• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Шотландія. Кілт ... що це таке? ... Обговорення на LiveInternet

Цитата повідомлення Naniika Кілт знову в моді

Шотландські кілти сьогодні входять в моду, а я думаю, що це дуже навіть добре, раз у нас рівноправність, то повинно бути равноравіе у всем.Кстаті, мені здається, що це навіть дуже зручний одяг для мужчін.Історія моди сповнена парадоксів. Буквально якихось пару тисячоліть тому благородні римські громадяни цуралися штанів, вважаючи їх виключно "варварським" звичаєм. Через деякий час "варварський" звичай став вершиною цивілізованості, а європейські жінки повністю привласнили собі право на спідниці. У Персії і багатьох східних країнах процес пішов у зворотний бік. Чоловіки в побуті також носили спіднички, але для військового часу, коли доводилося їздити на конях, винайшли шаровари. Жінкам шаровари сподобалися, і вони це чоловічий винахід швиденько присвоїли.
До речі, тюркське слово "штани" і позначає "здвоєна спідниця". Отже, спідниця - первинна, брюки - вторинні. І той, і інший вид одягу був і в чоловічому одязі, і в жіночому.
Трохи історії килта

Шотландці - це один з тих народів, які завзято шанують свої традиції. У цьому питанні вони навіть в чомусь схожі на "многотрадіціонних" англійців.

Перш за все з усіх традицій треба відзначити найголовнішу - клан. Клан в Шотландії (Clan) - це група сімей, що носять одне прізвище (наприклад, Мак Дональди- "діти Дональда", так як Mac шотландською значить "син") і мають спільного предка.

До 1745 року Шотландські клани управлялися Чіфтейн (chieftains). Слід зауважити, що система кланів популярна до цих пір і збереглася вона більше як національна традиція шотландців. Коли шотландець згадує про свою Батьківщину, то йому приходять на думку сумні вересові пустки, руїни замків, поношена прадідівська спідниця-кілт і піброх - тужлива мелодія волинки. У Шотландії кланова приналежність визначалася по костюму, особливо по чоловічому кілт. Забарвлення спідниці має бути конкретною - відповідно до тартаном.

(Tartan) - шерстяний матерією зі зразком ліній різної ширини і різних кольорів, які перетинають один одного під певними кутами. Є багато різних тартанов, кожен з яких пов'язаний з певним шотландським кланом. Кожен клан в Хайленде (Highlands- гориста, верхня частина Шотландії) має певний пов'язаний з ним колір і певний перевірений зразок, який члени клану носять на кілтах і пледах. І надіти чужі кольори є соціальним порушенням (gaffe) і це також неприпустимо, як кораблю підняти на щоглі іноземний прапор. За цим суворо спостерігає в Шотландії відповідальна особа, Головний Герольд, Хранитель гербів і старшинства кланів. У його складні обов'язки входить стежити за тим, щоб ніхто не привласнив собі недозволені титули, чужі тартани, не завів на волинці (bag-pipe) під час церемоніального маршу мелодію іншого клану.
З усіх кінців світу приходять до нього запити щодо кланової приналежності і символіки. Навіть американські, австралійські, новозеландські, канадські покоління шотландців не втратили інтересу до споконвічних родових звичаїв і традицій, згадують про своє коріння і чим далі, тим більше приходять до думки: "Де б ми не були, ми-шотландці!"

У кожного клану є своє свято, і в цей день всі члени клану надягають свій костюм, де б вони не були.

Традиційно, крім килта, в шотландський національний костюм (Highland dress) входить твідова куртка (tweed jacket), прості довгі панчохи, бере і шкіряний спорран (sporran), - гаманець який висить на вузькому ремінці, що охоплює стегна. Цей варіант костюма носять днем. Для вечора є інший варіант костюма - спідниця-кілт надівається з хутряним спорраном, панчохами зі своїм певним тартаном, ускладненою курткою і обробленою рюшем сорочкою. Шотландський берет- tam-o'-shanter - це вовняна капелюх без полів з помпоном або пером на верху. Зазвичай темешенте носять злегка зрушивши набік. Назву свою бере отримав від імені героя вірші Роберта Бернса з однойменною назвою.
Слід згадати і таку деталь костюма, як ніж. Істинний горець (Highlander) за своїм правим панчохою повинен носити ніж, на рукоятці якого вигравіруваний квітка будяків і вправлений топаз. Треба зауважити, що якщо горець всовував ніж з внутрішньої сторони ноги, то по шотландської традиції це означало - оголошення війни. Мирні люди носять ніж завжди із зовнішнього боку.

Традиції носіння шотландцями свого костюма так міцні, що прикладом може служити витяг зі статті Л. Мартинова про те, як одного разу канадський мандрівник і письменник дослідник Арктики Фарлі Моует в кінці листопада відвідав Москву. "Справа була в самому кінці листопада, - пише Л. Мартинов- Моует з'явився в шотландському костюмі: в короткій спідниці, товстих картатих вовняних панчохах, підвернутими під колінами. З-під піджака на спідницю спускався величезний кошіль з обробкою з тюленячого хутра -спорран.
Виявилося, що сьогодні всі його родичі одягнені так само, і вже тому він відразу може дізнатися в натовпі свого, відзначити з ним свято або, в разі необхідності-прийти на допомогу.
І хоча шанс зустріти іншого Моуета в московській натовпі був вкрай незначний, та до того ж погода не сприяла ходіння з голими коленкамі- крижаний вітер гнав порошу, -Ніяких розмови про інше костюмі і бути не могло. -Традиція, - пояснив Фарлі, і заспокоїв присутніх: -В канадській тундрі було важче, але в цей день я не можу інакше ... "(Мартинов Л., Навколо світу, 1979, №5, с.38).

Як вже раніше було згадано, у свій час шотландцям було заборонено носити кілти, коли ж заборона скасували, з'ясувалося, що старі візерунки забуті. Довелося винаходити нові, записані за кожним кланом.

Відносно такої основної деталі шотландського національного костюма, як спідниця-кілт, слід зауважити, що носили її раніше не всі шотландці, а тільки хайлендери (highlanders) - горяни.

Як вже ми знаємо, Highlands включає в себе найвищі гори Британських островів, самі дикі озера і острова. За своїм походженням хайлендери вважають себе кельтами. Вони пишаються тим, що є нащадками скоттов, які прийшли до Британії з Ірландії в 6-му столітті і вони називають себе скоттами. Кілька тисяч шотландців, які проживають у озер в Західному Хайленде (Western Highlands) і Гебридських островах, усе ще розмовляють шотландському гельською, древньому кельтському мові, який дуже схожий на ірландський галльський і те саме валлійському. Фермери Хайленда, або як їх тут називають крофтери (crofters), ведуть важку і просту життя, займаючись землеробством і скотарством: вирощують овес і картопля, розводять овець і корів, рибалять. Кілт для деяких хайлендеров і до сих пір є повсякденним одягом. Хайлендери відчувають перевагу по відношенню до лоулендерам (lowlanders) - жителям рівнини, більшість з яких є нащадками данців і англосаксів.

За своїм етнічним складом лоулендери різноманітніше, ніж хайлендери. До середини нашого століття жителі рівнин - лоулендери носили штани і навіть не картаті. Кожна традиція в своїй основі несе практичний сенс. Хайлендери носили кілт і гетри не просто тому, що їм так хотілося, а очевидно тому, що їм так зручно пересуватися в гористій місцевості. У зв'язку з цим можна згадати шкіряні штани і гетри тирольцев, костюм гімалайських горцев- подоткнуть халат кінчається над колінами, а ікри захищені чимось на зразок гольфу. Очевидно, що так зручніше ходити по крутим гірських стежках. У лоулендеров ж не було необхідності пересуватися по горах і тому, природно, і відповідного для цього костюма Цікаво описує походження традиції - носити кілт лоулендеров журналіст Л. Мартинов. "У 1953 році лорд Лаурдейл, глава клану Мейтлендов, повинен був очолити урочисту процесію державного значення, несучи шотландський прапор з Андріївським хрестом, природно, що і костюм його міг бути тільки шотландським. Але у клану Мейтлендов з Лоуденда власного тартана не існувало. Вихід з становища знайшли: на щастя Мейтленди перебувають у родинних відносинах з гірських кланами Каббінгемов і Ганнов. Ті позичили свої кольори, і з їх сполуки з'явився власний тартан - картата вовняна матерія Мейтлендов. Впосл дствіі лорд Лайон на підставі довгих розрахунків визначив Мейтлендов тартан і заніс його в офіційну книгу кланових забарвлень. Потім створили тартани і для інших лоулендеров "(Мартинов Л. Вокруг света, 1979, №5, с.39). Всього сорок з гаком років пройшло з того дня, коли лоулендери завели у себе гірський костюм, але це вже стало традицією. Традиції виникають по-різному, але, виникнувши, мають тенденцію не вмирати. Исток шотландських традицій - це прагнення будь-що-будь відстояти свою самобутність. Тим більше, що англійські королі довго намагалися цю самобутність викоренити, але завзятий і впертий шотландський характер протидіяв "сассенам" - таким зневажливим словом шотландці називали англійців. http://www.paneuro.ru/main/scotland/culture/
Історія кілт За своїм етнічним складом лоулендери різноманітніше, ніж хайлендери
Кілт виник на початку 17 століття в гірській Шотландії. Спочатку кілт представляв собою не шитий спідницю в складку, а плед, задрапірований навколо стегон. Пледи ці мали ширину 5 футів (1.5 метрів), довжину 18 футів (5.5 метрів) і виготовлялися з картатої вовняної тканини, яку ми називаємо «шотландка», але насправді вона називається «тартан» (tartan).
У Верхній Шотландії, з її дощовим кліматом і гірським рельєфом, кілт був незамінний. Він давав свободу рухів, зігрівав, швидко висихав, чого не можна було сказати про брюках. На ніч він перетворювався в в теплу ковдру. Коли в бою вимагалась максимальна свобода рухів, кілт можна було легко скинути і мчати в атаку, так би мовити, без штанів. Так, знаменита битва кланів в 1544 році між Фрайзер, Макдоналд і Камерун отримала назву Blar-na-Leine, що в перекладі означає "Битва Сорочок".
Горська одяг стала символом Шотландії попри те, що її носіння заборонялося, тому що вона символізувала Шотландську незалежність. Англійці боялися, що католицькі клани повстануть, як це було в 1698,1725 і тисячу сімсот сорок п'ять роках, виробництво тартана було заборонено, порушників засилали в Америку. Кілт і тартан вижили, бо горянам, що вступили в британську армію, було дозволено носити свою національну одяг.
тартана
Овечу вовну, з якої виготовлявся тартан, колись фарбували рослинними барвниками з лишайника, кори дерев, ягідного соку і коренів рослин. І оскільки на опредеоленной території виростали тільки певні види рослин, ткачі були обмежені вузьким набором фарб. Так закріпилися традиційні кольори тартанов шотландських кланів.
За забарвленням тартана можна було дізнатися не тільки походження, але і суспільне становище людини. Визначалося це по до олічество квітів в тканини: один - слуга, два - фермер, три - офіцер, п'ять - воєначальник, шість - поет, сім - вождь. На сьогоднішній день існує близько 700 малюнків (Сетте) тартанов, і продовжують винаходити нові.
ЯК НОСИТИ кілт
Існує два види килта - "Великий" (Great Kilt, Breacan Feile) і Малий (Little kilt, Feileadh Beg) - між ними величезна різниця. Історичний <Великий кілт> - це вам не просто спідниця в складку, це громіздке одіяння, на зразок римської тоги, в яке закутувалися від верхівки до колін.
Надягають великий кілт наступним примітним чином. Тканина - багатометровий шматок шириною в людський зріст - розкладається на землі. Від кінця шматка відміряється (приблизно) ваша ширина в стегнах - цей шматок залишається незагофрірованним. Решта матеріал підтягується і укладається в складки. Потім під складену тканину підкладається пояс пряжкою вправо. Потім на тканину покладається лягти горілиць, обернути її навколо себе (спочатку лівий, складчастий, кінець, потім гладкий правий) і закріпити ременем. Встати, розправити звисає верхню частину і задрапірувати її навколо тулуба - зазвичай один кінець протягують через спину, інший через груди і закреплют пряжкою на плечі.
Тут можна побачити схему з картинками як надягати Великий кілт.
celtica.narod.ru/clothing/kilt.html
"Малий кілт" - це те, що сьогодні зазвичай називають <кілтом>. За переказами малий кілт був винайдений в 1725 році англійцем Ролінсона, які працювали керуючим на сталеливарному заводі. Для зручності робочих він запропонував залишити лише нижню частину килта. Так виник прототип сучасних шотландських «чоловічих спідниць».

Звичайний кілт досягає коліна і його підлоги закріплюються спереду спеціальною декоративною шпилькою (kilt pin). З кілтом носять довгі, до колін, шкарпетки - одноколірні або картаті. Традиційні шкарпетки не мають верхньої гумки і утримуються довгими (до метра завдовжки) підв'язками з китицями. Їх обмотують навколо щиколоток, як зав'язки російських личаків.
Під носок засовують <чорний кинджал> (dirk або sgian dubh). Спереду на ремінь підвішується шкіряний капшук спорран (sporran). Спорран носять строго спереду, щоб він допомагав кілт - кхм! - ну, загалом, не оттопитіваться і не задиратися від вітру в самому відповідальному місці.
Зверніть увагу: кілт - чоловічий вид одягу. Жіночі спідниці з тартана шилися і носилися інакше. У наш час спідниці-шотландки для жінок називають «килтами» умовно, по аналогії. Тому «чоловічий кілт» - це тавтологія, а «жіночий кілт» - сучасна варіація традиційної чоловічого одягу, пристосована для жінок.

МАЙБУТНЄ кілт
Інтерес до кілт підігрівається не лише інтересом до історії і національної екзотики. Багато хто вважає, що завдяки демократизації одягу і зростання уваги споживачів до комфорту кілт чекає велике майбутнє. Пропогандісти килта виробляють і активно рекламують практичні моделі кілтів з сучасних тканин, пристосовані для роботи і відпочинку. Сучасні кілти забезпечені великою кількістю зручних кишень і нічим не нагадують музейні експонати. Покупці і виробники сприймають їх зовсім серйозно. Надамо слово покупцям - чоловікам, «насмілилися жити з зручністю.»Справжній кілт коштує дуже дорого, але можна спробувати і самим змайструвати.
Тільки не потрібно шити картату спідничку, як у японських школярок)))

Безліч кілтів продаються в спеціально навчених магазинах. За ціною від 25 до кількох сотень фунтів. Але це все вже зшиті кілти. Суцільне читерство.
Навіть дорогі моделі, які собі купують шотландці, являє собою зшитий малий кілт, для будь-яких урочистих випадків.
Справжній кілт, в якому шотландці в 17-18 столітті нелегально гнали віскі і билися з англійцями, робиться самостійно, в домашніх умовах.
Справжній кілт коштує дуже дорого, але можна спробувати і самим змайструвати
Щоб виглядати справжнім худобою, вам буде потрібно: - картатий бабусин плед з овечої вовни. Розмір 1,5х6 метрів. - пояс - довга домоткана сорочка, так звана Jacobite Shirt - довгі вовняні шкарпетки - зручне взуття для тривалих прогулянок по горах і битв. Отже, починаємо. Надягаємо сорочку, виходимо в чисто поле і розстеляємо бабусин плед на землі.

Робимо складки. Сама довга і нудна частина виготовлення килта. Відміряємо з одного боку, відстань витягнутої руки і починаємо збирати складки, поки з іншого боку не залишиться без складок така ж частина ..

Підсумковий варіант повинен виглядати ось так.

Беремо пояс і простягаємо під пледом.

Лягаємо самі, загортають і застібаємо ремінь.

Далі сама творча частина процедури. Половина килта утворює "спідницю", друга висить через пояс і з нею можна робити, що завгодно. Хочете через плече, хочете накидку, а можна розправити і просто залишити важить. Залежить від вашого бажання і погодних умов.

Взувають. Всякі додаткові опції типу сумок, жилетів та ножів - за бажанням, можливостям і законодавству.

Готово. Все дуже просто і практично.
http://fishki.net/comment.php?id=75111
Ще можна подивитися здесьhttp: //www.leviathanstudios.com/figures/macjoe/patterns.html
http://www.scottishdance.net/highland/MakingKilt.html
і здесьhttp: //www.paneuro.ru/main/scotland/culture/]

Php?
Новости