• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Чи є майбутнє в альтернативної енергетики в Росії

  1. Зелений світ
  2. У розрахунку на альтернативу
  3. альтернативні мінуси
  4. Рішення в Європі

Розквіт відновлюваної енергетики в Росії ще далеко

М.Стулов / Відомості

купуй російське

Інша причина розвивати альтернативну енергетику - необхідність розвивати виробництво відповідного вітчизняного обладнання, каже заступник міністра енергетики Михайло Курбатов. Відомості

Міненерго розраховує, що до 2020 р на електроенергію з відновлюваних джерел доведеться 4,5% від загального виробітку в країні. При цьому встановлена ​​потужність таких станцій повинна досягти 25 ГВт. Ще через 10 років ці показники мають зрости до 10%, або 100 ГВт. У проекті держпрограми «Енергоефективність та розвиток енергетики» на 2013-2020 рр. йдеться, що інвестиції на ці цілі складуть 690 млрд руб., 680 млрд з яких - з позабюджетних джерел.

Щоб виконати прогноз Міненерго, до 2020 р Росії потрібно ввести 11 ГВт потужності, порахувала робоча група «Ради ринку». У тому числі побудувати вітряні станції на 6 ГВт і сонячні - на 2 ГВт.

Але стільки країні не буде потрібно, зробила висновок група експертів, яка проводила на замовлення Міненерго оцінку вартості будівництва і експлуатації електростанцій, які функціонують на основі відновлюваних джерел енергії. Один з членів групи - представник компанії «Хевел» (СП « Роснано »І« Ренови », випускає автономні дизель-сонячні генератори) Антон Усачов говорить, що експерти пропонують зменшити частку зеленої енергії до 2,5%.

Заступник міністра енергетики Михайло Курбатов з цим висновком згоден. Поновлювані джерела енергії - розкіш для російської енергетики. Росія багата вуглеводнями, тому перехід на зелену енергію повинен бути осмисленим, каже чиновник: «У першу чергу він необхідний на ізольованих територіях, де альтернативною енергетикою можна замінити дорогі дизельні станції».

Зелений світ

До поновлюваних джерел відносять все, що не пов'язане з видобутком палива, вугілля і газу: енергію води, вітру, сонця, припливів, біомаси та ін. Але при цьому великі ГЕС потужністю понад 25 МВт в цей перелік не включаються. Потенціал відновлюваних джерел величезний. Наприклад, сонце щодня посилає на землю в 20 разів більше енергії, ніж людство використовує за рік. Потенціал річок, морів, вітру не менше.

У 2010 р в світі на поновлюваних джерелах було вироблено 414 ГВт енергії (близько 20% кінцевого споживання). У США і країнах Євросоюзу в тому році частка поновлюваних джерел енергії в загальному обсязі виробництва склала 11 і 9,6% відповідно. Наприклад, в Данії частка відновлюваної енергетики в загальній структурі споживання в окремі місяці досягає 50%, а по ночах може доходити до 100%, в Іспанії цей показник дорівнює 30 і 50% відповідно, вказує керівник відділення «Відновлювана енергетика та альтернативні джерела енергопостачання» « ділової Росії »Андрій Кулаков. За прогнозами, які наводить консалтингова компанія Branan в своєму дослідженні «Технології відновлюваної енергетики», до 2020 р в світі частка зеленої енергетики в загальному виробленні наблизиться до 25%, при цьому виробництво такої енергії в країнах Євросоюзу зросте в 3,8 рази (до 521 ГВт), а в США - в 22,5 рази (до 1260 ГВт).

Росія ж у використанні поновлюваних джерел енергії істотно відстає. У 2008 р, за даними Міненерго, на зелену енергетику довелося 0,9% всієї виробленої в країні енергії. Уряд планував, що вже до 2010 р на поновлювані джерела доведеться 1,5% вироблення, до 2015 р - 2,5%. Але цей план не виконується. У 2011 р, за даними Міненерго, на поновлювані джерела довелося лише 8,5 млрд кВтг енергії, або менше 1% вироблення. Це не дивно, констатує гендиректор консалтингової компанії «Аенерджі» Станіслав Черниця: в такі проекти за п'ять років було вкладено не більше 20 млн євро.

У розрахунку на альтернативу

Проектів з виробництва енергії на поновлюваних джерелах в Росії дійсно небагато. Найактивніше із зеленою енергетикою працює «РусГідро». У компанії є проекти будівництва ГЕС на малих і середніх річках Кавказу, геотермальних станцій на Далекому Сході, розповів її представник. Разом з французькою компанією Alstom енергохолдинг будує завод з виробництва гідроенергетичного обладнання в Уфі.

СП буде випускати обладнання для малих ГЕС і для ГЕС середньої потужності, а також допоміжне обладнання. Загальний обсяг інвестицій в проект складе 125 млн євро. «РусГідро» вивчає також потенціал геотермальних полів, створів малих ГЕС. Але компанія розраховує на держпідтримку цих проектів. Напрацьований досвід дозволить компанії перейти до масштабної реалізації знайдених рішень, зазначив її представник.

Гендиректор «Е.ОН Росія» Максим Широков впевнений, що альтернативна енергетика стане одним з напрямків нової стратегії компанії. Але поки що не зрозуміле питання, чи зможе вона існувати без дотацій.

Перші в Росії автономні дизель-сонячні електростанції будує компанія «Хевел». Вартість установки потужністю понад 100 кВт - близько 10 млн руб., Розповів представник «Хевел». Через два роки планується побудувати станції на 75 МВт в республіках Алтай, Якутія, Тува, Дагестан і Ставропольському краї.

А перша в Росії промислова біогазова станція, яка буде виробляти 19,6 млн кВтг електроенергії і 18200 Гкал тепла, була відкрита у вересні в Білгородській області невеликий енергокомпанією «Альтенерго». Компанія хоче побудувати 100 біогазових станцій потужністю 230 МВт і вартістю близько 60 млрд руб., Повідомив гендиректор «Альтенерго» Віктор Філатов. Проект зміг би забезпечити електроенергією і теплом понад 1 млн жителів області - це дві третини населення регіону, або 12-13% від загального споживання, розрахував Філатов. А російську зелену потужність проект наростив б на 1-1,5%, говорив голова технологічного відділення з атомної та відновлюваної енергетики Російської академії природничих наук Валентин Іванов.

Будівництво біогазової електростанції в Мордовії веде і що входить в «Газенергострой» «Біогазенергострой», її потужність складе 4,4 МВт, розповів президент «Газенергостроя» Сергій Чернін. 35 млрд куб. м в рік - потенціал виробництва біогазу в Росії, оцінив заступник голови правління «Газпрому» Олександр Медведєв. Однак поки в країні тільки чотири біогазові станції, вони виробляють не більше 10 МВт, порахував комерційний директор компанії «Агробіотех» Іван Єгоров.

альтернативні мінуси

Використання відновлюваних джерел енергії в Росії пов'язане з багатьма труднощами. Так, поширення вітро- та сонячної енергетики обмежується нестабільністю джерел енергії - вітру та сонця, йдеться в дослідженні Branan. Ще одна проблема - величезним 100-метровим вітровим млинів і фотоелектричним системам потрібні великі території. Крім того, виникають складнощі з підключенням до мереж через віддаленість цих територій від інфраструктури. Серед проблем біоенергетики - потреба в землі для вирощування сільгоспкультур, що породжує конкуренцію з виробництвом харчових продуктів, а також шкідливі викиди при спалюванні (сажа, зола, CO, CO2) і сезонний характер росту деяких культур. У приливної і хвильової електроенергетики поки взагалі більше проблем, ніж рішень. Серед мінусів і географічна прив'язка до берегової лінії, і віддаленість від електромереж, і негативний вплив на навколишнє середовище (ерозія узбережжя, поверхневі скиди), і залежність від природних явищ, і дорожнеча і складність техобслуговування, і швидкий знос генеруючого обладнання під впливом води, перераховують експерти Branan.

Заважають і недопрацьована система нормативно-правової підтримки відновлюваної генерації, відсутність принципів формування розрахункової ціни продажу енергії або потужності, компенсацій технологічного приєднання, схеми розміщення об'єктів, що виробляють енергію на поновлюваних джерелах, перераховує представник «РусГідро». Крім цього, в Росії немає повноцінного виробництва обладнання для ВДЕ генерації.

Але найголовніша проблема - дорожнеча електрики. Середня вартість будівництва зелених станцій зараз (без урахування малих ГЕС низької потужності) - близько 100000 руб. / КВт, найдорожчий кіловат - у біогазових станцій (135200 руб.), Найдешевший - у вітряних (55560 руб.), Підрахували члени робочої групи при «Раді ринку». Але цифри будуть рости і в 2020 р збільшаться приблизно на 25-40%, вважають вони. Експлуатаційні витрати для проектів поновлюваних джерел енергії в середньому становлять 3650 руб. / КВт на рік.

Це вище витрат на будівництво і експлуатацію теплових станцій. За оцінками аналітика «Відкриття» Сергія Бейдена, при будівництві 1 кВт теплових станцій в центральній частині Росії обходиться приблизно в 43000-47000 руб., На Далекому Сході - в 65000 руб.

Міненерго розробляє механізм стимулювання альтернативної енергетики, який забезпечить повернення інвестицій в цю галузь, заспокоює Курбатов. Він буде схожим з договорами надання потужності, на основі яких зараз будується велика частина традиційних енергоблоків, додав чиновник. Міністерство шукає способи і для створення умов зниження вартості будівництва потужностей на основі ВДЕ, зазначив він.

Рішення в Європі

Однак керівник програми IFC з розвитку поновлюваних джерел енергії в Росії Патрік Віллемс називає Росію «сплячим зеленим гігантом» і запевняє, що можливості для розвитку альтернативної енергетики у країни величезні. Передумови для розвитку зеленої енергії в Росії дійсно є, погоджується представник Branan. Дві третини території країни розташовані поза мереж централізованого енергопостачання - тут найбільш високі ціни і тарифи на паливо і енергію (понад 25 руб. / КВтг). У цих районах проживає близько 20 млн чоловік, перераховує він. До того ж понад 50% регіонів Росії енергодефіцитна, газифіковано близько 50% населених пунктів, а в сільській місцевості - менше 35%, говорить співрозмовник. Адже щорічний завезення палива сюди обходиться бюджету приблизно в 500 млрд руб. Виробничий потенціал сонячної енергії в Росії - 1,4-1,7 т умовного палива на рік, що достатньо для забезпечення 12-14 млн чоловік гарячим водопостачанням за ціною менше 2000 руб. / Гкал, порахував Кулаков. Потенціал вітрової енергії - 36 млн т умовного палива, або 120 млрд кВтг за ціною близько 2-2,5 руб. за 1 кВтг, зазначив він.

Альтернативну енергетику в Росії можна було б розвивати за допомогою Євросоюзу, каже Віллемс. Держави - члени ЄС пов'язані обов'язковими цільовими показниками по підвищенню До 2020 р частки зеленої енергії в загальному енергоспоживанні країни до 20%, нагадує він. Але деякі з них, наприклад Бельгія, Нідерланди і Люксембург, не мають достатнього потенціалу для цього. А Швейцарія і Німеччина, які взяли на себе зобов'язання щодо виведення з експлуатації атомних електростанцій, можуть зіткнутися з дефіцитом джерел енергії. При цьому члени ЄС можуть виконати зобов'язання за рахунок реалізації зелених проектів в інших країнах, вказує Віллемс. За його словами, IFC запропонувала Європейській комісії проект під назвою «Рустек», який передбачає інвестиції членів ЄС в будівництво великих об'єктів альтернативної енергетики в Росії для експорту в Європу. Комісія дивиться на ідею позитивно, запевняє Віллемс, і максимум до кінця січня 2013 року проект пройде незалежну експертизу міжнародних консалтингових агентств.

Розвиток відновлюваної енергетики Росії необхідно, запевняє Кулаков. «В іншому випадку« середні віки »для Росії настануть зовсім скоро у вигляді низької ефективності систем життєзабезпечення, зневаги до екологічних проблем і незрівнянно низької якості життя людей», - підкреслює експерт.

Необхідність розвитку зеленої енергетики в Росії усвідомлюють і в уряді. Адже це дозволить знизити темпи антропогенного навантаження на навколишнє середовище, раціонально використовувати і знижувати темпи зростання споживання традиційних енергоресурсів: вугілля, газу, нафти, підвищити рівень енергетичної безпеки, говорив «Відомостям» представник Міненерго.

Новости