• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Погано, але для кожного: у скільки Україні обходиться "безкоштовна" вищу освіту

  1. Орфографічна помилка в тексті:

27 липня 2016, 9:46 Переглядів: 27 липня 2016, 9:46 Переглядів:   Вузів (як і їх випускників) в Україні забагато, вважають експерти

Вузів (як і їх випускників) в Україні забагато, вважають експерти. Фото: & nbsp; informatio.ru.

Нещодавно Кабінет міністрів України прийняв рішення про збільшення державного замовлення у вищих навчальних закладах в 2016 році. Крім рішення про 14% -ве підвищення замовлення на молодших спеціалістів (це останній рік, коли можна вступити до ВНЗ за такої кваліфікації, рішення про його підвищення було прийнято багато в чому під впливом ситуації з фінансуванням ПТУ), на 6,4% знизили прийом бакалаврів , на 22% і 50% збільшили прийом фахівців і магістрів відповідно, пише VoxUkraine .

"У довгостроковій перспективі ідея про" безкоштовному "вищу освіту від держави на самому ділі обертається неефективним витрачанням державних коштів і створює спотворення на ринку праці", - вважає Марія Репко з Центру економічної стратегії.

Експерт знайшла відповіді на кілька запитань про роль вищої освіти в Україні.

1. Чи відповідає обсяг державного замовлення демографічної ситуації?

Істотний спад народжуваності в кінці 90-х - початку 2000-х зараз обернувся тим, що кількість людей, які за віком можуть вступати до вузів, істотно нижче, ніж в попередні роки.

Кількість дітей різного віку

Джерело: Державна служба статистики, Інститут демографії та соціальних досліджень


"Скорочення кількості випускників шкіл через негативну демографічну ситуацію в країні випереджає скорочення держзамовлення. Так, кількість учнів, які закінчили школу III ступеня і отримали атестат про повну загальну середню освіту (що дає їм право вступу до вузів III-IV рівнів акредитації), так наблизилася до показників прийому за державним замовленням, що зараз нівелюється саме поняття "конкурсний відбір", - йдеться в звіті Рахункової палати.

За даними Рахункової палати, якщо в 2012/13 роках поза державним замовленням до вищих навчальних закладів надходило близько 41% осіб, то вже в 2015 році ця кількість склала лише 26%. Тобто, якщо користуватися цифрами рахункової палати, 74% осіб мали можливість вступити на бюджет.

2. Чи відповідає державне замовлення реальним потребам ринку праці?

Індекс складності економіки, який можна вважати якісним показником загального рівня технологій в країні, і, відповідно, можна припустити, що він буде мати кореляцію з потребою в високоосвічених кадрах, демонструє низхідну динаміку, а основним експортним товаром України багато років залишається сировину.

Можна було б аргументувати, що зростання кількості людей з вищою освітою потенційно може вивести країну на новий технологічний рівень, якби чотири з ТОП-5 позицій в державному замовленні не займали економіка, гуманітарні науки, правознавство і педагогічну освіту. П'ята спеціальність в ТОП-5 - "Інформатика та обчислювальна техніка" - знаходиться на третьому місці.

30% українців вже зараз відчувають, що мають більш високий рівень освіти, ніж потрібно для виконання їх роботи

Доцент кафедри економічної теорії, НаУКМА Ольга Купець в своєму дослідженні з'ясувала, що 30% українців вже зараз відчувають, що мають більш високий рівень освіти, ніж потрібно для виконання їхньої роботи.

"Тобто люди з вищою освітою можуть роками працювати перукарями або операторами колл-центрів, або через завищений ринкової пропозиції фахівців з вищою освітою", - говорить Репко.

У той же час виникла проблема з робочими спеціальностями. Українські виробники в приватних розмовах скаржаться на те, що важко знайти якісні матеріали українського виробництва - від тканини до пляшок. За деякими дійсно кваліфікованими побутовими майстрами електриками і сантехниками шикуються черги, оплата їх праці, особливо в великих містах, може перевищувати оплату праці викладачів університетів.

3. Чи доцільно фінансувати безкоштовну вищу освіту для кожного за державний рахунок?

Україна багато років має бюджетний дефіцит і боргу перед кредиторами. Сукупні витрати держави на освіту протягом 2007-2014 років становили 6,2% - 7,4% ВВП (в середньому 6,8% - Малюнок 13), в 2015 році цей показник знизився до 5,4% і на 2016году планується довести його до рівня 5,3% ВВП. Навіть після скорочення, це досить високий показник, у порівнянні з іншими країнами, де середній рівень витрат на освіту за цей період становить близько 4,7% від ВВП. У той же час, надзвичайно недофінансованими залишалися капітальні витрати, витрати на медицину.

Структура витрат за функціональною класифікацією в Україні і в середньому по країнах ЄС

джерело: Міністерство фінансів , МВФ , Держстат, оцінка ЦЕС.

* Без урахування квазі-фіскальних витрат (зокрема, на підтримку НАК "Нафтогаз України")

У складі фінансування окремо освіти, в Україні занадто високою є саме частка фінансування вищої освіти. Так, частка витрат на вищу освіту в півтора рази перевищує середній рівень для країн-нових членів ЄС.

Витрати на освіту в Україні та країнах-нових членах Євросоюзу,% від ВВП

Витрати на освіту в Україні та країнах-нових членах Євросоюзу,% від ВВП

Джерело: Світовий банк, Державне казначейство України

Середнє ж освіту за демографічними показниками - той сектор, який найбільше потребуватиме ресурсів найближчим часом, адже кількість дітей молодшого шкільного віку з 2010 року до 2018 року за прогнозами зросте майже вдвічі, як майже вдвічі збільшиться кількість підлітків 10-14 років в 2014 -2022 роки.

Частка витрат на вищу освіту в Україні в 1,5 рази перевищує середній рівень для країн-нових членів ЄС

"Рівень оплати праці вчителів, перевантажені класи в містах, погані дороги і відсутність шкільних автобусів в селах, відсутність лабораторного обладнання, комп'ютерів т. Д. - це все проблеми середньої освіти, які потрібно вирішувати, і це вимагає ресурсів", - резюмує Репко.

4. Чи може сучасне українське вищу освіту бути якісним?

Незважаючи на те, що фінансові ресурси розпорошені між багатьма студентами та високий рівень корупції в вузах, навіть такої значної частки ВВП України не вистачає, щоб забезпечити високу якість освіти. Приблизно 32% коштів іде не на забезпечення якісної освіти, а на стипендії студентам-бюджетникам, незалежно від фінансово-майнового стану сімей. Якщо брати до уваги рівень функціональної грамотності та продуктивність праці в Україні (рис. 14 і 15) - навряд чи можна зробити висновок про те, що вища освіта є якісною.

Приблизно 32% коштів йде на стипендії студентам-бюджетникам, незалежно від фінансово-майнового стану сімей

Серед 288 українських університетів немає жодного, який би піднявся вище 400 рядки в глобальному рейтингу QS, а в розрахунку на чисельність населення України має в середньому 6,35 університетів на 1 млн осіб. У Великобританії, де 48 університетів відносяться до світового рейтингу ТОП-400, акредитовано всього 160 університетів, у ставленні до чисельності населення становить 2,48 університетів на 1 млн осіб. Швеція і Німеччина відповідно 4,95 і 5,28 університетів на 1 млн осіб.

"Таким чином, в Україні кількість місць державного замовлення перевищує потреби ринку праці, і фінансові можливості країни, а освіту при цьому не є якісною", - резюмує Репко.

Уже зараз існує розрив між вимогами роботодавців та рівнем освіти в Україні. У глобальному світі падіння ресурсних ринків з високою ймовірністю призведе до подальшого тиску на економіки всіх сировинних країн, в тому числі України, і протягом наступних 10 років може посилитися розрив між багатими і бідними країнами не тільки в термінах доходу на душу населення, але і в термінах вимог до кваліфікації робочої сили. Для України це означатиме стрімке розширення кваліфікаційного розриву між вимогами ринку і станом робочої сили, і, відповідно, поглиблення падіння, якщо ситуація докорінно не зміниться, вважають експерти.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Погано, але для кожного: у скільки Україні обходиться" безкоштовна "вищу освіту". інші Новини економіки дивіться в блоці "Останні новини"

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

1. Чи відповідає обсяг державного замовлення демографічної ситуації?
2. Чи відповідає державне замовлення реальним потребам ринку праці?
3. Чи доцільно фінансувати безкоштовну вищу освіту для кожного за державний рахунок?
4. Чи може сучасне українське вищу освіту бути якісним?
Новости