "вартість літра", одержувану діленням вартості самого фільтра на обсяг води, яку він може очистити без втрати якості.
З чим доведеться боротися? На фото нижче тількибіологічна (проте найнебезпечніша) частина проблеми отримання чистої води.

А тепер про розміри. Нанотехнологи і біохіміки врятують цей світ від спраги.


Які ж світові виробники фільтрів існують сьогодні?

1. Katadyn
Всесвітньо відомий виробник фільтрів і засобів очищення води зі Швейцарії (очолює Katadyn Group)
У гравітаційних системах Base Camp Pro 10L ($ 100) і Gravity Camp 6L ($ 90) використовується фільтр Ultra Flow Filter з glassfiber (0,2 мікрона). Зручність у тому, що потрібно просто залити воду і трохи почекати. Обсягу отриманого чистого води вистачить на хорошу групу.
Популярні моделі Hiker Pro ($ 85) і Hiker ($ 75) ідентичні за вагою (310 гр), розмірами, використовуваному картриджу (Glassfiber (0,2 мікрон) з активованим вугіллям) і швидкості фільтрації (1 л / хв), але завдяки очищається захисту картриджа в Hiker Pro, він може пропустити через себе 1150 літрів води проти 750 літрів у моделі Hiker.
Модель Vario ($ 95) надівається на пляшку і швидко очищає воду завдяки подвійному поршню, керамічному префільтри у вигляді диска і glassfiber картриджу (0,2 мікрон) з замінним активованим вугіллям. Два режиму фільтрації. Вага системи в зборі - 425 гр. Ресурс - 2000 літрів. Гарантія - 2 роки. Ще один огляд .
Ультралегким (210 гр) модель Katadyn Mini ($ 110) має керамічний фільтр з посрібленням і порами 0,2 мікрона, дозволяє за хвилину очистити 0,5 літра води. Ресурс - 7000 л.
Моделі Combi ($ 220) і Pocket ($ 370) дорожчі в порівнянні з іншими за рахунок використання спеціальних керамічних картриджів з посрібленням і довговічною конструкції. У Combi (580 гр) є знімний багаторазовий картридж з активованим вугіллям, який (вугілля) можна самостійно замінити після 400 літрів. Гарантований виробником ресурс у моделі становить 50000 л. Модель Pocket має деталі з алюмінієвого сплаву, вага 550 гр і гарантію 20 років. У комплекті моделей йде пластиковий калібр для перевірки товщини картриджа.
Для "легкої" фільтрації можна використовувати пляшки MyBottle Microfilter і MyBottle Purifier.

2. Platypus
Гравітаційна система GravityWorks отримала нагороду "Вибір редакції OutdoorGearLab ", Хоча і має свої недоліки. Компанія Cascade Designs заснована в 1972 році, коли був створений прототип самонадувні килимки Therm-A-Rest. У 1996 році з'являється бренд Platypus, відомий сьогодні як виробник систем фільтрації, зберігання і транспортування води в похідних умовах. У 2008 році туристичному суспільству був представлений CleanStream Gravity Filter.
Унікальність системи GravityWorks ($ 86- $ 120) полягає в простоті конструкції, швидкості фільтрування (4 літри за 3-4 хв), як результат (крім вірусів). Система являє собою дві прозорі ємності (одна для брудної, інша для чистої води) в двох варіантах: на два (203 гр) і чотири (305 гр) літра, фільтруючого картриджа вагою 53,4 гр на основі HollowFiber, здатного очистити 1500 літрів , сполучних трубок і чохлом для перенесення. Смак і запах води можна покращити, якщо систему доповнити фільтром Carbon Element (33 гр, на 300 літрів), що містить гранульований активоване вугілля. Завдяки спеціальному адаптеру, відфільтровану воду можна відразу розливати в пляшки. До нюансам системи можна віднести два моменти: необхідно постійно стежити за тим, щоб не проколоти ємності для води і не заморозити сам картридж.

3. General Ecology
Компанія General Ecology була заснована в 1973 року, коли міжнародна група інженерів і вчених під керівництвом Richard T. Williams спантеличилася проблемою очищення води в різних умовах: вдома, на море, в повітрі, в поході. Так з'явилася запатентована технологія "Structured Matrix", а потім і портативна система фільтрації First Need XLE Elite (наступник First Need XL), призначена для використання на відпочинку, в подорожах і в екстрених випадках. На думку експертів, вона є ідеальною системою очищення. Що ж представляє із себе цей пристрій?
First Need XLE ($ 129) - фільтруюча система вагою 450 гр, яка може працювати як в насосному, так і в гравітаційному режимі. Оснащена префільтром і картриджем ($ 46) з технологією Structured Matrix 3-stage purification з ресурсом 680 літрів. На відміну від First Need XL, у якій ресурс всього 570 літрів, ця система має спеціальний отвір для оперативної промивання картриджа. Чохол для зберігання і перенесення системи може служити ємністю для "брудної" води.
Зроблено в США.

4. Sawyer
Компанія Sawyer заснована в США в 1984 році. Сьогодні вона пропонує різні варіанти захисту людини від зовнішніх факторів: брудна вода, комахи, сонячне випромінювання, а також готові аптечки для надання першої допомоги. Для отримання чистої води компанія Sawyer розробила кілька систем на основі hollowfiber (0,1 мікрон): кишеньковий MINI Water Filter, набір Squeeze Filter System, гравітаційна Water Filtration System на 2 і 4 літри. Також є фільтр Point ZeroTWO з мембраною 0,02 мікрона для отримання до 640 літрів води.
Ознайомитися з принципом роботи MINI Water Filter можна по цього відеоролика . Важить 57 гр і поставляється в п'яти колірних рішеннях: чорний, синій, зелений, оранжевий і рожевий. Зроблено це тільки для кольорової ідентифікації в разі, коли фільтрів кілька, різниці між ними немає. Комплектується шприцом для промивання чистою водою.
Компактна система Squeeze Filter System отримала нагороду BACKPACKER Magazine's в 2012 році і представляє з себе лавсанові (mylar) непрозорі пакети обсягом 0,47 / 0,95 / 1,9 літра і навинчивающийся фільтр PointONE з hollowfiber (0,1 мікрон). Пакет наповнюється водою і стискається, таким чином створюється тиск і відфільтровану воду можна відразу пити або наповнити пляшку.

5. MSR
Популярний американський бренд спорядження для outdoor не залишив без уваги і фільтри для води. Перша система WaterWorks Filter з'явилася в 1990 році, а в 1996 році MSR розробила і впровадила в свої моделі керамічний фільтр Marathon. У 2002 з'являється компактна і оригінальна розробка для військових - Miox Purifier.
Модель-бестселер MiniWorks EX Microfilter ($ 70-90) вдає із себе швидкий насос з технологією AirSpring Accumulator (1 л / хв) з фільтром Marathon EX carbon / ceramic, здатний очистити до 2000 літрів води (залежить від її початкової якості). Керамічний елемент періодично необхідно кип'ятити не менше 5 хвилин, протирати і вимірювати діаметр спеціальним шаблоном. Якщо шаблон легко переміщується по поверхні, то картридж необхідно замінити.
Системи SweetWater Microfilter / Purifier System ($ 90- $ 100) з фільтрами Silica Depth (крім вірусів) і Silica Depth Plus Sodium Hypochlorite здатні очистити до 750 літрів води. Вага 320 і 400 гр відповідно.
Оновлена ​​в 2015 році гравітаційна система AutoFlow Microfilter ($ 120) важить 300 гр і складається з пластикової ємності для води, двох шлангів і фільтруючого картриджа з мембраною з HollowFiber з ресурсом 1500 літрів. Після фільтрації 8 літрів води картридж необхідно промивати. Також MSR пропонує таблетки AQUATABS і компактний фільтр-насос HyperFlow Microfilter за $ 100.
У січні 2016 року MSR випустить нову систему очищення - Guardian Purifier . Це пристрій, тестувати військовими кілька років, позбавляє від необхідності займатися очищенням картриджів або зворотним промиванням.
Є мануали на багатьох мовах, в т.ч. російською. Попередження від MSR: Ні в якому разі не використовуйте для фільтрації морської води або води з хімічними забрудненнями, наприклад води з водосховищ поблизу гірничорудних шахт або великих сільськогосподарських підприємств. Фільтр не може зробити придатною для пиття воду з цих джерел і не здатний видалити всі віруси, хімічні речовини і радіоактивні матеріали, а також частки розмірів менше 0,2 мікрон.

6. Vestergaard
Компанія Vestergaard з'явилася в Європі в 1957 році. Сам "фільтр-соломинка" LifeStraw з'явився тільки в 2005 році, а в 2013 році фільтр LifeStraw Go вбудовується в спеціальні питні пляшки. При вазі в 56 гр. і розмірі 22,5 * 2,5 см, фільтр LifeStraw здатний очистити до 1000 літрів води. В основі його роботи покладені фільтруючі можливості мембрани HollowFiber. До мінуса можна віднести те, що фільтр персональний і працює тільки за рахунок всмоктування води людиною. З оглядом цього фільтра можна ознайомитися тут .

7. Aquamira ( McNett )
Під брендом Aquamira в 1999 році вперше з'явився засіб Water Treatment Drops - знезаражувальні краплі на основі діоксиду хлору (2%) і фосфорної кислоти. Дві пляшки йдуть в одному наборі (30мл або 60мл) і перед використанням їх вміст необхідно змішати в пропорції 1: 1 (по 8 крапель для знезараження 1 літра води). Також є таблетки (20 шт за $ 11), які рекомендується використовувати спільно з фільтрами Frontier Emergency Filter System або Aquamira Water Bottle and Filter.
Фільтри Frontier Max ($ 50) і Frontier Pro ($ 30) є компактним рішенням для індивідуального використання. Їх можна використовувати як з гідратор і пляшками, так і окремо як "соломинку" (як Frontier Straw). В основі роботи - змінний картридж з активованим вугіллям і технологією Miraguard Antimicrobial.
Трохи про "трьох лініях" фільтрації: "RED Line" має максимальну ступінь очищення, "GRN Line" - все крім вірусів, "BLU Line" - все крім вірусів і бактерій. Наприклад, припускаючи рівень забруднення води ми можемо для моделі Frontier Max вибрати RED Line Virus Filter або GRN Line Bacteria Filter. Для пляшки Frontier також можна вибрати один з двох фільтруючих картриджів (RED або GRN).

8. Geigerrig
Відомий американський виробник гідратор (об'ємом 2 і 3 літри) і рюкзаків для них у співпраці з інженерами Aquamira пропонує два фільтра In-Line. Це Crypto Filter ($ 28) і Virus Filter ($ 59), які розраховані на роботу з гідратор. Перший важить 42,5 гр і здатний очистити 190 літрів води завдяки активованого кокосовому вугіллю і технології Mirigard Antimicrobial. Другий має змінний картридж, якого повинно вистачити вже на 380 літрів.

9. СamelBak
Культовий американський виробник пляшок для води, гідратор і рюкзаків до них не обійшов увагою і способи швидкого отримання чистої води (з водопровідної!). Для цього СamelBak пропонує наступні пляшки з фільтрами: GROOVE 0,75L і 0,6L, GROOVE INSULATED 0,6L і GROOVE STAINLESS 0,6L в різних колірних кольорах. Використовуваний фільтр вдає із себе знімний картридж на рослинній основі, якого вистачить на 180 літрів (або 3 місяці). Компактний фільтр Fresh Reservoir Filter ($ 18) з активованим вугіллям очистить 120 літрів води від присмаків і поганого запаху. Сумісний з гідратор СamelBak. потужна система CamelBak All Clear ($ 89) ультрафіолетової очистки вбудована в спеціальну кришку пляшки і здатна знезаразити 0,75 літрів води за 60 секунд. Перед цим брудну воду необхідно залити в пляшку через спеціальний Pre-Filter. Зовсім недавно Сamelbak представила нову систему індивідуальної фільтраційної очищення води в польових умовах, яка отримала назву Microbiological Advanced Purification System або скорочено MAPS Величина пори мембранного фільтру 0,005 мікрон, а ресурс 1000 литров!

10. Tapp Global
Новоспечений канадський виробник дизайнерського гравітаційного фільтра Tapp ($ 70) масою 108 грам, діаметром 4 см і довжиною 15,2 см. В його основі лежать фільтруючі властивості HollowFiber (розмір пір 0,2 мікрон). Швидкість фільтрування - 0,7 л / хв. Гарантія 3 роки. Зробити багато і продати в країни ..., ага, туди.

11. SteriPEN
Американська компанія Hydro-Photon з 1999 року пропонує портативні пристрої SteriPEN для UV-знезараження води в невеликих ємностях. Принцип роботи заснований на "кварцування" і позбавлення можливості мікроорганізмів до розмноження. До мінусів SteriPEN можна віднести те, що ці пристрої залежать від якісного електричного живлення (літієві батарейки або NiMH акумулятори), а також від каламутності води. Сьогодні в асортименті п'ять цивільних моделей: Aqua ($ 50), Classic 3 ($ 70), Adventurer Opti ($ 90), Ultra ($ 100), Freedom ($ 100) і дві для військових: Defender ($ 143) і Protector Opti ($ 165). Моделі відрізняються за розміром, вагою (від 74 до 178 гр), типу батарей (4 AA батарейки, CR123 або USB зарядка), кількості води (30-150 літрів) і числа обробок (3-8 тис. Циклів), передбачених UV- лампою.

12. Aquatabs
Заснована в Ірландії в 1984 році, компанія Medentech займається питаннями дезінфекції води і інфекційним контролем в глобальному масштабі. Їх популярне дітище - шипучі таблетки Aquatabs (3,5мг; 8,5мг; 17 мг; 33мг; 67мг; 167мг). Принцип заснований на впливі Sodium Dichloroisocyanurate або Troclosene Sodium на мікроорганізми. Одну-дві таблетки (67 мг) додаємо в 20 літрів води і чекаємо 30 хвилин. Методичні вказівки щодо застосування російською мовою можна скачати тут .
До аналогічних таблеткам можна віднести пантоцид, а також кошти компанії PotableAqua .
Існують виробники пляшок з вбудованим фільтром, наприклад компанія Brita зі своїм продуктом Fill & Go , Компанія Eco Vessel з пляшками Aqua Vessel об'ємом 0,48 і 0,7 літра ($ 29- $ 58), Liquidity з пляшками Naked Filter , а також Revolve з Tap Water Filter Bottle з нержавіючої сталі ($ 40). Все це добре для пробіжки в міському парку, але навряд чи влаштує запити серйозного мандрівника.
Підведемо підсумки:
1. У світі існують не так багато виробників надійних засобів очищення води в поході. Про найякісніших і дієвих моделях можна було дізнатися в цьому огляді.
2. Найпопулярнішим способом отримання чистої води є механічна фільтрація, заснована на фізичному затримуванні всього, що більше часу самого фільтра (зазвичай 0,2 мікрона), а також абсорбують (вугілля) і знезаражують (срібло). Але повторюся, що все це накопичується в самому фільтрі і має бути своєчасно очищено, або замінено на новий фільтр.
3. Різні хімічні і ультрафіолетові засоби очищення води утворюють свою "касту" і їх ефективність в деяких випадках може бути вище фільтруючих. Хороший пост на цю тему тут . Також рекомендується пройти по всіх посиланнях цього сайта і цього теж .
Цей огляд - друга частина "поста про смачну воді з джерела". Перша частина тут .
Чистої води і здоров'я!З чим доведеться боротися?
Які ж світові виробники фільтрів існують сьогодні?
Що ж представляє із себе цей пристрій?
Новости