• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Друга російська конференція Електронна комерція-99

Друга російська конференція "Електронна комерція-99"

ЕЛЕКТРОННИЙ БІЗНЕС

Незважаючи на відносну нерозвиненість Інтернету в Росії і екзотичність здійснення покупок через нього для менталітету "простого росіянина", сфера електронної комерції викликає неослабний інтерес. Про це свідчить все більше число проведених в країні заходів, присвячених розгляду різних аспектів електронної комерції. Одним з них стала Друга російська конференція "Електронна комерція-99", організована пітерської фірмою ADMIN Ltd. і журналом "Світ Internet" і пройшла 11 - 12 листопада в С.-Петербурзі. В її роботі взяли участь понад 200 осіб, а теми, обрані організаторами для обговорення, звучали так: "Електронна комерція: бізнес-моделі", "Електронні магазини", "Програмні продукти для електронної комерції", "Логістика та інфраструктура електронної комерції", " системи Інтернет-платежів "," Безпека електронного бізнесу "," Правове регулювання електронної комерції ".

Сучасний стан електронної торгівлі в Росії

За різними оцінками, сьогодні в Росії регулярно користуються Інтернетом більше мільйона чоловік (див. Дискусію на цю тему в PC Week / RE, № 43/99, с. 29). Всі ці люди - потенційні клієнти Інтернет-магазинів.

Поки таких торгових закладів в Росії ще дуже мало. Наприклад, в каталозі сайту www.magazin.ru фірми "Аркадія" зареєстровано 370 магазинів. Для порівняння: у 1997 р їх було тільки 30. Однак більше половини з цих торгових точок магазинами, в повному розумінні цього слова, не назвеш - це всього лише Інтернет-вітрини, каталоги товарів, прайс-листи. При цьому частина з них обслуговує покупців тільки на території свого регіону, а інша - взагалі не працює, а просто "стовпить торгове місце". 41% від зазначеного числа Інтернет-магазинів знаходиться в Москві і 9% - в Пітері.

Асортимент товарів в цих торгових точках останнім часом розширився, і поряд з книгами, музичними компакт-дисками, ПО, комп'ютерами та аксесуарами для них, які займають лідируюче місце за обсягом продажів, пропонуються побутові прилади, фармацевтична продукція, автозапчастини, підписка на періодичні видання, подарункова та сувенірна продукція і т. д.

Однак, за даними журналу "Світ Internet", типовий торговий сайт відвідує не більше 50 - 100 чоловік в день, а число замовлень не перевищує 50 в місяць. Якщо не брати до уваги 5 - 7 найбільших магазинів, середній річний оборот подібних торгових точок становить всього лише близько 10 тис. Дол. На рік, так що говорити про прибуток не доводиться.

Настільки тяжке становище пояснюється загальною нерозвиненістю в Росії Інтернету, системи доставки товарів, відсутністю навичок використання для розрахунків пластикових карток і просто бідністю населення. Так, незважаючи на те, що до теперішнього часу в Росії випущено вже кілька мільйонів пластикових карток, основна їх маса припадає на зарплатні проекти, і власники таких карток в більшості випадків використовують їх для переведення в готівку коштів. Та й транзакції за картками рентабельні для обслуговуючих їх банків тільки в тому випадку, якщо сума платежу не менше кількох десятків доларів.

Крім того, значна частина власників пластикових карток боїться, що номери карток потраплять не за призначенням (за даними дослідження, проведеного IBM в кінці минулого - початку нинішнього року і в США, і в Росії, близько 20% опитаних відповіли, що ніколи не довірять свої гроші Інтернету навіть при наданні 100% -ної гарантії безпеки).

"Торгівля мікроплатежів"

Мабуть, саме невирішеністю зазначених проблем можна пояснити той факт, що, незважаючи на те, що назва конференції претендувало на всеосяжність, фактично на ній головним чином розглядалися питання, пов'язані з Інтернет-торгівлі, причому чимала частина доповідей стосувалася тільки тієї її області, яку можна назвати "торгівлею мікроплатежів", що є, на думку ряду виступаючих, в даний час найбільш перспективною для електронної торгівлі в Росії.

Вартість "порції" такої інформації або послуг, як "електронна газета", окремі аудіо / відеозапису, різноманітна довідкова інформація (т. Е. Те, що прийнято називати "контент"), замовлення залізничних та авіаквитків і т. Д., Часто лежить в межах одиниць або максимум десятків рублів. Використовувати в цьому випадку традиційні банківські перекази при розрахунках занадто дорого, кредитування - занадто ризиковано, а оплата готівкою нерідко просто неможлива.

Про свій шлях спрощення онлайнових мікроплатежів розповідали на конференції представники фірми "Міжнародні інтелектуальні ринки" (www. Icmir.ru). Ця компанія розробила платіжну систему InfoCash, в якій для розрахунків використовуються залишки коштів на рахунках клієнтів Інтернет-провайдерів.

Подібна схема вже перевірена на одному провайдеру ( "Гласнет") і двох постачальників інформації. Передбачається, що при належних фінансових вливань (правда, поки не ясно, звідки їх взяти) число клієнтів системи сягнуть сотень тисяч до кінця наступного року і кількох мільйонів через 2 - 3 роки. При цьому планується, що крім функції платіжного посередника InfoCash буде виконувати і функцію обслуговування рахунків власних клієнтів, яким будуть надаватися розширені можливості з придбання товарів і послуг.

Оскільки вважається, що з огляду на незначність обсягу однієї транзакції ризики в системі малі, InfoCash готова їх прийняти на себе (в платіжних системах з пластиковими картками ризики перекладаються на продавців товарів і послуг), і це повинно створити комфортний режим як для Інтернет-провайдерів, так і для постачальників інформації. Правда, не можна не відзначити, що пару років тому щось схоже намагалася реалізувати компанія "Релком", проте з ряду причин її платіжна система виявилася нежиттєздатною. Так що ініціатором цього починання можна лише побажати не повторити чужих помилок і не зробити критичних своїх.

Нетрадиційні бізнес-моделі електронної торгівлі

Як західний, так і вітчизняний досвід показує, що успіх електронної торгівлі грунтується не стільки на технічних рішеннях, скільки на маркетингові зусилля і правильній побудові бізнес-моделей. З цієї точки зору мені, як і багатьом іншим учасниками конференції, здалися цікавими міркування, висловлені старшим аналітиком банку "Таврійський" Віктором Достовим. На його думку, ідеологія нових видів продажів через Інтернет спирається на концепцію мікроплатежів. Які гроші такі мікропродажі можуть приносити, можна судити хоча б на такому прикладі: якщо за кожне відвідування сайту www.anekdot.ru брати по одному центу, то в рік може "набігти" сума близько 60 тис. Дол.

До чого пропонується придивитися? До продажу контенту на основі гнучкого ціноутворення в залежності від повноти інформації (наприклад, малюнків з бібліотеки CorelDraw! З різним дозволом), а також до таких послуг, як комп'ютерний переклад, перевірка файлів на віруси, перекодування поштових повідомлень і т. П.

До числа інших нетрадиційних способів заробляння грошей з використанням Інтернету можна віднести і реалізацію вигідних для клієнтів схем поширення реклами (оплата кожного натискання на банер або "прішпіліванія" до повідомлень, які розсилає клієнтам листів з рекламними повідомленнями спеціальних "гаманців" з невеликою сумою коштів, яку клієнт може отримати , якщо прочитає лист).

Проект "Рекламний альянс", що дозволяє російським покупцям накопичувати певні суми віртуальних грошей за розміщення реклами на своїх сайтах з метою їх подальшого витрачання в 50 магазинах, що входять в торговельну систему Russian Shopping Club (www.russianshopping.com), вже розробляє компанія Russian Story ( www.russianstory.com).

CyberPlat, PayCash ... - хто на новенького?

Крім вже згадуваних платіжних систем, на конференції було розказано про сучасний стан ще двох інших.

Наприклад, систему CyberPlat (www. Cyberplat.ru) тепер можна використовувати не тільки для розрахунків за товари в Інтернет-магазинах, але і в якості системи доступу до рахунків клієнтів. У цьому сенсі вона стала схожа на системи віддаленого обслуговування ГУТА-Банку і Автобанка, але з дещо звуженими можливостями (через неї, наприклад, не можна здійснювати конвертацію валют). Хоча банк "Платина" і не має розвинену мережу філій, користувачі CyberPlat завдяки використання в системі механізму виконання платіжних доручень вже мають можливість здійснювати перекази коштів в інші міста і отримувати готівку.

Сьогодні в системі активно працює близько 30 магазинів, а число клієнтів CyberPlat досягло 2 тис. Чол. При цьому сумарний середньомісячний оборот коштів в системі становить близько 700 тис. Руб., А середнє число транзакцій в місяць - 1 тис. Йдуть підготовчі роботи по приєднанню до CyberPlat (підписані договори, ведеться тестування і т. Д.) Ще більше 40 магазинів ( в їх число входять торговельні точки, що використовують інтерфейс Assist, що дає користувачеві можливість не реєструвати картку в системі заздалегідь).

Оскільки CyberPlat представляє собою фактично систему клубного типу, яка може використовуватися для надійного і безпечного проведення платежів між учасниками, це робить її привабливою для корпоративних взаєморозрахунків з дуже великими сумами (сектор business-to-business), і сьогодні обороти в корпоративному секторі вже складають кілька десятків мільйонів рублів в місяць. При цьому ПО, що забезпечує шифрування інформації, що циркулює в системі, в даний час знаходиться на сертифікації в ФАПСИ.

Система PayCash (ww.paycash.ru), що розвивається пітерським банком "Таврійський", з точки зору продавця і покупця являє собою сукупність "електронних гаманців". Кожен з них - клієнтська програма, що дозволяє переводити і отримувати гроші з інших "гаманців", зберігати їх в Інтернет-банку, конвертувати, виводити з системи на звичайні банківські рахунки і т. Д. Прийом кредитних карток в системі не передбачений.

Торгові компанії можуть працювати з PayCash за чотирма різними схемами: від використання Центру здійснення платежів до розробки власного варіанту магазину на підставі безкоштовно наданого ПО, а клієнту системи забезпечені різні способи конвертації своїх коштів в електронні гроші і назад.

На сьогоднішній день в системі успішно функціонує більше 10 демонстраційних і комерційних Інтернет-магазинів, що продають ПЗ, доступ в Інтернет і системи IP-телефонії, прогнози погоди, інформацію служби знайомств і т. Д. Число рахунків (демонстраційних і комерційних), відкритих в системі з початку 1999 року, досягло 5 тис.

За останній рік розробник PayCash фірма "Алкорсофт" отримала два російських патенту (на платіжну систему в цілому і на підсистему ЕЦП), а також пріоритети на них по лінії системи міжнародного патентування РСТ, що значно посилило позиції прихильників гіпотези про можливість існування електронних грошей (тема до сих пір дискусійна і, я б сказав, люто обговорювана на різного роду форумах, конференціях і семінарах). Одночасно в ЦБ РФ подані документи на реєстрацію передплаченого фінансового продукту (електронні гроші PayCash), емітується в бездокументарній формі.

Свою платіжну систему разом з фірмою Ruset (www.ruset.net) створює в даний час банк "Олімпійський". Вона проектується на базі продукту NetComerce фірми IBM для створення Інтернет-магазинів - одного з небагатьох, що дозволяють працювати по протоколу SET (Secure Electronic Transaction). Цей протокол, який передбачає використання цифрових сертифікатів, був розроблений найбільшими "картковими" компаніями - VISA, MasterCard, а також фірмою IBM - і, як вважається, знімає всі проблеми безпеки в "любовному" трикутнику банк - магазин - покупець.

Цей протокол, який передбачає використання цифрових сертифікатів, був розроблений найбільшими картковими компаніями - VISA, MasterCard, а також фірмою IBM - і, як вважається, знімає всі проблеми безпеки в любовному трикутнику банк - магазин - покупець

Ще одним інструментом для створення платіжних систем на основі пластикових карток, про які йшла мова на конференції, є продукт DUET for e-Commerce компанії BGS Smartcard Systems (www.bgs.ru). Ідея даного продукту полягає в реалізації звичайної схеми оплати покупок в "живому" магазині, коли в POS-термінал торгової точки вставляються мікропроцесорні картки DUET цієї компанії, що належать як продавцеві, так і покупцеві, і гроші з "електронного гаманця" покупця списуються на "електронний гаманець "продавця, з тією лише відмінністю, що в даному випадку кард-рідери територіально рознесені і" спілкуються "один з одним через Інтернет.

"Візьмемося за руки друзі ..." на ринку банківських Інтернет-послуг?

За прогнозами, до кінця 2000 р число споживачів банківських Інтернет-послуг в усьому світі має становити понад 16 млн. Чол. Російський же ринок онлайнових фінансових послуг знаходиться поки в зародковому стані, і число користувачів систем типу "банк на дивані", створених ГУТА-Банком і Автобанки, становить лише 2 - 3 тис. Чол. При цьому, за даними Автобанка, незважаючи на те, що число клієнтів його віртуального відділення істотно відстає від числа клієнтів "живого" відділення, в першому півріччі нинішнього року його оборот практично зрівнявся з оборотом середнього відділення цього банку при істотно меншій собівартості надання послуг.

Що ж тоді заважає нормальному розвитку в Росії даного сегмента електронної комерції? Як вважає генеральний директор компанії "Інтернет Маркетинг" (www.internetmarketing.ru) Андрій Бурдінскій, це нестача актуальної та достовірної інформації про всі сторони даного виду послуг, нерозуміння банками, здатними запропонувати своїм клієнтам подібні послуги, нових можливостей розвитку бізнесу, недостатні інвестиції в створення і просування Інтернет-послуг, незнання вимог і умов, які необхідно дотримуватися для організації справді зручного і безпечного Інтернет-сервісу, а також недолік на ринку необхідного П для організації онлайнових послуг.

Вихід з цієї ситуації він бачить у створенні єдиного інформаційного центру для всіх учасників даного ринку: споживачів, продавців, банків, розробників ПЗ і т. Д. Для реалізації цієї ідеї компанія "Інтернет Маркетинг" розробила проект "Розвиток фінансових Інтернет-послуг в Росії" , який отримав грант Фонду "Євразія".

Головна його мета - сприяти розвитку Інтернет-комерції в Росії, створюючи умови для становлення масового цивілізованого ринку онлайнових фінансових Інтернет-послуг, що охоплюють не тільки центр, а й регіони Росії, а також для формування культури використання фінансових Інтернет-інструментів, що застосовуються для розрахунків в Інтернет-комерції (пластикові картки, платіжні системи в Інтернеті, електронні гроші).

Для досягнення поставлених перед проектом цілей буде створений спеціальний сайт "Фінансові Інтернет-послуги в Росії", що виконує роль інформаційного центру для всіх учасників даного ринку. На ньому передбачається зібрати найбільш корисну для всіх зацікавлених осіб інформацію: опис Інтернет-послуг, моделі організації Інтернет-бізнесу, критерії оцінки якості різних продуктів і результати їх тестування, новини онлайнового фінансового ринку звідусіль. Планується також організувати на цьому сайті дискусійний клуб, де спілкуватимуться споживачі і продавці послуг, фірми-розробники та інші зацікавлені особи.

"Шлях наш в темряві"?

Незважаючи на те, що кожен доповідь, зроблений на конференції, викликав бурхливі дискусії, апогею вони досягли в самому її кінці. Це сталося в той момент, коли учасники конференції, які не є професіоналами даного сектора ринку, звернули увагу присутніх на те, що за розглядом бізнес-моделей і технологічних питань електронної торгівлі, а також впливу СОРМ (система оперативно-розшукових заходів, що вимагає установки у провайдерів послуг, в тому числі Інтернет-послуг, спеціальної прослуховуючої апаратури) і на права людини (а ця тема також порушувалася на конференції) виявилися забуті і покупець, і продавець. При цьому висловлювалися думки, що дуже важливо створити умови для того, щоб покупець захотів скористатися можливістю щось купити через Інтернет, а потенційний Інтернет-продавець, організовуючи свою справу, зміг вийти хоча б на нульовий прибуток з розрахунком на те, що рано чи пізно бізнес вдасться "розкрутити".

Хоча професіонали ринку намагалися довести, що все це можливо вже зараз, переконати в цьому своїх опонентів їм не вдалося, а це значить, що найближчим часом бурхливого зростання систем електронної торгівлі в Росії чекати не доводиться.

Версія для друку

Тільки зареєстровані користувачі можуть залишати коментарі.

До чого пропонується придивитися?
О на новенького?
На ринку банківських Інтернет-послуг?
Що ж тоді заважає нормальному розвитку в Росії даного сегмента електронної комерції?
Шлях наш в темряві"?
Новости