• Главная <
 • Галерея
 • Карта сайта
 • Наши контакты
 • Обратная связь

Ролі бізнес-аналітика

 1. Хто такий Бізнес-Аналітик?
 2. IT бізнес-аналітик
 3. Інженер вимог
 4. Аналітик бізнес-систем
 5. системний аналітик
 6. аналітик даних
 7. функціональний архітектор
 8. Інженер призначених для користувача інтерфейсів і зручності використання (Usability / UX)

Незважаючи на те що бізнес-аналітики (БА) грають провідні ролі в діяльності будь-якої з організацій, існує плутанина в різних назвах даної професії.

Хто такий Бізнес-Аналітик?

Отже, хто ж такий бізнес аналітик і яка його роль?

Давайте спочатку подивимося, як визначає цю професію BABOK (v2):

Бізнес аналітик - набір завдань і технік використовуваних для роботи, в якості посередника між зацікавленими особами (stakeholders) для розуміння структури, політик і діяльностей (operations) в організації і рекомендації рішень, які дозволяють організації досягати своїх цілей.

Перше, що кидається в очі в даному визначенні, так це те, що бізнес аналітик працює в організації, яка не обов'язково займається бізнесом . Термін «бізнес» відображає єдину мету - «робити» гроші. Однак, існують організації, у яких головним завданням може і не бути заробляння грошей . Наприклад, це можуть бути урядові органи, некомерційні організації, спільноти, асоціації тощо Всім організаціям даних типів також необхідні бізнес-аналітики для досягнення власних цілей.

З цього випливає, що найкращим терміном для бізнес-аналітика був би «організаційний аналітик», який виявляє чи ідентифікує проблеми, потреби і обставини для поліпшення всіх рівнів організаційної структури та взаємодії. Ми не пропонуємо відразу ж перейменовувати дану професію , Ми лише підкреслюємо, що роль БА набагато ширше контексту бізнесу.

Також з визначення випливає, що роль бізнес-аналітика не пов'язана тільки з діловими або IT-рішеннями. Мета БА полягає в тому, щоб визначити рішення, яке допоможе організації досягти своїх цілей. Існує широко поширена думка про те, що бізнес-аналітики розробляють тільки IT-системи . Це не так! Є багато бізнес-аналітиків, які допомагають бізнесу поліпшити процедури, бізнес процеси або структуру.

Це показує, що роль БА універсальна в залежності від поставленого завдання.

Розглянемо спрощену діаграму, яка показує, які завдання може виконувати БА:

Розглянемо спрощену діаграму, яка показує, які завдання може виконувати БА:

Насправді, існує дуже мало людей, здатних гнучко налаштовуватися на різні види завдань - від аналізу бізнесу, до побудови архітектури майбутнього «рішення» існуючої «проблеми». Більшість бізнес-аналітиків мають вузьку "спеціалізацію", яка залежить від «напряму» майбутнього проекту, очікуваних бізнес-цілей організації або замовника, свого досвіду в «досліджуваної області», і т.д.

Виділимо ролі (назви), які зазвичай ассоціруются з бізнес-аналізом :

Нижче представлені ще кілька назв, які часто використовуються в багатьох компаніях і як вони співвідносяться з вищезгаданими ролями:

 • Аналітик бізнес-систем - цим терміном часто називають фахівців, які починають свою роботу з збору вимог і закінчують написанням функціональних / технічних специфікацій. За великим рахунком «Аналітик бізнес-систем» це «IT бізнес-аналітик» + «Системний аналітик».
 • Інженер вимог (аналітик вимог) - цей термін часто використовується замість «IT бізнес-аналітик», хоча багато хто бачить на цьому місці фахівця, що займається тільки збором вимог і написанням документації. Насправді немає ніяких стандартів для чіткого визначення областей роботи інженера вимог. В основному ця роль знаходиться десь між бізнес-аналітиком і системним аналітиком.

Розглянемо графічне представлення цих ролей і їх участь в робочих процесах в залежності від необхідних завдань:

У будь-якому випадку, більшість організацій просто дає БА будь-яку назву, яке їм зручно, в той час як фактичні ролі БА можуть відрізнятися, в залежності від типів / цілей проектів і природно від ролі БА в команді.

Бізнес аналітик

У цій ролі бізнес-аналітик:

 • має справу з аналізом бізнесу
 • має досвід і знання в предметній області
 • вирішує оперативні завдання
 • вирішує проблеми бізнес-процесів
 • удосконалює існуючу бізнес модель

Ми описали конкретну роль, а не загальний термін «бізнес-аналітик». Це - аналітик, який спеціалізується в заданій бізнес-області або досліджуваному ринку. Основна роль цього аналітика - провести аналіз бізнес-процесів, процедур, організаційну структуру і т.д., щоб виявити «проблеми» і визначити «варіанти» їх вирішення.

«Рішення», створені цим аналітиком, спрямовані на впровадження нових або зміна існуючих бізнес-процесів, впровадження нових або зміна існуючих процедур, і т.д.

Ця категорія бізнес-аналітиків також включає в себе багатьох консультантів в великих фірмах.

Крім того, бізнес-аналітики, іноді виконують і інші ролі: бізнес-консультант, управлінський консультант, і т.д.

Аналітик бізнес-процесів

 • Описує моделі бізнес-процесів
 • Моделює бізнес-процеси
 • Досліджує технологічний процес і роботу існуючих процесів
 • Порівнює «що є» і «що необхідно»

Аналітик бізнес-процесів є скоріше спеціалізацією ролі «Бізнес аналітик».

Він використовує програмне забезпечення для моделювання досліджуваних бізнес-процесів. Моделі згодом зможуть бути переконливо доведено необхідність використання безпосередньо в «рішеннях» для бізнесу.

Аналітики бізнес-процесів допомагають топ-менеджменту в прийнятті подальших рішень (моделюючи або імітуючи сценарії типу «що - якщо»).

Інші, схожі назви цієї ролі: інженер бізнес-процесів, інженер технологічного процесу, модельєр бізнес-процесів, бізнес-аналітик (загальна назва або термін), і т.д.

IT бізнес-аналітик

 • Зосереджений на зборі вимог і вимогах, як таких для IT-систем .
 • Вирішує проблеми з IT-рішеннями
 • Пов'язує «бізнес» і IT-рішення
 • Визначає функціональні межі майбутньої IT-системи

IT бізнес-аналітик - фахівець, основним обов'язком якого є збір інформації та «вимог» з подальшим їх аналізом і вирішенням «проблем» з використанням інформаційних технологій. Ця роль - сполучна ланка між бізнесом і областю IT .

Напевно, більшість членів IIBA (Міжнародний Інститут Бізнес-аналізу ) Підпадає під цю категорію фахівців.

Аналітики в цій ролі часто починають свою роботу в IT проектах, які вже розробляються. Вони виявляють вимоги зацікавлених осіб, аналізують і документують їх і створюють функціональні специфікації. У цій ролі аналітик може також взаємодіяти з командами розробників і командами тестувальників готового продукту.

Інші схожі назви цієї ролі: інженер вимог, аналітик вимог, прикладної консультант, прикладної аналітик, бізес-аналітик (загальна назва), і т.д.

Інженер вимог

 • Працює безпосередньо з зацікавленими особами
 • виявляє вимоги
 • аналізує вимоги
 • документує вимоги
 • Може створювати функціональні специфікації

Інженер вимог - термін, який часто використовується разом з IT бізнес-аналітиком, хоча багато людей бачать цю роль, зайняту лише збором вимог і їх документуванням. Насправді, немає ніякого чіткого визначення області роботи для даної ролі.

З існуючого досвіду, цей термін більше відноситься до ролі, яка знаходиться десь між IT бізнес-аналітиком і системним аналітиком.

Зона відповідальності інженера вимог - робота із зацікавленими особами і кінцевими користувачами, з метою виявлення, поняття, аналізу та документування вимог до майбутньої системи, яка допоможе вирішити існуючу проблему .

Інші подібні імена для цієї ролі: аналітик вимог, функціональний архітектор, аналітик бізнес-систем, бізнес-аналітик (загальна назва), і т.д.

Аналітик бізнес-систем

(Див. Також: IT бізнес-аналітик, системний аналітик)

Аналітик бізнес-систем - фахівець, обов'язки якого починаються зі збору вимог і закінчуються документуванням функціональних / технічних специфікацій. В основному «Аналітик Бізнес-систем» це «IT бізнес-аналітик» + «Системний аналітик».

Досвідчені аналітики бізнес-систем - це не тільки фахівці в бізнесі, але і в області системного аналізу та архітектури систем.

Інші подібні імена для цієї ролі: інженер вимог, IT бізнес-аналітик, системний аналітик, бізнес-аналітик (загальна назва), і т.д.

системний аналітик

 • Ґрунтується на вимогах в якості вхідних даних
 • Описує функціональні вимоги
 • Визначає, як система буде себе вести в тій чи іншій ситуації
 • Взаємодіє безпосередньо з розробниками

Системний аналітик це IT бізнес-аналітик, який зосереджений на системних і технічних вимогах до поставленого завдання або «рішенням».

Основна роль системного аналітика - опис системних вимог (вони взагалі не бере участі в кінцевому зборі вимог), які використовуються для створення функціональних і технічних специфікацій-вимог до майбутньої системи.

Системний аналітик - фахівець, який визначає «чіткі» кордону вимог, визначає функціональні рішення і працює з командою розробників (архітектори СУБД і безпосередні розробники), крім того він створює документи , Що описують технічні вимоги та рішення дизайну .

Інші подібні імена для цієї ролі: інженер систем, бізнес-аналітик (загальна назва), і т.д.

аналітик даних

Аналітик даних:

 • Моделює логічну структуру даних
 • Визначає логічну і фізичну структуру записуваних даних
 • Проектує звітну інформацію для зацікавлених осіб

Аналітик даних - фахівець, який зайнятий аналізом і вирішенням завдань, пов'язаних з даними , Типами даних, і відносин між елементами даних в бізнес-системі або IT системі.

Роль аналітика даних може змінюватися, але вона може включати в себе:

 • Документування типів і структур комерційної інформації (логічне моделювання)
 • Аналіз і отримання інформації, для ідентифікації зв'язків між різними даними
 • Побудова, вивчення і обмін даними в існуючих системах і розробляється, для вирішення існуючих бізнес або системних проблем
 • Проектування і створення звітів і повідомлень від розроблюваної системи з використанням інструментів, що дозволяють керівним працівникам в прийнятті рішень
 • подальший статистичний аналіз бізнес-даних

Інші подібні імена для цієї ролі: проектувальник даних, аналітик бізнес-аналізу , Аналітик сховищ даних (СКБД), системний аналітик, бізнес-аналітик (загальна назва), і т.д.

функціональний архітектор

(Див. Також: бізнес-аналітик, інженер призначених для користувача інтерфейсів і зручності використання ( Usability / UX ))

Функціонального архітектора можна уявити, як середнє між бізнес-аналітиком, менеджером продукту і інженером призначених для користувача інтерфейсів і зручності використання (Usability / UX). На багатьох проектах ФА працює як технічний архітектор для розробки функціонального поведінки системи.

Ця роль дуже схожа на менеджера продукту за винятком того, що функціональний архітектор чи не зайнятий завданнями, які пов'язані з управлінням розробляються / випускається продуктом: управління випуском версій, часом виходу на ринок, і т.д.

Ця роль дуже схожа на бізнес-аналітика, крім того, навіть на великих проектах, є тільки один ФА, який володіє знаннями про загальну концепцію продукту, його функції та особливості його застосування.

Інші подібні імена для цієї ролі: бізнес-аналітик, менеджер продукту, і т.д.

Інженер призначених для користувача інтерфейсів і зручності використання (Usability / UX)

Інженер призначених для користувача інтерфейсів і зручності використання:

 • Має навички проектування графічних елементів інтерфейсу
 • Зосереджений на легкості і простоті користування продуктом
 • Розуміє поведінку кінцевих користувачів
 • Проектує «ефективні» інтерфейси

Аналітик цієї ролі відноситься до широкої категорії фахівців, які зайняті проектуванням дизайну користувальницьких інтерфейсів додатків і веб-сайтів.

Вони створюють макети, прототипи або моделі, які відображають не тільки інтерфейс майбутнього пріложеніявебсайта, а й те, як кінцевий користувач буде взаємодіяти з інтерфейсом.

Інші подібні імена для цієї ролі: проектувальник призначених для користувача інтерфейсів (UI), веб-дизайнер, фахівець з Usability, UX фахівець , Дизайнер взаємодії, бізнес-аналітик (загальна назва) і т.д.

джерело: ba.it-strana.by

Хто такий Бізнес-Аналітик?
Хто такий Бізнес-Аналітик?
Новости