• Главная <
 • Галерея
 • Карта сайта
 • Наши контакты
 • Обратная связь

Індексація материнського капіталу

 1. Загальні правила індексації материнського капіталу
 2. Індексація материнського капіталу підтвердженого сертифікатом
 3. Індексація невикористаної частини материнського капіталу
 4. Перспективи індексації після 2016 року

Материнський капітал - фінансовий актив, спрямований на поліпшення життєвих умов. Програма видачі материнського капіталу була розроблена і стартувала в 2007 році в рамках загальнонаціонального проекту «Демографія». У загальному понятті, материнський капітал - кошти, які може отримати сім'я при народженні другої (третього, четвертого) дитини.

Необхідно відзначити, що материнський капітал є, по суті, засобами, заблокованими на рахунку державного бюджету. На підтвердження права ним розпоряджатися громадянин отримує сертифікат. Пізніше, після отримання цього сертифіката його власник має право подати заяву до Пенсійного фонду для його реалізації.

Засоби материнського капіталу спрямовані, в першу чергу, на поліпшення житлових, освітніх, інших базових умов життя дитини і молодої сім'ї. Тому, з метою запобігання від розтрати, переводити сертифікат заборонено законом. Крім того, законом встановлено конкретного переліку цілей, на які можуть бути спрямовані кошти. Сертифікат видається його одержувачу в письмовому вигляді, з обов'язковим позначенням його суми. Саме на цю суму може претендувати власник сертифіката. Однак необхідно відзначити, що фактична сума материнського капіталу може змінюватися: такі зміни відбуваються завдяки тому, що державою передбачається індексація материнського капіталу, покликана компенсувати негативні наслідки інфляції.

Однак необхідно відзначити, що фактична сума материнського капіталу може змінюватися: такі зміни відбуваються завдяки тому, що державою передбачається індексація материнського капіталу, покликана компенсувати негативні наслідки інфляції

Загальні правила індексації материнського капіталу

Індексація грошових коштів проводиться в зв'язку з підвищенням рівня інфляції в державі. Так як материнський капітал спрямований на підтримку сімей, його індексація повинна проводитися в обов'язковому порядку. Адже інфляційні процеси негативно позначаються на умовній цінності грошових коштів (знижується їхня купівельна спроможність) і можуть привести просто до втрати материнським капіталом купівельної спроможності, що підриває сам принцип його цілеспрямованості.

Схема нарахування індексації досить проста. Для цього береться в розрахунок рівень інфляції за рік. При цьому враховується не існуючий рівень інфляції, а його прогнозовані показники на майбутній рік. Єдиний показник розраховується щорічно Міністерством праці та соціального захисту населення РФ. При цьому слід зазначити, що якщо показники мінімального прожиткового мінімуму або мінімальної заробітної плати в різних регіонах можуть різнитися, то показник, який використовується для розрахунку індексації, діє на території всієї Росії. Фінансові експерти підкреслюють, що використання прогнозованого рівня інфляції невигідно одержувачам мат. капіталу. Адже прогноз рівня інфляції, як правило, значно менше її реального рівня. Отже, починаючи з 2008 року, з урахуванням індексу інфляції зростання розміру материнського капіталу був наступним:

 • 2008 рік - приріст в 10,5%, а сума мат. капіталу склала 276 250 рублів;
 • 2009 рік - приріст в 13%, загальна сума - 312 162 рублів;
 • 2010 рік - приріст 10%, сума мат. капіталу - 343 578 рублів;
 • 2011 рік - приріст в 6,5%, загальна сума - 365 698 рублів;
 • 2012 рік - 6% і 387 640 загальної суми;
 • 2013 рік - приріст в 5,5%, загальна сума - 408 960 рублів;
 • 2014 рік - 5%, загальна сума - 429 408 рублів;
 • 2015 рік - приріст в 5,5%, загальна сума - 453 026 рублів.

Таким чином, якщо порівняти показники за 2008 і 2015 рік, то індексація материнського капіталу дозволила збільшити його розмір майже на 200 000 рублів. Слід зазначити, що калькуляцію належного мат. капіталу з урахуванням індексації можна провести самостійно. Для більшої впевненості також можна звернутися з усною або письмовою клопотанням до Пенсійного фонду РФ.

У 2016 році внаслідок тяжкої економічної ситуації в країні урядом було прийнято рішення не проводити індексацію материнського капіталу

Калькуляція материнського капіталу здійснюється на безкоштовній основі. Крім того, показники індексу інфляції та рівня індексації на його підставі можна знайти у вільному доступі на сайті Пенсійного фонду РФ.

Індексація материнського капіталу підтвердженого сертифікатом

Якщо з індексацією капіталу перед його отриманням все більш-менш зрозуміло, то як же бути з індексацією вже оформленого капіталу, за яким одержаний сертифікат? Його перерахунок уповноваженими органами також можливий. Як зазначалося вище, обов'язковим реквізитом сертифіката є сума, на яку він виданий. Багатьох громадян така сума вводить в оману, оскільки вони вважають, що ця сума - остаточна і індексації не підлягає. Адже, по суті, документ засвідчує право на отримання мат. капіталу саме в сумі, зазначеній в ньому.

Однак можлива ситуація, коли сім'я отримала сертифікат, наприклад, в 2010 році. Однак використовувати його вирішила тільки в 2015-му (в зв'язку з найрізноманітнішими причинами - виникнення необхідності в будівництві житла, освіту для дитини і так далі). Чи буде здійснено перерахунок в такому випадку? Однозначно, так. При зверненні до Пенсійного фонду із заявою про використання материнського капіталу буде проведена його індексація, про що негайно повідомлять одержувачу. При цьому сума, зазначена в сертифікаті, не має значення. Тобто на наведеному прикладі, якщо сім'я отримала в 2010 році сертифікат на 10 000 рублів, однак за станом на 2015 рік індексована сума становитиме 25 000 рублів, сім'я має право на використання останньої суми.

Індексація невикористаної частини материнського капіталу

Законом передбачена можливість використання материнського капіталу частинами. Так, частина коштів може бути використана, наприклад, на освіту, а решта коштів - пізніше на будівництво житла. В такому випадку здійснюється індексація частини материнського капіталу, що залишилася після часткової витрати коштів. При цьому новий сертифікат його власникам не видається. Індексація ж проводиться на залишок суми. Для точного розрахунку індексації залишку (невикористаної частини) найкраще звернутися до Пенсійного фонду. Так розрахунки будуть більш точними і не введуть власників сертифіката в оману.

Перспективи індексації після 2016 року

Програма материнського капіталу спочатку була розрахована до 2016 року включно. Серед її користувачів і перспективних учасників досить часто виникає питання, чи буде продовжена програма і чи буде здійснюватися, відповідно, індексація мат. капіталу в 2017 році. Однозначну відповідь на це питання дати важко. Сьогодні існує кілька законопроектів про продовження і модифікації програми материнського капіталу. За задумом першого з них, материнський капітал планується збільшити до 1 500 000 рублів. При цьому контроль за цільовим призначенням його використання планується зняти.

Противники продовження програми материнського капіталу відзначають підвищення рівня народжуваності в останні десять років і пропонують програми не продовжувати як таку. Однак така позиція навряд чи знайде підтримку серед широких мас населення. Прихильники продовження програми пропонують також пролонгувати її до 2026 року. Рівень виплат при цьому планується залишити на колишньому рівні з урахуванням рівня індексу інфляції (тобто індексація мат. Капіталу як і раніше буде здійснюватися).

Крім того, розглядається питання можливості розширення сфер, в яких капітал може використовуватися. Так, пропонується поширити сферу його застосування на такі цілі:

 • лікування важкохворих дітей;
 • придбання транспортних засобів;
 • лікування батьків (від певних видів хвороб);

Абсолютні противники продовження програми пропонують також розумний компроміс - звуження сфери сімей, які мають право на мат. капітал. Пропонується обмежити їх коло тільки сім'ями з трьома дітьми. Прихильники такої схеми заявляють про теоретичну економії для бюджету в такому разі в розмірі близько 300 мільярдів рублів

Говорити про варіант, який здасться самим оптимальним з огляду на сучасну політичну ситуацію в світі, Президенту і Державній Думі, досить складно.

Говорити про варіант, який здасться самим оптимальним з огляду на сучасну політичну ситуацію в світі, Президенту і Державній Думі, досить складно

Таким чином, материнський капітал є прекрасним способом підтримки молодих сімей і дієвим інструментом підвищення рівня народжуваності в країні. Свою функцію в рамках загальнонаціонального проекту «Демографія» мат. капітал виконав повністю. Не останнім кроком до його ефективності стало індексація материнського капіталу відповідно до інфляційних процесів в країні.

Говорити про перспективи програми материнського капіталу в 2017 році сьогодні складно, адже на розгляд Державної Думи буде передано кілька законопроектів, що пропонують прямо протилежні варіанти розвитку проекту «Демографія». Однак про одне можна сказати з упевненістю - програми материнського капіталу стала безпрецедентним для Росії процесом соціальної підтримки молодих сімей.

Чи буде здійснено перерахунок в такому випадку?
Новости