• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Російський фондовий ринок як частина світової системи


Російські фінанси давно інтегровані в світові фінанси, а наш фондовий ринок уже багато років є нерозривною частиною світової фінансової системи. Про інфраструктуру Російського ринку і направлення його розвитку розповідає редакції FD.ru Олександр Баранов, генеральний директор КК «Норд-Капітал».

Чи вважаєте Ви, що сьогоднішній російський фондовий ринок є повноцінною частиною частина світової фінансової системи?

Російські фінанси давно інтегровані в світові фінанси, а наш фондовий ринок уже багато років є нерозривною частиною світової фінансової системи.

Посилення цього процесу сталося, коли ряд найбільших світових інвестиційних банків стали розглядати інвестиційну кошик BRIC (Бразилія, Росія, Індія, Китай), як якусь альтернативу фондовим ринкам постіндустріально розвинених економік (США, Японії і країн західної Європи). У 2007 році цей факт вже торкнувся динаміку фондового ринку РФ, коли на прогнозі зниження цін на нафту багато учасників ринку збільшили компоненти BRICa проти Росії. У 2008 році у нас гіпотетично є можливість спостерігати зворотний процес: на апгрейд середньосвітових цін на нафту підвищуються цільові рівні цін по багатьом російським «блакитними фішками» проти безлічі акцій корпорацій ринків, що розвиваються.

В останні місяці в умовах кризи, що вибухнула так званого іпотечної кризи в США російський фондовий ринок дуже болісно реагує на зовнішні фактори. Серед них треба відзначити грошову політику ФРС США, ЄЦБ, Банку Англії, Банку Китаю і Банку Японії, що впливають на курсові валютні пари євро / долар і ієна / долар і на динаміку світових фондових індексів, в першу чергу таких країн, як США, Німеччини, Великобританії, Франції, Японії, Індії та Китаю. Так, протягом останніх місяців були моменти, коли російський ринок акцій в меншій мірі реагував на корпоративні і макроекономічні внутрішні новини і більшою мірою реагував на короткострокову динаміку ф'ючерсів на американські фондові індекси, фондові індекси Німеччини і Великобританії, а також на зростання японської ієни до долара США.

Іноді вплив зовнішніх факторів на російський фондових ринок виглядало надмірно гіпертрофованим. Так, наприклад, 22 січня та 8 лютого 2008 року, дивлячись на короткострокову кон'юнктуру російського ринку акцій, можна було подумати, що існують побоювання рецесії не в США, а в Росії. Події січня поточного року показали, що Росія настільки інтегрована в світову фінансову систему, що розмови про «тихої гавані» виявилися помилковими. Так, наприклад, в січні падіння індексу РТС було максимальним з усіх країнових фондових індексів країн Америки, Європи та Азії. Таким чином, в січні 2008 року наш ринок повністю проігнорував хороші фундаментальний (високі ціни на нафту, рекордно високі ЗФР Банку Росії, позитивне сальдо торгового балансу РФ і ін.), А реагував виключно на зовнішній негатив. Є всі підстави вважати, що в 2008 році консервативні західні інвестори покажуть російським панікерам, що останні кілька перестаралися в оцінці зовнішнього негативу для російського фондового ринку.

Вище ми відзначили вплив кон'юнктури світових ринків на російський фондовий ринок. Але, якщо говорити не про ринкову кон'юнктуру, а про інфраструктуру російського фондового ринку, то можна відзначити його недорозвиненість в порівнянні з іншими фондовими ринками світу.

Пропоную більш детально розглянути вітчизняний ринок колективних інвестицій, якому зовсім недавно виповнилося 10 років і який розвивався в Росії дуже бурхливими темпами. Для розуміння впливу цього виду інвесторів на кон'юнктуру російського фондового ринку треба розглянути ряд даних. Так, при ринковій капіталізації російського ринку акцій близько $ 1,2 трлн. сукупні активи всіх колективних інвесторів в Росії становить близько 5% від цієї величини. З цих 5% лише 1/10 частина припадає на всі російські ПІФи акцій, включаючи закриті. А частка іноземних пайових фондів на російському ринку акцій в 3 рази вище. У Росії все ПІФи (включаючи закриті) керують менш $ 30 млрд., Це близько 2% від ВВП. При цьому, всі російські ПІФи акцій - індексні, змішані і облігацій (включаючи закриті) - керують менш $ 12 млрд. Або близько 1% від ринкової капіталізації.

Для прикладу, в США все ПІФи управляють $ 10,4 трлн., Це близько 100% від ВВП, при цьому в США фонди акцій керують понад $ 5 трлн. і близько 50% від ринкової капіталізації ринку акцій США. Звичайно, можна сказати, що фондовий ринок США - найбільш розвинений в світі і він існує вже понад 100 років. Однак інші розвинені ринки (Японії та Європи) теж суттєво відрізняються від російського по вазі індустрії колективних інвестицій. Так, в Японії і в країнах західної Європи активи інвестиційних фондів, аналогів російських ПІФів акцій, можна порівняти з величиною 60-100% від ВВП. Так що в порівнянні з розвиненими ринками російському ринку колективних інвестицій ще рости і рости.

Порівняємо також близькі до Росії ринки Бразилії та Індії, які за своїми параметрами дуже близькі до російського фондового ринку (капіталізація всіх трьох ринків близько $ 1,2 трлн., Все три ринки входять в індекс BRIC). На жаль, це порівняння не прикрашає вітчизняну індустрію колективних інвестицій: у порівнянні зі своїми побратимами з Бразилії і Індії наш ринок цих фінансових послуг виглядає недорозвиненим дитиною, якій ще рости і рости. У Росії пайовиків менш 0,4 млн. Чоловік, в Індії 32 млн. (Активи ПІФів становлять 12% капіталізації ринку Індії), в Бразилії 11 млн. Чоловік (активи ПІФів становлять 35% від капіталізації ринку Бразилії). Дана статистика свідчить, що колективні інвестиції в Росії в найближчі роки можуть вирости в 10 разів. Ця обставина дає відмінні стартові можливості для подальшого розвитку ринку колективних інвестицій. Даний сектор фінансових послуг буде зростати і по своїй частці всередині вітчизняного фондового ринку і за рахунок складових активів в портфелях ПІФів. На мій погляд, на даному секторі послуг буде спостерігатися зростання за активами (збільшення числа ліквідних паперів в портфелях ПІФів) і вшир (збільшення різних стратегій ПІФів: індексні і квазііндексние, динамічне хеджування і т.д.).

Як фондовий ринок впливає на економічний розвиток країни?

Безумовно, існує вплив макроекономіки на фондовий ринок. Так позитивні макроекономічні дані сприяють зростанню фінансових показників корпорацій, що призводить до зростання курсової вартості акцій і зниження вартості запозичення корпорацій. Вплив макроекономіки на ринок акцій носить фундаментальний характер і проявляється в середньостроковій або довгостроковій перспективі. Тим часом, існує і зворотний вплив фондового ринку на економіку країни. Звичайно, в Росії воно істотно нижче, ніж в країнах Європи і в США, але не варто його недооцінювати. Наприклад, в 1998 році негативна кон'юнктура ринку ГКО в тому числі було однією з основних причин дефолту в тому ж році, який по суті був апогеєм фінансової кризи. Тим часом, не тільки ринок держборгу має вплив на економіку країни. Ринок акцій теж істотно впливає на ліквідність вітчизняних фінансів і в разі кризи на ринку акцій існує сценарій, при якому виникнуть проблеми у вітчизняному банківському секторі, а це вже серйозне потрясіння для вітчизняної економіки. На наш погляд, російські грошові влади недооцінюють вплив вітчизняного фондового ринку на економіку.

Яка інфраструктура Російського ринку і яке його розвиток?

Говорячи про інфраструктуру російського фондового ринку, варто виділити таких учасників і такі напрямки діяльності:

- регулятори ринку: для професійних учасників ринку цінних паперів - це ФСФР, для комерційних банків - це ЦБ РФ. Так, наприклад, ФСФР регулює діяльність брокерських компаній, керуючих компаній, депозитаріїв, спеціалізованих депозитаріїв, реєстраторів, незалежних оцінювачів, а також ліцензує діяльність професійних учасників ринку цінних паперів, займається оновленням законодавчої бази, яка має безпосереднє відношення до звернення в Росії цінних паперів.

- професійні учасники ринку цінних паперів (це ліцензовані інвестиційні інститути, які здійснюють операції з цінними паперами від себе особисто та за дорученням клієнтів, а також керують активами на ринку цінних паперів). Тут слід виділити таких учасників, як інвестиційні компанії, що здійснюють брокерську і дилерську діяльність, керуючі компанії, що управляють ресурсами пайових і пенсійних фондів, а також довгострокових інвесторів типу пенсійних фондів і страхових компаній.

- депозитарії - це спеціалізовані ліцензовані інститути, що відповідають за зберігання цінних паперів.

- реєстроутримувачі - це спеціалізовані ліцензовані інститути, що зберігають інформацію про права власності на цінні папери.

- біржі - організовані торговельні майданчики такі, як ММВБ і РТС, на яких відбуваються торги цінними паперами, дозволеними для звернення в Росії.

- інвестиційні консультанти та незалежні аналітичні центри, що надають широкому колу учасників різні аналітичні огляди по різних секторах економіки і фінансових ринків і окремих корпораціям.

- спеціалізовані інформаційні ресурси, що надають оперативну публічну інформацію необхідну різним учасникам фондового ринку.

Які останнім часом з'явилися нові фінансові інструменти?

Фондовий ринок Росії розвивається природним чином, запозичуючи світовий досвід. Звичайно, тут не варто говорити про винахід велосипеда і відкритті Америки. Все що з'являється на російському фондовому ринку, вже було вже давно придумано і реалізовано, і тут вітчизняні учасники фондового ринку не є першовідкривачами і законодавцями моди. Останнім часом в Росії час бурхливий розвивалася торгівля похідними інструментами (ф'ючерсами та опціонами на акції і індекс РТС), темпи зростання обсягів в цьому секторі суттєво перевищували темпи зростання обороту на стоп-інструментах. Якщо говорити про нові фінансові інструменти в Росії, то варто відзначити появу структурованих продуктів, які дозволяють отримувати інвесторам певний гарантований дохід плюс пайову участь в зростанні ринку акцій, якщо такий відбувається. Ми вважаємо, що за даними секторами фондового ринку майбутнє: в Росії з'явиться більше складних структурованих продуктів, які будуть цікаві багатьом довгостроковим консервативним інвесторам, таким як пенсійні фонди і страхові компанії.

Що заважає розвитку російського фондового ринку?

На наш погляд, більш інтенсивному розвитку вітчизняного фондового ринку заважають як внутрішні чинники, так і зовнішні обставини. Серед внутрішніх факторів, що гальмують в даний час розвиток російського фондового ринку, в першу чергу, слід виділити: консервативність російського населення (страшно вузьке коло інвесторів в Росії) і недооцінку вплив фондового ринку на економіку країни. В якості зовнішнього чинники, що негативно впливає в даний час на розвиток вітчизняного фондового ринку, варто назвати неблагополучну кон'юнктуру світових фінансових ринків.

Більш докладно зупинимося на ринку колективних інвестицій, про який ми вже повідомляли вище. Ми вважаємо, що у феномена недорозвиненості ринку колективних інвестицій в Росії є своє обгрунтування. Так, вельми цікаві результати дослідження інвестиційної культури населення Росії, проведеного Фондом «Громадська думка» і біржею ММВБ восени 2007 року. Згідно з даними цього соціологічного дослідження, частка фінансово активних громадян становить 35,2% населення Росії або понад 39 млн. Чоловік: саме стільки людей мають життєвим досвідом використання різних фінансових інструментів. При цьому частка потенційних інвесторів, які виявили найбільший інтерес до інвестицій в цінні папери, склала серед них 15% (5,91 млн. Осіб або 5,3% від усього дорослого населення Росії).

На думку авторів цього опитування, отримані результати свідчать про те, що рівень економічної грамотності фінансово активних громадян на момент проведення опитування був не надто високий.

На мій погляд, навіть ці дані виглядають надмірно оптимістичними для розуміння цільової аудиторії для колективних інвестицій в Росії. Опитування проводилося в стані зростаючого фондового ринку, багато учасників з репрезентативної вибірки були впевнені в продовження зростання вітчизняного фондового ринку в умовах високих цін на товари російського експорту і майбутнього президентського ралі. За останні 5 місяців оптимізм цих хто вагається представників цільової аудиторії істотно зменшився. Не випадково, число пайовиків в російських ПІФах на порядок менше, ніж було як би зацікавлених покупців паїв ПІФів, представлених в дослідженні. Тобто 95% тих, хто вагається потенційних пайовиків, які протягом 10 років зростання цього ринку так і не виявили бажання купувати паї російських ПІФів, мабуть, мали якісь на те причини. Мені видається, що ситуація не настільки благополучна, як її підносять автори дослідження.

Респонденти, маючи уявлення про можливості російського фондового ринку, просто не мали коштів для довгострокових інвестицій в цей сектор. Частково причиною цього стала і оказія з чековою приватизацією, і історія, пов'язана з фінансовими пірамідами аля- «МММ», і невдале для приватних акціонерів розміщення акцій АТ «Роснефть» і ВТБ. Згідно з дослідженням, беруть інтерв'ю виявилися найкраще обізнані про традиційні, класичних інструментах вкладення грошей, а саме: банківські вклади (про внесок в Ощадбанк знають 98%, в комерційні банки - 91%), інвестиції в нерухомість - 90%, в акції - 87% . Найменш відомі респондентам ПІФи, корпоративні облігації і загальні фонди банківського управління (ОФБУ): про них нічого не знають 47%, 61% і 72% опитаних відповідно. Автори опитування роблять висновок, що число приватних інвесторів в РФ має всі шанси рости високими темпами, а це робить більш актуальним підвищення інвестиційної культури населення РФ. На жаль, варто повернутися до часу даного опитування. На настрої приватних інвесторів дуже сильно впливає кон'юнктура ринку. Вони часто готові купувати цінні папери за абсолютними максимумів і панікують при русі ринку вниз.


Чи вважаєте Ви, що сьогоднішній російський фондовий ринок є повноцінною частиною частина світової фінансової системи?
Як фондовий ринок впливає на економічний розвиток країни?
Яка інфраструктура Російського ринку і яке його розвиток?
Які останнім часом з'явилися нові фінансові інструменти?
Що заважає розвитку російського фондового ринку?
Новости