• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Єдиний соціальний внесок: Наслідки для економіки

Єдиний соціальний внесок - природний процес, який типовий для економік більшості країн Єдиний соціальний внесок - природний процес, який типовий для економік більшості країн. При цьому на курс обміну валют впливає цілий ряд факторів як фундаментального, так і технічного характеру. Сюди входять співвідношення попиту і пропозиції, економічні показники , Перспективи інфляції, різниця в процентних ставках, потоки капіталу, технічні рівні та багато іншого. З огляду на те, що ці фактори знаходяться в постійному русі, курси валют також весь час змінюються.

Незважаючи на те, що вважається, що курс валюти визначається економічними умовами, часто відбувається навпаки - курс валюти впливає на економічні перспективи. Іншими словами, хвіст починає виляти собакою.

Довгограючі наслідки валютних коливань

Хоча наслідки валютних коливань досить тривалі у часі, багато людей не звертають на них уваги, так як здійснюють більшість транзакцій в національній валюті. Звичайна людина звертає увагу на курси валют лише в деяких ситуаціях, наприклад, в подорожах за кордон, платежі за імпорт або грошові перекази з-за кордону.

Прийнято вважати, що високий курс національної валюти вигідний, так як, наприклад, здешевлює поїздки за кордон або імпорт будь-яких товарів. У реальності, однак, високий курс національної валюти може обернутися низкою проблем в довгостроковій перспективі, коли цілі галузі стають збитковими, і скорочуються тисячі робочих місць.

І хоча з точки зору споживачів низький курс може здаватися невигідним, насправді він таїть в собі більше переваг.

Курс національної валюти - важливий інструмент в арсеналі центробанку, а також основний показник, на який звертають увагу при прийнятті будь-яких рішень в грошово-кредитної сфері. Таким чином, курс валюти прямо і побічно впливає на ряд ключових економічних індикаторів. Він впливає на ставки по кредитах, прибуток по депозитах, ціни в магазинах і навіть на перспективи заробітку.

Вплив обмінного курсу на економіку

Рівень валютного курсу надає прямий вплив на наступні економічні аспекти:

Товарна торгівля: Курс впливає на показники зовнішньої торгівлі, експорт та імпорт.

В цілому низький курс валюти стимулює зростання експорту і здорожує імпорт, в результаті чого торговельний дефіцит з часом знижується (або зростає профіцит). Для ілюстрації цього йдемо наведемо простий приклад.

Припустимо, що ви є американським експортером, який продав європейцям мільйон пристроїв за 10 дол кожен кілька років тому, коли обмінний курс дорівнював EUR 1 = 1,25 USD. У підсумку в Європі ціна кожного гаджета дорівнювала 8 євро.

Зараз покупець намагається виторгувати більш вигідну ціну, і з огляду на те, що курс долара впав до 1,35 за євро, у вас є можливість запропонувати йому більш низьку вартість пристрою, але в той же час в доларах ціна не буде нижчою 10 дол за штуку.

Навіть якщо зараз ви запропонуєте покупцеві придбати гаджети з розрахунку 7,50 євро за штуку (а це на 6,25% нижче за попередню ціну), то з урахуванням курсу в доларах вартість одного пристрою складе $ 10,13.

Зниження курсу національної валюти стало основною причиною того, що ваш бізнес залишився конкурентоспроможним на міжнародному ринку.

Навпаки, значне зміцнення валюти знижує конкурентоспроможність і призводить до здешевлення імпорту, що може викликати зростання торгового дефіциту, що, врешті-решт, виллється в ослаблення валюти. Проте, перш ніж це станеться, промисловий сектор економіки, який орієнтований на експорт, відчує на собі тиск.

Зростання економіки: Формула обчислення ВВП дорівнює C + I + G + (X - M), де

C = Споживання або споживчі витрати, основний компонент економіки
I = Капітальні інвестиції представників ділових кіл і домогосподарств
G = Витрати уряду
(X - M) = Експорт мінус імпорт, або чистий експорт

З формули видно, що чим вище рівень чистого експорту, тим вище буде показник ВВП.

Як говорилося вище, чистий експорт і курс національної валюти знаходяться в зворотній залежності.

Потоки капіталу: Іноземний капітал притягують країни з сильним урядом, динамічною економікою і стабільною валютою. Таким чином, щоб залучити капітал іноземних інвесторів, країні необхідно мати відносно стабільну валюту. У зворотному випадку перспектива втрат через валютні коливання може відлякати інвесторів.

Потоки капіталу можна розділити на два типи - прямі іноземні інвестиції (FDI), коли іноземні інвестори скуповують акції існуючих компаній або створюють нові; і портфель цінних паперів в іноземних власників, коли зарубіжні інвестори вкладають кошти в зовнішні активи.

FDI є важливим джерелом фінансування для країн з економікою, що розвивається, таких як Китай і Індія, де в разі обмеження потоку капіталу зростання економіки був би слабким.

При цьому з урядової точки зору, прямі іноземні інвестиції переважно вкладень в цінні папери: останні часто іменуються "гарячими грошима", які в моменти негараздів швидко залишають країну. Цей феномен, відомий як "відтік капіталу", може викликатися будь-якими негативними подіями, включаючи можливу девальвацію валюти.

Інфляція: В тих країнах, де переважає імпорт, девальвація валюти може призвести до "імпорту" інфляції. Різке зниження курсу національної валюти на 20% може привести до підвищення цін на імпорт на 25%, так як щоб компенсувати 20-процентне зниження валюти потрібно підняти ціни на 25%.

Процентні ставки : Як говорилося вище, обмінний курс - основний показник, на який спирається більшість центробанків при прийнятті рішень у сфері грошово-кредитної політики.

Наприклад, колишній глава Банку Канади Марк Карні у вересні 2012 р згадував, що при визначенні грошово-кредитної політики банк взяв до уваги курс канадського долара. За його словами, високий курс канадського долара був однією з причин "виключно гнучкою" політики банку протягом тривалого періоду часу.

Сильна валюта тисне на економіку, що, врешті-решт, виливається в дедалі жорсткіший підхід до грошово-кредитної політики (наприклад, підвищення ставок).

На додаток, жорсткість грошово-кредитної політики в умовах високого курсу може привести до зростання припливу "гарячих грошей" від інвесторів, які шукають більш високоприбуткові активи (що призведе до подальшого зростання валюти).

Приклади впливу валютних коливань на глобальну економіку

Форекс є одним з найбільших фінансових ринків у світі, його денний оборот перевищує 5 трлн дол, що значно більше ринків акцій, облігацій і сировини, проте не дивлячись на великі обсяги форекса, новини про валютах рідко займають перші сторінки газет.

Проте, іноді коливання валют настільки сильні, що вони відчуваються по всьому світу. Наведемо кілька прикладів.

Азіатська криза 1997-98 рр

Азіатський криза почалася з девальвації тайського бата в липні 1997 р Девальвація була викликана інтенсивною спекулятивної атакою, яка змусила тайський центробанк відмовитися від прив'язки курсу бата до долара і відпустити валюту у вільне плавання. Це призвело до фінансового колапсу, який захопив сусідні країни - Малайзію, Південну Корею і Гонконг. В результаті економіка цих країн значно постраждала: спостерігалися сплеск банкрутств і падіння фондових ринків.

Недооцінка юаня в КНР

З 1994 по 2004 рр курс юаня був стабільний, що дозволило експортерам отримувати величезні прибутки. Проте, це викликало велике число скарг з боку США та інших країн, які звинувачували Китай в штучному обмеженні курсу з метою стимулювання експорту. В результаті Китай поступово підняв курс юаня проти долара: якщо в 2005 р він дорівнював 8, то в 2013 р став трохи вище 6.

Коливання ієни, 2008 середина 2013 роки

Японську валюту можна сміливо назвати самою волатильною за ці п'ять років. У міру розвитку глобального кредитування з серпня 2008 р ієна стала улюбленою валютою в угодах "керрі-трейд" через нульові відсоткові ставки Японії: котирування ієни стали рости, тому що запанікували інвестори стали скуповувати валюту, щоб виплатити єнового кредити. У підсумку за п'ять місяців аж до січня 2009 р курс ієни виріс більш, ніж на 25% проти долара. У 2013 р програма Абе, що здобула популярність як "Абекономіка", привела до зниження ієни на 16% за перші п'ять місяців року.

Побоювання щодо євро (2010-12 рр)

Побоювання з приводу того, що країнам, що зазнають серйозні проблеми з боргом - Греції, Португалії, Іспанії та Італії, доведеться вийти з ЄС, призвели до зниження євро на 20% за 7 місяців з 1,51 в грудні 2009 р до 1,19 в червні 2010 р

Перепочинок, що дозволила євро компенсувати частину втрат, була тимчасовою, і з травня 2011 р по липень 2012 р курс знову впав на 19%.

висновок

Коливання валют впливають не тільки на економіку окремої держави, а й на світову економіку в цілому. Інвестори можуть використовувати це в своїх інтересах, вкладаючи кошти за кордон або, наприклад, в американські мультинаціональні корпорації за умови, що курс долара падає. Однак, з огляду на те, що валютні коливання можуть потенційно нести величезний ризик, рекомендується убезпечити угоди за допомогою диверсифікації інвестицій.

Новости