• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Марат Ахметов: «Такі незрозумілі скажені ціни на дизельне паливо!»

5.06.2018

Глава Мінсільгоспу про те, чи потрібно знову ламати ринок зайвим зерном, долі молочних субсидій і роботах, «які самі вим'я знаходять»

«Не потрібно зациклюватися на одному зерновому господарстві, ви маєте рацію», - заявив, відповідаючи на питання «БІЗНЕС Online», міністр сільського господарства РТ Марат Ахметов. На його думку, позбутися від цінової залежності на зерно допоможе перехід на глибоку переробку зерна. У числі потенційних інвесторів таких виробництв названі ТАИФ і «Татнефть». Також кореспондент нашого видання дізнався про те, чому жодна корова в Татарстані поки не впала під ножем м'ясника через молочного кризи.

Марат Ахметов Фото: «БІЗНЕС Online» Марат Ахметов Фото: «БІЗНЕС Online»

«НАМ ТРЕБА ВСТИГНУТИ накрити« зеленим килимом »

Брифінг за підсумками посівної кампанії сьогодні в кабміні РТ міністр сільського господарства і продовольства РТ Марат Ахметов почав, скромно припустивши, що дані по посівам можуть бути малоцікаві журналістам. «Тема така проста, нецікава, але земна», - явно кокетував міністр, до виступів якого завжди великий інтерес не тільки у представників ЗМІ, а й у читачів «БІЗНЕС Online».

«Весняна посівна кампанія успішно завершена, робота проведена якісна, хоча ми приступили значно пізніше, ніж зазвичай», - почав Марат Готовіч вже по заявленій тематиці. Як свідчить прес-реліз, посівна в цьому році була проведена в рекордні терміни - всього за 28 днів, загальна площа посіяних сільськогосподарських культур дорівнює 2,8 млн га, з них зернові і зернобобові склали 1,5 млн га, технічні - 330 тис. га, кормові - близько 920 тис. га, картопля і овочі - 7,9 тис. гектарів.

Задоволений міністр Ахметов і зволоженістю грунту, і дружними сходами. І навіть прохолодна весна з сюрпризами у вигляді снігу в кінці травня не викликає у міністра негативних емоцій. «Погода хоча і вітряна, але не так сильно вилучається волога з продуктивного шару», - пояснював він причину свого оптимізму, додаючи, що сьогоднішній дощ також послужить на користь майбутньому врожаю.

фото:   agro фото: agro.tatarstan.ru

«У другій половині червня очікується погода суха і спекотна, 30 і більше градусів, - прогнозував Марат Готовіч. - Нам треба встигнути накритися -Зелений килимом ", щоб більше зберегти вологи в грунті». Літо в цілому також очікується спекотним і сухим, але Ахметов скептично ставиться до прогнозів: мовляв, прогнози на травень вже зазнали краху, і що буде далі, тим більше незрозуміло. Прогнози врожаю зерна він також давати відмовився, пообіцявши розповісти про це вже по факту в вересні.

«ТАКІ НЕЗРОЗУМІЛІ ШАЛЕНІ ЦІНИ НА ДИЗЕЛЬНОЕ ПАЛИВО!»

На забезпечення посівної татарстанські аграрії залучили 11 млрд рублів кредитів. Міністр зазначив, що деякі банки профінансували самих перевірених позичальників під 2,5-3% річних, при максимальній планці в 5% (з урахуванням субсидій). Загальна вартість посівної названа не була, але з досвіду минулих років вона становить близько 20-22 млрд рублів.

Побічно велику підтримку сільським трудівникам надають паливні компанії - «ТАИФ» і «Татнефть». Дизельне паливо для посівної поставляється за пільговою фіксованою ціною 41 рубль за кг. При цьому різниця з роздрібною ціною перевищує 10 рублів.

«Такі незрозумілі скажені ціни. Із заводу відпускають уже за ціною 51-54 рублів за кг. А ми, включаючи транспортні витрати послуги нафтобаз, відпускаємо по 41 рубля », - заявив Ахметов.

Обидві компанії в рівних частках по 70 тис. Тонн поставляють сільгоспвиробникам 140 тис. Тонн пільгового ДТ. Всього на рік агропромисловий комплекс РТ споживає близько 200 тис. Тонн дизельного палива.

«Цей обсяг (140 тис. Тонн ДТ - прим. Авт.) Розподілено по місяцях, з урахуванням сезонності робіт. Сільгосптоваровиробникам ліміт доводиться з урахуванням оброблюваних площ. Паливо відпускається тільки по передоплаті, - пояснив міністр і додав. - Звичайно, у наших компаній гарячого бажання відпускати паливо за пільговими тарифами немає. Це робиться з урахуванням прохання президента Рустама Мінніханова ». І дійсно, це стало вже практикою, коли на підсумковій колегії Мінсільгоспу президент просить у нафтовиків про допомогу при закупівлі ДТ і ще жодного разу не отримував відмов.

І це зрозуміло. Нескладно підраховувати, що при різниці в 10 рублів недоотриманий прибуток двох компаній складе в цілому 1,4 млрд рублів. Для порівняння, в минулому році непряма підтримка виробників за рахунок пільгової ціни на паливо склала 800 млн рублів.

«Цим компаніям доводиться віддавати паливо [за пільговою ціною] за рахунок власних прибутків. Це символ поваги до праці хліборобів », - філософськи зауважив міністр сільського господарства РТ.

Подорожчало ДТ особливо болісно для аграріїв на тлі різкого зниження закупівельних цін на сире молоко. Традиційно в колишні роки виручка від реалізації молока підтримувала сільгоспвиробників обіговими коштами в витратний період посівної кампанії.

фото:   agro фото: agro.tatarstan.ru

«МАЙ ВІДРІЗНЯЄТЬСЯ щоденне зростання ЦІНИ НА ЗЕРНО»

Більше приводів для оптимізму дає зерновий ринок. Якщо восени та взимку закупівельні ціни тупцювали на рівні собівартості або навіть нижче її (5-6 рублів за кілограм), то сьогодні вони стрибнули вгору до 9 рублів. «Май відрізняється щоденним зростанням ціни на зерно: третій клас пшениці доходить до 9 рублів за кілограм, пшениця четвертого класу - 8 рублів, фуражна пшениця - 7,7 рубля. Цього не було з минулого літа! »- захоплювався міністр. Він пояснив зростання ціни тим, що Росія багато зерна поставила на експорт, що добре розчистив російські житниці від залежавшегося в них великого врожаю 2017 року і потягнуло ціни вгору.

«Ми до нової прибирання перейдемо з найменшими запасами" переходить "зерна. Сподіваємося, що до початку збирання ринок товарного зерна буде більш сприятливий, ніж в минулому році », - обнадіював Ахметов. Через низькі ціни на зерно виробники недоотримали грошової виручки в 3 млрд рублів.

З урахуванням уроків минулого сезону «БІЗНЕС Online» поцікавився, чи потрібно Татарстану стільки зерна, чи не час скорочувати посівні площі або ж переходити на високомаржинальних культури. «Татарстан має 3,3 мільйона гектарів ріллі, і вона, звичайно, повинна бути завантажена. Але не потрібно зациклюватися на одному зерновому господарстві, ви маєте рацію. З огляду на сьогоднішню проблему, куди подіти зерно і як, так як від експорту ми дуже далекі », - погодився з посилом кореспондента нашого видання Ахметов. Тому, як вважає міністр, для Татарстану неминучий шлях - в бік збільшення площі посівів інших культур, хоча і вони не панацея.

«З урахуванням семи минулих посушливих років ми говорили, що Татарстан став південніше на 250 кілометрів - ми стали захоплюватися високомаржинальним культурами. Так, у них економіка непогана, якщо ти встигаєш дуже рано посіяти і якщо ці культури (соняшник і кукурудза на зерно) встигає дозрівати », - каже Ахметов. Однак в останні два роки весна запізнювалася, як результат - культури не встигали дозрівати, так що частої стала картинка незібраної кукурудзи або соняшнику на занесених снігом полях. У 2017 році 19 тис. Га соняшнику було залишено на полях, загальна площа посівів цієї культури при цьому становила 120 тис. Гектарів.

«НА ГЛИБОКУ ПЕРЕРОБКУ У НАС НЕМАЄ ТАКОГО ВЕЛИКОГО ІНВЕСТОРА»

Другий рецепт від Ахметова - це перехід на глибоку переробку зерна. З огляду на, що Татарстану на внутрішню потребу (тваринництво, виробництво спирту, хлібопечення) потрібно 3,5 млн тонн зерна, решта цілком можна було б переробляти. «Вільними» у Татарстану залишається близько 1 млн т зерна, їх і потрібно вдало кудись прилаштувати. З цим розрахунком і закладається рілля, але, на жаль, не всі проекти в підсумку «вистрілюють».

«На глибоку переробку у нас немає такого великого інвестора, готового вкласти 12-15 мільярдів рублів», - розвів руками міністр. Він перерахував ряд проектів, які з тих чи інших причин були заморожені в РТ - це друга черга «Камського бекону», друга черга «Човни-бройлера». «Якби ці проекти були б реалізовані, якби не було конфлікту з населенням, вони були б уже близькі до завершення. А це відразу 400 тисяч тонн додаткової потреби зерна. Але сталося те, що сталося, я не засуджую нікого », - говорить глава Мінсільгоспу. Поки що заглох і спільний проект Казанцев Ніяза Хісметова з китайськими партнерами - на 300 тис. Тонн глибокої переробки пшениці.

Втім, ще живі два великих проекти у ГК «ТАИФ» і «Татнефти» - з виробництва біоетанолу, технічного спирту. Це міністр пояснив уже після брифінгу. Раніше «Татнефть» заявляла, що розробляє проект з переробки зерна в паливний етанол для використання у виробництві бензину - потужністю 90 тис. Тонн зерна на рік і орієнтовним терміном реалізації у 2020 році. Про переробку 1 млн тонн зерна на біоетанол заговорювали і на Таїф. Однак Ахметов повідомив, що на даний момент немає ні кошторисної вартості цих проектів, ні обраного майданчика для реалізації.

До слова, аграрії незабаром можуть позбутися традиційної підтримки на закупівлю добрив в обсязі 2 млрд рублів щорічно. У Мінсільгоспі може направити ці ресурси на оновлення транспортного парку, який сильно відстає сьогодні по енергоозброєності від західних ферм. «У нас парк кілька омолодився за останні роки, але нам щорічно треба оновлюватися на 10 мільярдів рублів. На жаль, навіть в минулому році ми закупили техніки на 6,5 мільярда рублів », - каже Ахметов. Однак гальмує справа не пролонгована на цей рік програма співфінансування закупівлі сільгосптехніки (40% - бюджет РФ, 60% - господарства), яка в минулому році давала 1,7 млрд рублів. У нафтових районах РТ рішення знайдено спільно з нафтовиками - субсидувати покупку сільгоспмашин будуть вони.

«ЛАЗЕР САМ ЗНАХОДИТЬ вим'я ... ПОТІМ ЩЕ вазеліном намазувати»

Не міг не відзначити міністр і результати наданої в РТ підтримки виробників молока на селі - жодна корова поки не постраждала через низькі закупівельні ціни на «біле золото». «Багато було переживань щодо збереження дійного стада, і в сільгосппідприємствах і в особистих підсобних господарствах. Можу доповісти, що з початку року ми кількість дійного стада не скоротили! »- радісно повідомив спікер брифінгу.

Він підрахував, що загальна сума держпідтримки в РТ складе в цьому році 2,3 млрд рублів. «Допомогла республіканська підтримка - 3-4 тисячі рублів на дійну корову особистим підсобним господарствам. При цьому ми продовжуємо субсидувати по три рубля на кожен літр молока з республіканського бюджету », - перераховував він заходи підтримки.

За даними глави Мінсільгоспу, в середньому різниця з ціною минулого року на сире молоко становить 3,16 рубля за літр. «Вважаємо, що ми трьома рублями субсидій цю різницю фактично компенсуємо, - констатував Ахметов. - Так, на початку року, в лютому і березні була найбільш гостра: різниця закупівельних цін доходила до 5-8 рублів ».

Однак в липні виплати субсидій припиняться, і що буде далі - невідомо. Але, як вважають в Мінсільгоспі, ціни на молоко повинні поповзти вгору, допомогти цьому повинні і обмеження на поставку білоруського молочної сировини. За перші чотири місяці 2018 року через низькі ціни на молоко виробники недоотримали 2 млрд рублів виручки, але при цьому реалізували молока на 3% більше.

Незважаючи на «несмачні» ціни на молоко, в РТ готується 12 нових проектів створення тваринницьких молочних господарств - в Олексіївському районі ( «Хузангаево»), в Леніногорського ( «Спартак»), в Бугульмінсько ( «Еко-Нива»), в Балтасінском ( «Кизил Юл», «Ісмаїль»), Апастовского районі ( «Ак Барс Холдинг»), в Атнінском, Актанишском районах. Ахметов пояснив інтерес інвесторів - до 2020 року Мінсільгосп РФ фінансує 30% вартості будівництва. На додаток до цього Мінсільгосп РТ готовий допомогти їм із закупівлею молочних роботів і доїльних залів. Але поки інвесторів зупиняють знижуються закупівельні ціни на молоко.

На прохання «БІЗНЕС Online» міністр пояснив, що вартість таких роботів становить 15 млн рублів, - недешево, зате там немає «людського фактора». «Це верстат, система добровільного доїння. Корови, коли у них з'являється бажання видоїти, підходять до цього верстата. Лазер сам знаходить вим'я, добре миє його, перші струмені викидає, з масажем видоює молоко, потім ще вазеліном намазує і відпускає корову. Через пару трійку днів корови самі починають в чергу вибудовуватися! »- каже Ахметов. Один робот здатний обслуговувати 60-80 корів в день.

Міністр згадав, що в РТ робот-доярів був закуплений для господарства СГП ім. Рахімова в Апастовского районі. «Вони провалили проект, кредитне навантаження не змогли витримати», - з жалем зазначив Ахметов, але каже, що сьогодні роботи працюють в господарстві Сабинського району.

«Там, де роботи працюють, Рабіг-апу без роботи залишається», - влучно зауважив один з журналістів. На що міністр відповів, що завдання Мінсільгоспу буде знайти роботу доярок, які будуть зміщені з ринку праці «залізними альтернативами».

Новости