• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Куріння змінює ДНК

Епігенетичні зміни в ДНК, викликані курінням, охоплюють більше 7 000 генів.

Давно відомо, що ДНК піддається хімічним модифікаціям, які не змінюють послідовність генетичного тексту, але все ж впливають на активність генів. Спеціальні ферменти залишають метильние мітки на деяких азотистих підставах - генетичних буквах, що входять до складу ДНК, після чого у тих генів, які отримали метильние мітки, змінюється активність. Такий спосіб регуляції генетичної активності називається епігенетичних; і епігенетичні мітки часто виникають у відповідь на якісь фактори зовнішнього середовища - наприклад, у відповідь на деякі особливості способу життя і шкідливі звички.

(Фото Vectorxue / pixabay.com.)

<

>

Кілька десятків дослідників, очолювані Стефані Лондон (Stephanie London) з Національного інституту охорони здоров'я і навколишнього середовища, розповідають в Circulation: Cardiovascular Genetics , Як куріння позначається на епігенетичні стані ДНК людини.

Взагалі таких досліджень існує багато, але на цей раз мова йде про мета-аналізі, коли збирають і аналізують результати відразу багатьох робіт по одній темі, і в результаті ми можемо сказати, наскільки узгоджуються різні статті між собою, наскільки достовірні отримані дані і чи можна на підставі всіх результатів сформулювати, підтвердити або спростувати якусь гіпотезу.

Взагалі таких досліджень існує багато, але на цей раз мова йде про мета-аналізі, коли збирають і аналізують результати відразу багатьох робіт по одній темі, і в результаті ми можемо сказати, наскільки узгоджуються різні статті між собою, наскільки достовірні отримані дані і чи можна на підставі всіх результатів сформулювати, підтвердити або спростувати якусь гіпотезу

Стефані Лондон і її колеги взяли 16 робіт, в яких були зібрані результати епігенетичних досліджень приблизно 16 000 чоловік, деякі з яких курили, інші ж кинули якийсь час назад, треті ж, нарешті, не курили ніколи. Завдання було в тому, щоб порівняти у всіх трьох груп точки метилування ДНК - чи є відмінності, де, скільки і т. Д.

Виявилося, що куріння змінює епігенетичні стан більш ніж 7 000 генів - тобто близько третини всіх генів, що є в нашому геномі. Якщо людина кидає курити, то велика частина таких змін сходить нанівець протягом п'яти років, тобто в сенсі епігенетичних модифікацій гени повертаються до «докурящему» виду. Однак є такі ділянки в ДНК, які навіть після того, як ми кинули диміти, залишаються з метильних «нікотиновими» мітками, і такі довгограючі мітки можуть сидіти на своєму місці до тридцяти років.

Відомо, що епігенетичні модифікації можуть стати причиною багатьох хвороб (особливо бурхливо в цьому сенсі вивчають онкологічні захворювання та розлади обміну речовин). З практичної точки зору аналіз того, наскільки і де прометілірована ДНК колишнього курця, дозволить спрогнозувати, чи варто йому чогось побоюватися і чи потрібно прийняти якісь заходи, щоб куріння, хоч і давно залишене в минулому, не піднесло б завдяки стійким епігенетичних модифікаціям якогось неприємного сюрпризу.

Однак тут слід зробити застереження, що зв'язок між метилированием ДНК і тією чи іншою хворобою ми уявляємо собі далеко не завжди, і зовсім не обов'язково всі модифікації зміни цих 7 000 генів пов'язані з чимось поганим. З іншого боку, масштаб епігенетичних змін (і тривалість деяких з них) не може не вражати, так що, напевно, поки молекулярні біологи будуть розбиратися тут з причинно-наслідковими зв'язками, розумніше було б скоріше розв'язатися з нікотиновою залежністю.

за матеріалами MedicalXpress .

Новости