• Главная <
 • Галерея
 • Карта сайта
 • Наши контакты
 • Обратная связь

Акції та облігації: поняття та види

 1. Розглянемо основні види акцій і облігацій
 2. Поняття і види облігацій

Акції та облігації

Акції і облігації - одні з найпопулярніших цінних паперів на світових фондових біржах. Акції та облігації здатні принести істотну вигоду своїм власникам і випускають їх компаніям.

Давайте з'ясуємо, чим же приваблюють інвесторів дані цінні папери, в чому полягає їх сутність і які види існують.

Розглянемо основні види акцій і облігацій

Акції: поняття, вигоди для емітента та інвестора

Акція засвідчує право акціонера, який купив цю папір на членство в акціонерному товаристві. З придбанням акцій інвестор не тільки очікує певного доходу, але і розраховує свою вигоду від участі в житті акціонерного товариства.

З іншого боку, емітент також залишається у виграші, оскільки випуск і продаж акцій дає ряд істотних вигод.

Для емітента перевагою випуску є:

 1. Можливість розширити свій статутний капітал за рахунок залучення коштів фізичних осіб. Таким чином, заощадження громадян перетворюються в активи компаній, здатні принести дохід;
 2. Самостійне визначення величини дивідендів. Компанії вправі вирішувати - виплачувати дивіденди чи ні, а також визначати величину дивідендів самостійно;
 3. Організація, що випускала акції звільняється від відшкодування збитку по звичайних акціях в разі банкрутства і ліквідації.

Інвестор, купуючи акції, має право розраховувати на:

 • Пряма участь в житті акціонерного товариства. Іноді саме цей момент привертає інвесторів найбільше, оскільки стає можливим приймати участь в голосуванні і віддавати свій голос на користь певних рішень;
 • Прибуток від вдалої перепродажу цінних паперів у разі зростання їх вартості на фондовому ринку;
 • На певні пільги, зокрема, на знижки або бонуси від акціонерного товариства;
 • У разі ліквідації фірми, на певну частку майна компанії, або її еквівалентну вартість, яка формується після остаточних розрахунків з кредиторами.

види акцій

Розрізняють два основних типи акцій: звичайні (найбільш поширені) і прівілегірованние.На фондових біржах лідирують звичайні акції, оскільки більшість корпорацій випускає звичайні акції в переважній обсязі. Даний тип цінних паперів надає акціонерам звичайні права та додаткові привілеї виключені.

Звичайні акції дозволяють:

 1. Вносити свій голос в прийняття рішень на зборах;
 2. Легко і швидко купувати акції і позбавлятися від них в потрібний момент;
 3. Збільшити свій дохід за рахунок зростання ринкової ціни акції;

Важливим фактором залишаються і дивіденди. Крім очікуваних вигод, звичайні акції не захищені від фінансового ризику. У разі банкрутства компанії-емітента, акціонерам з простими акціями не доводиться претендувати на майно підприємства. Першими в списку претендентів будуть кредитори і власники привілейованих акцій.

Коли мова йде про привілейованої акції, мається на увазі цінний папір з певним привілеєм. До привілеїв відносять фіксований розмір дивідендів і / або ліквідаційну вартість майна. Розмір дивідендів за такою акції виражається у вартісному або процентному вираженні.

Особи, в розпорядженні яких привілейовані акції, мають обмежені права на зборах. Зокрема, вони не беруть участь у голосуванні, якщо на порядку зміни в статуті, ліквідація, або реорганізація суспільства.

Інвестиції в акції є одним з найприбутковіших видів вкладень.

Поняття і види облігацій

Облігації захищені фінансово. Облігація зазвичай гарантує власнику фіксований дохід (його ще називають купонним) і повернення суми боргу при настанні дати погашення.
Облігація - це боргове зобов'язання, що виникає між емітентом і інвестором. Інвестиції в облігації захищені законом, тобто емітент зобов'язаний відшкодувати номінальну вартість цінного паперу інвестору.

Номінальна вартість трактується як основна сума боргу, яка повертається після закінчення терміну позики. Ринкова вартість змінюється в залежності від зростання ставок на біржі. Номінальна вартість, розмір купонного доходу і термін обігу облігації вказані на її лицьовій стороні. Прибутковість облігації полягає ще й в тому, що вона продається інвестору, як правило, за ціною нижче номінальної, а погашається за номіналом. Це властивість властива дисконтними облігаціями.

види облігацій

 1. Дисконтні - не передбачають іншого доходу, окрім як різниця між ціною покупки і погашення.
 2. Купонні - передбачають виплату відсотка від вартості облігації.
 3. Незабезпечені - не містять в собі право вимоги погашення вартості при ліквідації компанії. Такі облігації користуються попитом, якщо компанія надійна і платоспроможна.
 4. З глибоким дисконтом - різновид дисконтних і купонних облігацій.

Особливість в тому, що передбачаються купонні виплати, але вони невисокі, зате продаються такі акції за ціною, нижчою номінальной.Кроме того, облігації класифікуються по емітенту, який виготовляв випуск акцій. У ролі емітента може виступати: держава, муніципальне утворення, корпорація або суб'єкт РФ.

Існують відмінності по періоду погашення: короткострокові, середньострокові і довгострокові облігації.

На завершення хочеться сказати, що при грамотному вивчення акцій і облігацій ви зможете отримувати максимальну вигоду від даних цінних паперів. А щоб грамотно займатися інвестуванням необхідно постійно практикуватися і наповнювати свою голову знаннями з даної області. Одними з кращих джерел, таких знань можуть послужити книги. Про кращих книгах про інвестиції читайте тут.

Цитата про акції та облігації:

Я ніколи нічого не купую, якщо не можу на одному папері описати мої пояснення і причини. Я можу помилятися, але я буду знати відповідь цьому. «Я плачу 32 мільярди доларів за компанію Coca-Cola, тому що ...» І якщо ви не можете відповісти на це питання, вам не варто купувати ці цінні папери . Але якщо ви відповісте на це питання і зробите це кілька разів, ви заробите багато грошей.

© Уоррен Баффетт

Новости