• Главная <
 • Галерея
 • Карта сайта
 • Наши контакты
 • Обратная связь

Державна підтримка малого та середнього бізнесу: на що розраховувати підприємцям?

 1. Значення для підприємців державної підтримки малого та середнього бізнесу
 2. Форми державної підтримки малого та середнього бізнесу
 3. Експертна думка з боку федеральної електронного майданчика РТС-тендер
 4. Як отримати г осударственного підтримку МСП?
 5. Проблеми державної підтримки малого бізнесу
 6. Основні напрямки державної підтримки малого бізнесу
 7. Умови підтримки малого бізнесу
 8. Як отримати кредит на підтримку малого бізнесу від держави
 9. Вітчизняний досвід підтримки малого бізнесу
 10. Зарубіжний досвід підтримки малого бізнесу

Вирішивши почати свою справу, майбутній підприємець зіткнеться з низкою труднощів. Відсутність знань і необхідного капіталу можуть стати серйозними проблемами на шляху до досягнення мети. Держава прагне допомогти громадянам. Сьогодні діє ряд програм та інших форм допомоги, спрямованих на надання підтримки підприємцям.

Значення для підприємців державної підтримки малого та середнього бізнесу

Уряд РФ прийняло програму соціального і економічного розвитку країни до 2020 року. У ній відображені особливості надання допомоги малому та середньому бізнесу. Застосування форм сприяння направлено на створення здорової конкуренції, а також поліпшення загального рівня життя населення.

Надання державної підтримки спрощує запуск своєї справи з нуля. Створюючи компанію, підприємець стикається з браком грошових коштів та інформації. Сучасні форми допомоги здатні виручити в ситуації, що склалася. Однак державної підтримки не завжди достатньо для успішного старту. На сьогоднішній день ведуться роботи по модернізації сфери та впровадження в неї інноваційних розробок.

Форми державної підтримки малого та середнього бізнесу

Форми державної підтримки малого та середнього бізнесу

Допомога підприємцям виявляється в рамках федеральних програм. Присутні й регіональні проекти. Заходи, що проводяться в рамках федеральних програм, а також вимоги для участі в них встановлюються наказом Мінекономрозвитку РФ. Він створюється на основі чинного законодавства РФ, зокрема ФЗ №209. В рамках програм реалізуються такі форми підтримки:

 1. Надання субсидій. У ряді ситуацій держава надає фінансову допомогу на безоплатній основі. Однак підприємець повинен відповідати вимогам, що пред'являються до учасників програми. Розмір субсидії може доходити до 300 000 рублів. Рішення про її надання приймається після аналізу бізнес-плану.
 2. Надання безкоштовних консультацій. Заходи проводяться на базі центрів зайнятості, ФНС або Фондів з розвитку бізнесу. Працівники установ готові відповісти на питання підприємця, пов'язаний з оподаткуванням, веденням бухгалтерії, планування та інших сфер, що стосуються взаємодії з державними органами.
 3. Навчання веденню бізнесу. Регіональні фонди з розвитку бізнесу періодично проводять тренінги та лекції. Вони спрямовані на надання допомоги підприємцям-початківцям. Відвідати їх може будь-хто. Однак потрібно попередньо записатися.
 4. Надання землі і приміщень в оренду на пільгових умовах. Підприємець може отримати в тимчасове користування ділянку землі або нерухомість. Це дозволяє заощадити на придбанні власного приміщення у приватних осіб.
 5. Видача пільгових кредитів. Сьогодні діє ряд програм, що дозволяють отримати гроші в борг на запуск і розвиток своєї справи під низьку процентну ставку.
 6. Допуск до участі у виставках і ярмарках на безоплатній основі. Розміщення продукції на безкоштовних торгових майданчиках дозволить зменшити витрати на проведення рекламної компанії.

Використання доступних форм державної підтримки дозволяє полегшити запуск своєї справи з нуля.

Експертна думка з боку федеральної електронного майданчика РТС-тендер

У стратегії соціально-економічного розвитку Росії до 2020 року говориться про те, що розвиток малого і середнього бізнесу є одним з основних пріоритетів економіки. Заходи держпідтримки мають основну мету - забезпечити розвиток МСП як одного з найважливіших елементів ринкової економіки. В рамках реалізації даної стратегії держпідтримка закріплена на законодавчому рівні.

Як отримати г осударственного підтримку МСП?

Зокрема, Закон про контрактну систему (44-ФЗ) зобов'язує замовників здійснювати закупівлі у суб'єктів малого підприємництва в обсязі не менше 15% сукупного річного обсягу закупівель.

З 4 січня 2017 року в рамках держзакупівель вступило в силу нове правило: замовники зобов'язані встановлювати відсоток залучення до виконання контрактів субпідрядників з числа МСП - не менше 5%.

З 1 травня 2017 року набули чинності зміни, що передбачають, що якщо замовник проводить закупівлю з обмеженням - тільки для МСП - то граничний термін розрахунків з таким постачальником не повинен перевищувати 15 днів з дати підписання замовником акта приймання. Раніше такий термін становив 30 днів з дати підписання замовником акта приймання.

З серпня 2016 року ФНС запущений в промислову експлуатацію Єдиний реєстр суб'єктів малого і середнього підприємництва. Реєстр дозволяє не тільки систематизувати і зробити більш прозорою сферу діяльності підприємців, але містить відомості, що впливають на ділову репутацію МСП, наприклад, відомості про укладені контракти відповідно до Закону № 44-ФЗ або Законом № 223-ФЗ.

Другим найважливішим нормативним актом, який регламентує закупівельну діяльність, є Закон № 223-ФЗ, який передбачає обов'язок корпоративних замовників по виконанню обов'язкової квоти розміщення закупівель у суб'єктів малого і середнього підприємництва в обсязі 18%. При цьому не менше 10% від цієї квоти має бути направлено замовниками підприємцям за підсумками закупівель, учасниками яких можуть бути тільки суб'єкти малого та середнього підприємництва.

Сервіси для МСП, що спрощують участь в державних закупівлях

«Сьогодні на майданчику РТС-тендер існує комплексна система безкоштовних сервісів і рішень, що спрощують участь представників МСП в закупівлях. Наприклад, електронний документообіг з використанням електронного підпису, сервіс по участі в закупівлях малого обсягу, безкоштовні аналітичні звіти, навчальні семінари, юридична підтримка. У форматі одного вікна учасники закупівель можуть в 1 клік отримати потрібні їм фінансові продукти: банківські гарантії, тендерна кредитування і інші. Завдяки цьому частка МСП в угодах по Фінсервіс на майданчику РТС-тендер - стабільно вище 90% », - зазначає Володимир Лишенко, генеральний директор РТС-тендер.

Спеціально для представників малого підприємництва існують різні безкоштовні освітні проекти. Так, в рамках всеросійської премії «Бізнес-Успіх», яку організує Громадською організацією «Опора Росії» в партнерстві з майданчиком РТС-тендер, проводяться спеціальні майстер-класи для підприємців, присвячені існуючим податковим преференцій і програмами держпідтримки, а також експрес-курс «Я - постачальник », на якому майбутні учасники закупівель можуть отримати теоретичні і практичні знання, необхідні для початку роботи в сфері державного і корпоративного замовлення.

Проблеми державної підтримки малого бізнесу

Проблеми державної підтримки малого бізнесу

Розвиток бізнесу в Росії вкрай суперечливо. Часто способи підтримки підприємництва, закріплені в нормативно-правових актах, не реалізуються на практиці. Головними проблемами, що перешкоджають планомірного надання допомоги з боку держави, є:

 • відсутність ефективної законодавчої бази;
 • збільшення податкового тягаря;
 • бюрократизація державних установ, на які покладено наглядові функції;
 • відсутність відпрацьованої системи фінансування підприємництва;
 • присутність економічних проблем ( інфляція , Зростання цін у всіх сферах виробництва).

Ситуація, що склалася робить негативний вплив на мале та середнє підприємництво. Однак держава робить спроби виправити становище. Періодично впроваджуються нові форми підтримки бізнесу.

Програма державної підтримки «Початківець фермер»

Основні напрямки державної підтримки малого бізнесу

Основні напрямки державної підтримки малого бізнесу

14 червня 1995 був прийнятий закон №88-ФЗ. Він був спрямований на реалізацію конституційних прав громадян на вільне використання своїх здібностей і майна для ведення підприємницької діяльності. Закон став основою для нормування нормативно-правового середовища, яка регламентує порядок надання допомоги бізнесу. Сьогодні державна підтримка здійснюється за наступними напрямками:

 • створення нормативно-правової бази для допомоги і розвитку представникам бізнес-сфери;
 • організація процесу підготовки кадрів для малого підприємництва;
 • формування та забезпечення соціальної захищеності в бізнес-просторі;
 • створення пільгових умов для використання підприємництвом інформаційних, фінансових та інших ресурсів;
 • включення представників сфери в програми з ведення зовнішньоекономічної діяльності.

Щоб ознайомитися з загальними положеннями надання державної допомоги, варто вивчити закон №88-ФЗ.

Умови підтримки малого бізнесу

Умови підтримки малого бізнесу

Якщо майбутній підприємець хоче отримати допомогу від держави, він повинен підготувати бізнес-план. Готовий проект потрібно подати в центр зайнятості. Громадянин повинен перебувати на обліку, як безробітний. Розмір субсидії, наданої на створення своєї справи, становить 58 800 рублів. Період розгляду бізнес-плану може доходити до 6 місяців.

Буде потрібно підготувати і іншу документацію. Готовий пакет паперів для отримання допомоги від держави повинен включати в себе:

 • паспорт громадянина РФ;
 • документи про освіту;
 • трудову книжку ;
 • довідка про середню заробітну плату за 3 місяці на останньому місці здійснення трудової діяльності;
 • ІПН;
 • СНІЛС.

Потім громадянин повинен написати заяву з проханням про надання субсидії. У разі отримання схвалення, належить зареєструвати компанію. Людина може створити ІП або ТОВ. Вибір форми власності залежить від планованих масштабів бізнесу. Коли процедура завершена, на банківський рахунок надійде субсидія. Грошові кошти можна витратити тільки на цілі, попередньо зазначені в бізнес-плані. Громадянину належить відзвітувати, на що було витрачено капітал.

Цікавий факт! Незважаючи на великий перелік документації, основний папером є бізнес-план. Спираючись на нього, співробітники установи прийматимуть рішення про можливість надання допомоги в створенні своєї компанії. З цієї причини до складання проекту варто підійти ретельно.

Гроші можна витратити і на погашення кредитів, які були взяті для запуску бізнесу раніше. Крім того, може бути здійснена видача позики зі зниженою процентною ставкою.

Як отримати кредит на підтримку малого бізнесу від держави

Як отримати кредит на підтримку малого бізнесу від держави

Якщо підприємець хоче отримати кредит на створення або розвиток бізнесу, він може скористатися мікрофінансуванням в рамках державної програми. Щоб взяти позику на розвиток своєї справи, власник компанії повинен відвідати фонд, що спеціалізується на підтримці малого підприємництва в конкретному регіоні. Гроші в борг надаються на наступних умовах:

 • сума кредиту - 50 000-1 000 000 рублів;
 • період повернення грошових коштів - 3-12 місяців;
 • величина переплати - 10%.

Гроші видаються під заставу, поручительство або банківську гарантію. Скористатися державною програмою можуть підприємці, які зареєструвалися як ІП або створили ТОВ. Надання застави підвищить ймовірність винесення позитивного рішення по заявці.

Як знайти інвестора для бізнесу

Звернутися можна і безпосередньо в банк, який бере участь в державній програмі. Фонд підтримки МСП в цьому випадку виступить в ролі поручителя. Процедура отримання кредиту має наступний вигляд:

 1. Підприємець звертається до Фонду підтримки МСП. Фахівці організації надають список банків, які беруть участь в програмі.
 2. Підприємець знайомиться з переліком і вибирає найбільш підходяще установа.
 3. Власник бізнесу дізнається список необхідних паперів, заповнює заявку і відносить готовий перелік документації в банк.
 4. Бізнесмен чекає рішення кредитного установи. Якщо компанія згодна видати гроші в борг, потрібно повторно відвідати Фонд підтримки МСП і попросити про поручительство.

Гроші можна отримати і на безоплатній основі. Держава готова надати субсидію на розвиток бізнесу. Щоб скористатися нею, необхідно:

 1. Стати на облік як безробітний.
 2. Пройти тести, а потім відвідати спеціалізовані курси підприємництва.
 3. Підготувати бізнес-план.
 4. Зареєструватися як ІП.
 5. Відкрити рахунок у банку.

Гроші, що надаються державою, мають строго цільове призначення. За витрачені кошти доведеться відзвітувати. Крім того, власник бізнесу повинен бути готовий до раптових перевірок.

Вітчизняний досвід підтримки малого бізнесу

Вітчизняний досвід підтримки малого бізнесу

Держава прагне надавати допомогу особам, які вирішили розпочати свою справу. Допомога надається відповідно до програм:

 • федеральної;
 • регіональними;
 • галузевими і міжгалузевими;
 • муніципальними.

Уряд РФ щорічно перед поданням федерального бюджету вносить на розгляд Федеральних Зборів РФ проект федеральної програми державної підтримки малого підприємництва.

Фінансове забезпечення програм здійснюється щорічно за рахунок коштів бюджетів різних рівнів, а також інших джерел. Обсяг обов'язкових щорічних коштів, що виділяються вказується у видатковій частині федерального бюджету окремим рядком за поданням Уряду РФ.

Цікавий факт! Зарубіжний досвід показав, що малий бізнес потребує всебічної підтримки з боку держави. Допомога повинна надаватися стабільно. Щоб мале і середнє підприємництво почувалося комфортно, політика повинна бути спрямована в бік підтримки сфери.

Однак галузь ще не так розвинена, як в інших країнах. Велика частина проблем виникає в зв'язку з нестачею обігових коштів. Держава надає субсидії і видає кредити на пільгових умовах. Однак сум, які видаються на безоплатній основі, недостатньо, а отримати позику на етапі запуску компанії проблематично.

Як оформити пільги пенсіонерам: особливості процедури

Зарубіжний досвід підтримки малого бізнесу

Зарубіжний досвід підтримки малого бізнесу

У країнах з розвиненою ринковою економікою велика увага приділяється кредитуванню бізнесу. Для цих цілей держава створює спеціальні структури і фонди:

 • Адміністрація у справах малого бізнесу (США);
 • Кредит для середніх і дрібних фірм (Франція);
 • Корпорація страхового кредитування малого бізнесу (Японія).

Уряд країн ставить перед собою завдання зберегти і розвинути конкурентне середовище, що спонукує виробників переходити на використання більш ефективних технологій.

Державні структури зарубіжних країн прагнуть забезпечити максимальний правовий захист інтересів малого і середнього бізнесу. Наприклад, в США в структурі Адміністрації у справах малого бізнесу створено відділ адвокатури. Його главу призначає Президент, а затверджує Конгрес. Глава підзвітний тільки їм.

Пізніше в Адміністрації у справах малого бізнесу був створений відділ арбітражу. У різних регіонах країни представники структури проводять слухання, націлені на підвищення ефективності бізнесу. Відділ виступає сполучною ланкою між підприємництвом і федеральними структурами.

Цікавий факт! У США щорічно реєструються понад 600 000 підприємців. Однак вже через 12 місяців 500 000 з них закривають створені підприємства. Справа в тому, що американці дуже мобільні. Відчувши, що компанія не приносить очікуваний прибуток, вони закривають її і починають ведення діяльності в іншій сфері.

Під егідою все тієї ж Адміністрації функціонує Інститут в Інтернеті. Якщо підприємець або студент хоче відкрити свою справу, він може пройти безкоштовну підготовку і користуватися інформаційними ресурсами.

Кредити для ІП - Кредитування призводить малий бізнес до дефолту

Сьогодні в Росії існує велика кількість структур і форм, створених для надання підтримки малому бізнесу. Однак значна частина їх функцій залишається нереалізованою. Причиною служить недосконалість бізнес середовища, особливо в інноваційній сфері. Модернізація чинного законодавства і збільшення обсягів наданої допомоги може призвести до зміни ситуації, що склалася.

Як отримати г осударственного підтримку МСП?
Новости