• Главная <
 • Галерея
 • Карта сайта
 • Наши контакты
 • Обратная связь

Звичайні і привілейовані акції

 1. Права власників звичайних акцій
 2. Права власників привілейованих акцій
 3. Відмінності привілейованих і звичайних акцій
 4. Що вибрати інвесторові: звичайні акції або привілейовані

На Московській біржі на поточний момент звертається 322 акції. При цьому деякі публічні компанії мають в обігу акції двох типів: звичайні (ат) і привілейовані (ап). Якщо ми прийняли рішення придбати акції тієї чи іншої вподобаної нам компанії, які ж вибрати? Спробуємо розібратися в нюансах випуску та обігу двох основних видів акцій.

Перш за все, ключові відмінності між звичайними і привілейованими акціями криються в обсязі прав акціонерів.

Права власників звичайних акцій

 1. Право на управління (право голосувати на загальних зборах акціонерів і брати участь в ухваленні важливих для компанії рішень пропорційно своїй частці в акціонерному капіталі компанії).

 2. Право на отримання частини чистого прибутку у вигляді дивіденду (звичайно ж, у разі якщо прибуток у компанії є, більшість акціонерів проголосувало за виплату дивідендів, а сама виплата дивідендів не завдає шкоди фінансовому становищу компанії).

 3. Право на отримання частини вартості майна компанії при її ліквідації (в порядку черговості погашення вимог кредиторів).

Права власників привілейованих акцій

 1. Для власників привілейованих акцій права на участь в управлінні насправді істотно обмежені. По більшості питань на загальних зборах ці акціонери не голосують. Але не завжди. Привілейовані акціонери автоматично отримують право голосу в разі вирішення питань про реорганізацію або ліквідацію компанії, перегляд рівня дивідендів по привілейованих акціях, а також, якщо компанія не виконує умов виплати дивідендів за привілейованими акціями. З питань, які вимагають схвалення не простим, а кваліфікованою більшістю голосів (наприклад, більше 75%), привілейовані акції є голосуючими;

 2. Оскільки привілейована акція обмежена в праві на управління компанією, це компенсується постійністю дивідендних виплат по ній. Однак це не означає, що привілейовані акціонери отримують строго фіксовані дивіденди. Спосіб фіксації дивідендів визначає сама компанія. Це може бути відсоток від номінальної вартості, відсоток від ринкової вартості або курсу акції (так званий постійний дивідендний вихід), або деяка постійна величина доходу на акцію плюс екстра дивіденд, який також може залежати від ринкової ціни акції, величини прибутку і т.п.

 3. Власники привілейованих акцій також мають право на отримання частини вартості майна при ліквідації компанії. При етомеслі розмір ліквідаційної вартості привілейованих акцій заздалегідь визначений у статуті, вони будуть мати пріоритет перед звичайними при ліквідації компанії. В іншому випадку виплати по ним здійснюються нарівні зі звичайними акціями. Також треба розуміти, що всі акціонери при ліквідації бізнесу отримують свою компенсацію тільки після виконання зобов'язань перед усіма іншими кредиторами компанії, в кінці і якщо залишилися гроші.

Відмінності привілейованих і звичайних акцій

На Московській біржі на поточний момент звертається 322 акції

Існує ще ряд обставин, що відрізняють привілейовані акції:

По-перше, частка привілейованих акцій не може перевищувати 25% статутного капіталу, в той час як обсяг випуску звичайних акцій теоретично не обмежений.

По-друге, самі привілейовані акції можуть бути різними по способам звернення і виплат дивідендів. Найчастіше виділяють три види привілейованих акцій:

- Проста - її особливості описані вище;

- Кумулятивна - фіксовані дивіденди по акції нараховуються, але не виплачуються, а накопичуються за ряд періодів. Накопичені дивіденди виплачуються у строки, визначені статутом компанії;

- Конвертована - ці акції за певних умов можуть бути обмінені на звичайні акції компанії, або на привілейовані акції іншого типу. Це ж правило стосується виплати дивідендів.

Що вибрати інвесторові: звичайні акції або привілейовані

Не можна на 100% стверджувати, які акції більш привабливі для інвестора: звичайні чи привілейовані. Все залежить від уподобань самого інвестора. Як правило, привілейовані акції використовуються для зниження сукупного ризику портфеля цінних паперів і стабілізації рівня його прибутковості. А звичайні акції набувають в розрахунку на зростання їх курсової вартості.

Якщо дивитися в середньому по фондовому ринку, то ми побачимо, що привілейовані акції - це додаткова прибутковість, але обмежений потенціал зростання зважаючи непривабливості такого типу акцій для великих інституційних інвесторів, які формують ринок. І навпаки звичайні акції - низька ймовірність виплати дивідендів, додаткова прибутковість по дивідендах навіть в разі прибуткової роботи компанії не гарантована. Однак, якщо компанія росте, то звичайні акції ростуть швидше, оскільки вони більш привабливі для великих інвесторів, охочих брати участь в управлінні компанією.

Наведемо кілька прикладів.

Наприклад, звичайні акції ПАТ НКНХ (Нижнекамскнефтехим) на поточний момент коштують значно дорожче і мають більш високі темпи зростання, ніж привілейовані акції цієї ж компанії.

Динаміка звичайних акцій ПАТ НКНХ

Динаміка звичайних акцій ПАТ НКНХ

З початку 2015 року по листопад 2016 зростання по звичайних акціях склав з 20,95 до 76,40 руб. (В 3,64 рази).

Динаміка привілейованих акцій ПАТ НКНХ

З початку 2015 року по листопад 2016 рік зростання за привілейованими акціями склав з 16,89 до 33,37 руб. (В 1,97 рази).

Але на ринку динаміка привілейованих і звичайних акцій іноді неоднозначна. Багато що залежить від емітента і його дивідендної політики. Давайте подивимося ще один приклад.

У випадку з ВАТ «Сургутнафтогаз» привілейовані акції коштують дорожче звичайних.

Динаміка звичайних акцій ВАТ «Сургутнафтогаз»

Динаміка привілейованих акцій ВАТ «Сургутнафтогаз»

Динаміка привілейованих акцій ВАТ «Сургутнафтогаз»

Ці цінні папери володіють однією особливістю - привілейовані акції в середньому дорожче звичайних: максимальна ціна за привілейованими акціями Сургутнафтогаз 47,87 руб. за акцію. У цьому ж часовому інтервалі максимальна ціна звичайних акцій не піднімалася вище 41,15 руб. І, якщо середня ціна привілейованих акцій лежить на рівні 37-40 руб., То звичайних - 27-30 руб.

Причиною тому є те, що Сургутнефтегаз платить рекордні для російського ринку дивіденди за привілейованими акціями, не менше 10% чистого прибутку. Дивідендний дохід привілейованих акцій Сургутнафтогаз склав: в 2015 р - 24%, в 2016 р - 18%.

Які ж акції вигідніше для інвестора: звичайні чи привілейовані? Все залежить від Вашої індивідуальної стратегії. Ми рекомендуємо мати в своєму портфелі, як дивідендні акції прибуткових компаній, так і звичайні акції зростаючих і перспективних компаній. Перші будуть виконувати захисну функцію поряд з облігаціями, другі відповідати за зростання портфеля.

Дізнатися більше про те, як вибирати найперспективніші акції, а також надійні і дохідні облігації на російському ринку Ви можете на наших безкоштовних майстер-класах .

Якщо стаття була Вам корисною, поставте лайк і поділіться нею з друзями.

Прибуткових Вам інвестицій!

Рекомендуємо до прочитання

Темна сторона
інвестування

почніть інвестувати під 30%
в надійні активи вже сьогодні

Скачайте прямо зараз

завантажити

Якщо ми прийняли рішення придбати акції тієї чи іншої вподобаної нам компанії, які ж вибрати?
Які ж акції вигідніше для інвестора: звичайні чи привілейовані?
Новости