• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Країна відпочиває: вплив вихідних на економіку

  1. приховані вихідні
  2. Продуктивність важливіша за кількість робочих годин
  3. Більше вихідних - більше споживання

За три останні тижні в Україні відзначали три державних свята: Новий рік і два Різдва за різними літочисленням. Рішення зробити 25 грудня державним святом супроводжувало скасування вихідного дня на 2 травня, а значить кількість вихідних залишилося незмінним. Всього ж кількість "додаткових вихідних" в Україні зараз становить 11 днів, і за останні три роки вона збільшилася на один - День захисника України, що відзначається 14 жовтня. І крім ідеологічних і гуманітарних моментів, рішення перенесення, скасування або введення свят нерідко обговорювалися і з точки зору впливу на економіку. Delo.UA вирішили розібратися з можливими ефектами та досвідом інших країн у цьому питанні.

Незважаючи на очевидний факт того, що вихідні призводять до "простою" економіки і дають країні втрати в економічному зростанні, ефект від кожного дня порахувати досить складно. По-перше, тому що фактично під час вихідних економіка не зупиняється - багато виробництв продовжують роботу, а деякі послуги надаються безперервно (наприклад, телекомунікації, ІТ послуги і т.д.).

По-друге, деякі сфери навіть збільшують свою завантаженість на святкові дні. Серед них - ритейл, туризм та інші послуги зі сфери обслуговування. Більш того, на оцінку впливає фактор сезонності, кількість вихідних до / після свята і традиції їх проведення. По Україні передбачуваний ефект втрати оцінювали і в 3,8, і в 5 мільярдів гривень, але всі ці цифри дуже умовні.

А ось спроба оцінити вартість банківських вихідних у Великобританії обернулася ефемерною цифрою в приблизну цифру 1,2 млрд фунтів втрат в середньому за день. Але оцінюють можливі втрати експерти відразу ж відзначили, що величина похибки може нівелювати цінність всього дослідження. Такі змінні, як погода або телевізійна трансляція рейтингового шоу могли сильно вплинути на позитивні ефекти вихідного, тоді як негативний ефект на багатьох підприємствах міг компенсуватися традиційними надурочними в інші робочі дні.

Проте, Великобританія - не та країна, якій варто було б переживати з приводу великої кількості вихідних. Тут їх всього 8 - один з найнижчих показників по всьому світу. Ще менше святкують в Греції і Мексиці, де лише 7 днів в році держава офіційно вважає вихідними. Найбільше святкують в Індії і Колумбії - тут є цілих 18 державних свят на рік. В Європі рекордні 15 днів має Словаччина, а в Сполучених Штатах святкують 10 днів в році.

КІЛЬКІСТЬ ДЕРЖАВНИХ СВЯТ У 2014 РОЦІ

приховані вихідні

Ці цифри показують, як невеликий розкид - між головними "трударями" і "неробами" світу різниця в 11 днів. А Україна з 11 вихідними на свята знаходиться якраз серед основної медіанної групи, адже у більшості країн від 10 до 12 державних свят. Але і з кількістю не все так просто. Якщо в англійській і валлійської частини Британії дійсно 8 вихідних, то в Шотландії їх 9, а в Північній Ірландії і зовсім 10. Крім того, країни по-різному ставляться до перенесення вихідних - традиція переносити вихідний з неділі на понеділок використовується далеко не скрізь (а у багатьох країнах Заходу вона застосовна лише до Великодня і Різдва).

І що ще важливо, в багатьох країнах вихідні не означають, що роботодавець за них платитиме. У тій же Британії лише два вихідних залишаються оплачуваними.

Але головне - набагато більш доцільно вважати загальна кількість вихідних днів, разом з відпусткою. В Україні за 2017 рік було 12 державних свят (2 травня встигли відсвяткувати до скасування), 105 щотижневих вихідних і 24 дня гарантованого відпустки, що в сумі дає 141 день або 38,6% від усього року. У Польщі подібний показник становить 36,9%, а в Британії і Франції ті самі 38,6%, що і в Україні.

Однак і тут не все так просто, адже в тій же Франції робочий тиждень не 40 годин, як в Україні, а 35. Тому доцільніше вважати показники по трудовим годинах за рік. Для України цей показник складе близько 1800 годин за рік, в працьовитої Естонії буде близько 1850 а у Франції лише трохи перевищить показник в 1600 годин. Такий розрив у 250 годин на рік в Євросоюзі виглядає досить значним, але і тут високий показник України не обов'язково відповідає дійсності, адже як мінімум в бюджетному секторі широко використовується практика перенесення і відпрацювання днів, які потрапили між вихідними для збільшення послідовних вихідних днів. Часто такі відпрацювання поступаються в продуктивності, а іноді і зовсім стають скороченими днями.

Продуктивність важливіша за кількість робочих годин

Важливо й те, що прямої кореляції між зростанням кількості годин на роботі і впливом на зростання економіки немає. А все тому, що головну роль тут відіграє ефективність праці, часто компенсує відсутні трудові годинник. З іншого ж боку - і зворотного тренда не спостерігається - більше вихідних не означають високу продуктивність праці.

Згідно зі статистикою ОЕСР, в 2016 році найпродуктивнішою країною серед розвинених економік стала Ірландія, з показником в $ 83,2 за годину. При цьому країна демонструє досить високі результати (хоча і не рекордні) за рівнем зайнятості - близько 1800 робочих годин за рік. При цьому кельтський тигр досяг свого лідерства в продуктивності лише в позаминулому році, а ще десятиліття тому був на середніх показниках по Європі.

Схожий результат і у Люксембургу, раніше лідера, а тепер друге місце рейтингу з результатом в $ 81,2. Ця країна так само демонструє рівень зайнятості вище середнього по Європі.

А ось у бронзових призерів рейтингу, норвежців, зовсім інша ситуація - при високому показнику продуктивності в $ 79,2 за годину вони зайняті лише близько 1700 годин на рік. Та й відпочиваючі більше всіх в ЄС французи мають результат в $ 60 за годину, що майже в два рази більше найпрацьовитіших естонців з показником в $ 30,3.

Українську продуктивність праці експерти (оскільки даних ОЕСР по Україні немає) оцінюють в близько $ 12 на годину, що більше, ніж в два рази програє полякам і майже в два рази росіянам.

І тут криється головне пляшкове горлечко економічного зростання, незважаючи на всі можливі ефекти від зайвих вихідних. Навіть якщо прибрати всі одинадцять свят і припустити їх рівномірний ефект виходячи з продуктивності праці (що, як описувалося раніше, є перебільшенням), результат буде меншим, ніж при зростанні продуктивності всього на 5%. А з огляду на відставання навіть від Польщі на 120%, потенціал такого зростання явно є, і він може бути більш доцільним, ніж скорочення кількості вихідних днів.

З іншого боку, цей потенціал лежить в серйозних змінах. І мова не тільки в державних зміни регуляції і адміністрування бізнесу або ж в якості інфраструктури в країні. Важливою складовою залишаються моделі управління бізнесом та навіть зацікавленість співробітників в результаті.

Важливо також зазначити, що з огляду на останні чинники, навіть цього мінімального економічного ефекту не вдасться досягти, адже зменшення кількості вихідних може потягнути за собою ще меншу продуктивність в інші дні. А значить лінійність такого взаємозв'язку досить умовна.

Більше вихідних - більше споживання

Якщо скептики відносяться до великої кількості вихідних з підозрою, то оптимісти навіть тут знаходять додаткові можливості. Перш за все це стимулювання ринку через збільшення споживання, що на Заході особливо характерно для різдвяних вихідних.

Аналітичні центри ще в 80-х відзначали сплески попиту в передріздвяний період і його позитивні ефекти через стимулювання попиту. Для опису цього ефекту було навіть введено в оборот не благозвучне, але ємне слово "холідейноміка" (економіка свят). Незважаючи на застосування цього терміна і до робітників, але комерційно успішним свят (як день святого Валентина), головний ефект констатували саме під час державних свят.

Багато в чому це пов'язано з внутрішнім туризмом, адже три дні вихідних частіше використовують для недалеких поїздок, ніж для серйозних подорожей. Цей ефект виявився настільки важливим, що часто він ставав причиною переносів святкових днів. Наприклад, в США такі свята переносили з вівторка на понеділок, щоб збільшити кількість послідовних вихідних. Більш того, важливим є і стабільність вихідних не стільки в календарі, скільки в тижні - часто свята закріплюються за днем ​​тижня. Наприклад, Labor day в США відзначають в перший понеділок вересня. Це дає більше передбачуваності, як для самих робітників, так і для постачальників туристичних послуг або ж рітейлу для спеціальних пропозицій.

У 2012 році у Великобританії Діамантовий ювілей правління Єлизавети за оцінками експертів обійшовся країні в 0,08% ВВП. З огляду на незапланованість свята, це були зайві втрати для британської економіки. Але в той же час, свято принесло країні мільйони зовнішніх і внутрішніх туристів, що дало свої непрямі ефекти, зіставні з втратами. Ця історія ще раз показує, як складно оцінити безпосередній вплив вихідних на економіку, і як просто на цьому можна маніпулювати в будь-яку сторону.

Новости