• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Холестерин - знати, як діяти

  1. підмочена репутація
  2. 7 важливих показників
  3. Холестерин під контролем

Слово «холестерин» добре відомо всім, а про важливість контролю його концентрації в крові не чув, напевно, тільки ледачий

Слово «холестерин» добре відомо всім, а про важливість контролю його концентрації в крові не чув, напевно, тільки ледачий. На жаль, доступна інформація настільки заплутана, що розібратися в ній відверто непросто.

У квітні 2017 р Американська кардіологічна асоціація AHA опублікувала невтішні підсумки опитування: виявляється, переважна більшість пацієнтів з високим холестерином не впевнені в своїй здатності контролювати його концентрацію - за їхніми словами, їм банально не вистачає знань. При цьому 47% респондентів з багажем у вигляді різних хвороб серцево-судинної системи в останній раз здавали аналіз на холестерин більше року тому.

Наукове співтовариство досі не може прийти до єдиної думки в питанні холестерину, і тому пацієнтам дуже складно зрозуміти, яку саме концентрацію можна вважати допустимою і що робити в разі її перевищення, пише журнал Prevention.

А адже навіть незначне перевищення норми (але протягом тривалого періоду часу) здатне спровокувати хвороби серця і судин. Наведена нижче інформація дозволить уникнути безлічі небажаних наслідків.

підмочена репутація

Холестерин - м'яка восковидная жироподібна субстанція. Вона міститься в кожній клітині організму і відіграє важливу роль в процесах вироблення гормонів, вітаміну D і травних ферментів, нагадує Національний інститут хвороб серця, легенів і крові NHLBI. За кровотоку холестерин подорожує на борту своєрідних мініатюрних «поїздів» - ліпопротеїнів (по суті це жири, покриті білковою оболонкою).

Транспортування холестерину забезпечують два типи ліпопротеїнів - низької і високої щільності, відповідно ЛПНЩ і ЛПВЩ - і значення адекватності їх концентрації перебільшити складно.

ЛПНЩ заслужив репутацію т. Н. поганого холестерину. Організм людини використовує ЛПНЩ в процесі будівництва клітин. Але надлишок цього типу ліпопротеїнів призводить до накопичення «поганого» холестерину - він відкладається на стінках артерій, провокуючи звуження кровоносних судин.

ЛПВЩ вважається «хорошою» різновидом холестерину: саме він попереджає розвиток хвороб серцево-судинної системи, спрямовуючи «поганого» побратима в печінку, де ЛПНЩ переробляється і виводиться з організму.

За словами фахівців, підвищення концентрації холестерину протікає безсимптомно, і тому так важливо регулярно контролювати показники цієї субстанції в крові. Загальне правило виглядає просто: чим вище рівень ЛПНЩ - тим вище ризик розвитку захворювань, чим вище рівень ЛПВЩ - тим нижче ця ймовірність.

У недавньому минулому лікарі визначали ймовірність розвитку серцево-судинних недуг за конкретними показниками ЛПНЩ. Сьогодні медики вважають концентрацію ЛПНЩ лише одним з багатьох чинників. В наші дні грамотний лікар намагається скласти загальне, цілісне уявлення про стан здоров'я пацієнта, пам'ятаючи про те, що рівень ЛПНЩ індивідуальний і залежить, зокрема, від таких факторів:

- спадковість: якщо проблема високого холестерину була актуальною для ваших батьків і найближчих родичів, вам слід перевіряти концентрацію ЛПНЩ набагато частіше, ніж іншим людям;

- стать і вік: ймовірність перевищення норми холестерину збільшується з віком. Рівень ЛПНЩ частіше «злітає» у жінок, ніж у чоловіків. Втім, у представниць прекрасної статі концентрація «поганого» холестерину в крові аж до 55 років зберігається на більш низькому рівні, ніж у чоловіків, повідомляють експерти Центру по контролю і профілактиці захворюваності CDC. Все просто - після менопаузи вироблення естрогену знижується, і концентрація ЛПНЩ залишається стабільною. Цікаво, але у чоловіків будь-якого віку «хороший» холестерин завжди нижче, ніж у жінок-ровесниць;

- індекс маси тіла і обхват талії: «холестериновий» ризик істотно зростає, якщо індекс маси тіла перевищує 30. Для чоловіків небезпечним кордоном експерти називають обхват талії, що перевищує 101 см (для жінок цей показник становить 89 см);

- раціон харчування: багаті насиченими жирами продукти (червоне м'ясо і цільні молочні продукти) провокують підвищення показників загального холестерину і ЛПНЩ. Особливо небезпечні трансжири - вони не тільки збільшують концентрацію ЛПНЩ, але й одночасно зменшують рівень корисного холестерину високої щільності;

- діабет: висока концентрація глюкози в крові підвищує шкідливий ЛПНЩ і знижує корисний ЛПВЩ;

- куріння: ця шкідлива звичка ушкоджує стінки кровоносних судин, внаслідок чого жирові відкладення накопичуються швидше.

7 важливих показників

Визначити ймовірність розвитку серцево-судинних захворювань і розрахувати адекватний індивідуальний показник ЛПНЩ допоможе чітке знання семи ключових показників (крім обліку перерахованих вище факторів ризику):

1. Загальний холестерин. Розраховується підсумовуванням трьох показників - корисного ЛПВЩ, шкідливого ЛПНЩ і 20% від рівня тригліцеридів крові, пояснюють експерти AHA. Нормою вважається показник до 200 одиниць, 200-239 - це вже порогове значення, а все, що понад 240, медики визнають перевищенням.

2. Корисний холестерин (ЛПВЩ). Оскільки ЛПВЩ виводить холестерин з артерій і повертає його в печінку, його концентрацію для профілактики недуг слід підтримувати на високому рівні. Ідеальним вважається показник в 60 і більше одиниць (41-59 - теж непогано), а концентрацію нижче 40 медики відносять до факторів ризику розвитку хвороб серця і судин.

3. Тригліцериди. Рівень три-гліцеридів крові (як і холестерину) підвищується з віком або / і при наборі ваги. Їх надлишок, за даними нещодавнього дослідження Клініки Клівленда, у деяких пацієнтів викликає розвиток ішемічної хвороби серця. Нормою вважається показник менше 150, прикордонне значення коливається в діапазоні від 150 до 199, а тривогу слід бити, коли концентрація тригліцеридів досягає 200-499 одиниць.

4. Кров'яний тиск. Гіпертонія створює величезне навантаження на серце і судини, знижуючи ефективність їх роботи і руйнуючи тканини, що вистилають стінки артерій. В кінцевому підсумку перед холестерином ЛПНЩ відкриваються найширші можливості для його згубного впливу. Кращим засобом профілактики подібних проблем кардіологи називають невсипущий контроль за кров'яним тиском: його показники не повинні перевищувати 120/80.

5. Глюкоза крові. Резистентність до інсуліну (провісник діабету другого типу) - фактор ризику, що провокує серцево-судинні захворювання. Найнебезпечніше те, що згадані недуги нерідко починають долати пацієнта ще до того, як у нього діагностують діабет. Згідно з рекомендаціями AHA, рівень глюкози в крові натще повинен становити менше 100 мг / дл.

6. Індекс маси тіла. Не варто забувати: цей показник є лише одним з компонентів оцінки стану здоров'я. Сьогодні нормою вважається ІМТ на рівні 18,5-24,9. Індекс маси тіла на рівні 25-29,9 говорить про надмірну вагу, а ІМТ понад 30 сиг-налізірует про ожиріння.

7. Шкідливий холестерин (ЛПНЩ). Для коректного розрахунку адекватного індивідуального показника ЛПНЩ необхідно чітке уявлення про наявність (відсутність) у вас факторів ризику розвитку серцево-судинних захворювань. Так, при наявності обтяжуючих обставин у вигляді хвороб серця або діабету ЛПНЩ не повинен перевищувати 100 (а в ідеалі - 70). Якщо є два і більше фактори ризику, концентрацію шкідливого холестерину слід утримувати на рівні до 130, а при одному факторі допускається і 160. Індивідуальну норму ЛПНЩ допоможе розрахувати онлайн-калькулятор, але це лише орієнтовні дані, а точну цифру вам назве тільки лікуючий лікар після ретельного вивчення всіх нюансів.

З чого почати? В якості першого кроку попросіть у лікаря направлення на ліпідограму - аналіз на концентрацію загального холестерину, ЛПВЩ, ЛПНЩ і тригліцеридів. І не забудьте визначити рівень глюкози в крові.

Холестерин під контролем

Після збору необхідних даних і аналізу стану здоров'я переходите до перегляду стилю життя, але не забувайте - проводити зміни слід поступово, крок за кроком, і без поспіху.

Перегляд раціону харчування. Поліпшити холестериновий баланс без медикаментів можна - для цього достатньо розрахувати індекс маси тіла. При надмірній вазі повернутися в норму допоможе коректно підібрана дієта. Проте високий холестерин буває навіть у людей з нормальною вагою, і тут теж допоможе правильне харчування, наприклад середземноморська дієта (маса овочів, фруктів, оливкова олія, горіхи і риба), а також повна відмова від смажених страв і напівфабрикатів і скорочення споживання солодощів і червоного м'яса.

Перевага корисних жирів. Обмежте загальне споживання жирів (25-35% загальної калорійності харчування). Так, при споживанні 2000 калорій кількість жирів в раціоні має становити приблизно 55-65 м Частка насичених жирів не може перевищувати 5-6% (для 2000 калорій це 11-13 г), а від трансжирів слід повністю відмовитися. Віддавайте перевагу корисним ненасиченим жирам (оливкова і соняшникова олія) а також жирних кислот омега-3 (лосось, оселедець, волоські горіхи, мигдаль), оскільки вони підвищують рівень корисного холестерину і знижують концентрацію тригліцеридів.

Більше клітковини. Для серця корисні обидва види клітковини - розчинна і нерозчинна, але розчинна клітковина активно знижує концентрацію шкідливого ЛПНЩ. Підвищити її споживання можна за допомогою фруктів, овочів, бобів, квасолі і вівсянки.

Жодних пропусків прийому їжі. Як показали останні дослідження, рівень холестерину зростає при нерегулярному харчуванні. Пропуски прийому їжі в підсумку призводять до переїдання і, отже, до підвищення рівня холестерину.

Більше фізичної активності. Зниженню холестерину сприяють регулярні кардіотреніровки з помірним навантаженням по 4 рази в тиждень. За даними клініки Mayo, вправи надзвичайно корисні: вони не тільки підвищують концентрацію корисного холестерину ЛПВЩ, а й призводять до збільшення часток, що входять до складу шкідливого ЛПНЩ, що знижує витікаючу від нього небезпека. Експерти радять починати з щоденної прогулянки в швидкому темпі по 15-20 хвилин і за кілька тижнів поступово довести тривалість прогулянок до 45 хвилин в день.

Мудре ставлення до алкоголю. Помірне споживання спиртних напоїв підвищує концентрацію корисного холестерину ЛПВЩ, вважають дослідники клініки Mayo. Йдеться приблизно про одній дозі алкоголю в день (для жінок незалежно від віку і чоловіків старше 65 років) і двох дозах для молодих чоловіків. Не варто забувати і про те, що зловживання спиртним загрожує набором зайвої ваги, гіпертонією і зростанням концентрації тригліцеридів в крові.

Відмова від куріння. Досить кинути палити, і вже через рік ризик розвитку серцево-судинних захворювань скоротиться на 50%, констатують фахівці клініки Mayo. А через 15 років за ступенем ризику ви повернетеся до групи здорових і ніколи не палили однолітків. Крім цього, відмова від тютюну благотворно позначається на рівні корисного холестерину в крові.

Прийом медикаментів. При певному рівні холестерину і неможливості переглянути стиль харчування без медикаментів обійтися не вдасться. Існує кілька груп препаратів: це статини (вони блокують процеси вироблення холестерину печінкою), інгібітори абсорбції холестерину (знижують тригліцериди і зменшують кількість абсорбується з їжі холестерину), а також комбіновані засоби. Розумний підхід до харчування дозволяє скоротити дозування ліків до мінімуму, а вибрати найбільш підходящий тип препарату допоможе лікуючий лікар.

Облік і контроль. Кардіологи асоціації AHA настійно рекомендують після досягнення 20-річного віку кожні 4-6 років проходити комплексне обстеження (на холестерин і виявлення потенційних факторів ризику). Його результати забезпечать лікаря вичерпними даними для прийняття найбільш адекватного рішення.

Шановні читачі, PDF-версію статті можна скачати тут ...

З чого почати?
Новости