• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Наскільки ефективна бізнес-аналітика в роздрібній мережі?

  1. На власному досвіді
  2. BI c перспективою
  3. резюме

Як показав недавно проведене опитування, BI-системи в рітейлі широко поширені і допомагають підвищити ефективність управлінських рішень, але при цьому їх потенціал для користувачів розкритий ще не повністю.

Як показав недавно проведене опитування, BI-системи в рітейлі широко поширені і допомагають підвищити ефективність управлінських рішень, але при цьому їх потенціал для користувачів розкритий ще не повністю

Рітейл в останні роки незмінно входить в число лідируючих галузей за кількістю впроваджень BI-систем. І це цілком зрозуміло: в пошуках інструментів автоматизації рітейлери все більше уваги приділяють тим рішенням, які дозволяють швидко і досить легко підвищити ефективність основних бізнес-процесів. Адже для торгівлі питання оперативного отримання реальних результатів від ІТ-проекту - один з життєво важливих. Ринок змінюється дуже швидко, в тому числі і тенденції попиту, і на будь-які зміни треба реагувати моментально - тільки в цьому випадку продажу торгової мережі будуть рости. Однак, незважаючи на таку позитивну оцінку ситуації з впровадженням бізнес-аналітики в ритейлі, спочивати на лаврах виробникам BI-систем ще рано. Як показало опитування, присвячений використанню бізнес-аналітики в роздрібних мережах, для багатьох рітейлерів BI-системи поки залишаються темною конячкою. Та й не кожен з тих, хто вже використовує подібні рішення, повністю розкрив потенціал бізнес-аналітики.

Компанія Qlik і портал Retail.ru, за підтримки Консультаційної групи АТК, представляють матеріал за підсумками опитування, проведеного в серпні і вересні 2014 року, метою якого було з'ясувати, які причини впровадження BI-систем в ритейлі, обізнаність про їхні можливості і ефективність використання рішень для бізнес-аналізу. Інфографіка за результатами дослідження.

В опитуванні взяли участь представники торгових мереж, що працюють з різними товарами. Найбільше респондентів довелося на непродуктові ритейл - 34,5%. На другому місці - продуктовий рітейл, частка представників якого склала 22,6%. Також серед які взяли участь в опитуванні були представники fashion-ритейлу (9,5%), ресторанних і аптечних мереж (1,2% і 3,6% відповідно) і автодилери (4,8%). Решта 23,8% - це рітейлери, чий бізнес має змішану структуру - наприклад, гіпермаркети, які торгують як продовольчими, так і непродовольчими товарами, або торгові мережі, що спеціалізуються на продажах товарів власного виробництва.

Велика частина респондентів представляє або невеликі компанії з числом торгових точок менше 20 (на їх частку припало 29,8%), або мережі-гіганти, що налічують понад 500 точок продажів (17,9%). На частку рітейлерів середніх розмірів (до 50, від 50 до 100 і менше 500 торгових точок) довелося трохи більше 10% на кожного.

Більше половини компаній, чиї представники взяли участь в опитуванні, вже використовують ту чи іншу BI-систему - 57,1%. При цьому 17,9% підприємств планують використовувати бізнес-аналітику в майбутньому і лише 2,4% в принципі не планують цього, решта вагалися відповісти. Як показало опитування, найбільшою популярністю BI-системи користуються у великих компаній.

На власному досвіді

На власному досвіді

За даними опитування, причини рішення про впровадження BI-системи у більшості компаній збігаються, незалежно від розмірів торговельної мережі. Респондентам пропонувалося вибрати три найбільш важливі причини. Найпопулярнішою виявилася необхідність збільшити швидкість і ефективність прийняття управлінських рішень - 88,6% опитаних відзначили цю потребу серед вплинули на рішення про запуск проекту. На другому місці з 72,7% виявилася безпосередньо пов'язана з першою причина - бажання підвищити продуктивність співробітників, які працюють з тими чи іншими звітами. У топ-3 причин також увійшла потреба в інтеграції різнорідних джерел даних для отримання «єдиної версії правди» - на її частку довелося 65,9% відповідей.

Такі «прикладні» бізнес-причини, як підтримка розширення мережі, підвищення рентабельності торгових точок (в тому числі підвищення конверсії, середнього чека, маржинальність і ін.) І поліпшення взаємодії з клієнтами, на жаль, виявилися не надто популярні. Їх вибрали значно менше респондентів.

Подібний вибір причин, швидше за все, свідчить про те, що в BI-системі більшість компаній бачить інструмент взаємодії співробітників і спрощення отримання звітів, не більше того. Таким чином, виходить, що навіть ті, хто вже використовує систему бізнес-аналізу, не до кінця розкрили для себе її можливості.

Про це свідчить і оцінка респондентами досягнутих результатів. 70,7% відзначили, що після впровадження системи скоротився час на отримання необхідних для прийняття рішення даних, 56,1% виділили зростання швидкості прийняття та ефективності управлінських рішень, а 48,8% - швидкість і простоту створення звітів. А ось поліпшення продажів за рахунок зниження дефіциту, зниження втрат через розкрадань і закінчення термінів придатності або оптимізації закупівельної політики вдалося домогтися лише невеликій кількості мереж. На частку цих результатів довелося всього 2,4%, 4,9% і 7,3% відповідей відповідно, що, звичайно, мало для таких значущих для рітейлу показників.

Олександр Оболенський, керівник відділу BI в міжнародній взуттєвої мережі (більше 1000 магазинів):

коментар експерта

«Результати дослідження повністю збігаються з моїм накопиченим досвідом: першочерговим завданням при впровадженні BI систем стає поліпшення існуючої звітності, підвищення швидкості її збору з мінімальним розширенням області охоплення. Але життєвий цикл впровадження BI-системи в компанії повинен проходити в кілька етапів. Створення єдиної аналітичної платформи для зростання швидкості і якості управлінських рішень - лише перший крок. Це дійсно важливий етап і ключовий мотиватор BI-проекту, особливо в російському ритейлі, з дуже неоднорідним ІТ-ландшафтом. Після того, як система з базової звітністю почне активно використовуватися, і даними BI стануть довіряти, починається новий, прикладної, етап розвитку аналітики. На цьому етапі аналітична система підтримує оптимізацію напрямів діяльності рітейлера - підвищення ефективності маркетингових акцій, зниження втрат за рахунок вдосконалення логістичних циклів по різних товарних категоріях і т.д. Так само на другому етапі зростає глибина проникнення BI системи в усі підрозділи компанії. І я б назвав цей етап критично важливим для компанії, так як тут потрібно більша компетенція як з боку ІТ-фахівців, так і з боку бізнес-користувачів. Лише відповідальний підхід до реалізації другого етапу дозволить скористатися максимальним функціоналом BI рішення і відкриє перспективи до подальшого його розвитку. Багато компаній просто поки не перейшли від оптимізації звітності за допомогою BI до повноцінного і системному поліпшенню бізнес-процесів за допомогою аналітики. Це, на мій погляд, і стає причиною невдоволення існуючою системою BI і, як наслідок, припинення її використання в поточних процесах компанії. Сподіваюся, ситуація незабаром зміниться »

Тим часом, найбільш часто використовуються BI-системи в торгових мережах саме для аналізу продажів - на це вказали 93,2% компаній. На другому місці за популярністю виявилися фінанси - їх аналізують за допомогою BI 65,9%. Далі з невеликим відривом йдуть закупівлі (59,1%) і маркетинг (52,3%). В аутсайдерах (по 11,4%) виявилися безпеку і мерчандайзинг .

Борис Михалин, начальник відділу бізнес-аналітики, INCITY

коментар експерта

«Дивує, наскільки мало рітейлерів (всього 11%) приділяють увагу розвитку аналітичних додатків для департаментів безпеки. Не секрет, що щомісячні втрати в ритейлі становлять 3-5% обороту в залежності від формату рітейлера, тому кожні «зекономлені» десяті частки відсотка - це мільйони рублів. Аналіз втрат дозволяє ритейлеру дуже швидко окупити впровадження BI-системи і значно знизити витрати в подальшому. BI-система допомагає вести як тактичну боротьбу з втратами (оперативно виявляти розкрадання, контролювати «оптові» закупівлі під час маркетингових акцій і т.д.), так і стратегічну, зокрема, гармонізувати попит і поставки, знизивши збитки по псування і терміну придатності товарів. Для того щоб максимально ефективно аналізувати втрати, BI-система повинна ефективно працювати з великими обсягами даних (всі проводки по чеках, складу і інвентаризації за період) і бути гнучкою в плані інтерфейсу, адже для виявлення розкрадань безпечники шукають нові, нешаблонні схеми ».

Таку ситуацію можна пояснити тим, що для роботи віддалених співробітників необхідні BI-рішення, що працюють на мобільних пристроях, а такий функціонал з'явився не так давно, хоча попит на нього, за даними аналітиків і експертів ринку, зростає дуже швидко, особливо серед ритейлерів. При цьому лише 11,4% респондентів вказують на те, що наявність повноцінної аналітики на мобільних пристроях вплинуло на вибір на користь тієї чи іншої BI-системи. Набагато більш значущими виявилися швидкість і простота створення нових звітів (65,9%), можливість роботи з великим масивом даних з різних джерел (59,1%) і наочна і інтерактивна візуалізація (47,7%). Також не дуже пощастило окупності впровадження - вона виявилося значущою лише в 20,5% випадків, хоча саме до цього параметру варто було б придивитися уважніше при виборі інструменту, використання якого може і повинно привести до зростання продажів - основного бізнес-процесу рітейлера.

Кирило Садеков, директор з розвитку, ВАТ «Торгово-Промислова Група АЕССЕЛЬ»

коментар експерта

«Якщо говорити про функціонал, який був критичний для нас при виборі BI-рішень, на першому місці теж була простота і швидкість створення нових аналітичних звітів. Думаю, показник ROI для оцінки потенційного BI-проекту виявився в аутсайдерах дослідження, оскільки на сьогоднішній день немає єдиної прозорої методології підрахунку повернення інвестицій в аналітику. Адже у кожного рітейлера свої больові точки, з якими BI-система допомагає впоратися в першу чергу, і вони, як правило, знаходяться в області якісних, а не кількісних досягнень. Наприклад, нас впровадження аналітичної системи змусило нас зняти «рожеві окуляри» і реально почати міняти ситуацію з продажами і замовленнями. Ми оптимізували виробництво, а саме перестали випускати ті продукти, які окупали себе і забирали досить багато часу. У підсумку наша робота стала набагато ефективніше, скоротилися витрати, як тимчасові, так і матеріальні. При виборі BI-платформи рекомендую орієнтувати в першу чергу на відповідність технічного боку рішення Вашим цілям і простоту і гнучкість розробки - так в мінімальні терміни Ви зможете отримати відчутний ефект від впровадження системи бізнес-аналітики ».

Зате позитивно можна оцінити проникнення BI-систем в різні шари кадрового складу рітейлерів. У 90,9% компаній BI-рішеннями користуються співробітники середньої ланки, в 79,5% - топ-менеджери, в 61,4% - рядові співробітники і в 34,1% - власники бізнесу або акціонери.

У компаніях, що використовують BI, досить критично ставляться до аналітичного інструментарію. Респонденти впевнено виділили функціонал, брак якого вони відчувають. Так, найбільш часто відзначається потреба в можливостях прогнозування - це відзначають 69,8% опитаних. На другому місці - виявлення прихованих закономірностей в даних або data mining (44,2%). Недолік в такому функціонал, як мобільна аналітика, інструменти для спільної роботи, можливості самостійного побудови звіту користувачами і інтерактивна візуалізація, тобто приблизно у чверті респондентів.

Правда, в даному випадку мова може йти не стільки про те, що BI-система в принципі не володіє тим чи іншим функціоналом, скільки про те, що він не використовується. Наприклад, найчастіше саме так йде справа з можливостями прогнозування: навіть якщо система має функції складання прогнозів, багато компаній в умовах нестачі інвестицій або ресурсів відкладають створення таких додатків на невизначене майбутнє.

BI c перспективою

Ті, хто не використовують BI в своїй роботі, досить критично оцінюють свої знання про системи бізнес-аналізу, що, безсумнівно, є плюсом. Більше 41% респондентів впевнені, що мало знають про BI, стільки ж вважають, що їх знання уривчасті. Причому основними джерелами інформації є Інтернет (йому довіряють 75%) і відгуки колег (41%). І тільки на третьому місці за популярністю і довірі - інтегратори та розробники BI.

Незважаючи на явну неповноту наявною інформацією, респонденти, які не використовують BI, багато в чому повторюють вибір, який вже зробили їхні колеги, які використовують рішення для бізнес-аналізу: найбільш оптимальним буде використання BI-систем при аналізі продажів (58%), маркетингу і в категорійний менеджменті (по 50%). Фінанси поступаються лише небагато: їх готові аналізувати 41% опитаних.

Дивно, але навіть в умовах невпевненості в своїй обізнаності, респонденти готові керуватися тим же посилом, що і ті, хто вже впровадив BI: з її допомогою можна підвищити швидкість і ефективність прийняття рішень. У цьому впевнені 75% опитаних. Однак далі схожість закінчується: як не дивно, але у тих, хто ще не впровадив рішення, більш прагматичний погляд на бізнес-аналітику. 50% з них упевнені, що з її допомогою можна підвищити рентабельність роботи торгових точок, 41,7% - збільшити продуктивність праці співробітників, а 33,3% кажуть про можливість зростання ефективності маркетингових та рекламних акцій.

Найважливішим параметром, здатним змусити зробити вибір на користь конкретного рішення, респонденти називають можливості для самостійного побудови звітів користувачами - це важливо для 66,7% опитаних. Трохи менш значущим, але все ж бажаним (58,3%) виявився функціонал для прогнозування - нагадаємо, що саме його не вистачає тим, хто вже користується BI. На третьому місці за популярністю виявилася робота з великим масивом даних з різних джерел (41,7%).

Що стосується стримуючих чинників, то найбільш часто зустрічається, є висока вартість проекту - на це вказують 41,7% респондентів. Крім того, в топ-3 причин входять тривалий період впровадження і неструктурованість або низька якість даних в компанії - по 25%.

резюме

Опитування показало, що, незважаючи на лідируючі позиції рітейлу за кількістю впроваджень BI, багато торгових мереж не цілком ефективно використовують бізнес-аналітику, отримуючи лише часткові переваги від програмних рішень. Є висока ймовірність того, що така ситуація зумовлена ​​недостатністю знань про можливості BI-рішень, про що свідчать невеликі відмінності в поглядах на бізнес-аналітику у тих, хто вже використовує її в роботі, і тих, хто поки не впровадив BI. Однак обізнаність про потенційні можливості сучасних BI-систем, в тому числі, очікування, пов'язані з найостаннішими інноваціями в області бізнес-аналітики дозволяють сподіватися на те, що рітейл зможе підвищити ефективність бізнесу за рахунок використання BI. Більш того, вже зараз багатьом рітейлерам вдалося домогтися виконання завдань, поставлених перед початком проекту по впровадженню BI: про це свідчить збіг причин запуску проекту і досягнутих результатів. При цьому потенціал для розвитку BI-систем є: поки вони використовуються лише в окремих напрямках бізнесу, хоча можливості бізнес-аналізу набагато ширше.

Retail .ru, за результатами спільного дослідження з Qlik

Новости