• Главная <
 • Галерея
 • Карта сайта
 • Наши контакты
 • Обратная связь

Польові командири Громадянської війни

 1. Григорій Котовський
 2. Роман Унгерн
 3. Маруся Никифорова
 4. Єпіфан Ковтюх
 5. Яків Слащев
 6. Жінки Фучен
 7. Олексій Долинин

Історії про вождів-авантюристів, які готові кинути все заради боротьби за ідею, цікаві людям протягом багатьох років. Століттями їх переказували один одному. Світом ходили історії про Гейер, Болівара, Вашингтоні чи Гарібальді. Громадянська війна в Росії додала в пантеон героїв сотні імен. VATNIKSTAN розповідає про сім найбільш екстравагантних командирів Громадянської війни.

Григорій Котовський

Історії про вождів-авантюристів, які готові кинути все заради боротьби за ідею, цікаві людям протягом багатьох років

Портрет Котовського. Художник К.Д. Китайка. 1948 рік.

Біографія Котовського оповита завісою таємниць. Часто він сильно прикрашав свою історію, зменшував собі 5-6 років віку, розповідав про ранню політичної свідомості, дворянське походження. Сьогодні відомо, що Котовського сином поляка, механіка з Молдавії. Хлопчик виявився один у великому місті, зв'язався з криміналом. Дезертирував з армії в 1904 році, під час революції 1905 року зібрав загін і спалював садиби, грабував квартири і магазини, нападав на поліцейські конвої, звільняв заарештованих. Його швидко спіймали і посадили, але Котовський постійно збігав, піднімав бунти в тюрмах. Звільнила його амністія Тимчасового уряду.

Він потрапив на Румунський фронт, потім в Одесу, воював з румунами в Молдавії, воював з військами УНР, вів підпільну терористичну роботу в окупованій інтервентами Одесі. Незабаром його помітили, і Котовському надійшло першу посаду в РККА. З 1919 по 1921 рік він пройшов шлях від командира кінного загону в 60 чоловік до командира 2-го кавалерійського корпусу.

З 1919 по 1921 рік він пройшов шлях від командира кінного загону в 60 чоловік до командира 2-го кавалерійського корпусу

Котовський (в центрі) в дні освіти Молдавської АРСР.

За роки революційної бурі він встиг битися з румунами, УНР, австрійцями, французами, денікінцями, махновцями, усмиряв бунтівні села і розбивав банди. Котовський був відомий своїм самолюбством, за часів експропріацій він часто починав грабіж словами «Вас грабує Котовський», любив театральні жести - міг підкинути сплячому начальнику поліції під подушку записку з погрозою. Людина надзвичайної фізичної сили з двома револьверами в руках - таким його запам'ятали Кишинів і Одеса.

Під кінець Громадянської війни, після поранення, Котовський ні активний на службі, все частіше він відпочивав на своїй дачі, де його наздогнала куля вбивці - Мейєра Зайдера, який в 1925 році вбив його чи то через ревнощі, то чи через того, що Котовський гальмував його просування по службі. У 1930 році три ветерана, що служили під керівництвом Котовського, помстилися Зайдеру.

Котовський в своєму короткому житті встиг багато. Зрештою, хіба можете ви знайти іншого червоного командира, який би зіграв самого себе в художньому фільмі? Правда, в фільм «Пілсудський купив Петлюру» кадри з Котовським так і не потрапили, оскільки дознімати його довелося вже з іншим актором.

Роман Унгерн

Барон Роберт Ніколас Максиміліан фон Унгерн-Штернберг - так повністю звучить ім'я одного з найодіозніших воєначальників Громадянської війни. Унгерн - нащадок давнього дворянського роду, з ранніх років навчався військовій справі, славився суворим непокірним вдачею і жорстокістю до себе і оточуючих.

Унгерн - нащадок давнього дворянського роду, з ранніх років навчався військовій справі, славився суворим непокірним вдачею і жорстокістю до себе і оточуючих

Барон Унгерн. Художник Кіндрат Бєлов. 1957 рік.

Унгерн був людиною дії, завжди хотів бути в центрі подій, просився на фронт під час Російсько-японської, в 1913-м намагався відправитися на допомогу монголам в їх війні за незалежність. Роман Федорович прославився на фронтах Першої світової війни, тільки за перший її рік він був поранений 5 разів. Завжди не долікувати він повертався на фронт, встиг повоювати в Галичині, формував загони з ассірійців в Персії, всюди був хоробрий, отримав безліч нагород.

Жовтневу революцію Унгерн не визнав, з перших її днів він показав себе противником радянської влади. Барон зі своїм другом, отаманом Семеновим, створив Особливий Маньчжурський загін, в який набирали монголів і бурятів, загін діяв в Забайкаллі, але незабаром Унгерн пішов в Маньчжурію. Незабаром була сформована Азіатська дивізія. Барон мав зв'язки з китайськими чиновниками, генералами-правителями (наприклад, з Чжан Цзоліня), і навіть уклав шлюб з представницею династії Цин. Мрією Унгерна було відновлення монархії і знищення комунізму, в тому числі і міжнародного.

Мрією Унгерна було відновлення монархії і знищення комунізму, в тому числі і міжнародного

Роман Унгерн на початку вересня 1921 року, незадовго до розстрілу.

Барон виношував воістину наполеонівські плани, він хотів почати відродження монархії з Монголії, а для цього її потрібно було звільнити від китайських військ. Силам дивізії вдалося, незважаючи на майже п'ятикратну перевагу китайців в живій силі, взяти столицю - Угру. Монголи цілком підтримували Унгерна, бачили в ньому визволителя, барон навіть отримав благословення від духовного лідера монголів Богдо-гегена VIII.

Поступово силам Унгерна вдалося звільнити від китайців всю Монголію. Монголи дарували Унгерн і його офіцерам безліч титулів, але барону цього було недостатньо, він прагнув походу в Росію. У Монголії Унгерн був напівміфічною фігурою, китайці і монголи вірили, що його не бере куля. Примітний барон тим, що він був євразійцем на практиці, він вірив, що порятунок Росії - у включенні її в велику серединну імперію, яка простягається від Каспійського моря до Тихого океану.

У 1921 році похід проти революції почався, але практично відразу Романа Федоровича спіткала невдача, червоні не тільки розбили азіатську дивізію, але і на її «плечах» за допомогою монгольських комуністів взяли Угру.

Суд над Унгерном.

Унгерн відступив, однак не кинув затії з походом на Росію. Він вирішив замовити в Тибеті, але солдати втомилися, склався змова, дивізію покинули кілька бригад. Через кілька днів барон Унгерн наздогнав своїх солдатів, вони зв'язали його і залишили в степу. Пов'язаного його знайшли червоні партизани, і Унгерна в результаті судили на відкритому показовому процесі і розстріляли за участь в боротьбі проти радянської влади і розправи над мирним населенням. На момент розстрілу йому було всього 35 років.

Маруся Никифорова

Переважна більшість командирів часів Громадянської війни - чоловіки, але є і які відзначилися в історії персонажі «слабкої» статі, які дадуть фору будь-якому представникові «сильної» половини людства. Саме таким персонажем постає перед нами анархістка Марія Никифорова.

Саме таким персонажем постає перед нами анархістка Марія Никифорова

Тюремне фото Марії Никифорової. 1909 рік.

Дівчинка народилася в сім'ї відставного офіцера, але вже в 16 років покинула рідну домівку, багато працювала на різних низькооплачуваних посадах, поступово почала цікавитися політикою. На Україні в той час існувало розгалужене анархічне підпіллі, дівчинка Маруся приєдналася до нього.

Разом з товаришами вона брала участь в нальотах, пограбуваннях, теракти, за що вона і потрапила на довічну каторгу в 1907 році, Сибір не втримала полум'яну революціонерку, Марія бігла, попереду були роки еміграції в Японії, США, Іспанії та Франції. У Франції стався цікавий поворот біографії Марії: переконана анархістка з ненависті до німецького імперіалізму закінчує офіцерську школу і йде на буржуазну війну, потрапляє в Македонію.

Революція в Росії не могла не зацікавити Марію, в 1917 році вона повернулася на батьківщину. Никифорова стала одним з організаторів Чорної гвардії на Україні. Спочатку вона з товаришами дотримувалася позиції союзницьких відносин з більшовиками, організований їй озброєний загін допомагав у встановленні радянської влади на Україні.

Махновці - найвідоміші анархісти на Україні в Громадянську війну.

У 1918 році у Никифорової почався конфлікт з більшовиками, її загін звинуватили в мародерстві і дискредитації радянської влади, Марія вирушила до свого давнього товариша - Нестору Махно. В Гуляй-поле Маруся займалася пропагандою, писала мови для Махно та інших видних командирів руху.

Махно доручив відповідальної і досвідченої соратниці організацію диверсійних груп для дій в Криму в тилу Врангеля. Цим планам не судилося збутися, в серпні 1919 року в «білому» Севастополі Марусю розкрили і повісили за вироком суду. Марія Никифорова загинула в 34 роки, залишивши після себе яскравий образ революціонерки-анархістки зі складною долею.

Єпіфан Ковтюх

На відміну від попередніх героїв, сама біографія Єпіфана Іовичу не рясніє цікавими деталями, але було в ній одна подія, яка навіть лягло в основу популярної радянської книги.

На відміну від попередніх героїв, сама біографія Єпіфана Іовичу не рясніє цікавими деталями, але було в ній одна подія, яка навіть лягло в основу популярної радянської книги

Єпіфан Ковтюх. Листівка 1966 року.

Ковтюх, як і багато хлопців провів свою молодість на фронтах Першої світової війни, воював добре, вчився, нагороджений чотирма хрестами, війну закінчив штабс-капітаном. Його захопила революція, він встав на сторону більшовиків, обіймав різні стройові командні посади, але головна подія в його житті сталося в 1918 році.

У серпні 1918 року більшовики сформували 30-тисячне Таманську армію, але незабаром вона виявилася відрізана від основних сил, силам армії треба дістатися з Таманського півострова до Армавіра крізь території, зайняті противником. Ковтюх став командиром однієї з трьох колон армії, його колона рухалася в авангарді. Шлях серйозно ускладнювався тим, що за військами ув'язалася низка біженців зі своїм скарбом. Таманська армія одночасно пробивалася через грузинські війська, відображала рейди козаків і відбивалася від денікінців, які переслідували її.

Похід в найтяжких умовах тривав місяць, за цей час війська і біженці пройшли близько 600 кілометрів. В дорозі, крім грузинських військ, козаків і білогвардійців, армії погрожували голод, спрага і загроза масової епідемії тифу і дизентерії. Армія відчувала найжорстокішу нестачу боєприпасів, часто військам доводилося йти в штикові атаки. Дисципліна в армії трималася тільки на особистості командирів колон і комісара.

Єпіфан Ковтюх. Художник С. Яковлєв. 1980 рік.

Таманська армія з'єдналася з основними силами і продовжила бойовий шлях, Ковтюх з командира колони став командиром армії, закінчив війну в Астрахані. Після війни біографія Ковтюха знову повторила біографії багатьох сотень червоних командирів: нескінченна навчання, перепідготовка. У 1938 році Єпіфан Іович, що вивів Таманську армію з повного оточення і врятував десятки тисяч життів, був розстріляний за звинуваченням в участі в змові. Комкор було 48 років. Подвиг бійців і командирів Таманської армії назавжди був увічнений Олександром Серафимовичем в повісті «Залізний потік», герой твору Кожух став втіленням Ковтюха.

Яків Слащев

Слащев народився в сім'ї потомствених військових, свою військову кар'єру він почав викладачем пажеського корпусу, з початком Першої світової війни потрапив на фронт. На фронті Слащев показав хорошу вишкіл і незвичайну сміливо, двічі був контужений, отримав п'ять поранень різного ступеня тяжкості. Війну Слащев закінчив в чині полковника. Йому обіцяли блискучу кар'єру, але революція змінила його життя.

Йому обіцяли блискучу кар'єру, але революція змінила його життя

Фотографія Якова Слащев 1918 року.

Лютневу революцію він зустрів в Москві на посаді командувача гвардійським полком. Як тільки влада перейшла до більшовиків, Слащев зрозумів, що єдиним виходом для нього є опір нової влади. Слащев їде на Південь, де вже формується Добровольча армія. Разом з Добровольчою армією Слащев проходить через перші роки війни, він бореться на Кавказі. Кубані, отримує чин генерал-полковника, командує цілим корпусом. Але найвідоміша сторінка біографії Слащев - оборона Криму.

Під час боїв за Крим Слащев прославився як талановитий офіцер, який може знайти вихід з самого складного становища. Він командував обороною Перекопу, за наказом Врангеля висаджувався на узбережжі Азовського моря. Генерал Слащев - по-справжньому безстрашна людина, він особисто веде солдатів у бій, отримує поранення, контузії. Але Крим було не втримати.

Разом із залишками білої армії Слащев біжить до Константинополя, де стає зайвим серед ветеранів білого руху. Його вважають розпусним алкоголіком і наркоманом: дійсно, Слащев в Криму пристрастився до морфію і кокаїну, так він переживав страшну біль від поранень, з часом це переросло залежністю. Злидні і чвари всередині еміграції тиснуть на Слащев, він на межі самогубства.

Яків Слащев (третій праворуч) з офіцерами Кримського корпусу. Крим, весна 1920 року.

В цей час радянська влада оголошує амністію своїм колишнім ворогам. Генерал Слащев зв'язався з послом Української РСР і повернувся в Росію. Радянська влада скористалася цією подією для своєї вигоди, генерал став рупором пропаганди повернення на батьківщину. Слащев вічно перебуває під секретним наглядом, але жити йому не заважають. Він викладає на курсах «Постріл», пише свої спогади.

З викладацькою діяльністю пов'язана найвідоміша байка про Слащев: одного разу на курсах був присутній Будьонний, вже іменитий воєначальник, і колишній білий генерал брав на кпини з приводу операцій під його початком. Будьонний розлютився і вистрілив, промахнувся. На це Слащев відповів: «Ось як ви стріляєте, так ви і воювали».

Здавалося, минуле відпустило його, почалося нове життя, але минуле порахувало інакше. Січневим вечором 1929 року Слащев був убитий в своїй кімнаті Лазарем Коленберга, вбивця мотивував своє злочин помстою за єврейські погроми в Миколаєві, які вчинили війська Слащова. Генералу було 43 роки.

Жінки Фучен

Молодий китайський революціонер-інтернаціоналіст втілив в собі ту саму мрію про світову революцію, став прикладом інтернаціонального героїзму в боротьбі за свободу. Молодий хлопець родом з міста Телін Цінської імперії - як він опинився в рядах Червоної Армії?

Молодий хлопець родом з міста Телін Цінської імперії - як він опинився в рядах Червоної Армії

Пам'ятник Жінки Фучен в Лояне (Китай)

Жінки народився в сім'ї простого китайського ремісника. Життя звичайних людей в Імперії Цин була непростою, з дитинства Фучен був змушений працювати, в 15 років він надходить на службу в одну зі структур КСЗ. Тут, працюючи пліч-о-пліч з росіянами, Жінки поступово вчиться російській мові і знаходить спільну мову з робітниками з Росії.

Дитинство і юність закінчилися, настав час вибору майбутнього шляху, Жінки вирішив стати військовим. Він вступив до військової школи, просувався по службі, навіть дослужився до підполковника. В цей же час Фучен захопився соціалістичними ідеями. У 1911 році Фучен став активним учасником революції в Китаї, два роки він боровся за республіку, але після встановлення диктатури Юань Шикая поїхав в Росію на чолі групи робітників.

Фучен працював в Алапаевске, коли в Росії почалася революція. Він відразу ж зайняв сторону більшовиків, почав агітувати китайських робітників взятися за зброю і допомогти молодій республіці. Фучен вдалося сформувати китайський батальйон, командиром якого він сам і став, полк у складі частин ЧА воював з Кличком і інтервентами на Уралі.

Жінки Фучен (в центрі в білому) серед командирів китайського батальйону.

Фучен діяв успішно - позначався досвід служби та громадянської війни в Китаї. Кількість китайців, які бажали воювати за радянську владу, росло, в 1918 році батальйон був перетворений в об'єднаний 255-й китайський інтернаціональний полк. У листопаді 1918 року полк потрапив в оточення в районі станції вия Пермської губернії. З 400 бійців полку вирвалися з кільця лише 62. Командир полку Жінки Фучен загинув в бою.

Фучен являє собою приклад війна-інтернаціоналіста. У пантеоні героїв Громадянської війни він займає місце поруч з іншими китайцями - Пау Тісаном, Ку Мачен і багатьма сотнями інших жителів Піднебесної, які за свої переконання були готові боротися в засніженій Росії. Примітно, що заслуги Фучена були настільки високо оцінені, що Ленін особисто зустрічався з його вдовою і дітьми.

Олексій Долинин

Громадянська війна в Росії - це не просто протистояння червоних і білих. Існувала потужна третя сила, яка була представлена ​​багатомільйонним російським селянством. Широко відомо масштабне народне повстання під проводом Антонова, але воно не було єдиним великим селянським виступом. У 1919 році палала вся Росія: то тут, то там молода радянська влада стикалася з озброєним опором. Одним з найбільших таких повстань стала «Чапаєв війна», яка вибухнула на території Симбірської і Самарської губерній. Ватажком селян став Олексій Долинин.

Ватажком селян став Олексій Долинин

Олексій Долинин

Все своє життя Долинин був простим селянином, на війні пробув всі чотири роки. Коли повернувся в рідне село, став на пост радянського судді і голови зборів солдатів. Селяни були незадоволені реквізиціями зерна і постійними грабежами. Вони вважали, що нова влада заморила їх голодом, вигнали продзагони, створили свій волосний рада, обрали туди нових представників, організували штаб повстання. Червоноармійців, які опинилися на території повстання, роззброювали, командирів і комісарів розстрілювали, багато солдатів переходили на бік повсталих.

Повсталі керували гасли «За народну владу», «За радянську владу без комуністів». Чісельність повсталіх варіювалася від 100 до 150 тисяч активних учасников. Озброєні селяни були погано, іноді в бой йшлі з Сокира, косами и вилами. Проти, Їм удалось даже зайнятості Тольятті (тоді назівався Ставрополем), Який ставши столицею повстання, Долинин БУВ призначення комендантом міста. На Цій посаді ВІН активно зайнявся пропагандою. Відомі два его відозві - до народу и до червоноармійців. Долинин закликав селян до порядку і до припинення розправ над комуністами та їхніми родинами.

Долинин закликав селян до порядку і до припинення розправ над комуністами та їхніми родинами

Селяни під судом сидять в чапанах - зимових сіряках з овчини. Від цього слова і пішла назва повстання.

Більшовики були готові дати жорстку відповідь. До міста підійшли війська РККА і ЧОП (частин особливого призначення). На чолі військ стояв Михайло Фрунзе, більшовики відбили місто за одну ніч. Долинін вдалося вибратися з міста.

Подальша його доля нагадує роман про авантюриста. Під чужими документами він служив в РСЧА, воював з денікінцями, був полонений, втік з полону, воював у радянсько-польську. Все б складалося добре, але, ймовірно, злякавшись викриття, Долинин сам написав покаянного листа до ВЦВК, розповів про повстання і чужих документах.

Несподівано його помилували. Колишній комендант повстання продовжив службу в РСЧА. У грізні 30-і роки Долініна все-таки заарештували, але тут же звільнили за вироком суду. Олексій Долинин - єдиний з героїв цієї статті, хто помер своєю смертю в рідному селі в 1951 році, коли бої Громадянської війни давно вже перетворилися в історію.

Зрештою, хіба можете ви знайти іншого червоного командира, який би зіграв самого себе в художньому фільмі?
Молодий хлопець родом з міста Телін Цінської імперії - як він опинився в рядах Червоної Армії?
Новости