• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Проблеми охолодження системних блоків (частина 3)

Модуль пошуку не встановлено.

26.06.2008

Ілля Діч

Першу і другу частину ви можете прочитати в «Комп'ютер Price» №№ 27, 28.

Системи вентиляції комп'ютерних корпусів

Як вже говорилося на початку цієї статті, системний блок містить ряд пристроїв, які при роботі нагріваються в тій чи іншій мірі. Тому температура повітря всередині корпусу комп'ютера постійно підвищується, поки не досягне певної величини. Якщо у вашому системному блоці не встановлені припливний і витяжний вентилятори, то вся робота по видаленню нагрітого повітря лягає на вентилятор блоку живлення. Так як вентилятор блоку живлення в поодинці не може успішно впоратися з видаленням нагрітого повітря з корпусу комп'ютера, всередині корпусу утворюється так звана «теплова подушка». Температура цієї «подушки» легко може досягти 50º C, а в літній час - 55-57º С. Уявіть собі, що відбувається з електронікою блоку живлення, якщо вона «успішно охолоджується» повітрям такої температури. Тому не дивно, що блоки живлення частіше виходять з ладу в спекотну літню пору. Щоб уникнути цього, слід встановити в корпус комп'ютера витяжні і припливні вентилятори. Найбільше розповсюдження отримали осьові вентилятори, які мають розміри 82х82х25 мм, 92х92х25 мм і 120х120х25 мм (рис. 1).

Мал. 1

Також великою популярністю користуються роторні вентилятори, наприклад Titan TTC-004 (рис. 2).

2)

Мал. 2

Перевагою вентиляторів такого типу є те, що він кріпиться в корпусі комп'ютера одним гвинтом, тобто так само як і будь-яка плата розширення.

Значний інтерес представляє вентилятор Titan TFD-B9733M12C (рис. 3).

3)

Мал. 3

Даний вентилятор має дуже високою продуктивністю і призначений спеціально для охолодження блоків живлення. Вентилятор має два місця кріплення і встановлюється таким чином, щоб вихлоп даного кулера був направлений в сторону повітрозабірника блоку живлення. Недоліком цього кулера є те, що його можна встановити тільки в корпусах, де є місце для кріплення вентилятора у верхній частині корпусу. Наприклад в корпусах від фірми COLORS it.

Також слід особливо відзначити, що якщо у вас встановлена ​​відеокарта з вихлопом всередину системного блоку, то установка роторного вентилятора поруч з такою відеокартою буде вельми корисною, так як гаряче повітря від вихлопу системи охолодження відеокарти буде успішно вилучатися із системи роторним вентилятором.

Як відомо, осі обертання крильчаток вентиляторів можуть бути встановлені в підшипники різних типів.

  • 1 BALL - один шарикопідшипник.
  • 2 BALL - два шарикопідшипники (частіше використовується один дворядний підшипник).
  • SLEEVE - втулковий підшипник, тобто підшипник ковзання.
  • Z - AXIS - втулковий підшипник поліпшеної конструкції.

Найменшу вартість мають втулкові вентилятори. Вентилятори з підшипниками коштують значно дорожче, але і термін служби таких вентиляторів значно більше, ніж у втулкових вентиляторів. Однак слід зауважити, що втулкові вентилятори шумлять значно менше, ніж вентилятори з підшипниками кочення.

Добре відомо, що абсолютно у всіх сучасних корпусах MidiTower ATX є принаймні два місця під установку осьових вентиляторів. Наприклад, в корпусах "Step" від фірми "Microtech" в якості припливного вентилятора використовується вентилятор розміром 82х82х25 мм (рис. 4), а в якості витяжного вентилятора використовується вентилятор розміром 92х92х25мм (рис. 5).

5)

Мал. 4

4

Мал. 5

Вже досить давно в комп'ютерних корпусах з'явилося третє місце під установку припливного вентилятора, призначеного для подачі повітря до кулера процесора.

Даний вентилятор встановлюється на бічну панель корпусу комп'ютера.

Як видно з малюнка 6, на бічній панелі змонтований також патрубок (Tube). Через нього до кулера процесора подається повітря ззовні.

Через нього до кулера процесора подається повітря ззовні

Мал. 6

Як правило, між патрубком і кольором процесора є кільцевий зазор, через який процесорний кулер підсмоктує тепле повітря з корпусу комп'ютера. Щоб компенсувати цей недолік, на бічну панель, під патрубок, і встановлюють вентилятор (рис. 7) (як правило, розміром 82х82х25 мм), саме цей вентилятор доставляє свіже повітря до процесорного кулера.

Мал. 7

У багатьох сучасних корпусах є місця під установку п'яти або навіть восьми системних вентиляторів. Наприклад, в корпусі COLORS it ATX-C8012 є саме вісім місць під установку вентиляторів, а один з вентиляторів можна встановити навіть зверху (рис. 8).

8)

Мал. 8

На думку автора, конструктори, проектували цей корпус, перебрали, що називається, через край. Можете уявити собі, який галас виробляють вісім вентиляторів розміром 82х82 мм. Добре відомо, що саме такі вентилятори є самими гучними.

То який же корпус вибрати? Автор цієї статті рекомендує корпусу серії Glite від компанії COOLER MASTER. Конструкція цих корпусів передбачає можливість встановлення вентиляторів будь-якого стандартного розміру. У корпусі Glite ATX Elite 331 вже є встановлений штатно витяжний вентилятор COOLER MASTER 12 V, 0,16 A 1 200 об / хв розміром 120 х120 мм (рис. 9).

9)

Мал. 9

Продуктивність такого вентилятора досить велика - 30 CFM.

CFM - означає кубічні фути в хвилину.

Як припливного вентилятора найкраще використовувати вентилятор ZALMAN ZM-F3, розміром 120х120х25 мм 12 V 0,34 A 1800 об / хв. Зазвичай в SETAP виставляють мінімальні обороти для цього вентилятора (1000 об / хв), чого в більшості випадків абсолютно достатньо (при цьому величина шуму не перевищує 21 dB). Однак в спекотну літню пору слід виставити максимальну частоту оборотів (1800 об / хв). Це і зрозуміло, так як даний кулер виконує не тільки роль системного припливного вентилятора, але і чудово охолоджує жорсткі диски (рис. 10), при цьому величина шуму знаходиться на рівні 34 dB.

Мал. 10

Іноді в якості системного припливного вентилятора використовують пристрої, які називаються бловер (про бловер вже говорилося вище). Мабуть, найкращим бловером є бловер Titan TTC-SC04 (рис. 11).

11)

Мал. 11

Ще раз нагадаємо, бловер називають спеціальні роторні вентилятори, які встановлюють в 5 "25 відсіки комп'ютерних корпусів.

Як виглядає ротор даного бловер, видно з малюнка 12.

Як виглядає ротор даного бловер, видно з малюнка 12

Мал. 12

Бловер Titan TTC-SC04 володіє воістину гігантською продуктивністю - 100 CFM, при цьому даний пристрій не створює сильного шуму. На жаль, такі пристрої нечасто зустрічаються в продажу.

висновок

І на закінчення хотілося б сказати: дотримуйтесь два основних правила.

Правило перше - якщо ви придбали сучасний і, відповідно, дорогий процесор серії Core 2 Duo з тактовою частотою більше 2 GHz, то варто розщедритися на придбання пристойного процесорного кулера. По крайней мере, це повинен бути кулер з радіатором з чистої міді, наприклад кулер від фірми IceHammer, а ще краще - від фірми ZALMAN.

Правило друге - в обов'язковому порядку встановлюйте припливний і витяжний системні вентилятори, ні в якому разі не економте на цьому, а кращі вентилятори випускає фірма ZALMAN.

Фотографії 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 виконані автором


То який же корпус вибрати?
Новости