• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Лобістська фірма з США відмиває репутацію Азербайджану, отримуючи плату з «отмивочной» схеми

  1. Лобістська фірма з США відмиває репутацію Азербайджану, отримуючи плату з «отмивочной» схеми
  2. Азербайджанський Renaissance
  3. Лобіювання інтересів лобістів
  4. «З цими справами не пов'язаний»
  5. Допомагати і розвивати
  6. Надати електоральну легітимність

Фото: Reuters / Denise Balibouse

Лобістська фірма з США відмиває репутацію Азербайджану, отримуючи плату з «отмивочной» схеми

«Азербайджанський ландромат» - закулісна схема з відмивання грошей і одночасно «чорна каса», за допомогою яких з закавказької республіки з 2012 по 2014 рік витекло 2,9 мільярда доларів. З'ясувалося, що частина коштів, проведених через цю «отмивочного», потрапили в розпорядження нібито приватної азербайджанської організації, яка більше десяти років наймала фірму зі штату Вірджинія, щоб лобіювати потрібні інтереси серед посадових осіб США.

Центр по дослідженню корупції і організованої злочинності (OCCRP) вже публікував матеріали про те, що гроші з «тіньового фонду» йшли на просування зручною для уряду Азербайджану політичного порядку. Так, кошти поповнювали банківські рахунки європолітиків, схвально відгукувалися про владу президента Ільхама Алієва, хоча та ж влада кидала за грати журналістів і політичних активістів. Точне походження цих фінансів неясно - вони приховані за «анонімними» фірмами-одноденками. Однак є маса свідчень того, що розпоряджається ними правляча еліта авторитарного азербайджанського режиму.

І ось тепер нове розслідування розкриває, як через серію траншей від двох ключових для «ландромат» фіктивних компаній , Які не мають ні реальних власників, ні директорів, понад півтора мільйона доларів потрапили до загадкової бакинської організації Renaissance Associates. Сама ж ця структура залучала лобістську фірму в США, щоб організовувати позитивні відгуки про Азербайджан і жертвувати тисячі доларів на політичні кампанії американських конгресменів - як сенаторів, так і членів палати представників, що засідають в комітетах, які розподіляють фінансову допомогу за кордоном.

У центрі лобістських зусиль і Європі, і в США виявився один і той же чоловік - Ельхан Сулейманов, парламентарій з Азербайджану, відповідальний, за твердженням італійських слідчих , За реалізацію амбітного плану щодо поліпшення іміджу закавказької республіки «Азербайджан-2020: погляд у майбутнє», який в кінці 2011 року ініціював президент Алієв.

Сулейманов керує близькою азербайджанському режиму організацією, що діє, як можна судити, в тісній зв'язці з Renaissance (обидві структури - сусіди по офісах). Однак раз офіційних зв'язків між Renaissance і Сулеймановим або ким-небудь з владних чиновників Азербайджану немає, то найнята лобістська фірма з США формально може не розкривати ці відносини і не слідувати Закону про реєстрацію іноземних агентів (FARA - The Foreign Agents Registration Act). Американський закон зобов'язує реєструватися в якості іноземних агентів організації, що представляють інтереси зарубіжних урядів.

Також платежі з «тіньового фонду» йшли впливовому консультанту з нафтогазової сфери, тісно пов'язаного з президентом Алієвим. Ця людина, що живе в Дейтоні, штат Огайо, каже, що він уособлює «історію успіху» емігранта в новому суспільстві, хоча і не забуває лобіювати інтереси своєї батьківщини у владних структурах США. (Див. Статтю B «Американець з Баку» )

Азербайджанський Renaissance

Судячи з документів «азербайджанського ландромат», дві офшорні фіктивні компанії - кістяк тіньової схеми (Metastar Invest і Hilux Services) - з вересня 2012-го по грудень 2014 року виробили на адресу Renaissance Associates SA 18 платежів на загальну суму 1 655 649 доларів.

Renaissance позиціонує себе як «консорціум підприємців, викладачів та інвесторів» з головним представництвом в Баку і офісами в швейцарському Цузі. Його заявлена ​​мета - допомогти «зміцненню іміджу [Азербайджану] в США через активне інформування про незмінну прихильність республіки принципам демократії і розвитку громадянського суспільства з моменту здобуття незалежності в 1991 році».

Крім цього дані про організацію украй мізерні. У «консорціуму» немає ні сайту, ні контактної інформації, ні відкритого списку учасників. Схоже, що за останні 14 років єдиним його видом діяльності були взаємини з лобістською фірмою Bob Lawrence & Associates (BL & A) з Олександрії, штат Вірджинія.

Renaissance для BL & A - єдиний іноземний клієнт. З щоквартальних звітів про лобістську діяльність фірми слід, що з липня 2012-го по грудень 2015 роки її дохід від операцій з Renaissance склав 1 533 000 доларів. Цікаво, але сума мало відрізняється від тієї, що сама Renaissance, згідно з наявними даними, отримала за цей же час від структур «ландромат».

Більш того, останні чотири перекладу від «ландромат» на рахунку Renaissance за обсягом майже повністю збігаються з платежами від самої Renaissance за послуги лобіювання BL & A за чотири з п'яти наступних кварталів (див. Інфографіку).

Інфографіку)

Чотири траншу від «ландромат» на адресу Renaissance майже збігаються з подальшими квартальними платежами останньої за послуги лобіювання у Вірджинії фірмі BL & A. Натисніть на зображення для перегляду в повному розмірі. Фото: Едін Пашовіч / OCCRP

З моменту первинної реєстрації в якості лобіста Renaissance в березні 2004 року BL & A послідовно займалася різними питаннями в інтересах уряду Азербайджану. У 2006 році фірма, як повідомлялося, забезпечувала візит президента Алієва в Білий дім. Три роки по тому вона організувала відвідування Баку для колишнього глави виборчого штабу Барака Обами Девіда Плафа, який виступив перед членами уряду республіки.

Судячи з її профільним звітів, серед напрямків лобістської діяльності BL & A були військові асигнування США на оборону в Закавказзі, проблема Нагірного Карабаху, територія якого - предмет спору між Вірменією і Азербайджаном, і проходить неподалік стратегічно важливий нафтопровід з Азербайджану до Туреччини.

З 2008 до 2016 року підкомітет палати представників конгресу США за державними, іноземних операцій і суміжних питань щорічно запрошував президента BL & A Боба Лоуренса поділитися рекомендаціями про виділення фінансової допомоги Вірменії та Азербайджану.

У своїх виступах Лоуренс часто підкреслював, що нафтогазова інфраструктура Азербайджану «критично значима для безпеки і благополуччя народів Європи», і неодноразово закликав скасувати розділ 907 Закону США про підтримку свободи (The Freedom Support Act), який забороняє передавати бюджетні кошти безпосередньо уряду Азербайджану.

Також Лоуренс переконував членів підкомітету в тому, що регіональний противник Азербайджану Вірменія - «що не визнає прийнятих норм держава, <...> відкрито захищає злочинців і порушує права людини». При цьому про Азербайджан він висловлювався набагато поблажливіше. У своєму першому виступі він визнав, що «вісім або дев'ять журналістів було побито або опинилися в тюрмі», однак тут же заявив, що «президент Алієв помилував більшість з них».

Лобіювання інтересів лобістів

Офіційна звітність BL & A вказує і на те, що в роботі на Renaissance американська фірма залучала в якості «субпідрядників» інші лобістські фірми в США. Наприклад, між липнем 2012-го і грудня 2015 року BL & A заплатила не менше 250 тисяч доларів The Crane Group за лобіювання сенату і палати представників по лінії «державних і міжнародних відносин», а також за забезпечення «сприяння Азербайджану».

За той же період BL & A витратила 280 тисяч доларів на послуги колишнього конгресмена-демократа від Техасу Соломона Ортіса, який діяв через свою фірму Solomon P Ortiz Holdings LLC. Завданням екс-конгресмена було лобіювання «стратегічних відносин» між США і Азербайджаном. У 2012 році, через шість тижнів після початку цієї роботи, Ортіс написав хвалебний блог про Азербайджан в Huffington Post. Взагалі, Ортіс може похвалитися довгою історією відстоювання азербайджанських інтересів на Капітолійському пагорбі. У 2004 році він був співзасновником Об'єднання конгресменів на підтримку Азербайджану (the Congressional Azerbaijan Caucus) - групи законодавців, діяльність якої координував одержувач коштів «ландромат» Багіров (див. Статтю «Американець з Баку» ).

У становленні проазербайджанского об'єднання брав участь і один з багаторічних радників Ортіса - Джон Макгрегор. У 2005 році Макгрегор приєднався до BL & A як консультант і через свою компанію The McGregor Group лобіював інтереси Renaissance перед владою США не далі як в 2016 році.

З 2012 по 2015 рік окремі персони, зареєстровані як професійні лобісти, діючи безпосередньо або побічно за дорученням Renaissance, передали тисячі доларів пожертвувань на політичні кампанії кандидатів, включаючи сенаторів і членів палати представників, які в той період входили або очолювали підкомітети, які відповідали за бюджетні асигнування .

Президент Азербайджану Ільхам Алієв і тодішній держсекретар США Хілларі Клінтон розмовляють перед переговорами в президентській резиденції Загульба в Баку. Червень 2012 р.Фото: Reuters / Saul Loeb

«З цими справами не пов'язаний»

Закон про реєстрацію іноземних агентів (FARA) - нормативний акт Міністерства юстиції США, що вимагає ставити на відповідний облік лобістів, які представляють інтереси іноземних держав. Також вони повинні представляти основні відомості про свою діяльність.

На сайті BL & A стверджується, що фірма «не працює на азербайджанський уряд, не звітує перед ним і не отримує вказівок від нього самого або від окремих посадових осіб Азербайджану».

Втім, в 2005 році, через рік після початку роботи BL & A з Renaissance, азербайджанське незалежне новинне агентство «Туран» повідомило, що отримало в своє розпорядження лист, в якому організація Renaissance названа лобістської фірмою, яка просуває інтереси Баку в Вашингтоні.

Незважаючи на тісну співпрацю з Renaissance - одержувачем грошей від «ландромат», BL & A ніколи не реєструвала свою роботу на цю азербайджанську організацію за законом FARA.

Справа в тому, що формально Renaissance - НЕ держструктура, а значить, BL & A має право не розкривати дані про те, хто контролює або фінансує цього її клієнта. Позиціонуючи себе як структуру приватного сектора з інтересами в торговельній сфері, BL & A підпадає тут під дію менш суворого Закону про декларування лобістської діяльності (LDA - Lobbying Disclosure Act).

«У багатьох випадках виключення, що містяться в LDA, як би розмивають вимога реєструватися по FARA, - ділиться думкою юрист фірми Jenner & Block Гебріел Жілетт. - Але кількість «прошарків» між іноземним урядом і лобістською діяльністю в США необов'язково скасовує необхідність реєструватися відповідно до закону FARA ».

«Політична реклама для створення позитивного іміджу або піар-послуги в США, тобто некомерційні види діяльності з метою вплинути на американське суспільство ... однозначно підпадають під вимоги FARA, - каже в свою чергу Джош Розенштейн, юрист фірми Sandler Reiff, що спеціалізується на питаннях, пов'язаних з FARA. - Область застосування FARA набагато ширший за традиційні лобіювання. Сюди також входять, як особливо прописано в законі, піар-діяльність та інформаційно-агітаційна робота ».

У відповідь на запитання журналістів про роботу його фірми на Renaissance засновник і президент BL & A Боб Лоуренс заявив, що вже три роки «з цими справами не пов'язаний». Однак фірма подавала офіційні звіти про лобістську діяльність ще в липні 2017 року, а серед клієнтів на її сайті вказана Renaissance. Лоуренс відмовився повідомити що-небудь ще про Renaissance або про відсутність у його фірми реєстрації по FARA.

Що стосується старшого віце-президента BL & A Джеймса Голдвотера, то він взагалі заперечував, що Renaissance колись була в його портфоліо.

Однак судячи з поданою фірмою звітності, з 2004 по 2009 рік він персонально лобіював інтереси Renaissance за кількома напрямками, включаючи нафтопровід до Туреччини і оборонні асигнування для Закавказького регіону. Але у відповідь на питання, чи означає це, що фірма подавала неправдиву інформацію американським властям, Голдуотер лише повторив, що ніколи не займався цими питаннями.

Так само і Джон Макгрегор заявив журналістам, що не «взаємодіяв з Renaissance», а розпорядження отримував безпосередньо від Боба Лоуренса. Проте на сайті BL & A однозначно сказано: він «приймав сильна участь у співпраці фірми з Renaissance». Макгрегор не став пояснювати, чому його робота на азербайджанську організацію не спричинила за собою реєстрації згідно із законом FARA.

Будівля Капітолію у Вашингтоні. Фото: Nicolas Raymond / Flickr

Допомагати і розвивати

Як заявлено на сайті BL & A, в рамках співпраці з Renaissance фірма «на щоденній основі» працює з Асоціацією розвитку громадянського суспільства Азербайджану (АРГО).

Розташована в Баку асоціація - лояльна місцевим режиму НКО, яку курирує Ельхан Сулейманов, член парламенту Азербайджану і колишній депутат Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ).

На своєму сайті BL & A каже, що Renaissance вносить вклад в «підтримку і розвиток» АРГО. Однак зв'язку між ними, мабуть, тісніше, ніж декларується: наприклад, обидві організації навіть знаходяться в одній будівлі в Баку. У квітні 2016 року АРГО підписала тримісячний контракт з лобістською фірмою в США Greenberg Traurig. Остання в своїй звітності відповідно до вимог FARA вказала, що щомісячні платежі за послуги в розмірі 25 тисяч доларів виробляла Renaissance.

Є ще один цікавий момент. Колишній німецький політик Едуард Линтнер, який отримував гроші від «азербайджанського ландромат» і марнувати дифірамби республіці за проведення «чесних» виборів, які повсюдно раніше жорстко критикували, називав АРГО джерелом перерахованих йому платежів. Частина перекладів надійшла від тих же фіктивних компаній, що відправляли гроші для Renaissance.

(Скандал за участю Дж.Лінтнера - частина іншого лобістської епопеї в Європі, на чолі якої стояв Сулейманов. В матеріалах OCCRP про це розповідається, що ще два члена ПАРЄ отримували гроші від тієї ж фіктивної компанії.)

Коли журналісти OCCRP подзвонили в офіс Сулейманова, його секретар відповів, що безпосередньо поговорити з ним немає можливості, так як він не володіє англійською. Однак в інформації про Сулейманова на сайті ПАРЄ англійська вказаний як його робочої мови. Ні сам Сулейманов, ні представники в його офісі не відповіли на питання про Renaissance.

«Якщо неурядове об'єднання, саме підконтрольне владі, за фактом контролює, дає вказівки і фінансує таку непрозору організацію [Renaissance], тоді, судячи з усього, повинні діяти вимоги FARA, - вважає Джош Розенштейн з юридичної контори Sandler Reiff. - Подібний посередник - фактично організація-пустушка, яку використовують, щоб або навмисно уникати реєстрації в рамках FARA, або мати можливість переправляти кошти діючу пенсійну систему США структурі ».

«Я думаю, тут є цілий ряд аспектів, через які як мінімум повинні включатися положення FARA, які на ділі не дотримуються», - вважає Розенштейн.

Надати електоральну легітимність

У 2013 році, виступаючи в підкомітеті палати представників, Боб Лоуренс поставив під сумнів чесність пройшли в той рік президентських виборів у Вірменії, зачитавши прес-реліз з цитатами Сулейманова. Майже за десятиліття своїх «експертних виступів» від імені компанії, переконливою суспільство в «незмінною прихильності [Азербайджану] демократичним принципам», Лоуренс вважав за краще обходити мовчанням азербайджанські вибори.

Міжнародні спостерігачі, включаючи представників Держдепартаменту США, відзначали факти залякування опозиції і незалежних ЗМІ в ході президентських виборів в Азербайджані в 2013 році. Тоді ж стався неймовірний конфуз, коли місцевий Центрвиборчком випадково опублікував перелік результатів на офіційному додатку для смартфонів ще до початку голосування. Організація Freedom House, яка відстоює демократію і права людини, після виборів випустила доповідь , В якому назвала перемогу Алієва з величезним відривом «передбачуваною» і вказала на «численні свідоцтва масового електорального шахрайства».

Як уже повідомляв OCCRP, два депутата ПАРЄ, які одержували гроші від «азербайджанського ландромат», входили в офіційні делегації спостерігачів за виборами в республіці і потім оцінили ці вибори є дуже позитивною.

В Renaissance вирішили організувати подібний «моніторинг» з представників США.

В колонці коментатора в виданні The Hill екс-конгресмен, демократ від штату Нью-Йорк Майкл Макмеен охарактеризував вибори 2013 роки як «чесні, прозорі і добре організовані». Він був членом делегації під назвою «Американська група спостерігачів», яку на прохання Renaissance склала і займалася BL & A. У групі були присутні співробітники самої BL & A, колишні конгресмени, відомі політологи та юристи. Всі вони як один виставили президентських виборів високу оцінку.

Того року Макмеен Вже вдруге пріїжджав до Азербайджану. У травні ВІН відвідав в Баку сумнівні конференцію, організовану Багірова, - як ми Вже знаємо, ще одним одержувачем грошей з «ландромат». (Див. Статтю «Американець з Баку».) Фінансувала конференцію (ніде це не афішуючи) азербайджанська нафтова держкомпанія. Ще займаючи крісло конгресмена, Макмеен також кілька разів отримав від BL & A пожертвування на свої політичні кампанії.

Макмеен не відповів на прохання дати коментар, але журналістам вдалося знайти і поговорити з деякими членами Американської групи спостерігачів.

«Склад делегації був вельми представницький», - переконує колишній конгресмен-республіканець від штату Нью-Йорк Шервуд Бёлерт. Запрошення від Лоуренса увійти в неї він отримав ще в 2008 році. «Кілька людей [в групі] мені були відомі по своїй репутації, наприклад, [тележурналіст] Лоуренс О'Донелл».

Два інші учасники «моніторингової групи» зразка 2008 року - Кейті Тревіс, яка раніше в той рік покинула Капітолійський пагорб, де була старшим радником конгресмена Ортіса, і лобіст Марк Вейт - «субпідрядник» BL & A в справі просування інтересів Renaissance. Як запевнили журналістів всі троє, ніяких порушень вони не помітили, але особливо обмовилися при цьому, що поїздка в Азербайджан була короткою, а основна увага, за словами Тревіс, приділялася речей і заходам «самого базового властивості».

Бёлерт в свою чергу додав, що всі витрати на відвідування республіки взяла на себе BL & A.

Конгресмен Ортіс приєднався до «американським спостерігачам» в 2013 році - саме тоді, коли лобіював розвиток стратегічних відносин між США і Азербайджаном. Азербайджанським ЗМІ він заявив, що вибори були «вільні, чесні та прозорі». У поїздці в республіку в 2015 році з ним також був співзасновник Об'єднання конгресменів на підтримку Азербайджану республіканець від штату Пенсільванія Курт Уелдон. Неодноразові прохання дати коментар обидва екс-конгресмена залишили без відповіді.

Створити власну «моніторингову групу» людей з Renaissance, ймовірно, змусив попередній досвід співпраці з двома солідними соціологічними фірмами з США. Renaissance скористалася їхніми послугами в ході парламентських виборів в Азербайджані. Президенти фірм Уоррен Мітофскі і Джо Ленскі пізніше написали, як Renaissance рекомендувала їм найняти АРГО для проведення екзитполів, але потім настійно просила не публікувати підсумки опитувань, стверджуючи, що вони нібито викличуть масові заворушення.

Ленскі розповів журналістам OCCRP, що першим з ними від імені Renaissance зв'язався Лоуренс. Однак коли фірми все одно опублікували результати екзитполів, з ними, за словами Ленскі, вийшов на контакт вже Сулейманов, щоб висловити невдоволення. Причому до цього Сулейманов навіть запрошував директорів до себе додому.

«Я не думаю, що мені тепер коли-небудь будуть раді в Азербайджані», - припустив Ленскі.

У квітні цього року, оголосивши дострокові президентські вибори, які частина опозиційних партій вирішили бойкотувати , Президент Алієв забезпечив собі четвертий термін біля керма держави. Міжнародні спостерігачі повідомили про масштабне недотриманні базових електоральних процедур і численних серйозних порушеннях виборчого процесу.

Aжурналістов Атанаса Чобанова, Хадиджи Ісмаїлової, Лейли Сарцевіч і Пола Раду.

Інші матеріали по темі

Новости