• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Вплив нового режиму перетину білорусько-російського кордону на роботу литовських перевізників

7-го лютого 2017 р російська Федеральна служба безпеки (ФСБ), в обов'язки якої, крім усього іншого, входить охорона державного кордону, відновила контроль документів фізичних осіб і транспортних засобів на кордоні з Білоруссю (в Смоленській, Брянській і Псковської областях). Ця подія потрапляє в розряд виняткових, так як Росія і Білорусь є членами «Союзної держави» і Євразійського економічного союзу. До сих пір зовнішнім кордоном Росії, яка відділяє її від Європейського Союзу, фактично була білоруський кордон. Зрозуміти, що сталося, важливо не тільки в політичному контексті. Литовських перевізників набагато більше хвилює питання, як розбіжності між Мінськом і Москвою позначаться на їх діяльності.

Чому на білорусько-російському кордоні знову з'явилися пункти контролю

Основна публічна версія, чому Росія вирішила посилити режим перетину свого кордону на білоруському напрямку, пов'язана з рішенням Білорусі скасувати візовий режим для громадян 80-и країн (в тому числі країн ЄС і США), що прибувають в країну на 5 днів через аеропорт Мінська. В даному випадку Москва, швидше за все, побоюється, що в Росію, таким чином, зможуть потрапити небажані особи.

У своєму коментарі спеціально для CargoNews.lt Посольство Російської Федерації в Литовській Республіці пояснило: "Останнім часом російськими компетентними органами на ділянці кордону з Білоруссю регулярно затримувалися особи, які не мали підстав для в'їзду в Росію і представляли загрозу безпеці. До того ж з 12 лютого ц.р. білоруська сторона ввела п'ятидобової безвізовий режим при перетині кордону в Національному аеропорту Мінськ для громадян 80 держав. З огляду на це, з метою створення необхідних умов охорони державного кордону Російської Федерації наказами Федеральної служби безпеки Російської Федерації на території Смоленської, Псковської і Брянської областей була введена прикордонна зона. Для проходу прикордонзони визначені місця і час, на в'їздах в неї встановлені попереджувальні знаки "(детальна інформація на сайті російського посольства в Литві ).

Тим часом Білорусь, звинувативши Москву в односторонніх діях, заявила, що ніяких підстав для побоювань немає, так як перевірка прибувають проводиться в строгому режимі, погодженому з російськими спецслужбами. Крім того, необгрунтованість російської версії про «незаконної міграції» доводить один звичайний факт: про плани відмовитися від візового режиму для іноземних громадян президент Білорусі Олександр Лукашенко повідомив 9-го січня 2017 року, а укази ФСБ щодо відновлення контролю на кордоні з Білоруссю датуються 29- им грудня 2016 року.

Тому діям Кремля є інше пояснення. Сьогодні в відношенні країн ЄС Москва продовжує застосовувати контрсанкціі, що поширюються на імпорт продовольчих продуктів в Росію, і дорікає Мінськ в тому, що той на державному рівні з вигодою для себе бере участь в організації нелегальної торгівлі. Зокрема, в Росію з Білорусі яблук і м'яса надходить більше, ніж Білорусь здатна виробити (що вже казати про гучних «білоруських мідіях»).

Однак в ефірі державного російського ТБ-каналу керівник «Россільгоспнагляду» Сергій Данкверт заявив, що контроль за торговим процесом проводиться за допомогою системи «Аргус» . Більш того, він підкреслив, що «ми (« Россільгоспнагляд »- прим. Автора) єдині, у кого пункти перевірки були ще до повернення до режиму прикордонного контролю». Іншими словами, «Россільгоспнагляду» додатковий механізм контролю був не особливо потрібен.

Таким чином, на білорусько-російському кордоні склалася важко пояснити ситуація. З точки зору контролю за нелегальною міграцією і нелегальними надходженнями заборонених товарів, в зробленому Росією кроці начебто не було необхідності. Однак, з якихось причин він був зроблений. Може бути, такими діями Росія вирішила тонко натякнути на те, що в «разі потреби» новий режим контролю на російсько-білоруському кордоні може бути використаний в якості репресивної заходи по відношенню до всіх, хто Росії здасться неугодним. Цей сценарій хвилює литовських перевізників найбільше, так як вони вже давно відчувають прагнення Росії витіснити їх з російського ринку.

Литовські перевізники нічого доброго не чекають

Як тільки Росія оголосила про повернення до режиму контролю на кордоні з Білоруссю, Арвідас Драсутавічюс, власник транспортної компанії «Egliana», висловив думку, що новий порядок стане для перевізників черговий «палицею в колесах» - щонайменше тому, що через посилений контролю на перевезення доведеться відводити більше часу. Крім того, можуть з'явитися додаткові витрати (наприклад, якщо прикордонні служби зажадають вивантажити вантаж для огляду), які вантажоодержувачі навряд чи захочуть покривати. Значить, це доведеться робити перевізникам, хоча вони і без того перебувають в складній конкурентній ситуації.

У перші дні після повернення Росії до режиму контролю на російсько-білоруському кордоні Сергій Лебідь, директор компанії «Baltasis grifas», вважав, що на ній не буде такого ж ретельного огляду як на литовсько-білоруському кордоні, однак, він також був згоден з тим , що у литовських перевізників з'являться додаткові тимчасові витрати, а це значить, що російська ініціатива - не що інше, як чергова спроба за рахунок витіснення литовських перевізників «звільнити місце» для російських і білоруських транспортних компаній.

Слід зазначити, що подібними настроями перевізники жили в перші дні після введення нового порядку. З того моменту пройшло трохи більше місяця, тому важливо зрозуміти, що відбувається зараз. Асоціація литовських перевізників «Linava», посилаючись на інформацію російської асоціації перевізників АСМАП, повідомила, що Росія має намір проводити тільки міграційний контроль (тобто перевірку особистих документів і документів транспортних засобів), а детальна перевірка вантажів і грузодокументов не передбачена. Цю інформацію також підтвердило Посольство Росії в Литві: «Встановлення прикордонної зони не передбачає прикордонного контролю осіб, транспортних засобів, вантажів, товарів і тварин». Крім того, на його сайті акцентується той факт, що новий режим перетину російсько-білоруського кордону «діє тимчасово», поки не будуть вирішені вищезгадані проблеми міграційної безпеки (хоча, як то кажуть, немає нічого більш постійного, ніж тимчасове).

Однак, як редакції CargoNews.lt розповів один з її співрозмовників, транспортний керівник в компанії «Traktiras» Томаш Янушкевич, його компанія, «як, швидше за все, і всі інші», вже зіткнулася з проблемами на білорусько-російському кордоні. Основна проблема полягає саме в додаткових витратах часу, викликаних ретельною перевіркою документів (наприклад, прискіпливим вивченням місця навантаження). Іншими словами, до оглядів справа поки не дійшла, але Т. Янушкевич оптимізмом не блищить - він вважає, що в майбутньому ситуація може тільки погіршитися, тому що Росія цілеспрямовано (точно так само, як Німеччина, Франція або інші західноєвропейські країни) прагне підвищити конкурентоспроможність російських перевізників за рахунок їхніх колег з-за кордону.

Інший співрозмовник редакції зазначив, що поїздки в Росію ніколи не супроводжуються почуттям впевненості в тому, що все буде добре, так як посадові особи, на підставі російських законодавчих актів (які майже кожен ППК тлумачить по-своєму), можуть зупинити вантажний автомобіль (особливо , якщо автомобіль з польськими або литовськими номерами) і тенденційно причепитися до якоїсь рядку в грузодокументах. В подальшому автомобіль може бути затриманий на невизначений час, внаслідок чого перевізники можуть понести величезні (для деяких навіть непосильні) збитки.

Ці слова підтвердила і асоціація литовських перевізників «Linava»: «Посадові особи Російської Федерації вимагають пред'являти документи (сертифікати походження, інвойси, фітосанітарні, ветеринарні сертифікати та ін.), Що не мають безпосереднього відношення до транспортної діяльності, і невірно тлумачать види перевезень та дозволів. Перед тим, як в'їхати на територію Російської Федерації (далі - РФ), міжнародні перевізники зобов'язані заповнити дозволу, але конкретно не вказано, як заповнювати дозволу, якщо в ході перевезення передбачена додаткова навантаження, або якщо перевізник слід через територію РФ транзитом, але забирає в РФ додатковий вантаж, місце призначення якого Литва. Слід зазначити, що відповідно до російського Кодексом адміністративних правопорушень, здійснення міжнародних автомобільних перевезень на території РФ з незаповненим дозволом або з дозволом, заповненим з порушенням встановлених правил, прирівнюється до перевезень вантажів без дозволів, і за це водій може бути оштрафований на суму від 150 000 до 200 000 рублів. У законі також передбачено, що в разі виявлення порушення, транспортний засіб може бути затриманий до усунення причини порушення і пред'явлення документа про сплату штрафу. Внаслідок подібних дій литовські перевізники несуть фінансові втрати, пов'язані не тільки зі штрафами, а й з простоями ».

І сьогодні ніхто не може в точності сказати, чи є такі дії співробітників російських служб бажанням «заробити», або це все ж цілеспрямована дискримінаційна державна політика по відношенню до іноземним перевізникам. У зв'язку з цим важливу роль відіграє питання про статус пунктів контролю на білорусько-російському кордоні.

Питання про статут пунктів контролю на білорусько-російському кордоні

Історія цього питання почалася в 1995 році, коли Росія і Білорусь вирішили відмовитися від режиму прикордонного контролю на своїх кордонах для громадян цих країн, проте, порядок пересування громадян і транспортних засобів з третіх країн так і не був регламентований. Склалася парадоксальна ситуація - з одного боку, на білорусько-російському кордоні жоден ППК не має статусу міжнародного пропускного пункту, а це значить, що іноземні громадяни та іноземний транспорт не можуть їхати в Росію через Білорусь. З іншого боку, литовські перевізники стверджують, що вони до цих пір їдуть в Росію через Білорусь без особливих обмежень (за винятком перевірки документів).

Пояснення цьому парадоксу дуже просте. Марія Захарова, директор Департаменту інформації і друку Міністерства закордонних справ Росії, в кінці минулого року заявила гранично ясно : «На російсько-білоруському державному кордоні міжнародні пункти пропуску відсутні, у зв'язку з чим прикордонний контроль осіб і транспортних засобів на даній ділянці державного кордону не провадиться. Таким чином, підстав для перетинання українсько-білоруського державного кордону громадянами третіх країн немає. До порушників можуть застосовуватися санкції відповідно до російського законодавства ».

Посольство Росії в Литві уточнило: «У зв'язку з тим, що міжнародні пункти пропуску на російсько-білоруському кордоні відсутні, водії вантажних автомобілів - громадяни Литовської Республіки не можуть в'їжджати до Російської Федерації через територію Білорусії. При проходженні з Литви до Росії найкоротшим маршрутом для них буде шлях через Латвію. Крім того, на його сайті акцентується той факт, що новий режим перетину російсько-білоруського кордону «діє тимчасово», поки не будуть вирішені вищезгадані проблеми міграційної безпеки (хоча, як то кажуть, немає нічого більш постійного, ніж тимчасове) ».

На сайті Міністерства закордонних справ Литви опублікована аналогічна інформація: «Російська Федерація ввела обмеження для громадян Європейського Союзу та третіх країн щодо в'їзду на територію Російської Федерації з боку Республіки Білорусь не через міжнародні або двосторонні пункти пропуску. Так як на даний момент між Україною і Російською Федерацією і Республікою Білорусь не існує міжнародних пунктів пропуску, де здійснюється контроль осіб і транспорту, перетин білорусько-російського кордону для громадян ЄС обмежена. Дотримання в Російську Федерацію без обмежень здійснюється через міжнародні пункти пропуску Латвійської Республіки - Російської Федерації ».

Схоже, що в заяві М. Захарової ключовими є слова: «До порушників можуть застосовуватися санкції відповідно до російського законодавства». Іншими словами, той факт, що литовські перевізники все ще можуть їхати в Росію через ППК «Червона гірка» або «Рудня», можна вважати лише знаком доброї волі з боку російських контролюючих органів. Москва може в будь-який момент дати наказ строго дотримуватися російське законодавство, і тоді у перевізників залишиться лише кілька більш-менш прийнятних виходів.

Що робити?

З одного боку, можна продовжувати намагатися на свій страх і ризик їздити в Росію по відомих маршрутах (тобто через Білорусь), але в юридичному відношенні наслідки таких, по суті, неправомірних дій можуть бути дуже сумними. Інший варіант - їхати в Росію через Латвію, але це однозначно пов'язане з втратою часу і, відповідно, конкурентоспроможності. Хоча, як отметід керівник компанії «Stolvika» Станіслав Оленковіч: «Працювати з російськими посадовими особами дуже важко. Особливо складно возити квіткову продукцію - її на кордоні то пропускають, то не пропускають. Ми не дарма робимо велике коло і їздимо через Нарву - теоретично з Литви до Москви, якщо їхати через Білорусь, буде приблизно 900 км, але ми Білорусь уникаємо, так як там немає ніяких правил щодо того, що, почавши перевірку, вони зобов'язуються зробити це швидко ».

Третій вихід - почати активніше співпрацювати з російськими та білоруськими перевізниками, так як вони можуть вільно перетинати білорусько-російський кордон. Йонас Валецкас, директор транспортної компанії «Elspeda», говорить: «У Мінську ми перенавантажуємо вантажі з литовських автомобілів в російські. Перевантажуємо, міняємо тягачі або напівпричепи - чого тільки не робимо ». З одного боку, таким чином економиться час, але з іншого, заради швидкості доставки вантажу в жертву приноситься частина ринку, до чого, імовірно, і прагнуть російська влада.

Схоже, що однозначного і єдино хорошого рішення в даній ситуації немає - вона чревата або правовими наслідками, або втратою часу, або втратою частки ринку. Правда, можна спробувати домовитися з Росією про інших правилах, які дозволили б литовським перевізникам їздити в Росію через Білорусь - наприклад, на майбутній зустрічі тристороннього ради з представниками Російської Федерації. Однак, з огляду на загальнополітичний контекст литовсько-російських відносин і яскраво виражене прагнення Росії створити сприятливі умови роботи для своїх перевізників за рахунок обмеження можливостей конкурентів, зробити це буде дуже непросто (якщо взагалі можливо).

***

Узагальнюючи, можна констатувати, що остаточні мотиви, які привели Росію до вирішення відновити режим контролю на кордоні з Білоруссю, так і не прояснилася (навіть аргумент про припинення нелегального імпорту забороненої продовольчої продукції не виглядає досить переконливим). Імовірно, таким чином Росія вирішила створити собі інструмент, за допомогою якого вона могла б обмежувати конкурентоспроможність іноземних перевізників на користь власної транспортної галузі. Литовські перевізники, які вже зіткнулися з процедурою ретельної перевірки документів на російсько-білоруському кордоні і втратою на цьому багато часу, оптимізмом не блищать і вважають, що в майбутньому ситуація буде тільки погіршуватися. Причому найгіршим сценарієм може стати не вивантаження вантажів для огляду, а повне закриття кордону Білорусі та Росії для громадян і вантажів третіх країн, як це передбачає українське законодавство.

Що робити?
Новости