• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Ольга Васильєва про «мовному кризі»: «Я не буду відповідати. І не тому, що не хочу ... »

15.11.2017

Федеральні чиновники і влади РТ розійшлися в трактуванні слів Путіна, а Міністерства освіти та науки РФ не поспішає виконувати обіцянки Енгеля Фаттахова

Уряд Росії не підтримує ініціативу Татарстану міняти ФГОС на користь обов'язкового вивчення татарської мови, написав сьогодні РБК з посиланням на джерела. Ольга Васильєва та Енгель Фаттахов відмовилися від коментарів, але перша пообіцяла окрему прес-конференцію. Зреагував лише спікер Держради РТ, який назвав статтю РБК «політизацією питання» і його спотворенням, запевнивши, що Татарстан «виконує доручення Путіна». За розвитком ситуації стежив «БІЗНЕС Online».

«В ході чергової зустрічі з міністром освіти і науки РФ Ольгою Васильєвої вчора вона підтвердила готовність погодити дане компромісне рішення», - пообіцяв міністр з високої трибуни Фото: «БІЗНЕС Online» «В ході чергової зустрічі з міністром освіти і науки РФ Ольгою Васильєвої вчора вона підтвердила готовність погодити дане компромісне рішення», - пообіцяв міністр з високої трибуни Фото: «БІЗНЕС Online»

«Міносвіти ПІДТРИМАЄ ПОЗИЦІЮ КРЕМЛЯ»

Конфлікт навколо вивчення татарської мови в школах Татарстану продовжує розвиватися, виходячи на федеральну порядку денного. Сьогодні вранці РБК опублікував статтю , В якій кілька джерел стверджують: ні Кремль, ні міністерство освіти і науки РФ не мають наміру міняти принципову позицію, раніше висловлену президентом Росії Володимиром Путіним. Нагадаємо, що 20 липня на засіданні міжнаціонального ради в Йошкар-Олі Путін заявив про те, що в країні національні мови повинні вивчатися виключно на добровільній основі. «Змушувати людини вивчати мову, який рідним для нього не є, так само неприпустимо, як і знижувати рівень викладання російської. Звертаю на це особливу увагу глав регіонів Російської Федерації », - зазначив тоді президент.

«Все буде згідно з законодавством - національні мови вивчаються на добровільній основі. Це правило для всіх національних республік, винятків не буде ні для кого », - заявив РБК федеральний чиновник і підтвердив ще одне джерело, близьке до Кремля. Крапку в питанні поставив і прес-секретар президента Дмитро Пєсков. На питання РБК, чи дійсно федеральний центр не має наміру змінювати думку щодо добровільного принципу вивчення національних мов в школах, він відповів: «Так. Дійсно ».

Відповідна реакція послідувала і на заяви татарстанських влади про нібито існуючі домовленості з главою Міністерства освіти та науки РФ Ольгою Васильєвої. Та нібито погодилася змінити ФГОС так, щоб державні мови республік стали окремою і обов'язкової для вивчення предметною областю. Це дозволило б зберегти 2 години татарської мови в тиждень для всіх школярів без винятку. Ніяких подібних домовленостей з урядом Татарстану немає, стверджує джерело РБК - неназваний федеральний чиновник. Міністерства освіти та науки підтримає позицію Кремля, підкреслив він.

Конфлікт навколо вивчення татарської мови в школах Татарстану продовжує розвиватися, виходячи на федеральну порядку денного Фото: «БІЗНЕС Online» Конфлікт навколо вивчення татарської мови в школах Татарстану продовжує розвиватися, виходячи на федеральну порядку денного Фото: «БІЗНЕС Online»

Такий розклад виглядає шокуючим для татарської громадськості, адже буквально на минулому тижні і президент РТ Рустам Мінніханов, і міністр освіти і науки Енгель Фаттахов в стінах Держради РТ дали зрозуміти: «Цю тему ми розрулимо». Необхідні домовленості з Васильєвої були піднесені як практично вирішене питання. «Буде вивчатися державний татарську мову в обсязі 2 годин усіма учнями. У 10-11-х класах вивчення татарської мови як державної передбачається організувати на добровільній основі. У ситуації, що склалася ми вважаємо, що даний підхід міг би стати компромісним рішенням, яке дозволить довести обсяги вивчення російської мови до рекомендованих Міністерства освіти та науки Росії », - сказав на засіданні Держради РТ Фаттахов. «В ході чергової зустрічі з міністром освіти і науки РФ Ольгою Васильєвої вчора вона підтвердила готовність погодити дане компромісне рішення. Відповідний лист з боку міністерства ми очікуємо отримати наступного тижня », - пообіцяв Енгель Наваповіч з високої трибуни.

«Ми підготували варіант, який враховує всі норми федерального законодавства і законів республіки. Він узгоджений попередньо з фахівцями Міністерства освіти та науки РФ. Цей документ (мабуть, мається на увазі змінений ФГОС - прим. Ред.) Внесений. Вчора наш міністр зустрівся з Ольгою Юріївною, підтвердження є », - тоді ж повідомив Мінніханов, згадавши, що« розуміння є »і на рівні адміністрації президента РФ.

Буквально минулого тижня місцева влада в стінах Держради РТ дала зрозуміти: «Цю тему ми розрулимо» Фото: «БІЗНЕС Online» Буквально минулого тижня місцева влада в стінах Держради РТ дала зрозуміти: «Цю тему ми розрулимо» Фото: «БІЗНЕС Online»

ВАСИЛЬЄВА: «ВІДПОВІДІ Є, ВОНИ ГОТОВІ»

Що виникла колізію могла б легко усунути сама Васильєва, яка сьогодні, як на замовлення, зібрала цілу прес-конференцію. Однак, на подив ЗМІ, відповідати на головне питання сьогоднішнього порядку денного вона навідріз відмовилася. В «Российской газете» Ольга Юріївна підводила підсумки роботи міністерства, майже 40 хвилин детально розповідаючи про будівництво нових шкіл або розвитку вузівської освіти. «Спочатку прес-конференція була присвячена пріоритетним проектам, тому, мені здається, ваші колеги виявляються в нерівному з вами становищі, вони б теж все хотіли мене запитати про татарську мову. Я не буду відповідати. Але не тому, що не хочу. Я вважаю, що всі повинні бути в рівних умовах. Ми зараз дискутуємо по проектам », - дала міністр різку відповідь кореспонденту російської служби Бі-бі-сі, якій пощастило першої сьогодні задати питання Васильєвої.

Втім, глава міністерства освіти пообіцяла питання про вивчення татарської мови в республіці не залишати без уваги, а обов'язково на нього відповісти, але на якомусь іншому заході. «Рівне на ті питання, які ви мені задали, я вам відповіді дам, тільки не в цій аудиторії. На питання я дам відповіді - вони є, вони готові, - поспішила запевнити Васильєва, мабуть, розуміючи, що довге мовчання її відомства стає вже непристойною. - Але ми зібралися за проектами. Ви всі хотіли запитати про татарську мову, правда? Я думаю, що найближчим часом буде прес-конференція, присвячена цьому питанню в тому числі ».

«На питання я дам відповіді - вони є, вони готові», - поспішила запевнити Васильєва, мабуть, розуміючи, що довге мовчання її відомства стає вже непристойною Фото: © Олексій Дружинін, РІА «Новости» «На питання я дам відповіді - вони є, вони готові», - поспішила запевнити Васильєва, мабуть, розуміючи, що довге мовчання її відомства стає вже непристойною Фото: © Олексій Дружинін, РІА «Новости»

Коли відбудеться таке довгоочікувана подія, міністр уточнювати не стала. Теоретично це може статися вже 17 листопада, в Міжнародний день студента. В цей день в МИСиС Васильєва в форматі відкритого діалогу поспілкується зі студентською спільнотою. До «вільному мікрофона» в режимі онлайн повинні підключитися вузи з різних регіонів, щоб задати хвилюючі питання особисто міністру. Можливо, що хтось із студентського середовища підніме і мовну проблему в Татарстані.

Від публічних заяв сьогодні утримався і Фаттахов. На освітньому раді при КФУ за участю Мінніханова, присвяченому об'єднання семи наукових інститутів Казані під егідою РАН і вливання в них серйозного фінансування, про проблему татарської мови не прозвучало ні слова. А після заходу міністр, переслідуваний натовпом журналістів, лише замахав руками у відповідь на прохання хоч про найменшому коментарі. «Не зараз, без коментарів», - кинув Енгель Наваповіч, тікаючи від преси. На уточнення «БІЗНЕС Online» про те, чи варто чекати листи з Москви до кінця цього тижня, він також не відповів.

«У Татарстані ВИКОНУЮТЬСЯ ДОРУЧЕННЯ ПУТІНА»

Консолідовану точку зору татарстанських влади висловив спікер Держради РТ Фарід Мухаметшин, який до цього першу скрипку в публічному коментуванні теми не грав. Позицію він висловив через майданчик урядового ресурсу «Татар-інформ». Публікація в РБК - один із прикладів політизації питання, спотворення самої суті постановки питання президентом країни і позиції Республіки Татарстан, призводить його непряму цитату агентство.

Суть коментаря Мухаметшин полягає в тому, що вказівки Путіна від 20 липня виконуються. Він розводить поняття «татарський державна мова» і «національні мови» (мабуть, мається на увазі предметна область «Рідна мова»): перший вивчається за законами Татарстану обов'язково, другі - згідно з вказівками Путіна, добровільно, наприклад марійський, чуваська тощо.

Фарід Мухаметшин: «Представники всіх народів, які проживають в нашій республіці, добровільно вивчають рідні мови за вибором - по 2-3 години в тиждень» Фото: «БІЗНЕС Online» Фарід Мухаметшин: «Представники всіх народів, які проживають в нашій республіці, добровільно вивчають рідні мови за вибором - по 2-3 години в тиждень» Фото: «БІЗНЕС Online»

«Можу повністю підтвердити висловлювання неназваного чиновника, що все буде відповідно до законодавства: національні мови вивчаються на добровільній основі. Це правило для всіх національних республік, винятків не буде ні для кого. Представники всіх народів, які проживають в нашій республіці, добровільно вивчають рідні мови за вибором - по 2-3 години в тиждень. Це стосується і російських, і татар, і чувашів, і марійців, і ін. І висловлювання Дмитра Пєскова, який підтвердив це, - "Так, дійсно" - цілком логічно і не несе в собі ніякої сенсації », - зазначив Мухаметшин.

Спікер дав відповідь і політтехнолога Дмитра Гусєву, висловлених у статті РБК. Той, хто хоче знати ту чи іншу мову національних республік, може його вивчати, ніхто цього не забороняє, але обов'язкове вивчення неправильно, сказав він. «Розчулює міркування політолога-експерта Дмитра Гусєва про республіки, - відповідає Мухаметшин. - Він готовий все прокоментувати і засудити, але потрудився б трохи законодавство в мовній сфері почитати. А його питання про вивчення державних мов республіки в Дагестані і підводить до відповіді: один з 14 - по вибору і добровільно. Є й інші республіки, де кілька мов і з урахуванням цього вибір і здійснюється. Але в Татарстані поряд з російським державною мовою ще однією державною мовою республіки є татарський. Крім російського він один, і вибір одного з одного також очевидний. Адже вибір - це не те що можна вибрати, а можна і зовсім відмовитися, адже мова йде про державну мову, вибір в даному випадку зумовлений », - заявив голова Держради РТ.

Нарешті, він особливо попросив журналістів перестати нагнітати ситуацію, оскільки «люди і без цього напружені». «Давайте дамо можливість фахівцям і правознавців попрацювати. Упевнений, рішення буде знайдено », - закликав Мухаметшин.

«МІНІСТРА ПРОСТО ДАЛИ ЗРОЗУМІТИ, ЩО ЦЕ ПИТАННЯ НЕ СТІЛЬКИ ОСВІТНЬОЇ ПОЛІТИКИ, СКІЛЬКИ САМЕ федеративних відносин»

Про новий поворот у ситуації «БІЗНЕС Online» попросив висловитися федеральних політологів.

Олексій Макаркін - віце-президент центру політичних технологій:

- Я думаю, що в цьому питанні навряд чи вдасться домовитися, навряд чи влада Татарстану вирулити на якийсь компроміс, тому що створюється таке відчуття, ніби після того, як не був продовжений договір в цьому році, вже є досвід, коли на компроміс не пішли. Після цього подивилися - ну що, якоїсь гострої реакції не послідувало. Можливо, вона могла бути в нульові роки, але зараз всі розуміють так, що існують певні правила гри і їх треба виконувати. Якщо в Кремлі вважають, що треба діяти таким чином, то протестувати сенсу немає, все одно нічого не доб'єшся.

Думаю, що була спроба якось домовитися, але, як я розумію, для федеральної влади ось ці спогади про 90-х роках, про те, що Татарстан розмовляв тоді з Москвою з позиції сили, зараз дуже неприємні і абсолютно неприйнятні.

Що стосується подальших наслідків, вважаю, образи залишаться. Власне кажучи, звикли до одними правилами, а вони в різкій формі змінилися. Потрібно цю образу в щось втілити, питання: у що? Скоро мають відбутися вибори, але, я думаю, жоден значущий керівник республіки не закликатиме голосувати проти чинного президента країни, інакше слідом за цим можуть послідувати звільнення. У що це виллється в короткостроковій перспективі, сказати складно.

Павло Салін - директор центру політологічних досліджень Фінансового університету при уряді РФ:

- Мені здається, що саме ця історія, швидше за все, закінчиться компромісом, тому що стоїть питання збереження репутації Мінніханова в очах татарстанських еліт, а по його репутації і так, якщо я правильно розумію, припав серйозний удар з-за непродовження договору. Це принципове питання для федерального центру, хоча, з одного боку, і символічний. У нас же всі суб'єкти рівні, хіба що Чечня трохи «рівніші». Але до ексклюзивного положення Чеченської Республіки звикли, а якщо другим буде Татарстан, то відразу знайдуться бажаючі стати і третім, і четвертим, і інше. Тому для Москви було принципово не допустити оцього другого виключення.

Що стосується ситуації навколо мови, то вона непринципова. Федеральний центр прекрасно розуміє, що зараз, з одного боку, Мінніханов зазнав збитків у зв'язку з непродовження договору, плюс з татарстанцев стягуватимуть доходи поряд з іншими регіонами-донорами, не в індивідуальному порядку. Центр буде забирати собі більше і більше. І потрібно піти на якісь поступки, тому що якщо увесь час тиснути з якихось фронтах, рано чи пізно можна зіткнутися зі зміною позиції. Це по-перше. По-друге, навіщо федеральному центру зрізати позиції Мінніханова, який як представник татарстанських еліт цілком влаштовує Москву? Тому я думаю, що ситуація закінчиться компромісом, але таким, щоб можна було його публічно трактувати як те, що Москва пішла на поступки. Грубо кажучи, у кожного буде своя версія для публічного використання. Центр буде говорити, що в основному його позиція перемогла, і в федеральних ЗМІ буде присутній ця точка зору. А в місцевих засобах масової інформації за мовчазної вирішенні Москви будуть присутні думки, що центр пішов на поступки. А вчорашня витік - якраз з адміністрації президента РФ, яка і займається предметами цього торгу. Міністру просто дали зрозуміти, що це питання не стільки освітньої політики, скільки саме федеративних відносин, взаємин між центром і регіонами. А це все-таки компетенція не Міністерства освіти та науки, а адміністрації президента.

Сергій Марков - політолог:
- Незрозуміло досі. Справа в тому, що тут є дві тенденції. З одного боку, є бажання забезпечити єдність в Російській Федерації, значить, не потрібно додатково збільшувати національну ідентичність. Я пам'ятаю добре, що збільшення національної ідентичності підірвало Радянський Союз і він розвалився. Не було б цієї перебільшеною національної ідентичності, були б ми всі разом. Чи не дозволили ми б обов'язково вивчати українську, білоруську, грузинську, естонський і інші мови, економіка у нас була б такою, що кожному додатково до кімнати по додатковому автомобілю. Це одна сторона. Виходячи з неї, найімовірніше, що не обов'язкового вивчення татарської мови, тільки добровільне.
Інша логіка полягає в тому, що Татарстан - це особливий випадок, оскільки він тоді вже практично вийшов зі складу Російської Федерації, була така домовленість з РТ, що у неї особливе становище, тому якийсь компроміс все-таки можливий. Але, я думаю, більш імовірно, що все-таки буде приведення до загального основи, просто привілейованість Татарстану в більшій мірі буде реалізована в тій частині, в якій вона є, - республіка буде більше отримувати грошей. Простіше сказати, люди в Татарстані продадуть росіянам дітям необхідність обов'язкового вивчення татарської мови за гроші. Ось найбільш ймовірний сценарій. Я думаю, більшість на це піде.

Ви всі хотіли запитати про татарську мову, правда?
Потрібно цю образу в щось втілити, питання: у що?
По-друге, навіщо федеральному центру зрізати позиції Мінніханова, який як представник татарстанських еліт цілком влаштовує Москву?
Новости