• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Штрих - код розшифровка.

  1. Міфи про штрих-коді
  2. Нікуди без добавок
  3. Продукти-мутанти

Споживання їжі - це ціле мистецтво. Про якому, на жаль, встиг забути сучасна людина. На жаль, в далекому минулому залишилися неспішні сімейні трапези і розмірені чайні церемонії. У шаленому ритмі нашого життя ми все більше харчуємося як-небудь, де-небудь і чим-небудь. За що і розплачуємося своїм здоров'ям. Адже самий звичайний продукт харчування може таїти в собі чимало сюрпризів. Не варто відбуватися скороминущим поглядом на термін придатності, спробуй дочитати етикетку до кінця. Крім знайомих слів (цукор, жир, вершки, масло) ти напевно побачиш всілякі абревіатури і багатозначні цифри. У них і криється весь секрет. Від того, що стоїть за цими "ієрогліфами", буде багато в чому залежати правильність твого вибору.

Міфи про штрих-коді

Зараз практично на будь-якому товарі можна побачити хитромудрі рисочки-циферки, звані штрих-кодом. Ми настільки звикли до його присутності на етикетках, що стали сприймати як показник якості. А тим часом до якості товарів штрих-код має слабке відношення. Він і створений-то був не стільки для споживачів, скільки для виробників і, головне, реалізаторів.

У далекі радянські часи штрих-коду не було і в помині. У період тотального дефіциту товарів було небагато, орієнтуватися в них було нескладно, тому необхідність у додатковій кодуванні відсутня. При нашому сьогоднішньому достатку запам'ятати всі найменування не в змозі ні продавець, ні виробник. Ось і прийшли на зміну довгим сертифікатам із описом товару короткі і компактні штрих-коди. Продавцю тепер досить пронести товар штрих-кодом вниз над касовим апаратом, і на екрані з'являється вся необхідна інформація. Це значно спрощує і прискорює процес складування та продажу продуктів.

Зараз закодовані практично всі товари, що обертаються на світовому ринку. Однак це зовсім не обов'язково. При бажанні виробник може і не ставити на свій товар штрих-код, тим більше що коштує це недешево. Для того щоб отримати товарну нумерацію, необхідно заплатити вступний внесок (14 000 рублів) в російський філія міжнародної системи товарних номерів (EAN), а потім щорічно виплачувати близько 9 тисяч на підтримку системи. Але виробники воліють розщедритися, реалізувати товари без штрих-коду практично неможливо (більшість магазинів відмовляються їх приймати).

У штрих - коді, що складається з 13 цифр (європейський стандарт), перші дві цифри позначають країну; наступні п'ять - код підприємства; ще в п'яти цифрах зашифровані споживчі властивості (перша - ім'я товару, друга - споживчі особливості, третя - маса, четверта - склад, п'ята-колір). Остання цифра штрих-коду - контрольна, служить для визначення автентичності коду.

Єдине, що може по штрихове кодування визначити споживач, так це країну-виробника. Однак і тут є свої складності. Якщо зазначена на етикетці країна-виробник не збігається з даними штрих-коду, це не завжди означає, що ви напали на підробку. Деякі фірми, виробляючи товари в одній країні, реєструються в інший. Або розміщують в третіх країнах свої філії. А можливо, це спільне виробництво. Загалом, причин більш ніж достатньо.

Зовнішній вигляд штрих-коду теж мало про що говорить. Він цілком може бути і вузьким і коротким і зовсім без цифр. Скорочені кодування цілком допускаються. Є, правда, один спосіб визначити по штрих-коду справжність товару:
1. Запам'ятай контрольну цифру в штрих-коді (вона остання).
2. Склади цифри, що стоять на парних місцях.
3. Отриману суму Додай на три (умовно отримаємо Х).
4. Склади цифри, які стоять на непарних місцях, крім контрольної (умовно отримаємо Y).
5. Склади Х і Y (Х + Y).
6. Від результату відкинь першу цифру (отримаємо Z).
7. Тепер від десятки відбери Z (10-Z).
Повинна вийти контрольна цифра. Якщо вони не співпали - перед тобою виразно підробка. Громіздкий спосіб, але іншого немає.

Нікуди без добавок

Харчові добавки присутні практично у всіх продуктах харчування і на етикетках позначаються загадкової літерою "Е" (Е194, Е263 і т. Д.). Зорієнтуватися в цій системі можна за допомогою перших цифр коду: Е-1 * - це барвники; Е-2 * - консерванти (продовжують термін зберігання продуктів); Е-3 * - антиоксиданти (захищають продукти від окислювання); Е-4 * - стабілізатори (зберігають консистенцію, надають в'язкість); Е-5 * - емульгатори (створюють однорідну суміш з незмішуваних фаз, наприклад з води і масла); Е1000 * - підсолоджувачі, глазірователі тощо.

Добавки бувають натуральні (бета-каротин, шафран, оцет, сіль, перець і т. Д.) І синтетичні. Саме навколо синтетичних добавок і розігрується найбільша кількість суперечок. Екологи кажуть про те, що їх застосування вкрай шкідливо позначається на нашому здоров'ї, так як вони є чужорідними речовинами для організму. Піщівікі-промисловці, навпаки, доводять їх нешкідливість, грунтуючись на тому, що кожна добавка, перш ніж потрапити на ринок, проходить ретельні дослідження і застосовується в чітко встановленої дозуванні (безпечної для здоров'я). Мають рацію, в принципі, і ті і інші.

Не всі добавки шкідливі. Поки що в Росії заборонено лише п'ять:
- барвники - Е121 (цитрусовий червоний) і Е123 (амарант);
- консервант Е249 (формальдегід)
- поліпшувачі хліба Е924а і Е924б.
Ще на два консерванти - Е216 і Е217 - з 2005 року накладено тимчасову заборону (проводиться додаткове тестування).

Але, з іншого боку, поки з'ясували згубну дію того ж амаранту, його довгий час використовували у виробництві газованої води, льодяників, морозива і киселів. Але ж він, як виявилося, небезпечний в будь-яких кількостях, так як провокує ріст злоякісних пухлин і викликає патологію плода у вагітних.

До того ж існує цілий ряд не заборонених, але і не дозволених до вживання добавок. Їх більше ста, всі вони поки проходять тестування.

На жаль, сучасну харчову промисловість неможливо уявити без харчових добавок . Але все ж довгий перелік Е-кодів на товар повинен тебе насторожити, як і тривалий термін зберігання продукту (що свідчить про присутність консервантів). Варто також обмежити споживання ковбас і особливо копченостей, тому що в них традиційно присутні нітрати (Е251, Е252) і нітрити (Е250), які у великій концентрації діють як канцерогени. Зайве говорити, що дітям продукти з харчовими добавками протипоказані. Людям, схильним до алергії, також слід дуже ретельно вивчати список Е-кодів. Та й власникам абсолютного здоров'я не слід нехтувати цією рекомендацією.

Продукти-мутанти

За даними організації Грінпіс, ​​більш як третина продуктів харчування на російському ринку містить генетично модифіковані інгредієнти (ГМІ). А тим часом часто ми звертаємо увагу на цей факт, вирушаючи в сусідній гастроном. Колись давно, в сталінські часи, генетика перебувала в "загоні" і практично не розвивалася. Можливості ж сучасного генного інженера безмежні. Він може взяти ген якийсь камбали і пересадити в помідор. І все б нічого, якби потім цей помідори не скармливался нам же. Скільки таких "мутантів" ми з'їдаємо за день, залишається тільки гадати. Виробники особливо не поспішають розкривати нам свої таємниці, незважаючи на те, що зобов'язані це робити. За постановою головного санітарного лікаря Росії, з 2002 року всі продукти, що містять ГМД, повинні бути обов'язково промарковані. Однак і в 2002, і в 2005 р це розпорядження з успіхом ігнорується. Так що визначити присутність в продукті генетично модифікованих організмів по етикетці практично неможливо, але спробувати варто. Іноді виробника все ж повідомляють нам про це, правда, відповідна абревіатура (ГМД) друкується неймовірно дрібним шрифтом десь "скраєчку".

Широке поширення трансгенних продуктів пов'язано в першу чергу з дешевизною їх виробництва. Набагато легше вирощувати картоплю, яку не їсть колорадський жук. Але з іншого боку, чому б в цьому питанні і не довіритися колорадського жука. Якщо вже такий знавець картоплі вважає за краще не чіпати "новий сорт", це про щось та говорить. До речі, бджоли теж ніколи не сідають на трансгенні рослини. Їх споживає тільки людина, та й то найчастіше через незнання.

Запевнення генетиків в нешкідливості генно-модифікованих продуктів нічим не підкріплені, в принципі, як і заяви їхніх супротивників. Тобто ми не знаємо, як впливають генетично модифіковані організми на людину. Однак цілий ряд дослідників дотримується думки, що, не маючи негативних наслідків для самого споживача, продукти генної інженерії роблять украй несприятливий вплив на його потомство. Тому ні в якому разі не можна споживати трансгенну їжу дітям і вагітним жінкам.

Не варто очікувати, що виробники чесно почнуть маркувати свою продукцію. Для них це рівносильно самогубству. Поки що єдина організація в Росії, яка хоч якось контролює цей процес - Грінпіс. На сайті www.Greenpeace.ru екологи регулярно публікують списки продуктів, що містять ГМД. Вони досить великі і заслуговують на увагу.

Найчастіше генетично модифіковані компоненти зустрічаються в продуктах з картоплі (чіпси), помідорів (томатні соуси, кетчуп), консервованої кукурудзи (консерви) і, звичайно ж, в продуктах, сожержащіх сою. Соя дуже корисна , Але, на жаль, майже завжди генетично модифікована. Її присутність можна виявити в м'ясних і ковбасних виробах, напівфабрикатах, паштети і т. Д. Якщо до складу продукту входить "рослинний білок" - значить, це соя.

Вкрай обережно потрібно ставитися до американських товарів. США - найбільший у світі постачальник трансгенних продуктів. ГМД використовують такі відомі компанії, як Coca-Cola, Nestle і ін. Нерозумно також припускати, що до складу "швидкої" їжі (гамбургерів, чизбургеров і ін.) Не входить соя.

Але найсумніше, що генетично модифіковану сою додають в дитяче харчування. Три роки тому вибухнув скандал з дитячим харчуванням фірми Humana. Кілька дітей в Ізраїлі загинули, так як в суміші не було вкрай необхідного для розвитку нервової системи вітаміну B1. Таємниче зникнення даного елемента багато вчених пов'язують з непередбачуваною поведінкою трансгенної сої, присутньої в суміші. Молодим мамам слід знати, що найбезпечніша їжа для малюка - це грудне молоко. Ну, а тим, хто все-таки зважився відмовитися від вигод грудного вигодовування, не завадить зазирнути на сайт Грінпіс і подивитися, яке харчування обстежено на наявність ГМИ. Решті, втім, теж не зашкодить це зробити.

Технічний прогрес надзвичайно полегшив наше життя, зробив її комфортною і зручною. Але, на жаль, не всі досягнення цивілізації сприятливо позначилися на нашому здоров'ї. Це варто враховувати, перш ніж бігти стрімголов в супермаркет і змітати все, що підвертається під руку. Штрих - код багато може нам розповісти. Запам'ятай! Ми те що ми їмо.

Які ще сюрпризи можуть підстерігати нас в супермаркеті, ти дізнаєшся, прочитавши інші, не менш цікаві статті розділу "Здоров'я" на нашому жіночому сайті !

Новости