• Главная <
 • Галерея
 • Карта сайта
 • Наши контакты
 • Обратная связь

Мобільний Інтернет 3G

 1. Технічні характеристики обладнання
 2. Про саме головне
 3. З небес на землю
 4. Казки про швидкість
 5. Тарифні плани мобільного Інтернету трьох провідних операторів
 6. Знову "трохи безлімітний"
 7. Висновки тесту мобільного 3G Інтернету

Два роки тому РІПІ протестував роботу мобільного Інтернету (результати опубліковані в журналі "ПОПИТ" № 9/2009 , 12/2009 ). Тоді перевірялися можливості доступу в Мережу за технологіями GPRS та EDGE. Зараз їм на зміну прийшов більш швидкісний 3G-Інтернет.

3G (від англ. Third generation - третє покоління), технології мобільного зв'язку 3 покоління - набір послуг, який об'єднує як високошвидкісний мобільний доступ з послугами мережі Інтернет, так і технологію радіозв'язку, яка створює канал передачі даних.

Пропонуємо Вашій увазі результати тесту мобільного 3G Інтернету від трьох провідних операторів стільникового зв'язку. Випробування проводилися в 2011 році, але багато виявлені в ході нього проблеми актуальні й донині.

В даний час компанії, що надають мобільний доступ в Інтернет 3G, пропонують так звані швидкі модеми з максимальною швидкістю завантаження 14,4 Мбіт / с. У той час як у звичайних "стелю" становить 7,2 Мбіт / с.

У тесті взяли участь п'ять інтернет-модемів від "великої трійки" операторів стільникового зв'язку: по два модему від "Мегафон" і МТС (14,4 Мбіт / с і 7,2 Мбіт / с) і один від "Білайн" (3, 6 Мбіт / с). Правда, модеми 3,6 Мбіт / с вже морально застаріли, але на момент закупівлі зразків для випробувань в продажу був представлений лише цей модем компанії "Білайн".

Технічні характеристики обладнання

Технічні характеристики обладнання, заявлені і виміряні швидкості мобільного Інтернету наведені в Таблиці 1.

Таблиця 1 "Технічні характеристики обладнання, заявлені і виміряні швидкості мобільного Інтернету"

Тип модему 14,4 7,2 3,6 Оператор Мегафон МТС Мегафон МТС Білайн Виробник модему Huawey ZTE Huawey ZTE ZTE Модель E1820 MF658 E173 MF112 MF180 Ціна, руб. 1999 999 1790 990 тисяча шістсот вісімдесят п'ять Підтримувані технології HSPA, HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS HSPA +, HSPA, HSDPA, HSUPA, EDGE GPRS HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS HSDPA, EDGE, GPRS Максимальна теоретична швидкість завантаження, Мбіт / сек 14,4 14,4 7,2 7,2 3,6 Максимальна теоретична швидкість віддачі, Мбіт / с 5,76 5,76 5,76 5,76 0,38 швидкість Інтернету, заявлена ​​оператором, Мбіт / с н / д 3,6 н / д 2,0 1-2 Роз'єм для зовнішньої антени + + - - - Виміряні параметри: середня швидкість завантаження, Мбіт / с 2,62 2,02 2,28 1,87 1,54 максимальна швидкість завантаження, Мбіт / с 3,6 3,52 3,6 3,36 2,22 середня швидкість віддачі, Мбіт / с 0,85 1,07 0,85 0,95 0,30 максимальна швидкість віддачі, МБІ т / с 1,24 1,79 1,16 2,45 0,35 НА ШЛЯХУ ДО 3G

Технології GPRS і EDGE з їх максимальною швидкістю до 236 Кбіт / с відходять у минуле. Спочатку їх змінив стандарт UMTS, який використовує для передачі даних по повітрю доступ через широкосмуговий канал WCDMA.

Наступним кроком розвитку стали HSDPA-технологія (з максимальною теоретичною швидкістю завантаження 14,4 Мбіт / с) і HSUPA (її максимальна швидкість передачі даних від абонента до базової станції 5,7 Мбіт / с). Вони відносяться до так званих перехідних між 3G і 4G, тому отримали назву 3,5G.

На першому етапі зазвичай впроваджується технологія HSDPA (швидка швидкість завантаження), а потім вже HSUPA (швидка швидкість віддачі). Для спрощення стандарт з обома впровадженими мережами називається HSPA.

Апогеєм технології мобільного Інтернету на даний момент є HSPA +, тобто покращений HSPA. На ньому теоретично можливі швидкість закачування до 28,8 Мбіт / с і швидкість віддачі до 5,8 Мбіт / с.

Як і в попередньому тесті, заміри швидкості роботи мобільного Інтернету проводили за допомогою онлайн-сервісу speedtest.net.

Про саме головне

Безумовно, для будь-якого користувача мобільного Інтернету в першу чергу важливо, чи скрізь "ловиться" Мережа, тобто яка її зона покриття. Однак цей показник вирішено було не перевіряти. По-перше, тому що це просто неможливо зробити в масштабах Москви, а по-друге, зараз проблеми з покриттям 3G в межах столиці вкрай рідкісні.

Набагато важливіше було з'ясувати:

 • наскільки реальні швидкості доступу в Інтернет відповідають заявленим;
 • що оператори мають на увазі під терміном "безлімітні тарифи";
 • якими перевагами володіють так звані швидкі модеми.

На жаль, в реальності все виявилося не так красиво, як на папері.

Коли випробування підходили до кінця, "Мегафон" випустив у продаж новий модем E326 із заявленою швидкістю до 28,8 Мбіт / с, але він не встиг взяти участь в тесті.

З небес на землю

Справедливості заради треба сказати, що за ці два роки ситуація з мобільним доступом у Всесвітню павутину змінилася в кращу сторону. Зараз Інтернет у всіх операторів цілком придатний для використання. Помітно зросли і швидкості віддачі. Однак в цілому мережі ще недостатньо розвинені, щоб надавати Інтернет на швидкостях, які вказуються на коробках.

Незважаючи на те що у "швидких" модемів заявлена ​​максимальна швидкість скачування становить 14,4 Мбіт / с, за великим рахунком можливості мереж операторів ще не досягли рівня 7,2 Мбіт / с. Тому, як показали результати нашого і не тільки нашого тестів, реальні швидкості, доступні абонентам, значно скромніше.

За час проведення випробувань не вдалося зафіксувати швидкість завантаження понад 3,6 Мбіт / с ні у одного з учасників "великої трійки" (в Москві). Однак вони стверджують, що за інших рівних умов модеми 14,4 Мбіт / с працюватимуть швидше, ніж 7,2 Мбіт / с. І дійсно, за результатами тесту перші показали трохи більшу швидкість завантаження, ніж модеми 7,2 Мбіт / с. Але ця цифра в середньому склала 0,3 Мбіт / с (див. Табл. 1).

У всіх трьох операторів стільникового зв'язку реальні швидкості доступу в Інтернет суттєво відрізнялися від заявлених характеристик модемів. Тому було прийнято рішення не виставляти оцінки за цим показником. Виміряні значення швидкості завантаження і віддачі наведені в табл. 1.

Погодьтеся, різниця не настільки значна, щоб приймати її всерйоз. Так що питання, чи має сенс купувати більш дорогий "швидкий" модем, залишається відкритим. Можливо, його покупка - певне вкладення в майбутнє. Але коли воно настане?

НАШ СЛОВАРЬ

UMTS (Universal Mobile Telecommunications System) - Універсальна Мобільна Телекомунікаційна Система - технологія стільникового зв'язку, розроблена Європейським інститутом стандартів телекомунікацій (ETSI) для впровадження 3G в Європі.

WCDMA (Wideband Code Division Multiple Access) - широкосмуговий множинний доступ з кодовим поділом.

HSDPA (High-Speed Downlink Packet Access) - високошвидкісна пакетна передача даних від базової станції до абонента.

HSUPA (High-Speed Uplink Packet Access) - технологія високошвидкісної пакетної передачі даних в напрямку "від абонента до базової станції".

HSPA (High Speed Packet Access) - високошвидкісна пакетна передача даних.

Казки про швидкість

Аналізуючи матеріали про послуги, які надають абонентам оператори мобільного зв'язку, випробувачі не змогли в явному вигляді знайти найголовніше - інформацію про швидкість роботи мобільного Інтернету 3G. Хоча уважно вивчили дані, наведені на сайтах операторів, в рекламних проспектах, на упаковках модемів.

Перш за все впадають в очі цифри, написані великим жирним шрифтом: 7,2 Мбіт / с, 14,4 Мбіт / с, 28,8 Мбіт / с. Але це максимальні швидкості модемів, теоретичні можливості технологій і т. П. А де ж інформація про реальну швидкість доступу в Інтернет? Вона, звичайно, є на веб-сторінках операторів, але так вміло захована, що знайти її виявилося непросто.

Ось, наприклад, цитата з сайту МТС:

"Для абонентського обладнання класів 7 (14,4 і більше) і вище дана швидкість не перевищує 3,6 Мбіт / с. Більш висока швидкість буде можлива в окремих локальних зонах в міру розвитку мережі. Для абонентського обладнання класів 4 і 6 (7,2 і менше) дана швидкість не перевищує 2,0 Мбіт / с. Більш висока швидкість буде можлива в окремих локальних зонах в міру розвитку мережі ".

А ось що пише з цього приводу "Білайн":

"Вказана максимальна теоретично досяжна швидкість 3G при використанні технології HSDPA. В середньому в реальних умовах швидкість становить 1-2 Мбіт / сек ".

У зв'язку з цим виникає питання: коли оператори виводять на перший план технічні характеристики модемів, а інформацію про реальних швидкостях доступу ховають в "важкодоступних місцях" і знайти її можна тільки на сайті, не вводить це в оману? Адже вони можуть прийняти ці цифри за реальну швидкість доступу в Інтернет, що часто і відбувається.

Тарифні плани мобільного Інтернету трьох провідних операторів

Таблиця 2 "Тарифні плани мобільного Інтернету трьох провідних операторів"

Тариф Трафік до обмеження швидкості Вартість "Мегафон" 1) Пакет "Практичний" 2,5 Гб / міс 500 руб. / Міс Пакет "Оптимальний" 4 Гб / міс 800 руб. / Міс Пакет "Прогресивний" 8 Гб / міс 1100 руб. / міс Пакет "Максимальний" 16 Гб / міс 1400 руб. / міс Опція "Продовж швидкість ЛАЙТ" 1,5 Гб / міс 150 руб. Опція "Продовж швидкість МЕГА" 3 Гб / міс 300 руб. Безлімітний Інтернет "Нічний форсаж" Не обмежений з 01:00 ночі до 9:00 години ранку 100 руб. за підключення і 400 руб. / міс Добовий пакет "Безлімітний Інтернет - 24" Не обмежений протягом доби 125 руб. / сут МТС2) Безліміт-Mini 250 Мбайт / сут 450 руб. / міс Безліміт-Maxi 500 Мбайт / сут 750 руб. / міс Безліміт-Super 1000 Мбайт / сут 1350 руб. / мес4) Безлімітний Інтернет на добу 1024 Мбайт / сут 149 руб. / сут Турбокнопка 2 необмежений протягом 2 год 50 руб. за 2 год Турбокнопка 6 необмежений протягом 6 ч 75 руб. за 6 год "Білайн" 3) Безліміт 2 Гб / міс 495 руб. / міс

Примітки:

 1. Швидкість обмежується до 64 Кбіт / с і відновлюється на початку кожного наступного місяця користування пакетом.
 2. Швидкість обмежується до 64 Кбіт / с і відновлюється до базової о 3:00 наступної доби.
 3. Швидкість обмежується до 64 Кбіт / с і відновлюється після дати списання абонентської плати.
 4. При купівлі комплекту - 675 руб. / Міс до кінця 2011 р

Знову "трохи безлімітний"

У попередніх тестах ми вже стикалися з поняттям так званих безлімітних тарифів, коли клієнту пропонується підключити тариф нібито без обмежень по трафіку. Підступ в тому, що при досягненні певного обсягу викачаних даних швидкість Інтернету примусово знижується до 64 Кбіт / с, і подальша робота в Мережі перетворюється на муку. Однак, погодьтеся, безлімітний тариф не може бути "трохи безлімітним". Він або має обмеження по трафіку, або ні. У всіх "проміжних" випадках вживання слова "безлімітний" недоречно і вводить споживачів в оману.

Втім, політика операторів стільникового зв'язку щодо тарифів трохи різниться. МТС обмежує трафік, який можна завантажити на добу, до 250, 500, 1000 Мб (в залежності від тарифу). Після перевищення порога швидкість знижується до 64 Кбіт / с і відновлюється о 3 годині ночі наступної доби.

"Мегафон" і "Білайн" обмежують трафік протягом місяця. І теж вичерпаний ліміт автоматично знижує швидкість до 64 Кбіт / с і утримує її в такому вигляді до початку наступного місяця.

Що стосується тарифної політики в цілому, то найбільш гнучка вона у "Мегафон" (див. Таблиці тарифів). У цій компанії є тарифи з великим обсягом трафіку (до 16 Гб в місяць) плюс різні цікаві опції. Зокрема, "Безлімітний Інтернет на добу", який дозволяє завантажувати дані без обмеження трафіку протягом 24 годин. У МТС теж є подібна можливість - безліміт на 2 і на 6 годин. Такі функції можуть бути корисні, якщо раптом знадобиться завантажити щось об'ємне в разовому порядку. "Мегафон" також пропонує опцію "Продовж швидкість" - можливість додати 1,5 або 3 Гб до наявного місячному обсягу трафіку. У "Білайну" станом на травень 2011 р заявлений тільки один варіант тарифу з обмеженням 2,5 Гб в місяць.

Висновки тесту мобільного 3G Інтернету

 • Інтернет за технологією 3G працює незрівнянно швидше, ніж Інтернет GPRS / EDGE.

 • На жаль, оператори не вказують реальні швидкості, на яких надається доступ в Інтернет, а пишуть лише теоретично можливі або вказують технічні характеристики модемів.

 • Модеми 14,4 Мбіт / с в два рази дорожче модемів 7,2 Мбіт / с і обіцяють швидкість в два рази вище. Однак якщо вартість цих пристроїв різниться дійсно істотно, то різниця в швидкості доступу виявилася незначною.

 • "Безлімітні" тарифи насправді далеко не безлімітні. Після перевищення обсягу завантаженої інформації, позначеної в тарифному плані, швидкість доступу сильно знижується.

Але коли воно настане?
А де ж інформація про реальну швидкість доступу в Інтернет?
Новости