• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Акси-Вакс, громадянин світу

У Казані пройшов фестиваль Аксьонова

"Як XIX століття вийшов з гоголівської шинелі, так XX століття - з джинсової куртки Аксьонова", - сказав одного разу письменник Євген Попов. Тому в будинку в Казані, де народився Василь Аксьонов, відкритий музей, джазовий ресторан і виставка, де представлена, наприклад, джінсовку Бродського. І саме тому "Аксьонов-фест" триває навіть після відходу з життя його головного героя.

Чотири роки тому ... Тоді в місто свого дитинства - Казань - вперше після довгих років приїхав Василь Аксьонов. Він побачив свій старий, зруйнований будинок на вулиці Маркса, підписав казанським читачам книги, станцював навіть свінг на сцені Театру опери та балету. Перший сезон "Аксьонов-фесту" пройшов радісно, ​​тільки друзі-письменники дуже турбувалися за здоров'я Василя Павловича. Менше ніж через півроку з ним трапився інсульт ...

А сьогодні четвертий "Аксьонов-фест" проходить під девізом "Казань - місто-герой роману". Так і є. За цей час на наших очах відбулася історія літератури, а разом з нею історія культури Росії. Василь Павлович, побачивши свій будинок, повернувся подумки в "сорокові фатальні". І з'явився останній роман Аксьонова, де головних героїв двоє - хлопчик на ім'я Акси-Вакс і голодна Казань перших років війни. Правда, закінчити роман Аксьонов не встиг. І тим не менше письменники - учасники "Аксьонов-фесту" і друзі Аксьонова вважають, що в цьому романі - все його творчість.

- Аксьонов зовсім задумував його як заповіт, - розповіла "МК" головний редактор "Жовтня" Ірина Барметова. - Він завжди говорив, що мемуари писати ніколи не буде. Його біографія розчинена у всіх творах. Це розповідь про те, з чого виросло покоління шістдесятників - з ленд-лізу. У Аксьонова є дві назви - "Lend-leasing" і "Діти ленд-лізу". Перекличка з романом Рибакова "Діти Арбата» - не бездумне запозичення. Діти Арбата - одне покоління. А за ними слідом йшли діти ленд-лізу, і це інше покоління.

На центральна подія фестивалю - презентацію "Lend-leasing" - зібралися літні казанці, які пам'ятають Аксьонова хлопчиком. Живі герої роману! Вони розповідають епізоди з їх загального дитинства, не встигнувши ще прочитати роман і не знаючи, що Аксьонов саме їх описав. "В інститутські роки він говорив:" Я буду громадянином світу! "-" Васька! Ти чого! "Але ж став ..." Фестиваль за ці роки, хоча з фінансуванням все гірше і гірше, зумів зберегти гідне обличчя. Майстер-класи для молодих казанських талантів читали поети Юлій Гуголєв, Ірина Єрмакова та Світлана Васильєва, режисер Вадим Абдрашитов, прозаїки Валерій Попов, Анатолій Найман, Євген Попов і Олександр Кабаков. Гостями фестивалю стали лауреати літпремії "Зоряний квиток", яку придумав Василь Павлович, - Денис Осокін, який став популярним завдяки "вівсянка", і дуже цікава поетеса Анна Русс.

Одних нема. Фестиваль придумали троє - Аксьонов, Михайло Генделем і Андрій Макаревич. За цей час не стало і Аксьонова, і Генделева. Але Андрій Макаревич залишився і все більше розвиває музичну сторону фестивалю - Аксьонов обожнював джаз. У будинку на вулиці Маркса тепер джазовий ресторан і музей. Все відновлено за спогадами самого письменника і його рідних: інтер'єр, планування, навіть колір зовнішніх стін. Очікується, що у дворі будинку побудують ще й баскетбольний майданчик - Аксьонов любив баскетбол і відмінно грав. Одночасно з відкриттям джазового ресторану відкрилася ще й кумедна виставка. Джинси в Росії більше, ніж джинси. Серед експонатів - старі джинси Макаревича і джінсовку, яку на початку 70-х Бродський надіслав Юрію Кублановского, а Кублановський подарував Євгену Попову.

Ходять чутки, що Аксеновскій фестиваль існує останній рік. Казанським чиновникам останнім часом не до того (за випадковим збігом, на час фестивалю всі вони виїхали з міста), і грошей немає. Але надія є. Як розповідав казанський друг дитинства Василя Аксьонова: "Ми з ним одночасно прочитали" Життя "Мопассана і обговорювали її. І я пам'ятаю, як в цьому самому будинку він говорив: "Ні, я не помру, я все одно відновлюсь ..."

Віра Копилова
Опублікований в газеті "Московський комсомолець" №25493 від 8 листопаду 2010
Новости