• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Роскосмос: У Дмитра Рогозіна є козирі для розмови з президентом

Заяви Роскосмосу про інформаційну атаку змусили «Фонтанку» перевірити, наскільки відомство Дмитра Рогозіна готове до роботи над своїм іміджем. Глава прес-служби держкорпорації запевнив нас, що все «болячки» лікуються. Заяви Роскосмосу про інформаційну атаку змусили «Фонтанку» перевірити, наскільки відомство Дмитра Рогозіна готове до роботи над своїм іміджем

Дмитро Азаров / Коммерсант

Після серії гучних скандалів і невдалих пусків Роскосмос взяв курс на поліпшення іміджу. Однак тут же держкорпорація зіткнулася з новою хвилею насмішок. У відповідь глава її прес-служби Володимир Устименко 4 грудня заявив, що компанію інформаційно «Атакують» ззовні .

В інтерв'ю «Фонтанці» помічник Дмитра Рогозіна пояснив, що його слова вирвали з контексту, корупціонерів в «Роскосмосі» чистять, перевірок Рахункової палати не бояться, «болячки» лікують, а спільний з американцями супутниковий Інтернет не згортають. А то, що результати поки не видно - закономірність, так як 80 підприємств держкорпорації навіть старі логотипи змінюють дуже повільно. І справа тут не в речовинах, які, як відомо, дозволяє собі колега Ілон Маск. У Роскосмосі навіть після успішних пусків на Байконурі діє «сухий закон», запевнив глава прес-служби відомства.

- Роскосмос вашими устами заявив про інформаційну атаку . Загадками говорите. А ми любимо конкретику. Хто ж цей «непізнаний» і, можливо, навіть «літаючий» злодій?

- У нас часто журналісти люблять висмикувати слова з контексту. Виходить двозначність. коли моє інтерв'ю ще готували до публікації, пішли блискавки за стрічками інформагентств: "Блискавка! Інформаційна атака на« Роскосмос »!" І виходила мало не DdoS-атака якихось хакерів, які хочуть нам завдати шкоди. Я ж казав про те, що негласно є пропагандистська акція проти корпорації і проти галузі в цілому. «Роскосмос» працює на всю космічну галузь, яка має багату історію. Щось прибуває, щось убуває. Зараз йде серйозна ревізія. В галузі сумарно працює близько 200 000 чоловік!

- Але вас же не за це кусають і мочать. Ви собі як відповідаєте на питання, за що?

- З одного боку, це відбувається вже просто за інерцією. У англійців є вираз «бугі мен», тобто людина, яким лякають дітей. Поганий сірий вовк. І так уже років 300, хоча є ті, для кого він не найгірший дідок, до того ж сивий і втомлений бігати по лісі. У нашому випадку «Роскосмос» після розвалу СРСР виявився фактично без фінансування. Величезна кількість проектів, площ, фахівців. Почався розвал галузі, який років 15 - 16 тривав. На початку нульових держава почала допомагати, а ми дотуються корпорація, так.

- Тобто їдка критика на вашу адресу - це звичка?

- Так, залишилася. Так, організм наш дуже хворіє. Є болячки у вигляді дуже серйозних фінансових мінусів. Залишаються адміністративні, організаційні проблеми. Цьому організму зараз дуже важко.

- Поява Дмитра Лоскутова в «Главкосмосе» - це ознаки лікування на зовнішніх рубежах?

- Так. Лоскутов - категорично професійна людина з величезним досвідом роботи як в Білому домі, так і на дипломатичних посадах. Це людина, що називається, на своєму місці (Лоскутов раніше працював з міжнародними партнерами і в уряді і по лінії Ради Росія - НАТО. - Прим. Ред.). Він - дипломат. Знає три мови. Він добре знає всю цю систему.

- І чим він буде замазувати дірки в іміджі «Роскосмосу» після аварії з тим же «Союз-ФГ» в жовтні ? За висвітлення тієї аварії вас, до речі, критикували колеги . До нового шефа «Главкосмоса» який інструментарій Дмитро Рогозін видав?

- Перш за все, він займеться ревізією «Главкосмоса». Неможливо поставити задачу і через рік її вирішити ні в однієї великої корпорації. Людина, звичайно, може взяти під козирок і пообіцяти умовні 10 пусків, але якщо він не розуміє ввіреного господарства, це будуть безглузді зобов'язання.

- Лоскутов вирішить проблему із завислим проектом «Гонець», спільним проектом з американської OneWeb ? Або проект супутникового Інтернету в будь-якій точці Землі, який викликав стурбованість ФСБ, вже забутий «Роскосмосом»?

- У цьому питанні ставити крапку рано. Тут є добра воля з обох сторін. У переговорних процесах і наша сторона, і зарубіжні партнери чують один одного і розуміють один одного.

- Це ви про готовність OneWeb поступитися контролем над проектом, про що вони раніше розповіли «Фонтанці»?

- Я б не хотів сьогодні концентруватися на тому, як далі піде справа і що в кінцевому підсумку буде, не я приймаю рішення.

- Повідомлялося, що до кінця року буде рішення. Пуски наших ракет з іноземними супутниками адже заплановані вже на 2019 рік.

- Все сили зараз кинуті на те, щоб саме так і сталося. Думаю, що ясність буде відразу після Нового року.

- Це залежить особисто від президента?

- Безумовно. Але Володимир Путін оперує тією фактологічного, яку йому подають. Тими рекомендаціями, які йому приносять. Припустимо, ті, які засновані на наших переговорних процесах. А переговорні процеси тривають прямо зараз. Думаю, що до кінця року необхідна інформація буде надана президентові і буде прийнято рішення.

- Тобто на його столі будуть не тільки аргументи ФСБ про загрози національній безпеці, а й ваші фінансові викладки про вигоду проекту?

- До речі, про безпеку в даному проекті не так все жахливо, як може комусь здатися. У нас ці моменти є в переговорному процесі. І конструктори кажуть, що технічно є різні варіанти вирішення цих питань. Щоб і безпеку дотримати, і вигоду комерційну не втратити. Це не вирішується за п'ять хвилин. Потрібно переконати контролюючу сторону. А вони повинні це перевірити. Це регламент, який ми обійти не можемо. Приємно, що ви теж вболіваєте за супутниковий Інтернет. Повірте, нас таких багато. Дмитро Рогозін в цьому сенсі - один з найбільш сильно хворіють. У нього є козирі для розмови з президентом. І у нього є дар переконання.

- Ми помітили це в четвер . Але є і довіру президента, раз Путін призначив Рогозіна ще й своїм спецпредставником з космосу?

- Безумовно, є!

- Суспільству для довіри потрібні конкретні прості відповіді. Наприклад, на питання, хто ж насправді просвердлив російський сегмент МКС . Або відповідь на це питання невигідний «Роскосмосу» з точки зору піару?

- Ви здивуєтеся, але піар тут стоїть на другому місці. Я беру участь у всіх переговорах з американцями. І я бачу, який у них настрій. Зараз у нас з ними повна довіра. Питання піднімається регулярно. Останній раз на зустрічі на Байконурі. Зовсім не закрився і не намагаюся щось приховати, ми їм сказали, що цієї правди доб'ємося. Ну а «Фонтанка» дізнається про це однією з перших. Справа не в тому, щоб знайти стрілочника, яким би він не був. А в тому, щоб не допустити такого в майбутньому.

- Коли буде відповідь? До кінця року?

- Після виходу космонавтів у відкритий космос (вихід Сергія Прокоп'єва і Олега Кононенко у відкритий космос запланований на 11 грудня, тоді космонавти оглянуть побутової відсік "Союзу" з допомогою вантажної стріли, на якій буде закріплений один з них. - Прим. Ред.). Їм належить вельми складний комплекс робіт на цей раз. Висновки будуть зроблені протягом декількох днів після роботи зовні станції. У нас немає ніякого бажання або інтересу носити це шило в кишені. Ми прекрасно розуміємо, що суспільство схвильована. Оскільки це така детективна історія, всім цікаво дізнатися відповідь.

- Детективи часто пишуть під псевдонімами. Ви нам справжнє ім'я назвете?

- Не думаю, що це варто виносити на-гора. Подивимося. Навіть коли сталася аварія «Союзу-ФГ» 10 жовтня, ми оперативно озвучили результати. У нас зараз немає бажання комусь скалічити життя остаточно. Висновки зроблені. Технічні умови дотримані. Зараз всі процеси по збору ракет фіксуються буквально посекундно.

- Чому і коли була завершена попередня російська місячна програма? Офіційної заяви про її припинення не було, але з'явилася нова, яка повторює колишню практично попунктно.

- Філософське питання. Місячна програма буде скоригована. Буде нова програма, заснована на колишньої. Варіантів більше, ніж один. На початку 2019 року сузим цей список до одного і представимо його на рішення.

- Багато років на сайті ЦУПа публікувалися циклограми динамічних операцій на МКС: виходи у відкритий космос з завданнями, картинками, дані по посадкам космонавтів в Казахстані. Була оновлювана модель МКС з усіма модулями і кораблями. Цього року залишилися лише передруки новин. Доводиться шукати потрібні речі на сайті NASA. Повернете все на місце?

- Так. Все повернеться на сайт. Працюємо над цим питанням. У нас він виник не далі як вчора. Я попросив колег прискорити вирішення.

- Це веб-дизайнер «молодець» або це були «ідеологічні» моменти?

- Комплексна історія.

- До 20-річчя МКС була зроблена ювілейна символіка . З помилками. Один з варіантів був позбавлений європейського модуля «Колумб». Після втручання колег - популяризаторів космонавтики подекуди на сайтах корпорації виправили цей момент, але не скрізь. На тій же аварійної ракеті «Союз-ФГ» була неправильна емблема. Чому немає внутрішньої експертизи, яка б відтинала подібні помилки?

- Людей не вистачає. Простий приклад. У нас був ребрендинг символіки всієї держкорпорації. Але до цих пір велика частина підприємств користується старим символом. До деяких доходить, як до місяця. Хтось вважає, що зайнятий більш цікавими питаннями, ніж ці малюнки.

- Є ж люди, які за цим стежать. Є вкрай професійні популяризатори космонавтики. А у вас є громадська рада. Але там цих фанатів космосу немає жодного. Чому?

- Особисто я - тільки за. При прес-службі ми створюємо такий неофіційний рада популяризаторів, експертів космічної галузі. Уже провели три зустрічі.

- Але наших петербурзьких у вас там немає!

- Я вів переговори з вашими земляками. Але вони не готові їздити на засідання ради в Москву. А дистанційно працювати не можемо ми. Я відразу сказав їм, що є «Роскосмос», а є космос. І популяризатори нам потрібні саме космосу.

- Трансляції пусків ракет і стикувань «Союзу» з МКС у «Роскосмосу» не витримують ніякої критики. Звук, режисура, якість заздалегідь підготовлених матеріалів. При цьому той же відео у NASA йде абсолютно нормально ...

- По живому ріжете!

- Це ще питання, хто тут ріже по живому. Є шанси, що наша картинка буде не гірше, ніж у американців?

- Я дуже сильно сподіваюся, що до наступного пілотованого запуску у нас буде не гірше, ніж у NASA (найближчий пуск намічений на березень 2019 року. - Прим. Ред.). У нас є непогані заділи в цій області з точки зору піару та інформаційного забезпечення. До речі, американці похвалили наш новий сайт. Відео, фото, наш журнал «Русский космос», все буде. Потрібно трохи часу.

- Дуже дорого коштують для туристів поїздки на Байконур. Близько 100 тисяч рублів в режимі все включено або 45 тисяч без літака на 2 - 4 дня. А це найважливіша частина популяризації космонавтики. Чекати знижок?

- Варто чекати реформи всього туристичного напрямку.

- Такі реформи у нас закінчуються зазвичай зростанням цін.

- Ціни впорядкують. Надані послуги будуть класифіковані. Будуть для тих, хто захоче дорожче. Будуть для тих, хто захоче дешевше. Я не став би зараз говорити, що нинішні ціни виростуть. Спочатку потрібно взагалі зрозуміти, що буде входити в таку поїздку, собівартість. Далі стане зрозумілий нижню межу.

- Але конкуренції все одно не буде ж?

- Цілком може бути аутсорсинг. Але не у вигляді десятка компаній. А у вигляді генеральної угоди, де ми будемо зберігати за собою контролюючу функцію. Природно, займатися цим будуть ті, у кого є досвід.

- Журналістам майже неможливо отримати неанонімні оперативну інформацію з питань пілотованої програми. З цим що робитиме Дмитро Рогозін? Або він «сам собі режисер» і його твіттера досить?

- Ні, він з цим робить. У порівнянні з тим, що було, хлопці кажуть - земля і небо.

- Чи не ті орбіти. Треба вище.

- Треба! Згоден з вами! Але для цього потрібно відпрацювати автоматизм.

- А від кого це залежить?

- Це залежить від організаційного процесу. А так як є департаменти, з якими важко спілкуватися (кажуть - у мене регламент 15 днів), регламент треба зламати.

- Тому що коли відбувається переривання трансляції, все вже навіть не сміються, бо втомилися.

- Це теж упереджене ставлення. Технічний провал дійсно є, і американці це теж підтверджують. І навіть вони вже перестали звертати на це увагу. Це техніка.

- Наступного разу трансляція не перерве?

- Так, тому що тепер при запуску у всіх осіб, що відповідають за видачу інформації, крім переговорних пристроїв є супутникові телефони.

- У США дуже популярно в міжпланетних місіях відправляти чіп з іменами всіх бажаючих. Так люди віртуально потрапляють в різні точки Сонячної системи і у них на пам'ять залишаються постери про це або «квитки». Чи буде «Роскосмос» так робити в місіях «ЕкзоМарс-2020», Спектр-РГ?

- Класна ідея. Спасибі, що підказали. Я обов'язково в понеділок з хлопцями її обговорю.

- Роботи по ПТК НП «Федерація» йдуть з 2009 року, але до цих пір відсутній розділ по кораблю на сайтах РККЕ і «Роскосмосу», немов ніякого корабля немає. Є тільки уривчасті новини.

- Інформація по «Федерації» є. Якщо вона там не до кожного болта, це не означає, що вона там відсутня. І плюс ми будемо робити 3D-моделі наших апаратів і супутників для сайту.

- По федеральної космічної програми 2016 - 2025, яка приймалася при віце-прем'єрі Рогозіна, вже зараз видно і зрозуміло, що не виконання ні за термінами, ні за змістом. Було оголошено, що ФКП буде оновлена, але поки немає ніяких подробиць. При цьому заявлена раніше «серйозна місячна програма» була вирізана з ФКП.

- Не так все драматично. І не так все ще зрозуміло. Ми на Місяць полетимо.

- Коли?

- Не скажу, що це буде завтра, але це буде.

- Незрозуміло майбутнє Центру імені Хрунічева. Дмитро Рогозін збирався ще навесні віддати землю під будівництво. Потім президент в червні заборонив забудовувати територію.

- Рогозін ратував за те, щоб ці землі нікому не віддавати. І Володимир Володимирович саме так і вчинив. Там планується зробити космічний технопарк, який об'єднає в собі і конструкторські, і виробничі, і навчальні будівлі.

- Розкажіть про консервацію Гагарінського старту в 2020 році - Росія позбавляється резервування стартових столів для пілотованих запусків?

- Чи не ховаєте Гагарінський старт завчасно. Там араби серйозний інтерес до цього мають. Йдуть переговори по фінансуванню.

- А що з «перевірками Кудріна»? Заява про те, що ви просите його перевірити взагалі все, це щоб перевіряючі заплуталися і не знайшли те, що їм шукати не треба?

- Це для того, щоб вони допомогли нам розібратися в тому, що є і вказали ці місця. І ми могли їх полікувати. Ми за діагностику, лікування і здорове харчування.

- Порушення на 760 мільярдів ви вже називали «Неправильно оформленою паперової звітністю» . А як з корупцією? Що буде робити Рогозін, якщо зловить кого-то за руку?

- У кращому випадку виганяти, в гіршому - на них будуть справи.

- Поки чистки не було. Рано?

- Є чистки по вищим головах, і вони проходять. Там, де не дуже все важко, людина за власним бажанням іде. А там, де все важко, у нас на кожній оперативці керівник служби безпеки розповідає, хто, чого і куди.

- Добре було б і пресі про це знати.

- А там фігури другі і треті номери, вони вам просто нецікаві. І там хтось по корупції, а хтось через недбальство і по дурості. Це теж треба диференціювати. Але процес іде, і досить інтенсивно. За півроку адміністрація «Роскосмосу» змінилася приблизно на 70%.

- Тут колег ваших американських теж перевіряти будуть. Після того, як Ілон Маск дозволив собі прилюдно дещо вжити. У «Роскосмосі» не бояться аналогічних перевірок? Або на ці проблеми вас не перевіряють?

- Ви знаєте, ми взагалі особливо нічого не боїмося. Ми в космос ракети запускаємо. У нас якийсь імунітет, напевно. Навіть якщо ми не дуже задоволені тим, що пишуть ЗМІ, ми ж теж ділимо всі на 50.

- У питанні була частка жарту. У «Роскосмосі» на місцях не буває таких ситуацій? Схожих з вчинком Ілона Маска.

- Я не бачив.

- А якщо перевірити колег?

- Я думаю, що колег перевіряють періодично. Перші рази, коли я їздив на пуски на Байконур, я все дивувався: начебто все успішно, як-то зазначити треба, банкет. Але ви знаєте, хлопці дуже до цього підходять ... Починаючи з того, що «до» ми про це взагалі не говоримо, це неприпустимо. Після - ну, виключно, може бути, в домашніх умовах. Але дисципліна - вона є.

- Тобто на робочих місцях ми себе, як Ілон Маск, не ведемо?

- Ні, не ведемо, у нас культура інша.

Микола Нелюбин, спеціально для «Фонтанкі.ру»

Хто ж цей «непізнаний» і, можливо, навіть «літаючий» злодій?
Ви собі як відповідаєте на питання, за що?
Тобто їдка критика на вашу адресу - це звичка?
До нового шефа «Главкосмоса» який інструментарій Дмитро Рогозін видав?
Або проект супутникового Інтернету в будь-якій точці Землі, який викликав стурбованість ФСБ, вже забутий «Роскосмосом»?
Це залежить особисто від президента?
Тобто на його столі будуть не тільки аргументи ФСБ про загрози національній безпеці, а й ваші фінансові викладки про вигоду проекту?
Але є і довіру президента, раз Путін призначив Рогозіна ще й своїм спецпредставником з космосу?
Або відповідь на це питання невигідний «Роскосмосу» з точки зору піару?
Коли буде відповідь?
Новости