• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Азаров про ВВП: добре, якщо буде "плюс"

Тепер для прем'єра і 0% зростання - бажаний показник

Прем'єр-міністр Микола Азаров заявив, що за підсумками року українська економіка може мати нульове зростання. Прем'єр також не виключив пом'якшення курсової політики.

"Ми орієнтувалися на економічне зростання приблизно в 3,5%. Добре, якщо буде" плюс "після закінчення року", - заявив Микола Азаров на форумі роботодавців України.

Прем'єр пов'язує таке різке погіршення економічних показників насамперед з погіршенням світової кон'юнктури і падінням попиту на український експорт. Крім того, пан Азаров звернув увагу й на те, що врожай зернових на 10 мільйонів тонн менше урожаю 2011 року.

За даними Державної служби статистики, в третьому кварталі цього року ВВП України скоротився на 1,3% в порівнянні з відповідним періодом минулого року, тоді як в першому кварталі зростання склало 2%, а в другому - 3%.

Доходи і витрати бюджету поточного року розраховані на прогнозі зростання ВВП в 3,9%.

Про те, що українська економіка не зростатиме такими темпами, незалежні оглядачі та міжнародні експерти попереджали ще з початку цього року, називаючи уповільнення економіки головним ризиком 2012 року.

Суперечка відновилася, коли в квітні уряд вирішив збільшити дохідну і видаткову частини бюджету на виконання соціальних ініціатив президента. Тоді уряд говорив, що можливість збільшення бюджетних витрат з'явилася через те, що економіка зростає більш швидкими темпами, ніж очікувалося раніше. Експерти ж попереджали, що збільшення витрат на соціальні програми - виплати компенсацій від втрачених в Ощадбанку СРСР вкладів, програма "Доступне житло", і інші - лише збільшить "дірку" в бюджеті, яку важко буде закрити в умовах скорочення економіки і відсутності зовнішнього фінансування від МВФ.

Однак в інтерв'ю ВВС Україна в серпні цього року прем'єр-міністр Микола Азаров натиснути розкритикував такі оцінки.

Експерти також ще в жовтні попереджали, що скорочення доходів від експорту і ВВП призведе до скорочення доходів бюджету, а отже і до складнощів з фінансуванням бюджетних витрат. Зокрема, директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин прогнозував скорочення витрат на соціальні програми, і, тим більше, на капітальні витрати:

"За нашими оцінками, вже в 2012 році ми будемо мати показник зростання ВВП на рівні 0%, і ми не бачимо причин, чому в 2013 році щось повинно змінитися на краще. Якщо перевести ВВП з відсотків в номінальне вираження, зрозуміємо, що чим менше ВВП - тим менше надходження до бюджету. А це, в свою чергу, означає, що фінансування державних витрат буде менше. Якщо ВВП недобирає 100 мільярдів гривень, бюджет недобирає приблизно 30 мільярдів. Про які тоді соціальні програми, або, тим більше, капітальні інвестиції ми можемо говорити? "

Однак до виборів представники влади, зокрема і прем'єр-міністр, наполягали, що мають достатньо важелів, щоб не допустити скорочення економіки і доходів бюджету.

Тепер прем'єр-міністр Микола Азаров дає доручення своїм підлеглим розібратися з повідомленнями про затримки з виплатою зарплат бюджетникам, а міністр економіки Петро Порошенко прямо визнає, що план по доходах бюджету в цьому році не буде виконаний.

З початку цього року незалежні експерти та оглядачі також попереджали, що зосередження уряду на підтримці економічної стабільності - незмінності курсу гривні, інфляції, може привести до "грошового голоду" в економіці, що буде тільки стимулювати її уповільнення.

Тепер і прем'єр говорить про необхідність пом'якшення монетарної політики і "активізації грошового обігу" в країні, оцінюючи пов'язані з цим ризики, як "допустимі":

"Очевидно, що є способи підтримки стабільності нашого валютного курсу і одночасного нарощування обсягів кредитування економіки", - заявив Микола Азаров.

Про які тоді соціальні програми, або, тим більше, капітальні інвестиції ми можемо говорити?
Новости