• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Ворожіння на бензинової гущі. Навіщо «Газпром» збирається реанімувати в Петербурзі ф'ючерсні торги на бензин

«Газпром Міжрегіонгаз» в наступному році почне торгувати на петербурзької біржі терміновими контрактами на АІ-95 і дизпаливо. Поки популярність паливних ф'ючерсів вкрай низька, покупці "в них не вірять". Але ці інструменти повинні збалансувати торги на біржі і запобігти різким коливанням цін на паливо. «Газпром Міжрегіонгаз» в наступному році почне торгувати на петербурзької біржі терміновими контрактами на АІ-95 і дизпаливо

Klaus Ohlenschlger / DPA / TASS

Не секрет, що на біржі творяться абсолютно незрозумілі звичайній людині речі. Наприклад, в останній день торгів 24 грудня бензин АІ-95 несподівано виявився дешевшим, ніж АІ-92. Це положення справ буде зафіксовано всі новорічні свята, до перших торгів 9 січня. Для обивателя - це дурдом, але фахівці не бачать ніякого форс-мажору і просять не панікувати. Але навіть бувалі люди визнають, що в нинішньому вигляді торги бензином непередбачувані, і їм трохи не вистачає стабільності. Саме про це - незрозуміла для більшості читачів «Фонтанки» новина про те, що «Газпром Міжрегіонгаз» планує з наступного року реанімувати торгівлю ф'ючерсами на АІ-95 і дизпаливо.

З наступного року на Петербурзькій біржі постачальники палива обіцяють різко наростити торгівлю ф'ючерсами на найпопулярніші в Петербурзі бензин АІ-95 і дизпаливо. Питання назріло, хоча поки власники АЗС не вірять в такі торги, а корпоративні закупівлі навіть великих фірм, не кажучи про малий бізнес, йдуть в обхід біржі. Якщо система ф'ючерсів реально запрацює, це дозволить бізнесменам і простим городянам хоч якось розуміти, що відбувається з цінами на бензин і скільки він буде коштувати. По крайней мере, через три місяці.

Структури «Газпром Міжрегіонгазу», збутової «дочки» ПАТ «Газпром» (переробляє на своїх заводах близько 12 млн тонн нафти на рік), повідомили про плани щодо збільшення в наступному році продажів нафтопродуктів на терміновому ринку на Санкт-Петербурзької міжнародної товарно-сировинної біржі (СПбМТСБ). Ф'ючерси на бензин до сих пір були одним із найбільш непопулярних у трейдерів інструментів. У «Міжрегіонгаз» підготували план розвитку цього сегмента ринку і обіцяють, що вже в наступному році він стане цікавий не тільки для спекулянтів, а й для кінцевих споживачів.

Продукт, який готує «Газпром Міжрегіонгаз», є зобов'язанням поставки палива в певний термін з конкретного заводу. Поки мова йде лише про тримісячних контрактах. Причому цей інструмент передбачає і прозоре ціноутворення на транспортування до кінцевого споживача. Аналогічний принцип з літа вже працює для АІ-92 і скрапленого вуглеводневого газу. За ним ведуться ф'ючерсні торги і укладаються угоди, хоча і в невеликому обсязі.

«Перші торги ф'ючерсом на бензин АІ-92 показують, що не всі учасники ринку були готові до використання поставних термінових контрактів», - відзначають в «Міжрегіонгаз». Але зараз багато проблем вже вирішені, і в компанії відзначають, що на терміновому ринку одним з найбільш ліквідних продуктів став ф'ючерсний контракт на бензин АІ-92 з базовою точкою ціноутворення на станції Аллагуват (Башкирія).

Говорячи про плани на 2019 рік, в «Газпром Міжрегіонгаз» визнають, що якщо з АІ-95 все буде досить зрозуміло, то запуск ф'ючерсів за дизпаливо ще вимагає підготовчої роботи.

«Безпосередньо при виході нового ф'ючерсу на АІ-95 ми не очікуємо великого обсягу поставок, головним завданням в даний час є запуск котирування і наступне підключення до торгів інших постачальників, - пояснюють в компанії. - Дизельне паливо - продукт більш складний, ніж бензини. На ринку представлено багато його марок, і немає єдиного біржового товару, який можна було б за концепцією нового ф'ючерсного контракту відвантажувати з будь-якого заводу РФ. Ми з біржею розглядаємо різні варіанти запуску ф'ючерсних торгів дизпаливом, проте про результати говорити поки передчасно ».

лікнеп

Торги ф'ючерсами на СПбМТСБ ведуться в основному в т. Н. котирувальному режимі. Якщо коротко, то реальних угод майже не відбувається, і ніхто не готовий платити зараз за те, щоб отримати вагон бензину через три місяці.

«По ф'ючерсах немає торгів тому, що немає попиту, - пояснює Леонід Чурилов, перший заступник гендиректора« Петербурзької паливної компанії ». - Причина - в високих цінових ризиків ». Але він визнає, що зміст у ф'ючерсах є. «Якщо купити ф'ючерс на бензин зараз, то точно не прогориш - майже неймовірно, щоб паливо до весни подешевшало, - міркує експерт. - Але ось ті, хто ризикнув і купив ф'ючерси три місяці тому, зараз сильно потрапили ».

Якщо пояснювати з цифрами, то з середини жовтня котирування на СПбМТСБ неухильно падають. Якщо 18 жовтня (осінній пік цін) АІ-92 коштував 50,6 тис. Рублів за тонну, то 24 грудня - всього 38,7 тис. Рублів. При цьому котирування на ф'ючерсні постачання в грудні на АІ-92 18 жовтня становили 47,4 тис. Рублів за тонну. Тобто ті, хто взяв тоді ф'ючерс, а не дочекався сьогоднішньої ціни, переплатили більше 18%. Але хороша (в лапках) новина в тому, що ф'ючерсний ринок нафтопродуктами у нас практично не працює, і, судячи з даних СПбМТСБ, ніяких угод на ф'ючерси з терміном виконання в грудні 18 жовтня не було.

Куди краще розвинений спотовий ринок - з негайними поставками. Наприклад, 24 грудня обсяг торгів на СПбМТСБ склав близько 800 угод на 3,8 млрд рублів. Однак саме він цього літа додав чимало сивого волосся не тільки професійним трейдерам, а й взагалі всім. Щоденні стрибки цін привели до повного хаосу на ринку нафтопродуктів. Наприклад, 24 грудня, в останній в цьому році день торгів, підсумкова ціна на АІ-95 виявилася нижче, ніж на АІ-92, - 38 684 рубля за тонну проти 38 742 рублів.

Експерти пояснюють, що з їх точки зору нічого страшного в цьому немає - просто попит на АІ-92 виявився вищим, і угоди закривалися саме за такою ціною. Але, зрозуміло, звичайному петербуржці, розглядала ціни на АЗС, такої логіки не зрозуміти.

«Розвиток ф'ючерсного ринку задасть орієнтири і збалансує в цілому питання ціноутворення нафтопродуктів, дозволить згладити коливання, в тому числі і на спотовому ринку», - говорить Ілля Мороз, гендиректор АТ «Солід - товарні ринки», найбільшого брокера на СПбМТСБ.

Він вважає, що інструменти, які пропонує «Газпром Міжрегіонгаз» - дуже хороші, і спираючись на цю практику, можна буде говорити про серйозний розвиток ринку нафтопродуктів в цілому, і тоді російський ринок, в тому числі його паливний сегмент, прийде до цивілізованого формату роботи. «Буде здорово, якщо і інші нафтові компанії підуть цим шляхом», - сподівається Ілля Мороз. Правда, поки ні «Роснефть», ні «Газпром нафта» на питання «Фонтанки» про плани роботи на терміновому ринку нафтопродуктів не відповіли.

Не для всіх

Торги ф'ючерсами на біржі по праву відносяться до спеціальної галузі знань, розбиратися в якій необхідно лише дуже обмеженому колу людей. Але останнім часом занадто багато в нашому житті стало залежати від цін на нафту. І, можливо, поцікавитися цією темою найближчим часом виявиться корисним для багатьох підприємців, які раніше перекладали турботу про біржових котируваннях на своїх постачальників палива.

«Ми поки тільки придивляємося до поставним ф'ючерсах. Є люди, що на свій страх і ризик вже купили їх, і ми дивимося, як це буде працювати », - говорить топ-менеджер брокерської фірми з топ-10 гравців СПбМТСБ. За його словами, з точки зору споживачів ф'ючерси будуть особливо затребувані на сезонних ринках. У звичайний же час ними повинні зацікавитися спекулянти, які забезпечують прийнятний рівень ліквідності на біржі.

Разом з тим Леонід Чурилов вказує на «сирість» цього інструменту. Наприклад, не до кінця проясненими залишаються деякі питання оподаткування. До того ж робота на терміновому ринку обов'язково вимагає хеджування, а значить, витрати будуть вищими, ніж звичайно.

Євгенія Глуміна, брокер компанії «Брокеройл», говорить, що трейдери поки не вірять в ці нові інструменти. Занадто багато в них не прояснених технічних моментів. «Це не той товарний ринок, до якого всі звикли, - пояснює вона. - Але якщо це запрацює, це буде цікаво кінцевим споживачам, вплине на згладжування цін ». В останні два роки, каже експерт, на ринку нафтопродуктів створити щось незрозуміле для фахівців і вже назріло якийсь інструмент балансування. Правда, для того щоб це сталося, потрібен час і серйозне зростання ліквідності, тобто щоб в новий інструмент повірили і продавці, і покупці, і спекулянти. Якщо хоча б 50-70 тис. Тонн буде проходити через біржу щодня, це вже дозволить вважати ф'ючерс серйозним фактором ціноутворення.

Сам собі біржа

На побутовому рівні одним з найбільш показових прикладів залежності нашого життя від нафтової біржі стало різке зростання цін на бензин в цьому році. Вони підскочили до непристойного ще на початку 2018 го рівня. Але ті, хто серйозно занурений в питання нафтового ціноутворення, ще ранньою весною говорили, що влітку буде різке зростання, і навіть називали цінові орієнтири, які виявилися дуже близькі до реальності. Найважчим було подолати психологічно важливі позначки на стелах АЗС, а далі все пішло по торованому: якщо ще в січні 40 рублів за літр АІ-95 було чимось зухвалим, то тепер чиновники замовляють на наступний рік бензин і по 60 рублів.

Саме замовлення держструктур, що мають обмежений і фіксований бюджет на рік, можна вважати ілюстрацією того, як повинен працювати терміновий ринок нафтопродуктів. Раз бензин все одно потрібен, то не має значення, скільки він коштує, головне, щоб він точно був у березні, в червні і в кінці наступного року. Постачальники, розуміючи необхідні споживачеві обертів, самі розраховують свою маржу, яку вони повинні отримати незалежно від коливань цін. На стику жадібності виробника і скупості споживача і повинна - відповідно до економічної теорії - народжуватися справедлива ціна.

Сам по собі спотовий ринок не гірше і не краще ф'ючерсного. Але він фіксує, скоріше, нагальні потреби постачальників і споживачів. Якщо у тебе великий автопарк, доводиться закуповувати паливо буквально для того, щоб машини не встали. Якщо ти трейдер, тобі треба купувати, щоб не зірвати поставки клієнтам, які і так нервують через стрибки цін. Ф'ючерси ж - це саме що фінансовий інструмент. Він дозволяє більш надійно планувати роботу компанії. Можливо, до терміну експірації (виконання), через три місяці бензин і подорожчає на 2-3% до рівня ціни покупки, але з точки зору роботи великої компанії це не так важливо, як її безперебійна робота.

«Нас це не цікавить. Ми працюємо з постачальником, з ПТК, і що відбувається на біржі, ми не дивимося, - пояснює виконавчий директор «АС Таксі» Ілля Єршов. - У нас ціна не фіксована, а плаваюча, і невеликі обсяги. Мінімальна партія на біржі - 60 тонн - для нас просто гігантський обсяг, нам це не треба ». Це дуже зрозуміле пояснення для переважної числа бізнесменів, які оперують навіть не дуже маленькими автопарками. Але те, що творилося з цінами на бензин весь 2018 рік, можливо, змусить їх детальніше дізнатися про ф'ючерси. Хоча б для того, щоб більш предметно вести переговори з постачальниками.

Іван Черних, «Фонтанка.ру»

Новости