• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Колекціонер солдатиків: навіщо Артема Здунова відрядили в Дагестан?

6.02.2018

У ролі прем'єра Дагестану у міністра економіки Татарстану одні плюси: успішний лобіст, не чужа для ФСБ, та ще й мордвин

Сьогодні вирішилася підігрівається кілька місяців чутками інтрига навколо нового призначення міністра економіки РТ Артема Здунова. Т.в.о. голови Дагестану Володимир Васильєв вніс його кандидатуру на пост прем'єр-міністра республіки. Передбачається, що призначення Здунова відбудеться вже завтра на сесії Народних Зборів Дагестану, яка відкриється о 14:00. Експерти «БІЗНЕС Online» міркують, чи зможе він впровадити на Кавказі кращі практики, напрацьовані в Татарстані.

6

Мінніханов не випадково день провів в Дагестані в компанії Васильєва. За інформацією наших джерел, обговорювали не тільки питання співпраці, а й кадрові. Тим більше Здуни теж був у складі делегації Фото: tatarstan.ru

ЯК спецназівці ФСБ розчищають Артему ЗДУНОВУ ДОРОГУ В ДАГЕСТАН

Як уже повідомляв «БІЗНЕС Online», прем'єрське крісло стало вакантним вчора після масштабної операції спецназівців ФСБ і слідчих СК Росії. В ході цієї операції були затримані і відправлені в Москву вважався непотоплюваним т.в.о. прем'єр-міністра РД Абдусамад Гамід, два його заступники - Шаміль Ісаєв і Раюдін Юсуфов, а також колишній міністр освіти і науки РД Шахабас Шахов, який був відправлений у відставку в грудні минулого року . Всіх їх підозрюють в розкраданні бюджетних коштів республіки, призначених для реалізації соціальних програм. У той же день т.в.о. голови Дагестану Володимир Васильєв підписав указ про відставку уряду, призначивши віце-прем'єра Анатолія Карібова тимчасово виконуючим обов'язки прем'єр-міністра РД.

Про те, що 39-річний міністр економіки РТ Артем Здуни може відправитися в Дагестан як глава уряду, «БІЗНЕС Online» писав сьогодні вранці. Президент РТ Рустам Мінніханов, як тепер підтверджується, аж ніяк не випадково весь день провів в Дагестані в компанії Васильєва. За інформацією наших джерел, президент Татарстану і його колега обговорювали не тільки нюанси торгово-економічного, науково-технічного і культурного співробітництва, а й кадрові питання. Тим більше Здуни, який до цього їздив в республіку самостійно, теж був у складі делегації.

У жовтні 2014 року в віці 36 років Артем Здуни (праворуч) змінив на посту міністра економіки РТ Мідхата Шагіахметова (ліворуч), який очолив Нацбанк РТ Фото:   prav У жовтні 2014 року в віці 36 років Артем Здуни (праворуч) змінив на посту міністра економіки РТ Мідхата Шагіахметова (ліворуч), який очолив Нацбанк РТ Фото: prav.tatarstan.ru

ЛЮДИНА З НАУКИ. ШВИДКИЙ ВЗЛЕТ

Здуни народився в Казані в травні 1978 року. Хоча Артем Олексійович носить російське ім'я, по національності він мордвин, були розмови, що він очолить місцеву громаду. «Нейтральна» національність в контексті призначення сприймається як плюс, адже він буде рівновіддалений від всіх численних етнічних груп в Дагестані.

У 2000 році Здуни закінчив Казанський фінансово-економічний інститут, після чого рік працював спеціалістом зі страхування в Промисловій страхової компанії, але потім повернувся в КФЕІ. Важливим етапом став 2006 рік, коли він став заступником директора з науки центру перспективних економічних досліджень Академії наук РТ. У 2009 році Здуни став переможцем конкурсу АН РТ «Кращий науковець 2009 року», а вже в 2010-му перейшов в міністерство економіки на посаді заступника міністра, яким на той момент був Марат Сафіуллін (втім, останній залишив посаду за все через пару місяців, потрапивши в серйозну опалу президенту РТ). Незважаючи на те що у Здунова за спиною була лише наукова кар'єра, в міністерстві він з ходу почав курирувати широке коло питань - від інвестицій і інновацій до нанотехнологій. У жовтні 2014 року в віці 36 років він змінив на посту міністра економіки РТ Мідхата Шагіахметова, який очолив Нацбанк РТ.

Втім, ходять наполегливі чутки, що в офіційній біографії Здунова є істотні пропуски. За словами декількох джерел «БІЗНЕС Online», на початку і середині 2000-х років Артем Олексійович проходив по відомству ФСБ і навіть має «чимале звання» в «Конторі». За їх словами, в 2010 році він був не просто призначений заступником міністра, а, що називається, «прикомандирований» ФСБ. Будь-яких офіційних підтверджень цієї інформації ми не знайшли. «Це добре, що так вважають», - зі сміхом прокоментував чутки голова ТПП РТ Шаміль Агєєв, який упевнений, що під ними немає підстав. Проте в контексті проведеної в Дагестані спецоперації такий бекграунд багато що пояснює. Зрозуміло, що зараз силовикам потрібен в керівництві Дагестану свій, зрозумілий їм людина, що має великий управлінський досвід. Здуни підходить ідеально.

Здуни особисто презентував у 2015 році стратегію довгострокового розвитку «Татарстан-2030», яку мінекономіки РТ розробляло спільно з Леонтіївський центром Олексія Кудріна   фото:   prav Здуни особисто презентував у 2015 році стратегію довгострокового розвитку «Татарстан-2030», яку мінекономіки РТ розробляло спільно з Леонтіївський центром Олексія Кудріна
фото: prav.tatarstan.ru

Ледве заступивши на посаду міністра, Здуни особисто презентував у 2015 році стратегію довгострокового розвитку «Татарстан-2030», яку мінекономіки РТ протягом двох років розробляв спільно з Леонтіївський центром Олексія Кудріна. У народі вона отримала назва «Стрибок барса». В кінці минулого року була проведена корекція стратегії з поправкою на санкції і ситуацію в економіці.

Перевіркою на стійкість стала для Здунова ситуація з «погорільцями» Татфондбанка (ТФБ), розрулювати яку доручили в першу чергу йому. Артем Олексійович не ухилявся від цього обов'язку, багато разів особисто спілкувався з ошуканими вкладниками. Для зустрічей з розсердженими людьми регулярно виділялися приміщення як в будівлі ТПП РТ, так і в міністерстві економіки. Незважаючи на те що градус обговорень часом зашкалював, у міністра вистачало витримки і вміння знаходити потрібні слова, щоб, з одного боку, якось заспокоїти публіку, а з іншого - не пообіцяти нічого зайвого. З його подачі в найважчий час після аварії ТФБ на базі ТПП була відкрита гаряча телефонна лінія безкоштовних юридичних послуг для «погорільців», а в самому мінекономіки був створений антикризовий штаб. Швидко були розгорнуті екстрені заходи підтримки ошуканих людей: президент виділив тоді 1 млрд рублів, який у вигляді мікропозик стали роздавати бізнесменам для «підтримки штанів».

Не можна сказати, що у Здунова в Татарстані була суцільна ідилія. Йому періодично діставалося на горіхи від президента РТ, який нарікав на погіршення інвестиційного клімату Фото: tatarstan.ru

ВІРНИЙ СОЛДАТ Мінніханова

До числа лобістських удач Здунова можна зарахувати створення в Татарстані цілого кластера зон з особливим податковим статусом. У січні 2016 року було прийнято рішення про створенні в Челнах території випереджаючого розвитку, яка повинна дати Автоград 10 тис. робочих місць за 10 років. Слідом за Челнах «податковий рай» у вигляді статусу ТОСЕР отримали Чистополь, Зеленодольськ і Нижньокамськ. Особливими податковими преференціями користується також ОЕЗ «Іннополіс». Потрібно розуміти, що багатьом регіонам і одна-дві ОЕЗ за щастя, а у Татарстану їх цілий вагон. Кажуть, Здуни особисто пробивав створення особливих економічних зон в московських кабінетах. Показово, наприклад, що в постанову про створення Челнінского ТОСЕРа за підписом Дмитра Медведєва увійшли практично всі «хотілки» татарстанського міністра. Уміння працювати з Москвою, безумовно, вкрай знадобиться Здунову і на його новій посаді. Тим більше що після жорсткої зачистки корупційно-кланового режиму федеральний центр, по ідеї, повинен закріпити терапевтичний ефект, підтримавши «генерал-губернаторство» золотим дощем вливань.

Втім, не можна сказати, що в Татарстані у Здунова була суцільна ідилія. Останнім часом йому періодично діставалося на горіхи від Мінніханова, який для порядку нарікав на погіршення інвестиційного клімату. Хоча, здавалося б, чого лаятися? Татарстан ось уже третій рік в лідерах за цим показником в країні ... Також слідували закиди на адресу Здунова за те, що чверть підприємств РТ збиткова. У жовтні 2017 року президент Татарстану несподівано пройшовся по Здунову з новою порцією критики: «Якщо не буде інвестицій - ні четвертої, ні п'ятої [промислової] революції [НЕ буде]. Яка нам четверта, якщо у нас знос основних фондів за деякими напрямками - 60-80 відсотків, коли ми працюємо на верстатах 50-річної давності? <...&gt; Вони хіба можуть щось зробити з модернізації? Нічого не можуть. Тому тут потрібні якісь механізми доступу до капіталу. <...> Це я просто слухав вас, Артем Олексійович, і згадав, що були мої доручення. І ваші дії поки такі дуже непомітні ». Втім, все це виглядає скоріше як підбадьорювання.

Цікаво, що в минулому році Здуни виявився в нашому топ-10 кандидатів на посаду прем'єр-міністра РТ (даний пост в підсумку посів Олексій Песошін) - його називали тоді «вдалим приплодом» від програми «Кадровий резерв».

Артем Олексійович - вірний супутник Мінніханова в його закордонних поїздках. Незважаючи на вал роботи і постійні переїзди, міністр примудряється добре виглядати. Секрет бадьорості духу він частково відкрив в своєму передноворічному інтерв'ю «БІЗНЕС Online»: «Завжди треба займатися спортом, я ніколи не шкодую на цей час. І справа не в тому, що спортом треба займатися професійно - треба займатися регулярно. Я в хокей граю, в командний вид спорту, мені дуже подобається, робимо спільні виїзди з підприємцями, з банками ».

Також Здуни здивував нас розповіддю про те, що другим його великим захопленням є колекціонування солдатиків і всього, що пов'язано з історією рідного краю, Казані. Ось тепер у нього буде можливість поповнити свою скарбничку знаннями про багатонаціональний народ Дагестану. Ну а дагестанські парламентарі будуть знати, який сувенір дарувати.

Нарешті, біографія була б неповною без згадки про те, що Здуни одружений і у нього двоє дітей.

Всі опитані експерти одностайно відзначили, що і для РТ, і особисто для президента нове призначення Здунова, безперечно, плюс   Фото: «БІЗНЕС Online» Всі опитані експерти одностайно відзначили, що і для РТ, і особисто для президента нове призначення Здунова, безперечно, плюс
Фото: «БІЗНЕС Online»

«Я НЕ ВИКЛЮЧАЮ, ЩО КРІМ ЗДУНОВА З Казані У Махачкалі БУДЕ відряджений ХТОСЬ ЩЕ»

Сьогодні, коли інформація щодо професійних перспектив Здунова підтвердилася і його кандидатура внесена на пост голови уряду Дагестану, ми попросили наших експертів оцінити це рішення, в тому числі з точки зору стратегічного союзу між нашими республіками, а також посилення позицій Татарстану в федеральному масштабі. Всі опитані нами експерти одностайно відзначили, що і для РТ, і особисто для Мінніханова це, безперечно, плюс.

Костянтин Калачов - глава «Політичної експертної групи»:

- Позиції Мінніханова, безперечно, посилюються, так як Татарстан стає справжнім центром підготовки кадрів. У цьому сенсі його можна назвати модельним, еталонним регіоном. Рустам Нургалиевич в цій ситуації заробляє додаткові очки. Як кажуть мої колеги, його акції пішли вгору. Міністр економіки Татарстану себе добре проявив і продемонстрував ефективність. Його переклад в Дагестан - сильне рішення. Але інше питання: де брати інших? Зрозуміло, що кадрова лава у Васильєва невелика. Чи достатньо буде одного Здунова для того, щоб змінити систему управління республікою, або необхідно буде рекрутувати і інших варягів? Думаю, що Татарстан, що знаходиться в передовиках по соціальному самопочуттю населення, буде в міру сил допомагати братської республіки і не тільки міністр економіки РТ братиме участь в економічному підйомі Дагестану. Я не виключаю, що крім Здунова з Казані до Махачкали буде відряджений хтось ще.

Сергій Марков - директор Інституту політичних досліджень:

- Призначення Здунова - це плюс і для Мінніханова, і для Шаймієва, якому велику повагу виявляє Володимир Путін. Татарстан давно розглядається як кадровий резерв для інших, в першу чергу мусульманських, регіонів. У Казані кваліфіковані кадри, у республіки хороший імідж. Татарстанська еліта змогла вивести регіон на передові позиції і зробити його дуже успішним. У республіці широко використовуються високі технології, корупція нижче, ніж в інших суб'єктах. І Татарстан, і Дагестан - мусульманські регіони, тому кадри, якої б національності вони не були, розуміють специфіку.

Олег Матвейчев - професор НДУ ВШЕ, політолог:

- Призначення Здунова - це ще один приклад того, як Рустам Мінніханов продуктивно вибудовує відносини з мусульманськими республіками, і свідчення зміцнення стратегічного союзу між нашими республіками. Саме це рішення він вважає цілком закономірним, так як Татарстан завжди був кузнею кадрів і багато вихідців з республіки працюють по всій країні, включаючи федеральну владу. У той же час переклад Здунова - випадок особливий. І Татарстан, і Дагестан - це найбільші в Росії республіки з великим населенням, які сповідують іслам. І важливо, щоб керівництво РД було не зовсім чужим і не було розмов про засилля російських. У самому Дагестані важко набрати людей в команду через клановості суспільства. У республіці багато національностей, у кожної свої клани. Є ще клани за принципом поселень. Коли хтось місцевий приходить на високий пост, він, може бути, і не хотів би ставити своїх родичів і знайомих на важливі посади, але клан від нього цього вимагає. Якщо він не буде допомагати родичам, від нього відвернуться. А в Дагестані дуже сильний общинних дух, керівник стає заручником місцевих традицій. Тому кожен чиновник тягне ковдру на себе і виникає не дуже хороша атмосфера. Самі дагестанці кажуть: «Пришліть нам зовнішню людину, який буде працювати на всіх». У цьому сенсі призначення Васильєва було зустрінуте з великим ентузіазмом, так як він виступає в ролі незалежного судді по відношенню до всіх кланам. Однак один в полі не воїн, Васильєву потрібні помічники. Цілком логічно, що Татарстан простягнув руку допомоги братської республіки.

Вадим Хоменко - віце-президент Академії наук РТ, економіст:

- Як у міністра економіки у Артема Здунова було мало можливостей проявити ініціативу: він діяв в рамках, які задавалися президентом РТ і федеральним центром. Його призначення на посаду міністра економіки Татарстану в 2014 році збіглося з початком економічної кризи. Останні роки характеризувалися невеликою динамікою розвитку і напругою республіканського бюджету, крахом надій на швидке зростання. Проте республіка навіть в цих умовах показує хороші результати на загальноукраїнському тлі. І в цьому є деяка заслуга Артема Здунова.

Соціально-економічна ситуація в Дагестані набагато важче, ніж в Татарстані: республіка живе на дотації, в РД велике безробіття серед молоді, є багато проблем з корупцією, злочинністю, клановість. Існуюча в Дагестані ситуація нікого не задовольняє, республіка потребує імпульсі розвитку. Поки федеральний центр займається там кадровими чистками, а які соціальні програми підуть, ми поки не знаємо. Вибір РТ як кадрового донора для Дагестану цілком зрозумілий: Татарстан на хорошому рахунку в Москві, його інноваційні підходи себе зарекомендували, головне, що тут федеральні інвестиції не розкрадаються, а дають реальний результат. Так що призначення Здунова можна розглядати як спробу перенести досвід нашої республіки на територію Дагестану.

Новому прем'єр-міністру Дагестану потрібно бути і жорстким, і одночасно гнучким, необхідно жорстко реалізовувати програми розвитку республіки, чітко розставляючи акценти. З іншого боку, доведеться враховувати національне різноманіття регіону, що має для Дагестану колосальне значення. Мені складно сказати, чи вистачить у Здунова сил на це, - я його в екстремальній ситуації не бачив.

Максим Шевченко - журналіст, член ради при президенті Російської Федерації з розвитку громадянського суспільства і прав людини:

- Я думаю, что чорна діра, якові Зроби з Дагестану за останні 20 років, набридло федеральному центру, ВІН решил наводити порядок. Дагестан БУВ однією з праления, чорних Дір, через якові готівку йшлі за кордон - по трьох каналах: в Арабські Еміраті, Ізраїль и в офшори. Я думаю, что центр решил розібратіся з ЦІМ, щоб поправити економіку России. А Татарстан відомій своєю дісціпліною, економічнімі успіхамі. Уряд тут працює успешно, і мені здається, что Особисті стосунки Володимира Васильєва (т.в.о. голови Дагестану - прим. Ред.) Та президента Татарстану Рустама Мінніханова теж є запорукою конструктівної партнерської роботи. Я вважаю, що Васильєв идет по правильному шляху, набіраючі чесних управлінців з різніх регіонів. Татарстан - регіон, де люди розуміють спеціфіку ісламського простору, дуже Релігійний регіон и одночасно регіон багатонаціональної дружби. Тому мені здається, що якщо керівники з Татарстану прийдуть в Дагестан, то це буде дуже важливо, дуже добре. Плюс до цього у Мінніханова знаходяться ключі з контактами до ісламським банкам і всесвітнім ісламським фінансовим організаціям. Я думаю, перш ніж почати інвестувати хоч якісь гроші в Росію, вони поставили умову - наведення порядку з Дагестаном. Тому-то Татарстан і став тим самим фейс-менеджером, який буде приводити гроші ісламських країн до Росії відповідно до російських законів і вимог всесвітніх фінансових організацій, зокрема ісламських. Під час санкцій Заходу Всесвітній ісламський банк і всесвітні ісламські організації - це альтернатива західним інвестиціям. Я сподіваюся, що Росія розірве відносини з усіма ісламофобського силами в цьому світі і відкриє, нарешті, ворота для широкого, нормального контакту з ісламським світом. А Татарстан на цьому шляху є безумовним лідером.

Шаміль Агєєв - голова правління ТПП РТ:

- Артем Здуни - це людина системи. На посту міністра він швидко увійшов в курс справ і збудував хороші відносини зі своїми колегами з федеральних міністерств. Це допомогло йому у відстоюванні позиції Татарстану по залученню коштів в програми підтримки малого та середнього бізнесу. Нам дуже шкода, що Артем Здуни йде з Татарстану. На новому місці йому буде дуже непросто. Все залежить від того, як він побудує в Дагестані свою роботу. Для нього головне - слухати, що йому говорять «зверху», але робити з урахуванням місцевої реальності. На жаль, федеральні структури не завжди в повній мірі представляють положення на місцях. У Дагестані є своя специфіка - там багато приватних вантажоперевізників, які активно виступали проти впровадження системи «Платон», там багато професійних спортсменів, дуже сильна діаспора. Дагестанські підприємці - дуже своєрідні люди, але ми знаходили з ними спільну мову. Я думаю, що Артем Здуни зможе побудувати роботу на новому місці - нормальні, сильні підприємницькі кадри там є. Їх треба зацікавити в реальну віддачу від реальних справ.

Володимир Бєляєв - доктор політичних наук, професор, завкафедрою політології КНІТУ-КАИ:

- Тут, звичайно, є і внутрішні, і зовнішні причини. Внутрішні причини боротьби і арешту цих людей пов'язані з міжетнічними і міжклановими проблемами. Дагестан - це єдина республіка, влаштована приблизно як Ліван, де для кожної посади є представник своєї національності. Там 7 основних національностей, а ще є дрібні етнічне групи, які претендують на певні пости. Керівник республіки же - російський чи якийсь інший чоловік поза дагестанських національностей. Це дозволяє зберегти баланс між основними кланами і етнічними спільнотами. Якщо зараз прибрали прем'єр-міністра, значить, він не влаштовував якісь інші етнічні клани. Тому представника Татарстану або Мордовії ... Він же мордвин по національності? Тоді це нормально для них, це буде знижувати напруженість.

У Татарстані люди інакше влаштовані. Вони не прагнуть до Москви, вони намагаються зберегти стабільність в республіці, щоб і влада влаштовувала, і народ. Йдеться про розподіл власності і повноважень влади. Тому відправити туди Здунова можна, але це нічого не змінить для Татарстану. Це не є боротьбою з корупцією, на мій погляд. У будь-якій країні є корупція, тому завжди можна звинуватити людину в ній. Дуже зручний привід знайшли в цій республіці, щоб перед виборами президента Росії показати боротьбу з корупцією і в той же час розбалансоване співвідношення етнічних сил зробити більш гармонійним.

Призначення Здунова ніяк не відіб'ється на відносинах Татарстану і Дагестану. У нас відносини з усіма національними республіками рівні, нормальні. А коли ми висуваємо своїх людей занадто завзято і всупереч думці місцевих еліт, як, наприклад, це було з Ісхаковим і його командою, то тоді місцеві еліти піднімаються і скидають цю команду. Але тут може такого і не бути, тому що це одна людина, а не ціла команда. До того ж він не президентом йде. А по-третє, він може стати відмінним варіантом третьої сторони у вирішенні місцевих кланових розборок.

Фатіх Сібагатуллін - депутат Держдуми:

- Я давно йому сказав: «Погодься!» Це було ще два місяці тому. Я вже тоді про це знав. Звичайно, він впорається. Я дуже добре знаю Васильєва. Їм потрібні російські кадри. А з російських найкращий в Татарстані - молодий, енергійний, економіку, планування знає, як людина теплий, негрубий, що не відштовхуючий, а притягає до себе. Він усім допомагав і там теж буде виправдовувати нашу довіру. Скрізь непросто, навіть мені було непросто в Нурлаті. Я вставав, найпізніше, в 4 ранку.

Сергій Сергєєв - професор кафедри соціальної і політичної конфліктології КНІТУ-КХТІ, доктор політичних наук:

- Мабуть, Татарстан вступає до кадрового складу резервуаром для інших регіонів, які слабші в економічному відношенні або більш уразливі до корупційним явищам, як у випадку з Дагестаном, незважаючи на те що на Північному Кавказі вихідці з Центральної Росії, Поволжя, інших регіонів не дуже приживаються. У Дагестані ситуація може бути дещо інша - пов'язана з тим, що російська людина, з центру, може розглядатися як незалежний арбітр. Це відомий факт, що там дуже складний баланс між різними етнічними групами, національності в Дагестані фактично немає. Якщо перше місце займає аварец, то друге місце повинен займати даргінець, третє - лезгин, четверте - кумик і так далі. Така ось складна ієрархія. Кожен так чи інакше має в якості кадрового резерву або лавки запасних насамперед своїх родичів і земляків. Де шукати справедливість тим національностей, які не представлені або входять в інші клани, які при владі ?! Тут в якості такого арбітра справедливості, третейського судді можуть виступати якісь російські або татари як нейтральну людину. Це досить ризикована операція по посадці цілої низки міністрів. Федеральний центр довго на неї не наважувався, але подивимося, що буде.

Це відіб'ється і на відносинах між Татарстаном і Дагестаном. Вихідці з РТ працюють за межами республіки. Я б сказав навіть, що це така певна експансія Татарстану. Потім можна думати і про експансію в економічній сфері і так далі, що для національних регіонів Росії в загальному не характерно. Експансію мав зазвичай федеральний центр. А тут ... це нова ситуація, якої ще не було. Були люди з Москви, які попрацювали в регіоні, потім вони, припустимо, стають керівниками федерального округу. Тут я Хлопоніна маю на увазі. Тут уже на республіканському рівні впроваджуються фігури, які мають досвід роботи на рівні суб'єкта Федерації, а не на федеральному рівні. Це новий досвід. Думаю, що він сприятиме не стільки зближенню Татарстану і Дагестану, хоча цього теж, скільки зміцненню позицій федерального центру. Той же самий Здуни, якщо буде призначений, буде сприйматися як людина федерального центру, але в той же час як пропрацював в регіоні, причому в такому етнічному регіоні. Мабуть, цим і керувалися в адміністрації президента Росії ті, хто працює з регіонами. Ось він росіянин, але в той же час з Татарстану. Якщо це вдасться, то буде досить цікаво. Але Схід - справа тонка.

Хоча, здавалося б, чого лаятися?
Яка нам четверта, якщо у нас знос основних фондів за деякими напрямками - 60-80 відсотків, коли ми працюємо на верстатах 50-річної давності?
Gt; Вони хіба можуть щось зробити з модернізації?
Але інше питання: де брати інших?
Чи достатньо буде одного Здунова для того, щоб змінити систему управління республікою, або необхідно буде рекрутувати і інших варягів?
Він же мордвин по національності?
Де шукати справедливість тим національностей, які не представлені або входять в інші клани, які при владі ?
Новости