• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Економіка для чайників. Розбираємося зі ставкою рефінансування

- Що таке ставка рефінансування?

- Ставка рефінансування - це ключова ставка Національного банку, до якої прив'язані всі інші ставки в економіці - Ставка рефінансування - це ключова ставка Національного банку, до якої прив'язані всі інші ставки в економіці. В деякій мірі зі ставкою рефінансування пов'язані, наприклад, ставки, за якими Національний банк кредитує комерційні банки. І, навпаки, ставки, за якими Нацбанк проводить операції вилучення ліквідності.

Тобто зі ставкою рефінансування пов'язані ставки по кредитах і ставки по депозитах. Зниження ставки рефінансування призводить до зниження ставок по кредитах і до зниження ставок по депозитах. Найчастіше вони в певній формі або безпосередньо пов'язані, є так звані плаваючі ставки. Іншими словами, для тих, хто вже взяв кредит за плаваючою ставкою або тільки планує це зробити, це добре: кредити стануть дешевшими. І, навпаки, для тих, хто зберігає гроші на рублевих депозитах, це не дуже добре, тому що депозити будуть приносити менший дохід.

- Нацбанк планує знизити ставку рефінансування до 11,5%. Від чого залежить, знижується вона або підвищується, і що це може означати для економіки?

- Зниження залежить від широкого спектра явищ в економіці. В першу чергу від інфляції фактичної і від інфляційних очікувань. Вважається хорошим тоном в економіці, щоб процентні ставки були позитивні в реальному вираженні. Це означає, що ставки повинні перевищувати інфляцію. Просто так брати і знижувати ставку не можна, тому що це може викликати і зростання інфляції, і девальвацію рубля. Але знижувати її слідом за знижується інфляцією при тому, щоб вона залишалася вищою інфляції, - це нормальна практика.

З 13 вересня 2017 року Нацбанк знижує ставку рефінансування з 12% до 11,5% річних. Це вже сьома зниження ставки в нинішньому році. Перш зниження йшли з кроком в 1 процентний пункт.

У нас з початку року інфляція досить стійко знижується. Уряд і Нацбанк мріяли до кінця року її знизити хоча б до 9%. Зараз за фактом інфляція в останні місяці знаходиться в діапазоні від 6 до 6,5%. Це випереджувальний уповільнення інфляції дозволяє Нацбанку вже в 7-й раз з початку року знижувати ставку рефінансування.

Чим нижче ставка, тим простіше взяти кредит. Дешевші кредити сприяють розвиткові економіки. Правда, є підводні камені.

Гроші, взяті в кредит, можуть бути спрямовані на покупку імпорту як підприємствами, так і населенням. Це може вплинути на ціни, сприяти прискоренню інфляції. У разі сильного зростання попиту на імпорт за рахунок кредитних грошей це може тиснути на курс білоруського рубля, тобто стимулювати девальвацію. Зниження ставки рефінансування через зниження ставки по депозитах може призводити до відтоку рублевих депозитів. Це те, з чим вперше за багато місяців в липні вже зіткнулася банківська система.

- Тобто ставку рефінансування будуть зараз акуратніше знижувати?

- Ми вже побачили, що якщо з початку року кожен раз крок зниження ставки був на 1 процентний пункт, то у вересні її планують знизити тільки на полпункта. Тобто подальше зниження йде, але більш акуратно, плавно.

- Якщо ставка знижується, говорить це про те, що настає слушний час брати кредит? Або ще на щось треба звертати увагу?

- Процентна ставка по кредиту - це важливий показник, але не єдиний, якщо ми говоримо про споживчі кредити. Якщо людина планує брати кредит на солідну суму, на тривалий термін, важлива здатність цей кредит обслуговувати. Людині треба оцінити ризики: у нього можуть знизитися доходи, він може взагалі втратити роботу. І в цьому випадку навіть низька процентна ставка не врятує. Йому буде дуже складно розбиратися з цим кредитом, якщо він втратить джерело доходу.

Тому треба ретельно зважувати всі за і проти, бути впевненим, що ні втратиш джерело доходу, що доходи не зменшаться. І тільки будучи повністю впевненим у цих питаннях, далі можна аналізувати рівень процентної ставки і приймати рішення про кредит.

- Тобто на повернення «кредитного раю», як це було близько 7-8 років тому, поки розраховувати не варто?

- Повернення того кредитного раю чекати не варто. І слава Богу! Особисто я сподіваюся, що він ніколи не повернеться. Є таке просте правило: за все доводиться платити. Кредити, особливо на будівництво житла, раніше часто видавалися не з грошей, які економіка запрацювала, а з грошей, які просто друкувалися.

В результаті ми отримали низку жорстких валютних криз і тривалий час мали найвищу інфляцію в регіоні, та й, мабуть, у всій Європі. Лише відмова від практики друкарського верстата привів до того, що у нас стабілізувався курс і стійко знижується інфляція.

Не минуло й 20 років, як фінансова влада Білорусі все-таки витягли урок з того, що гроші друкувати не можна. Якщо ми повернемося до тієї практики, тобто видачу кредитів наліво і направо, всі ці завоювання будуть поховані.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl + Enter.

Що таке ставка рефінансування?
Від чого залежить, знижується вона або підвищується, і що це може означати для економіки?
Тобто ставку рефінансування будуть зараз акуратніше знижувати?
Якщо ставка знижується, говорить це про те, що настає слушний час брати кредит?
Або ще на щось треба звертати увагу?
Тобто на повернення «кредитного раю», як це було близько 7-8 років тому, поки розраховувати не варто?
Новости