• Главная <
 • Галерея
 • Карта сайта
 • Наши контакты
 • Обратная связь

На рубль досхочу: хто і як сьогодні годує учнів калінінградських шкіл

 1. Що сталося в школі № 50 і хто поніс відповідальність за отруєння 12 дітей?
 2. Чи несе директор школи відповідальність за якість і безпеку харчування учнів?
 3. Хто годує учнів калінінградських шкіл?
 4. Чи є типові меню і хто їх розробляє?
 5. Скільки коштують сніданки і обіди в калінінградських школах?

За останні три місяці в підвідомчих комітету освіти адміністрації Калінінграда установах відбулися два випадки масового отруєння дітей. На ПП в таборі «Вогник» в Світлогорську і в школі № 50 обласного центру чиновники мерії відреагували стандартно - змінили компанії, які займалися організацією харчування учнів. «Новий Калінінград.Ru» з'ясував, хто, як, за які гроші годує сьогодні юних калінінградців і хто в підсумку несе відповідальність у випадках масових отруєнь школярів.

Що сталося в школі № 50 і хто поніс відповідальність за отруєння 12 дітей?

28 вересня дійсно сталося отруєння учнів початкових класів школи № 50. За результатами перевірки, проведеної представниками регіонального управління Росспоживнагляду і обласної прокуратури, було встановлено, що причиною отруєння стала норовірусна інфекція. Відповідальність за інцидент поклали повністю на компанію, що відповідала за організацію харчування в школі. Матеріали перевірки були передані до Центрального районного суду Калінінграда. В результаті засідання суду діяльність індивідуального підприємця, який допустив порушення санітарних правил і норм, була припинена на 90 діб. Відразу ж після цього школа розірвала контракт на обслуговування шкільної їдальні з цим бізнесменом.

Про дисциплінарну відповідальність керівника освітнього закладу в офіційній відповіді мерії міста на запит редакції «Нового Калінінграда.Ru" не відповіли.


Чи несе директор школи відповідальність за якість і безпеку харчування учнів?

Так, несе. Перевірка роботи їдальнею і якості страв - це його обов'язок. Так прописано в законі «Про освіту». Такі норми відображені і в договорах на організацію харчування в школах, що укладаються з переможцями відповідних конкурсів. У шкільних їдальнях, як повідомили в адміністрації міста в офіційній відповіді на запит редакції «Нового Калінінграда.Ru», повинен здійснюватися щоденний контроль якості використовуваних продуктів харчування, приготування готових страв, санітарного стану харчоблоку та обідньої зали.

«Правильна організація харчування, якість приготування їжі, дотримання технології приготування їжі і санітарно-гігієнічних вимог під час приготування та роздачі їжі контролюється шкільної бракеражной комісією. До її складу можуть входити: представник адміністрації освітньої організації, медичний працівник; працівник харчоблоку, співробітник установи, відповідальний за організацію харчування вчителя (всього не менше трьох осіб) », - зазначено в листі.

Хто ще має і може контролювати роботу шкільних їдалень?

Крім внутрішнього контролю на рівні школи є і планові перевірки, які проводять фахівці комітету освіти міста з залученням представників управління Росспоживнагляду по Калінінградській області і фахівців-технологів Західного філії Російської академії народного господарства і державної служби при Президенті Російської Федерації. Вони також перевіряють якість готових страв, умови зберігання продуктів харчування, виконання вимог санітарних норм і правил при приготуванні їжі, а також наявність нормативних та інструктивних документів з питань харчування.

Чи можуть батьки контролювати роботу столових? Куди їм звертатися, якщо їх не влаштовує якість приготувати страв і системи організації харчування в школі?

Батьки можуть контролювати роботу столових в школах, де навчаються їхні діти. Це не суперечить чинному законодавству. У разі необхідності представники шкільної батьківської громадськості також можуть бути включені в бракеражного комісію.

В цілому ж висловити свої побажання по роботі шкільних їдальнях, а також отримати необхідну інформацію батьки можуть у адміністрації загальноосвітніх установ, а також в комітеті за освітою (вул. Чайковського, 50/52, каб. 306, тел. 8 (4012) 92 40-20).

Хто годує учнів калінінградських шкіл?

У Калінінграді немає муніципального комбінату шкільного харчування. Забезпечення роботи їдалень та приготування шкільних сніданків і обідів - давно вже прибутковий бізнес, ринок послуг з безліччю конкуруючих на ньому гравців. Зараз, за ​​даними комітету освіти, це 24 компанії: 12 товариств з обмеженою відповідальністю та 12 індивідуальних підприємців. Аналіз тендерів на організацію гарячого харчування в школах показав, що в місті немає тенденцій до монополізації ринку. В середньому компанії обслуговують 2-3 навчальних закладів. При цьому сам ринок є досить закритим, а закупівлі, як правило, здійснюються у єдиних постачальників.


Як проходить вибір компанії, відповідальної за забезпечення харчування в школі?

Вибір організації здійснюється на відкритих конкурсах. При цьому умови їх проведення сформульовані таким чином, що переможцями можуть бути визнані не тільки компанії, які запропонували найменшу ціну за свої послуги. Критерій «кваліфікація учасників закупівлі» оцінено в 40% в загальній структури підсумкових балів. Особливу значущість в цьому критерії грає наявність у компанії досвіду з організації шкільного харчування за останні три роки, а також штатних фахівців, які мають вищу, середню або професійно-технічну освіту за спеціальностями: «технолог», «кухар», «кухар-кондитер» і « пекар ».

При цьому конкурси на організацію харчування керівництво школи може проводити кожен місяць , Раз в квартал , А може і один раз в рік . Якщо тендери проходять щомісяця, то, як правило, у формі «закупівлі у єдиного постачальника». Розміщення заявки, збір пропозицій від претендентів, проведення засідання конкурсної комісії та укладення договору - всі процедури керівництво навчального закладу встигає провести за один день.

Вимоги по якості, про які домовилися в конкурсній документації, стандартні і обмежуються перерахуванням «санітарних правил і норм», яких повинен дотримуватися виконавець контракту:

 • Федеральний закон «Про санітарно-епідеміологічне благополуччя населення» N 52-Ф3 від 30 березня 1999 року;

 • Гігієнічні вимоги до влаштування, утримання та організації режиму в оздоровчих закладах з денним перебуванням дітей в період канікул. Санітарно-епідеміологічні правіла2.4.4.2599-10. Затверджені Постановою Головного державного санітарного лікаря РФ 19.04.2010 р № 25.

 • Постанова Головного державного санітарного лікаря РФ від 08.11.2001 № 31 (СП 2.3.6.1079-01);

 • СанПіН 2.4.2.2821-10 «Гігієнічні вимоги до умов навчання в загальноосвітніх установах»;

 • СанПіН 2.4.5.2409-08 Санітарно-епідеміологічні вимоги до організації харчування учнів у загальноосвітніх закладах, установах початкової та середньої професійної освіти ». Затверджено постановою Головного санітарного лікаря РФ від 23.06.2008 р № 45.

 • СП 2.3.6.1079-01 - «Санітарно-епідеміологічні вимоги до організації громадського харчування, виготовлення та оборотоздатності в них продовольчої сировини і харчових продуктів».

 • СанПіН 2.3.2.1324-03 - «Гігієнічні вимоги до термінів придатності та умов зберігання харчових продуктів».

 • СанПіН 2.3.2.1078-01 - «Гігієнічні вимоги безпеки і харчової цінності харчових продуктів».

 • СП 2.4.2.782-99 9П. 12.2. - «Гігієнічні вимоги до організації харчування учнів у загальноосвітніх закладах».

 • СанПіН 2.3.2.1293-03 р - «Гігієнічні вимоги щодо застосування харчових добавок».

 • ГОСТ 30390-2013 «Послуги громадського харчування. Продукція громадського харчування, що реалізується населенню. Загальні технічні умови ».

 • ГОСТ Р 51074-2003 «Продукти харчові. Загальні вимоги. Інформація для споживача ».

 • ГОСТ 30524-2013 «Громадське харчування. Вимоги до персоналу ».

 • ГОСТ 28-1-95 «Громадське харчування. Вимоги до виробничого персоналу ».

 • Асортимент основних продуктів харчування, рекомендованих для використання в харчуванні дітей і підлітків в організованих колективах. Лист Міністерства охорони здоров'я РФ від 04.04.99 р № 1100 / 904-99-115.

Чи є типові меню і хто їх розробляє?

Кожна школа вирішує це питання індивідуально. Частина з них лише обумовлює загальні вимоги до щоденного раціону. Наприклад, в технічному завданні до конкурсу прописується, що «харчування повинно бути різноманітним з обов'язковим включенням в меню овочів, фруктів, соків, натурального м'яса, рибної продукції, хлібобулочних виробів, молочної продукції, збагаченої вітамінами, мікроелементами, бутильованої питної води, йодованої солі» . Найчастіше (особливо якщо конкурс по організації харчування на один місяць), вказується, що «компанія надає послуги по цьому договору у відповідності з розробленим двотижневим цікпічним меню, узгодженим з територіальним управлінням« Росспоживнагляду ».


Періодично зустрічаються в конкурсній документації (в розділі «Додатки») і самі типові двотижневі меню. При цьому ціни «на виході» в таких документах не вказуються.

Скільки коштують сніданки і обіди в калінінградських школах?

Для дітей у віці до 10 років максимальна вартість пільгового харчування з націнкою становить 55,7 руб., У віці 11 років і старше - 60 рублів. При цьому для кожної вікової групи школярів розроблені окремі меню. Засоби, що розігруються на конкурсах по 44-ФЗ, йдуть на оплату харчування пільгових категорій учнів - це 20-25% від усього числа учнів.

В середньому організація, яка обслуговує одну середньостатистичну школу заробляє на забезпеченні харчування пільговиків 2,5 - 2,7 млн ​​рублів на рік. Решта каса або виручка робиться за рахунок учнів, що не відносяться до будь-якої з пільгових категорій. Опитування батьків, які навчаються в школах міста, показав, що вартість обіду може варіюватися від 70 до 100 рублів в день.

Дотує чи обласної або муніципальний бюджет шкільні сніданки? Якщо так, то в якому обсязі?

У 2016 році на забезпечення харчуванням пільговиків з обласного бюджету Калінінграда було виділено 69,6 млн руб.

Фото - Олексій Милованов, Віталій Невар, «Новий Калінінград.Ru».

Що сталося в школі № 50 і хто поніс відповідальність за отруєння 12 дітей?
Чи несе директор школи відповідальність за якість і безпеку харчування учнів?
Хто годує учнів калінінградських шкіл?
Чи є типові меню і хто їх розробляє?
Скільки коштують сніданки і обіди в калінінградських школах?
Що сталося в школі № 50 і хто поніс відповідальність за отруєння 12 дітей?
Чи несе директор школи відповідальність за якість і безпеку харчування учнів?
Хто ще має і може контролювати роботу шкільних їдалень?
Чи можуть батьки контролювати роботу столових?
Куди їм звертатися, якщо їх не влаштовує якість приготувати страв і системи організації харчування в школі?
Новости