• Главная <
 • Галерея
 • Карта сайта
 • Наши контакты
 • Обратная связь

Банкрутство підприємства як механізм захисту і фінансового оздоровлення

 1. Економічна сутність банкрутства
 2. Як довести підприємство до банкрутства?
 3. Які бувають процедури банкрутства?
 4. Арбітражний керуючий - економіст, юрист, психолог
 5. Читайте також:

Говорячи про банкрутство, потрібно пам'ятати, що банкрутство - це економічна категорія. Все, що говориться про банкрутство організації як про її ліквідацію, повний крах - більше відноситься до юридичної складової цього поняття, точніше до моменту, коли рішення про банкрутство підприємства приймається арбітражним судом.

Яскраву метафору навів Григорій Михайлович Вайнштейн, начальник відділу розвитку бізнесу Уральської Торгово-промислової палати:

«Банкрутство нагадує стару історію про те, як санітарка котить каталку, що лежить на ній хворий ставить запитання:« Куди ми їдемо? ». Санітарка відповідає: «У морг». «Я ніби ще живий». Вона каже: «Так ми ще й не доїхали». Сенс такого порівняння: про банкрутство треба багато знати до того, як доїдемо, щоб приїхати туди, куди потрібно, а не опинитися в морзі ».

Економічна сутність банкрутства

Звідки походить банкрутство в економічному сенсі? Згадаймо економічну формулу кризи на підприємстві:

ДС <ТХП + ТФП, де

 • ДС - грошові кошти;
 • ТХП - поточна господарська потреба (на забезпечення поточних витрат підприємства);
 • ТФП - поточна фінансова потреба (на обслуговування боргів).

Криза на підприємстві виникає, коли не вистачає коштів на поточну господарську потреба, тобто на забезпечення поточних витрат, і поточну фінансову потребу, тобто на обслуговування боргів.

Економічна сутність банкрутства підприємства проявляється в двох критеріях: неоплатному і неплатоспроможності.

критерій неоплатному

критерій неплатоспроможності

Це співвідношення активів і пасивів в майні боржника. Цей критерій застосовується при оцінці можливого банкрутства фізичних осіб.

Це припинення боржником платежів за грошовими зобов'язаннями та обов'язкових платежів. Тут не береться до уваги співвідношення активів і пасивів, до уваги береться лише факт, що боржник припинив платежі. Для прийняття рішення про банкрутство досить, щоб ця сума, за сучасним законодавством, перевищувала 300 000, а термін заборгованості становив більш ніж 3 місяці.

Банкрутство, таким чином, вирішує триєдине завдання оздоровлення економіки:

 1. Огорожа економічного обороту і його учасників від наслідків неефективної роботи тих, хто проявив нездатність належним чином виконувати взяті на себе зобов'язання, якщо ця нездатність набуває стійкого характеру.
 2. Усунення з обороту такого учасника.
 3. Збереження його як виробника товарів, робіт, послуг і як роботодавця.

«Тут теж можна привести медичну аналогію, - продовжує пояснювати Григорій Вайнштейн. - Підприємство в стані кризи, або в передбанкрутному стані - це, фактично, людина, яка хворіє на грип. Перш за все, його потрібно захистити від всіх інших учасників, щоб вони не «заразилися». Його потрібно усунути на якийсь час з колективу. У той же час, не потрібно його знищувати, він зберігається як виробник товарів, робіт і послуг, як робоча одиниця ».

Поширеною помилкою при навчанні бізнесменів, на думку Григорія Вайнштейна, є те, що їх не вчать дивитися назад. Навпаки, будь-який бізнес-тренер каже: якщо думати про погане, воно обов'язково трапиться.

«Коли готують військових, їх вчать продумувати шляхи відходу для збереження живої сили і техніки, а з підприємцями ситуація абсолютно зворотна», - міркує Григорій Вайнштейн.

В результаті опинилися в кризовій ситуації бізнесмени, особливо з категорії початківців, просто не знають, що робити далі.

Ще одна проблема полягає в тому, що в суспільстві зі старими сформованими економічними системами уклад диктується економікою. У нашому суспільстві уклад намагається диктувати політика, найчастіше вона це робить всупереч будь-яким економічним законам і тенденціям. Часто, особливо від представників владних структур, доводиться чути: «Ми не дозволимо банкрутити». Але це суперечить закону про банкрутство, де вказано не просто право, а обов'язок будь-якого керівника в певних ситуаціях подати заяву про банкрутство підприємства. На державному підприємстві, як тільки керівник письмово повідомляє власника (органи влади) про те, що він зобов'язаний подати заяву про банкрутство, його знімають з роботи і призначають іншого, якому ставлять завдання «не допустити банкрутства». Для держпідприємства це означає необхідність погасити борги і дати можливість продовжувати роботу.

Будь-який підприємець або керівник опиняється в ситуації, коли він повинен відповісти на питання: чи готовий він захищати свій бізнес. З упевненістю можна стверджувати, що законодавство про банкрутство є механізмом захисту і боржника, і кредитора від неправомірних дій відносно один одного.

Як довести підприємство до банкрутства?

Існує кілька типових ситуацій, які можуть призвести до банкрутства підприємства.

Наприклад, недобросовісний власник виводить прибуток, активи, не платить зарплату і податки. В результаті підприємство опиняється в ситуації банкрутства.

Друга причина - невмілий або недобросовісний топ-менеджер, який набирає кредити, закладає все майно, а реалізація продукції не дозволяє обслуговувати кредити і виплачувати зарплату. Рано чи пізно підприємство збанкрутує.

Трохи рідше зустрічається ситуація, коли до банкрутства призводить неконкурентоспроможна продукція (низька якість, висока ціна). Ця ситуація була більш характерна на початку 2000-х рр., Зараз вона змінилася.

Ситуація, коли надаються підприємством послуги потрапляють під систему державного регулювання, теж може привести до банкрутства. Вся система ЖКГ, енергетики схильна державному регулюванню, тарифи встановлюються регіональної енергетичної комісією. Ні для кого не секрет, що, в більшості випадків, тарифи не покривають навіть собівартість послуг, що надаються. Вся система ЖКГ приречена рано чи пізно прийти до стану банкрутства. На одних і тих же активах підприємства відкриваються, закриваються і продовжують працювати в цій системі.

Буває, що зростання заробітної плати не забезпечується продуктивністю праці, але, з огляду на, що підписано тристоронню угоду, доводиться підвищувати заробітну плату. Її зростання йде випереджаючими темпами в порівнянні з тим, як це повинно бути. Це найтиповіші ситуації, кожна з них окремо і в поєднанні можуть призвести до банкрутства підприємства.

Які бувають процедури банкрутства?

Законом передбачено декілька процедур банкрутства підприємства:

 • процедура спостереження;
 • фінансове оздоровлення;
 • зовнішнє управління;
 • конкурсне виробництво.

Процедура спостереження є першою процедурою банкрутства організації. Її завдання - збереження майна боржника, виявлення ознак банкрутства, а також визначення подальшої долі підприємства. Ключовою фігурою у всіх процедурах є арбітражний керуючий. Він називається тимчасовим керуючим, але не замінює собою керівника підприємства, у нього зовсім інші завдання. У передбанкрутному ситуації підприємство виявляється фактично в стані ступору: велика кількість боргів, кредитори втрачають терпіння, з'являються виконавчі документи, рахунки фактично блоковані. У цій ситуації рідкісне підприємство може продовжувати існувати, особливо при застосуванні судовими приставами практики, при якій вони не просто блокують рахунки, а всім платникам, споживачам товарів і послуг розсилають листи з вимогою направляти платежі не на рахунок підприємства, а безпосередньо на рахунки служби судових приставів . Складно сказати, наскільки законні ці дії, але така практика існує.

Введення процедури банкрутства підприємства, тобто звернення до арбітражного суду з заявою про визнання банкрутом, будь то заява кредитора або самого боржника, дає певний «ковток повітря». Тому що з введенням процедури спостереження знімаються всі раніше накладені арешти, припиняються виконавчі провадження (крім виконання рішень щодо стягнення заробітної плати), і підприємство може після цього продовжувати працювати. Тимчасовий керуючий не замінює собою керівника, у нього зовсім інші завдання. Його завдання - забезпечити збереження майна, не допускати неправомірних дій кредиторів, всі звернення кредиторів щодо стягнення боргів повинні здійснюватися тільки в рамках процедури банкрутства організації, цим забезпечується і захист боржника.

За результатами спостереження, коли тимчасовий керуючий формує реєстр вимог кредиторів і проводить аналіз фінансового стану підприємства, першого зборам кредиторів пропонується рішення за результатами цього аналізу: це може бути фінансове оздоровлення, зовнішнє управління або конкурсне виробництво. Для фінансового оздоровлення потрібно воля і власника підприємства, і органів місцевого самоврядування для того, щоб прийти до угоди, як і за яким графіком гаситися заборгованість. Процедура фінансового оздоровлення досить екзотична. За останніми даними, опублікованими в «Діловому кварталі», в процедурі фінансового оздоровлення знаходиться одне підприємство з 1018 (компаній і індивідуальних підприємців), які перебувають у процедурі неспроможності за рішеннями арбітражного суду Свердловської області.

Наступна можлива процедура - зовнішнє управління, теж є реабілітаційної для боржника. Встановлюється мораторій на виконання вимог кредиторів на 18 місяців. Завдання цієї процедури - відновити платоспроможність підприємства. Тут арбітражний керуючий приймає на себе функції керівника підприємства і, за рахунок реалізації плану зовнішнього управління, відновлює платоспроможність. Це не рідкісна процедура, хоча за останніми даними в ній з 1018 знаходиться тільки 15 підприємств.

Найбільш часта процедура, яка вводиться за результатами спостереження - це конкурсне виробництво. На сьогоднішній день 82% підприємств, що знаходяться в процедурах банкрутства, знаходяться саме в процедурі конкурсного виробництва. Конкурсне виробництво це і є банкрутство, яке тягне за собою ліквідацію підприємства як юридичної особи. Хоча законодавство передбачає варіант, коли і в конкурсному виробництві можливе відновлення платоспроможності і перехід до зовнішнього управління.

Трохи відрізняється від інших примирительная процедура у вигляді мирової угоди, вона може полягати на будь-якому етапі процедури банкрутства підприємства. Такий розвиток подій, коли є можливість домовитися і прийти до розумного компромісу - найкраща ситуація як для боржника, так і для кредитора.

За результатами спостереження можливий варіант, коли тимчасовий керівник не вбачає ознак банкрутства, в цьому випадку справа про банкрутство припиняється, підприємство продовжує працювати.

Арбітражний керуючий - економіст, юрист, психолог

Особливе місце в процедурі банкрутства підприємства займає фігура арбітражного керуючого. Інститут арбітражних керуючих був введений в Російській Федерації трохи пізніше, ніж закон про банкрутство. Перший закон з'явився в 1992 році, але він практично не працював, вимагав величезної кількості підзаконних актів, створення спеціальної структури у вигляді Федеральної служби з фінансового оздоровлення. Арбітражних керуючих готували саме як антикризових керуючих, які можуть бути призначені на процедуру банкрутства організації. Сучасний арбітражний керуючий повинен володіти величезним набором знань.

«Антикризовий (арбітражний) керуючий - це в одній особі: економіст, бухгалтер, юрист, маркетолог, аудитор, політик, психолог, організатор торгів, оцінювач, бізнесмен, керівник», - коментує Григорій Вайнштейн.

Типова програма з підготовки арбітражних керуючих на увазі, що всім набором цих знань арбітражний керуючий зобов'язаний володіти. Значна перевага отримують ті, у кого є практичний досвід роботи на керівних посадах. Знання бухгалтерії, маркетингу, психології є обов'язковими.

З аудитором і оцінювачем арбітражний керуючий зобов'язаний взаємодіяти як з незалежними фахівцями. Тобто знання з аудиту і оціночної діяльності є у кожного арбітражного керуючого, але сам він не має права проводити оцінку активів або боргів підприємства. Для цього він, відповідно до закону, зобов'язаний залучати незалежних фахівців.

Робота арбітражного керуючого, її успіх або неуспіх мають дуже великі соціальні наслідки, особливо якщо це пов'язано з банкрутством і ліквідацією юридичної особи на великих підприємствах, коли вивільняється велика кількість людей, яких потрібно працевлаштовувати, потрібно продавати активи, перенастроювати роботу підприємства. Арбітражного керуючого контролюють, перш за все, кредитори, саморегульовані організації, наглядові органи, часто надходять скарги, багато з яких не обгрунтовані. Саморегульовані організації, членами яких обов'язково є арбітражні керуючі, постійно розбираються з цими скаргами. Наприклад, працівник, звільнений з підприємства, скаржиться на керуючого, який не виплатив йому в повній мірі зарплату, але варто розуміти, що банкрутство є банкрутство. Якби була можливість задовольнити абсолютно всі вимоги кредиторів, не було б цієї процедури. Коли розбираються з цими скаргами і саморегульовані організації, і прокуратура, цілком обгрунтовано дійшли висновку про те, що провини арбітражного керуючого в невиплаті зарплати немає.

Уральська торгово-промислова палата разом з спільнотою арбітражних керуючих створила спеціалізований антикризовий консультаційний центр , Завдання якого - надання консультаційних послуг для підприємців і керівників підприємств, які виявляються в стані, близькому до банкрутства. Перші консультації та інші дії виявляються на безкоштовній основі. Якщо потрібна консультація, яка тягне за собою серйозну роботу, серйозний аналіз, то вирішується питання про те, яка з організацій візьметься за проведення цієї роботи на платній основі. Арбітражні антикризові керуючі - це фахівці найвищого рівня, і консультуватися з ними треба починати при перших же ознаках наближення банкрутства, до того як підприємство опиниться «в каталці», яка вже їде по дорозі до моргу.

Хочеться загострити увагу на тому, що законодавство про банкрутство передбачає відповідальність і керівника, і власника за неподання заяви про банкрутство, коли це передбачено законодавством. На цю тему є стаття 10 в Федеральному законі "Про неспроможність (банкрутство)", N 127-ФЗ, яка прямо передбачає, що якщо ці дії не були вчинені, то керівник і власник можуть бути притягнуті до субсидіарної відповідальності за боргами підприємства, тобто будуть відповідати своїм майном перед кредиторами. Крім цього існує і адміністративна відповідальність, і навіть кримінальна: за неправомірні дії при банкрутстві, які завдали великої шкоди.

«Банкрутство, коли до нього доходить - це хвороба, загнана глибоко всередину, яку вилікувати вже практично неможливо. Тому при найменших ознаках кризи підприємства необхідно залучати фахівців. Допомогти можуть і аудитори, і антикризові керуючі в якості консультантів, не вступаючи в справу про банкрутство. Чим швидше почнете займатися цими проблемами, тим більша ймовірність зберегти бізнес або вийти з процедури банкрутства підприємства з найменшими втратами », - уклав Григорій Вайнштейн.

Статтю підготувала Наталія Нічкова


Читайте також:

Поставити на карту: класифікація та оцінка ризиків

Юрист - оцінювачам: потрібно звертати увагу на всі обставини

Як оптимізація виробництва може вплинути на вартість компанії

Вартість і ціна бізнесу. Методи оцінки бізнесу.

Методи оцінки інвестиційних ризиків

Які бувають процедури банкрутства?
Як довести підприємство до банкрутства?
Які бувають процедури банкрутства?
Новости