• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Види банківських пластикових карт - кредитні та дебетові картки: Visa (Classic, Gold, Electron), EuroCard / MasterCard (Standard, Gold, Maestro, Cirrus), American Express (Mass, Gold)

Пластикові, банківські, платіжні, клубні, дисконтні, ідентифікаційні, ембосовані, неембоссірованние, кредитні, дебетні, ATM, магнітні, смарт, індивідуальні, корпоративні, сімейні, VISA, MasterCard, American Express, Diner Club, стандартні, золоті, електронні - ці та багато інших слів ви можете зустріти в словосполученні зі словами карта і картка Пластикові, банківські, платіжні, клубні, дисконтні, ідентифікаційні, ембосовані, неембоссірованние, кредитні, дебетні, ATM, магнітні, смарт, індивідуальні, корпоративні, сімейні, VISA, MasterCard, American Express, Diner Club, стандартні, золоті, електронні - ці та багато інших слів ви можете зустріти в словосполученні зі словами карта і картка. Давайте спробуємо розібратися у всьому цьому різноманітті видів карт і карток.

Отже, всі зазначені види карток відносяться до пластикових карток. Вони виготовляються зі спеціальної пластмаси, і переважна більшість таких карток має стандартний розмір: 2,125 "x 3,375" (приблизно 53,9 х 85,6 мм) і товщину 0,039 (~ 0,76 мм).

Класифікувати пластикові картки можна за цілим рядом параметрів. Один з головних параметрів - цільове призначення картки. Пластикові картки можна розділити на банківські (іноді їх називають платіжними), ідентифікаційні, клубні і дисконтні.

Банківські картки призначені для здійснення безготівкової оплати товарів і послуг власником картки, а також для отримання ним готівки зі свого банківського рахунку в спеціальних банкоматах практично в будь-якій точці світу. Даний вид карток становить найбільший інтерес, оскільки саме ці картки в основному і використовуються як для здійснення покупок в Інтернет, так і в оффлайновой торгівлі. Далі ці картки будуть розглянуті більш детально.

Ідентифікаційна картка призначена для регулювання доступу співробітників в окремі приміщення або доступу на здійснення певних операцій на устаткуванні.

Клубні і дисконтні картки випускаються окремими організаціями, асоціаціями, клубами і поширюються серед членів цих організацій. Власник такої картки може отримати знижку (discount) на товари чи послуги, придбані в певних торгових точках.

Як носій електронної інформації платіжні картки поділяються на картки з магнітною смугою і картки з чіпом (мікросхемою). Перші називаються магнітними картками, другі - смарт картами (smart carts), "розумними" картами, чіповими картами (chip cards).

На магнітній картці записані дані власника та інформація про те, в який банк звертатися для списання необхідної суми за товар або послугу. Тобто, карта не містить інформації про суму, яка знаходиться на ній. Смарт картка зберігає в собі зашифровану інформацію про збереженої на ній сумі.

Магнітні картки є найбільш поширеними на сьогоднішній день. Але, як стверджують фахівці, смарт картки - це майбутнє. Останнім часом спостерігається значне збільшення використання в якості платіжного засобу саме смарт-карт.

Картки можна також розділити по тому, яким методом нанесена на картку ідентифікаційна інформація (ім'я власника картки, номер картки, термін дії картки і ін.) Ця інформація може бути нанесена рельєфним шрифтом (видавлена) спеціальним апаратом ембоссер (embosser) і тоді картка називається ембосовані . На неембоссірованних картках ідентифікаційна інформація випалюється і, як правило, ці картки призначені тільки для електронного використання (наприклад, VISA Electron). Картки можна також розділити по тому, яким методом нанесена на картку ідентифікаційна інформація (ім'я власника картки, номер картки, термін дії картки і ін

Повернемося до банківських карток Повернемося до банківських карток. На банківської пластиковій картці зазвичай розташована наступна інформація:

  • на лицьовій стороні картки наноситься ім'я власника, номер картки, термін дії картки, логотип банку-емітента картки, логотип платіжної системи. На деяких картках в якості одного із засобів захисту від підробки наноситься галлограмма.
  • на зворотному боці картки знаходиться місце для підпису власника картки, магнітна смуга, іноді фотографія власника і логотипи мереж банкоматів, в яких можна перевести в готівку картку.

Номер картки складається з 16 цифр: перші шість - код банку емітента (Issuing Bank); наступні дев'ять - банківський номер картки (номер карт-рахунку); остання цифра - контрольна.

За функціональними характеристиками банківські картки діляться на кредитні та дебетові. Кредитна картка дозволяє її власнику отримувати певний кредит при оплаті товарів або послуг, вартість яких вище, ніж залишок на банківському рахунку, прив'язаному до картки (карт-рахунку). Виданий кредит повинен бути погашений протягом певного терміну. Погашення кредиту може відбуватися з страхового депозиту, який вноситися клієнтом при відкритті в банку карт-рахунку, або зарахуванням на рахунок грошей, внесених власником картки готівкою або за допомогою грошового переказу.

Власник дебетової картки зможе оплачувати придбання товарів і послуг, а також отримувати готівку в банкоматах тільки в межах суми знаходиться на кард-рахунку. У США переважають кредитні картки, в Західній Європі дебетові картки становлять більшу частину всіх платіжних карт.
Власник дебетової картки зможе оплачувати придбання товарів і послуг, а також отримувати готівку в банкоматах тільки в межах суми знаходиться на кард-рахунку

Хочу звернути увагу, що поняття кредитна картка може вживатися і в більш широкому сенсі
Хочу звернути увагу, що поняття "кредитна картка" може вживатися і в більш широкому сенсі. Дуже часто під "кредитними картками" розуміються всі види банківських карток, тобто відбувається підміна поняття "банківська картка" поняттям "кредитна картка". В такому узагальненому значенні поняття кредитна картка можна зустріти в багатьох друкованих та онлайн виданнях. На нашому сайті також, якщо інше не випливає з контексту, під кредитною карткою слід розуміти пластикова банківська картка.

Як кредитні, так і дебетові картки можуть бути індивідуальними і корпоративними. Індивідуальні картки (Customer cards) тільки фізичним особам, корпоративні - тільки компаніям (організаціям). Корпоративна картка прив'язана до рахунку компанії і може бути оформлена тільки на співробітника компанії. Така картка може бути лімітована компанією і тоді власнику картки встановлюється ліміт використання грошових коштів з рахунку компанії. Якщо ліміт не встановлений, власник картки може розпоряджатися всією сумою що знаходиться на рахунку компанії (прив'язаному до даної картці).

В рамках класифікації карток на індивідуальні та корпоративні можна виділити в окремий вид сімейні картки. Вони видаються як індивідуальні тільки фізичним особам, але також як корпоративні окремі картки можна оформити на кожного члена сім'ї власника кард-рахунку. При цьому для кредитної карток членів сім'ї зазвичай встановлюється ліміт використання коштів.

Банківські картки можна також розділити по платіжним системам або асоціаціям карток (Card Associations) в рамках яких відбувається обслуговування карток. Найбільш поширеними в світі є картки наступних найбільших систем: VISA , EuroCard / MasterCard і American Express (AMEX) . Одна картка може підтримуватися і обслуговуватися тільки однієї платіжної системою.

Треба звернути увагу, що деякі платіжні системи можуть випускати тільки картки певного типу. Наприклад, American Express і Diners Club випускають тільки кредитні картки, а інші менш відомі системи (особливо які працюють тільки в рамках однієї країни) не ризикують зв'язуватися з кредитними картками і випускають тільки дебетові карти. Світові лідери VISA і EuroCard / MasterCard випускають і підтримують як кредитні, так і дебетові картки.

Ще хочу відзначити таку особливість кредитних карток різних систем як поділ їх на класи. У VISA два основні класи - це Classic і Gold. MasterCard - Standart і Gold, American Express - Mass і Gold. Вибір кредитної картки того чи іншого класу істотно впливає на величину внесеного при отриманні картки страхового депозиту. В іншому різниця між класами головним чином зводиться до питання престижності. Крім основних класів, також можуть випускатися картки класів Platinum, Silver, Basic і ряду інших. В особливий вид карток виділені корпоративні картки. Причому останнім часом такі картки стали ділити на Business картки (картки для компаній малого бізнесу) і безпосередньо Corporate картки.

Усередині кожного з зазначених класів картки можуть ділитися ще на ряд підкласів. Більш детально про такий розподіл і про різницю між тим чи іншим класом або підкласом карток можна прочитати безпосередньо на сайтах компаній випускають картки.

Ще один вид карток, що випускаються в рамках платіжних систем - електронні картки. Такі картки є в багатьох платіжних системах. В VISA, наприклад, це VISA Electron, в MasterCard - Maestro. Як уже зазначалося, такі картки неембоссіровани і призначені тільки для електронного застосування. За такою карткою можна отримати готівку в банкоматах, а оплачувати товари та послуги ними можна тільки в торгових точках, оснащених спеціальними електронними терміналами. Є електронні картки, які призначені тільки для отримання готівки в банкоматах, наприклад у системі MasterCard картка Cirrus.

І на завершення розберемося, що означає ATM карти. ATM - це абревіатура з англійської Automatic Teller Machine (іноді ще їх називають Automatic Banking Machine (ABM) або Payment Banking Machine (PBM)) тобто банкомат. Всі банківські картки, за рідкісним винятком, можна назвати ATM картами, так як всі вони обслуговуються банкоматами і по ним можна отримати готівку.

Новости