• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Як Київська школа економіки потрапила під «боротьбу з корупцією»

Парадоксально, але система, створена для боротьби з корупцією, сильно вдарила по тих, хто з корупцією бореться

Чим менше часу залишається до дедлайну подачі електронних декларацій по 2018 рік, тим більше скандалів розгортається навколо нововведень, зокрема - декларування антикорупційних активістів.

А часом декларації про доходи створюють загрозу самому існуванню проектів, де зайняті ті, хто повинен заповнювати декларації. Наприклад - Київська школа економіки. 19 березня її почесний президент Тимофій Милованов в своєму Facebook повідомив, що 5 членів ради директорів - громадяни інших держав, які не можуть заповнити декларації, а тому думають про звільнення. Раніше він сподівався на зміну правил декларування і висловлював припущення, що в іншому випадку це може стати причиною закриття навчального закладу. Втім, зміна правил подачі декларацій Верховна Рада благополучно завалила, і вже 22 березня пан Милованов повідомив, що чотири професора Київської школи економіки пішли у відставку. А тому сценарій із закриттям школи стає ще реальнішою.

Парадоксально, але система, створена для боротьби з корупцією, сильно вдарила по тих, хто з корупцією бореться   Чим менше часу залишається до дедлайну подачі електронних декларацій по 2018 рік, тим більше скандалів розгортається навколо нововведень, зокрема - декларування антикорупційних активістів

Тимофій Милованов // Фото: ФБ

Так що ж це буде означати для України? По-перше, КШЕ - це одне з двох українських навчальних закладів, поряд з Києво-Могилянської бізнес-школою, навчання за програмою MBA. Саме вони готують топ-менеджмент як для приватних організацій, так і для державних структур. Зараз левова частка випускників Київської школи економіки займає керівні посади в найбільших українських банках - ОТП, Аваль, Укрсиббанк і інших. Також випускники Школи працюють в різних українських міністерствах і навіть в світових фінансових установах, на кшталт Світового банку (Ядвіга Семіколенова) або Європейського банку реконструкції та розвитку. Деякі з колишніх випускників викладають в університетах зі світовим ім'ям. Наприклад, Тетяна Андрєєва - директор з економічних ініціатив Центру продовольчих товарів при Університеті штату Коннектикут, або Андрій Норець - професор Прінстонського університету.

По-друге, Київська школа економіки регулярно організовує і реалізує соціальні проекти, останній з яких - "Програма по підприємницької діяльності для ветеранів АТО". Організовуються різні тренінги для журналістів, молодих політиків, громадських активістів. Також викладачі та адміністрація КШЕ є співзасновниками популярної аналітичної платформи "VoxUkraine".

Виявляється, українські вузи також можуть бути "антикорупційними організаціями"

Саме громадська діяльність КШЕ і стала причиною скандалу, який може привести до закриття Школи. На сайті КШЕ вказано , Що при навчальному закладі діє Центр вдосконалення закупівель. Він "живе" на грантові кошти, зокрема від USAID - Американського агентства міжнародного розвитку та займається аналізом державних закупівель. Зокрема, Центр аналізує аукціони, що проводяться за допомогою системи "ProZorro", виявляє корупційні схеми, які деякі примудряються все ж проводити через неї. А це - ні що інше, як антикорупційна діяльність. Тобто. Київська школа економіки є антикорупційною організацією.

Отже, і працівники підпадають під визначення "антикорупційні активісти" і повинні декларувати свої доходи. За словами Тимофія Милованова, проблема в тому, що серед працівників Київської школи економіки є також іноземці. І процедура подачі декларацій для них - досить складна. Щоб отримати електронний ключ, необхідно ввести особистий номер платника податків. Отже, громадянин іншої держави повинен піти в податкову, простояти в черзі, отримати номер платника податків, потім отримати ключ і задекларувати свої доходи. Навіть якщо цей іноземець - директор Стокгольмського інституту перехідної економіки Торбен Беккер, або ж Президент фонду Євразія Хортон Бібі Сентер. Нікого не цікавить і те, що вони постійно проживають за кордоном. Борешся з корупцією - звітуй!

До вирішення проблеми - 10 днів

Але те, що директора Київської школи економіки навіть підуть у відставку - не звільнить їх від необхідності подання електронних декларацій. Почесний президент КШЕ Тимофій Милованов в коментарях до запису свого в Facebook відзначає мотиви директорів, які подали у відставку: мовляв, вони усвідомлюють, що таким чином не звільнять себе від е-декларування, тому їх крок можна розцінювати як протест.

І все це ускладнюється тим, що Київська школа економіки тримається в основному на іноземних викладачів і менеджерах. За словами Милованова, якщо іноземці підуть - КШЕ перетвориться в "ізольований місцевий вуз низького рівня". А таких в Україні і без того вистачає.

До дедлайну подачі електронних декларацій антикорупційними активістами, тобто всіх тих, хто за законом підпадає під це визначення, залишається 10 днів. Президент Порошенко погодився прибрати скандальну норму із закону вже в цьому році. Але, нагадуємо, парламент голосування за її скасування - провалив. Іншого шансу немає, остання тиждень березня несесійний, депутати роз'їхалися хто куди ... Напевно, багато хто з них - з відчуттям власної значущості і задоволення: таки помстилися «крикунів», який змусив їх публічно показати «все нажите непосильною працею» ...

Якщо найгірші прогнози виправдаються, і Київська школа економіки припинить своє існування - це яскраво продемонструє рівень логіки і щирості компанії по «боротьбі з корупцією» в Україні. Можна і не гадати, як це буде сприйнято, перш за все, міжнародним співтовариством, керівництвом благодійних фондів, які виділяють Україні кошти, директорами світових банківських установ.

Микола Романюк, Київ

Новости