• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

АСОРТИМЕНТ слабоалкогольний газований НАПОЇВ НА РЕГІОНАЛЬНОМУ РИНКУ

УДК 339.37

Кисельов В. М., д.т.н., проф.,

Ейріх А. А.

ГОУ ВПО «Кемеровський технологічний інститут харчової промисловості»

АСОРТИМЕНТ слабоалкогольний газований НАПОЇВ НА РЕГІОНАЛЬНОМУ РИНКУ

Опубліковано: Кисельов, В.М. Асортимент слабоалкогольних газованих напоїв на регіональному ринку / В.М. Кисельов, А.А. Ейріх // Пиво і напіткі.- 2009.- №5.- С. 8-9

Для виявлення тенденцій ринку слабоалкогольних газованих напоїв проведено дослідження стану ринку слабоалкогольних газованих напоїв на прикладі рр. Кемерово і Новокузнецька. Молодий динамічний ринок слабоалкогольних газованих напоїв, «дорослішає», диференціюється і за ціновими категоріями. Якщо в стадії впровадження на ринок і бурхливого зростання ринок був відносно однорідний за ціновою ознакою, то в даний момент часу спостерігається його цінова диференціація, яка свідчить про перехід даного ринку до етапу зрілості [1].

Покриття ринку слабоалкогольними газованими напоями становить 67%, причому ці напої присутні у всіх торгових каналах від супер- і гіпермаркетів до кіосків і павільйонів.

Аналіз чисельності товарних артикулів в аналізованої категорії напоїв показав, що середня чисельність товарних артикулів в одному середньостатистичному місці продажу продовольчих товарів склала 12,4 товарних артикулу. При цьому максимальне значення чисельності цієї товарної підгрупи склало 55 товарних артикулів. Кореляційна залежність між глибиною асортименту напоїв аналізованих товарних підгруп і розміром торгової площі місць продажу відсутня.

У уже згадуваному торговому каналі більше 80% продажів складають 11 торгових марок, з них 7 виробник - компанія Хеппіленд.

У структурі торгового асортименту ринку слабоалкогольних газованих напоїв на російському ринку більш ніж на 20% від сумарного обсягу продажів в даний час представлена ​​Джином-тоніком. Популярність Джина-тоніка пояснюється, перш за все, тим, що це первісток з категорії слабоалкогольних напоїв, що компілює з розвинених зарубіжних ринків. Популярність іншого смаку - апельсина (більше 15% сумарного обсягу) пояснюється перевагами росіян цього смаку, знайомого, як смак свята, підтримуваного глобальними товаровиробниками соків і безалкогольних напоїв (Фанта від Coca-Cola, Мерінда від PepsiCo та ін.). Смакоароматичні композиції на основі або імітують грейпфрут або лимон (кожен по 8-9% від загального обсягу) отримали перевагу серед інших смакоароматичних основ слабоалкогольних напоїв через їх вдалого поєднання зі спиртовмісними основами.

У структурі торгового асортименту домінуюче місце займають напої Абсентер і Matrix (по 19% кожний). З урахуванням того, що ціновий рівень цих товарних марок різниться (Абсентер - на преміальному рівні, а Matrix - на середньоринковому), популярність у покупців цих двох слабоалкогольних напоїв можна пояснити, найімовірніше, хорошим їх якістю, яке забезпечується традиційними лідерами алкогольного ринку (ТОВ Веда, Саранськ і Ост-Аква, Черноголовка).

Разом з тим слід також відзначити, що, завдяки агресивній маркетинговій політиці, що відбивається на випуск безлічі товарних марок, що розрізняються за своїми споживчими властивостями, а також за рахунок залучення до виробництва та розподілення по географічному ринку Росії декількох підприємств, що випускають напої за ліцензією, яка належить головою компанії, найбільшу ринкову частку займає в обсязі продажів компанія Хеппіленд.

Ця компанія має 33,7%. сукупну ринкову частку по товарних марках. Одночасно слід зазначити, що частки в продажах зарубіжних товарних марок, що випускаються цією компанією в Росії, становить більше половини від консолідованої ринкової частки всієї компанії (12, 56%), що побічно характеризує їх стабільну якість.

Як видно з малюнка 1, цінові сегменти слабоалкогольних газованих напоїв, що входять в число лідерів продажів (з сукупною часткою 80% від загальної суми продажів у натуральному вираженні), розділилися на 4 відрізняються між собою категорії: середня ринкова (23 -24 руб.), Нижче середньоринкової (14 руб.), вище середньоринкової (26 -30 руб.) і преміальна (32 -40 руб. і більше). До преміальної категорії відносяться такі лідери продажів як Абсентер, Red Devil, Альпікс. До цінової категорії вище середньоринкової - Ягуар, Трофі, Магдалена, Чорний росіянин, до середньоринкової - Matrix, Ace Dog, Казанова, до категорії нижче середньоринкової - тільки одна торгова марка Фаворит (Беслан).

Як показали наші дослідження, преміальна і середня категорія цін в аналізованому торговому каналі переважають (36 і 33%, відповідно - в натуральному обчисленні), цінова категорія вище середньої становить 25%, а нижче середньоринкової - тільки 6%. Одночасно зазначимо, що кореляційної залежності між ціною напою і обсягом його продажу в натуральному обчисленні не виявлено.

Аналіз торгового асортименту аналізованої товарної групи показала, що більш ¾ ринку (76% від загального товарообігу слабоалкогольних газованих напоїв) займають 3 товаровиробника: Хеппіленд (33%), Веда (24%), Ост-Аква (19%). Інші виробники продають на аналізованому ринку тільки 24% слабоалкогольних газованих напоїв в натуральному вираженні.

Частки в продажах на ринку слабоалкогольних газованих напоїв в алюмінієвих банках і скляних пляшках приблизно рівні за 47%. Найнижчу частку в продажах мають слабоалкогольні напої, що продаються в економічній ПЕТ упаковці ємністю 1,5 л (трохи більше 5%).

Структура товарної пропозиції в уже згадуваному торговому каналі по ємності упаковки приблизно в рівній мірі розділена на дрібні (0, 25 + 0,275 дм3), середні (0, 33 дм3) і вище середнього (0, 5 дм3) упаковки і складає 36, 27 і 32 %, відповідно. Незначну частку в продажах мають напої, розлиті в велику (1, 5 дм3) економічну упаковку. Це підтверджує раніше зроблені спостереження про те, що ємність упаковки слабоалкогольних газованих напоїв повинна бути зручною для разового індивідуального споживання в мобільних умовах.

Аналіз хімічного складу напій енергетичного Ягуар Лайт і Абсентер Енерджі, у яких на упаковці вказано вміст у складі напою кофеїну, показав, що концентрація кофеїну в цих напоях становить 184 і 177 мг / дм3, відповідно.

Інноваційним напоєм цієї категорії стала алкогольна модифікація відомого безалкогольного енергетичного напою Red Devil - Red Devil Alcoenergy (Хеппіленд), вироблений за ліцензією і під контролем компанії Happyland, Великобританія. Ця субкатегорія слабоалкогольних газованих напоїв демонструє вражаючі темпи зростання продажів (більш ніж в 2 рази за рік). Частка alco-енергетиків складає в т.ч. більше 5% (5, 2%) від загального обсягу виробництва ринку слабоалкогольних газованих напоїв.

Разом з тим, спираючись на зростаючий попит споживачів на алко-енергетики, товаровиробники слабоалкогольних газованих напоїв завдають на упаковку інформацію вводить покупців в оману. Так, що випускається алко-енергетик DOZA (ТОВ Браво Преміум, СПб), незважаючи на привертає увагу покупців напис на упаковці «energy», як показали наші дослідження, не має в своєму інгредіентному складі ніяких додаткових, крім традиційних для цього виду напоїв, компонентів ( цукор, етиловий ректифікований спирт, лимонна кислота, ароматизатор). Разом з тим, на упаковці напою вказується, що джерелом енергії є що міститься в напої натуральний компонент гуарана, в той час як насправді в якості такого компонента обраний тільки натуральний ароматизатор "Гуарана". У свою чергу, гуарана не є джерелом енергії, а лише збуджує нервову систему.

Наступною тенденцією є поява з 2005 р слабоалкогольних напоїв з так званим «ейфоричним» ефектом. Це такі напої як Абсентер (ТОВ Солтейн, Москва), Jaguar (ТОВ Хеппіленд), та ін. До складу цих напоїв вводяться екстракти рослин, які впливають на нервову систему, в тому числі і володіють галлюциногенним дією. Такі речовини містяться в полину (використовується для виробництва абсенту), вони викликають сп'яніння особливого роду з галюцинаціями і швидким звиканням саме до цього напою. Завдяки цьому, абсент став улюбленим напоєм французької богеми, а в даний час користується певною популярністю у російської молоді. Крім цього вводяться екстракти листя мате або препарати таурину, що володіють аналогічним ефектом.

Частка, так званих alco-енергетиків, тобто слабоалкогольних газованих напоїв з наявністю в їх складі компонентів, що володіють сильним тонізуючу дію, становить, відповідно до малюнком 1, ок. 15% в сумарному обсязі продажів напоїв цієї товарної групи, обчисленому натуральному вираженні (в літрах) і бл. 21% в обсязі продажів, обчисленому грошовому вираженні (дані отримані в лютому 2008 р).

Восени 2008 року, відповідно до малюнком 2, ця частка знизилася до рівня значень частки алкоенергетіков в загальному обсязі продажів: 13,2% - в натуральному обчисленні і 18,1% - в грошовому.

Падіння частки alco-енергетиків в сумарному обсязі продажів слабоалкогольних газованих напоїв в літню пору потрібно вважати позитивною тенденцією аналізованого сегмента регіонального споживчого ринку, тому що сумарний ефект на організм споживачів алкоголю і енергетичних компонентів визнаний лікарями негативним внаслідок різноскерованості їх дії.

Оцінка зазначеної тенденції проілюстрована на малюнку 3.

Відповідно до малюнком 3, попит на alco-енергетики за аналізований період (шість місяців 2008 року) впав на 11,5% в натуральному і на 12,2% - в грошовому вираженні.

Таким чином, встановлено, що ринок слабоалкогольних газованих напоїв в Росії в т.ч. молодий і динамічний, в торговому асортименті щорічно з'являються інновації, що відповідають світовим тенденціям споживчого попиту.

Список літератури:

  1. Кисельова, Т.Ф. Формування технологічних і соціально значущих споживчих властивостей напоїв: теоретичні та практичні аспекти /Т.Ф. Кисельова, Кемерово: КемТІПП, 2006. - 270 с.

Кисельов Володимир Кисельов Володимир

Новости