• Главная <
 • Галерея
 • Карта сайта
 • Наши контакты
 • Обратная связь

Причини банкрутства. Глобальні і фундаментальні причини банкрутства підприємств

 1. Класичні причини банкрутства
 2. Новий погляд на причини банкрутства
 3. Три глобальні причини банкрутства
 4. Фундаментальні причини банкрутства підприємств

Є три глобальні причини банкрутства компанії - недоробка продукту, сварка і расфокусировка всередині команди. Пропонуємо новий погляд на проблему банкрутства.

Як відомо банкрутство компанії настає, коли вона не може самостійно виконувати взяті на себе раніше зобов'язання перед кредиторами, контрагентами і власними співробітниками. Причини банкрутства, як це не дивно, в людях і тільки в людях. Сьогоднішню ситуацію ускладнює ще й те, що багато людей в 2014-2015 році залишилися без роботи і вирішили, що це «знак» і відкрили свій власний бізнес. Однак вони забули, що працювати найманим співробітником (нехай навіть на рівні ТОП-менеджера) і працювати самому на себе - це дві абсолютно різні речі. І через деякий час вони вже самі збанкрутували або зроблять це в найближчий рік-два. І причин цьому безліч (читайте також про стадії банкрутства підприємства ).

Класичні причини банкрутства

На даний момент єдиної загальновизнаної класифікації причин банкрутства підприємств ви ніде не знайдете. Так, є деякі «класичні», які є у всіх методички:

 1. Недостатній обсяг власних коштів підприємства і відмова кредитних організацій в подальшому фінансуванні фірми. Як правило так трапляється, коли у компанії занадто мала «оборотка» і дисбаланс власного і позикового капіталу, в результаті чого позикові кошти значно перевищують власний капітал. В результаті знижується кредитний рейтинг, банки відмовляють в нових позиках, гроші закінчуються, фірма оголошує себе банкрутом.
 2. Недостатній рівень активів, задіяних в обороті організації, і низька якість грошового потоку. Характеризується тим, що керівництво фірми веде неконтрольовану і незбалансовану господарську діяльність що виражається в наданні кредитів і продажів «в борг» неперевіреними клієнтам і покупцям, чиї фінансові можливості вельми сумнівні. Також до таких причин банкрутства організації можна віднести надто великий обсяг коштів, вкладених в довгострокові активи.
 3. Неконкурентоспроможність продукції, що випускається. Передаємо привіт більшості російських компаній, які є неконкурентними не те що на міжнародному ринку, але начисто програють битву з імпортом навіть на нашому вітчизняному ринку. Яскравий наочний приклад - вітчизняний автопром. Навіть гігантські мита на ввезення закордонних автомобілів не зміг переламати ситуацію і сьогодні практично всі російські автовиробники якщо не банкрути, то без п'яти хвилин банкрути або вже приступили до процедурі банкрутства юридичної особи .

Новий погляд на причини банкрутства

У грудні 2015 року аналітики CB Insights опублікували свою доповідь з результатами аналізу історій сотень «мертвих» компаній, які спочатку голосно заявляли про себе на ринку, але потім пропадали, і сформулювали топ-20 причин банкрутства компаній. Причому в абсолютній більшості невдалих проектів можна легко знайти відразу кілька причин:

 • Продукти 42% компаній банально не потрібні ринку.
 • У 29% компаній закінчуються гроші.
 • У 23% компаній погана команда.
 • 19% проектів витісняють з ринку конкуренти або нові технології.
 • У 18% проблеми з ціноутворенням.
 • У 17% - поганий продукт.
 • У 17% - погана бізнес-модель.
 • У 14% - поганий маркетинг.
 • 14% не вивчені клієнта.
 • У 13% ​​несвоєчасне продукт.
 • 13% втратили фокус.
 • 13% псують відносини з інвесторами / всередині компанії.
 • 10% роблять невдалий півот (повний перезапуск компанії, що супроводжується радикальною зміною бізнес-моделі).
 • 9% не вистачає ентузіазму.
 • 9% терплять фіаско через невдалу локації.
 • 8% не цікаві інвесторам.
 • 8% проектів з'їдають юридичні проблеми.
 • 8% не використовували соцмережі.
 • 8% просто перегоріли.
 • 7% не зробили вчасно півот.

Як ми бачимо більше половини причин так чи інакше відносяться до маркетингу: «проект не потрібен ринку», «проблеми з ціноутворенням», «невдала локація» і так далі - це все маркетинг і ще раз маркетинг. Решта причин лежать в менеджменті та управлінні командою.

Цікавий в цьому світі приклад компанії Kodak, в якому тісно переплелися і витіснення з ринку конкурентами, і втрата фокусу, і банально не потрібний ринку продукт. У 1975 році інженер компанії Kodak Стів Сассон зробив першу в світі цифрову камеру. У ній використовувався об'єктив від фотоапарата Kodak Super 8, а основною деталлю була світлочутлива матриця. Все це працювало на 16 нікель-кадмієвих батареях. Сама камера важила 4 кілограми, а на збереження знімка дозволом 0.1 мегапікселів витрачалося 23 секунди - фотографія за тими технологіями записувалася на касету. Для того щоб переглядати фотографії на екрані телевізора, до фотоапарата додавався комп'ютер.

Вже тоді було зрозуміло, що за цією технологією майбутнє. Але в цей час у Kodak було 90% всього ринку плівки в США. Плюс колосальна капіталізація. І керівники компанії відклали цей винахід в довгий ящик, побоюючись, що воно завдасть удар по продажу плівки. А Sony і Canon побачили в цьому для себе прекрасний шанс. В результаті Kodak затрималася з виробництвом цифрових фотоапаратів і втратила значну частку ринку.

У 2004 року акції компанії Eastman Kodak були виключені зі складу індексу Dow Jones Industrial Average. У 2006 році компанія припинила самостійне виробництво цифрових фотоапаратів. Трьома роками пізніше компанія припинила виробництво своєї знаменитої плівки Kodachrome. У 2012 році компанія подала позов про банкрутство.

Цей приклад лише наочно доводить, що значна частина бізнесів закривається через неправильно розробленої маркетингової стратегії та невірно визначених потреб ринку, а також шаблонності мислення ТОП-менеджерів, які звикли роками і десятиліттями працювати так, як «вони завжди раніше працювали».

Три глобальні причини банкрутства

Глобально можна виділити три причини, які призводять до банкрутства компанії.

На першому місці йде «недоробка продукту», що побічно схоже на «продукт компанії не потрібен ринку». У російській специфіці це означає наступне: створюється на перший погляд повноцінний продукт, який має низку «цікавих фішок», які притягують увагу цільової аудиторії і викликають початковий захоплення, але користуватися ним не можна, так як він недопрацьований. В результаті такий продукт або намагаються продавати «як є», або просто прибирають з ринку через деякий час.

На другому місці йде «сварка всередині команди». Йдеться про те, що той чи інший співзасновник в будь-який момент найчастіше захоче переглянути початкові фінансові умови своєї участі у проекті і в результаті такого демаршу ККД всієї команди падає і проект повільно вмирає, або команда відразу розходиться і кожна сторона намагається самостійно доробити продукт, що часто також призводить до закриття проекту.

На почесному третьому місці «расфокусировка», коли команда не доробляє один продукт, кидає його і починає займатися новим «більш перспективним» сервісом. І так процес йде по спіралі, нарощуючи витрати команди і спалюючи час. Тому на виході потенційні клієнти отримують до тестування в кращому випадку красивий, але абсолютно непридатний для ведення бізнесу продукт.

Фундаментальні причини банкрутства підприємств

Нездатність управлінців відстежувати зміни ринку. Раніше продукт був матеріальний об'єкт, який можна було фізично помацати руками: їжу, одяг, зброю, книги, предмети домашнього вжитку. Ці матеріальні об'єкти доставлялися споживачеві за допомогою фізичних каналів збуту: торговий агент приходив до покупців, або покупці самі приходили в магазини.

Переворотом в комерційній діяльності стало винахід продуктів, які представляють собою ідеї або зобов'язання, які не мають матеріальної форми, такі як страхування життя і здоров'я, акції.

У 70-і роки XX століття з розвитком комп'ютерів програмне забезпечення стало продаватися вже як самостійний продукт і окремо від комп'ютера. З'явилася нова концепція - можливість продавати біти (одиниця виміру кількості інформації, що дорівнює одному розряду в двійковій системі числення). Даремні самі по собі, біти в формі спеціальних програмних додатків в поєднанні з комп'ютером вирішували різні завдання або розважали людей. Але вони все також продавалися за допомогою фізичних каналів збула: через магазини, або через торгових агентів (зараз це сейлз-менеджерів великих компаній). Розроблялися і інші програмні додатки, які дозволяли вирішувати корпоративні проблеми (доступ до баз даних, автоматизація виробництва, автоматизація збуту, облік вхідної на підприємство інформації).

Потім з появою інтернету виникла нова форма каналів збуту і з'явився новий різновид компанії, чиє ціннісне пропозиція полягала в продажу фізичних продуктів через інтернет. Amazon, eBay і безліч інших компаній заповнили нову нішу - вони продавали фізичні продукти через віртуальні канали нової реальності. Поява таких каналів збуту стало серйозною струсом для сформованої системи фізичного розповсюдження товарів, першими на собі це відчули ті, хто займався продажем книг.

У XXI столітті відбулася подальша еволюція продукту - з'явився новий різновид продукту: будучи біти, він поширюється тільки через віртуальні канали. Це дозволяє створити новий продукт за кілька тижнів, а не років, маючи бюджет в тисячі, а не мільйони доларів. В результаті число таких проектів, що з'являються щомісяця, різко зросла. Такі пошукові системи як Google або Yandex існують тільки у вигляді бітів, які передаються через інтернет і мобільні канали. Але що найважливіше - цілі галузі, які починали з продажу фізичних продуктів в реально існуючих торгових зонах, поступово переходять в інтернет, де продають вже «оцифровані», а не фізичні продукти.

Малюнок. Нові канали збуту

Нові канали збуту

Сьогодні звичні фізичні канали зазнають радикальні зміни або зникають у міру того як фізичні продукти перетворюються в біти. Найяскравіший приклад сучасності - iTunes Стіва Джобса. Він розвивав ідею цифрового глобального легального ринку музики ще з 90-х років, виконав велику роботу, залучаючи правовласників для наповнення iTunes контентом, і зараз вся музика продається легально саме за принципами, які заклав Джобс, а iTunes приносить мільярди доларів музикантам і ще більше грошей компанії Apple.

Причини банкрутства підприємств лежать виключно в людях, які нею керують. Легендарний бізнесмен Річард Бренсон обгрунтовано вважає, що кваліфіковані наймані співробітники неефективні навіть за умови гігантських зарплат і бонусів до тих пір, поки у них немає почуття, що вони керують своєю власною компанією, а не працюють «на дядю». Але навіть почуття причетності до компанії не вбереже її від банкрутства, якщо всередині неї не буде вибудувана система стримувань і противаг, яка полягає в орієнтуванні на ринок з одного боку, і на розвиток свободи і кругозору власних співробітників з іншого боку. Самим же власникам бізнесу в наш стрімко змінюється вік не можна спочивати на лаврах і треба постійно вчитися новому і відслідковувати світові тенденції. Тільки в такому випадку вони вчасно встигнуть розглянути можливості і загрози і заздалегідь вжити заходів, які дозволять їм утриматися на гребені успіху.

Методичні рекомендації з управління фінансами компанії

Новости