• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

«Ханів пересаджаємо і заживемо»: як федерали провели «день довгих ножів» в Дагестані

6.02.2018

Поки главу місцевого уряду вивозили в Москву з мішком на голові, Васильєв і Мінніханов оглядали завод шампанських вин в Дербенті

Вчора одночасно з візитом в Дагестан Рустама Мінніханова в регіоні була організована масштабна силова операція. Спецназ ФСБ затримав представника всесильного місцевого клану, і. о. прем'єр-міністра Абдусамада Гамидова і його заступників. Telegram-канали пророкують подібні неприємності елітам інших регіонів. Паралельно міцніють чутки про те, що зміцнювати Дагестанську вертикаль влади закличуть «десант» з РТ, який очолить Артем Здуни. Експерти «БІЗНЕС Online» такого сценарію не виключають.

НАВІЩО ЧОЛІ УРЯДУ ЗОЛОТИЙ ПІСТОЛЕТ І ДВА АВТОМАТА КАЛАШНИКОВА?

Безпрецедентна силова антикорупційна операція була проведена напередодні в Дагестані. Спецназівці ФСБ і слідчі СК Росії затримали відразу кількох високопоставлених чиновників республіки. Під «зачистку» потрапили вважався непотоплюваним і. о. прем'єр-міністра РД Абдусамад Гамід, два його заступники - Шаміль Ісаєв і Раюдін Юсуфов, а також екс-міністр освіти і науки РД Шахабас Шахов, який був відправлений у відставку в грудні минулого року. За словами офіційного представника СК Світлани Петренко, всі вони причетні до розкрадання бюджетних коштів республіки, призначених для реалізації соціальних програм.

По місцях проживання підозрюваних були проведені обшуки, після чого всіх чотирьох в наручниках (а одного навіть з мішком на голові) відправили на літаку до Москви, де вони були допитані в центральному апараті ФСБ. Цікаво, що в інтернеті був оперативно викладений відеоролик, на якому крім сумних осіб затриманих були продемонстровані кадри обшуку в шикарному особняку одного із затриманих, що нагадує розкішну середземноморську віллу. При цьому в ході обшуку у Гамидова був вилучений золотий пістолет ТТ з його ініціалами на рукоятці, пістолети Beretta і «Макаров», два автомати Калашникова і боєприпаси. Навіщо керівнику уряду такий арсенал? Мабуть, такі місцеві особливості.

«Найближчим часом слідство планує пред'явити звинувачення всім зазначеним особам і клопотати перед судом про взяття їх під варту», ​​- також заявила Петренко. Однак в пресу вже просочилася інформація, що затриманим можуть висунути обвинувачення як в зловживанні повноваженнями, так і в організації злочинного співтовариства (ст. 210 КК РФ), за яку передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 12 до 20 років. Деякі ЗМІ також пишуть, що до складу злочинного співтовариства входили і співробітники правоохоронних органів.

ОЧІКУВАННЯ «ВЕЛИКИЙ ЧИСТКИ» ПРИЙШЛИ В ДАГЕСТАН з Васильєвим

З одного боку, такий тотальний розгром дагестанської правлячої верхівки - подія не просто неабияке. Ще два роки тому таке уявити було просто неможливо: вважалося, що Кавказ - справа тонка і діяти тут потрібно в лайкових рукавичках, щоб не розбудити хвацько. Однак передчуття чогось подібного носилося в повітрі. Розгубленість в дагестанських елітах запанувала кілька місяців тому, коли на регіон «кинули» видного єдинороса, політичного важкоатлета - генерал-полковника міліції Володимира Васильєва. Новий і. о. глави республіки взяв жорсткий курс на налагодження повноцінної роботи інститутів влади, яка до цього вибудовувалася за національно-кланової системи. Ключові пости і території тут ділять аварські і даргинские клани, а кадри набиралися на принципах свояцтва і земляцтва. В результаті кадрова криза назріло на всіх рівнях влади, і Васильєву як нову мітлу (причому не пов'язаної ні з якими місцевими угрупованнями) потрібно було шукати способи впливу на кланові структури.

Такі методи були знайдені з урахуванням професійного досвіду Васильєва. Ще до гучних затримань в соцмережах заздалегідь писали про те, що в Дагестані гряде «велика чистка» і розгром кланової «аристократії», а стан місцевих чиновників наближалося до паніки. У фазу ендшпіля ця партія увійшла на початку січня, коли в республіку нагрянув великий силовий десант з федерального центру. Слідчі з центрального апарату МВС, а також співробітники ФСБ, СК і генпрокуратури - всього близько чотирьох десятків людей - прибутку спеціально для розслідування корупційних зв'язків, махінацій з бюджетом і землею. За деякою інформацією, координував роботу федералів особисто секретар Радбезу РФ Микола Патрушев. В результаті 25 січня був затриманий мер Махачкали Муса Мусаєв, якого звинуватили в перевищенні посадових повноважень із заподіянням тяжких наслідків. Слідом на початку лютого був затриманий головний архітектор Махачкали Магомедрасул Гітінов. Також пройшли обшуки в адміністрації кількох районів республіки.

25 січня був затриманий мер Махачкали Муса Мусаєв, якого звинуватили в перевищенні посадових повноважень із заподіянням тяжких наслідків Фото: © Сергій Расулов, РІА «Новости» 25 січня був затриманий мер Махачкали Муса Мусаєв, якого звинуватили в перевищенні посадових повноважень із заподіянням тяжких наслідків Фото: © Сергій Расулов, РІА «Новости»

ВСЕСИЛЬНИЙ КЛАН АБДУСАМАДА Гамідова

Як пише впливовий Telegram-канал «Незигарь», саме свідчення Мусаєва могли привести до затримання одного з найавторитетніших людей республіки, яким був Абдусамад Гамід, який входив до так званий клан «мекегінскіх» (за назвою його родового села в Левашінском районі). Це угрупування нібито спеціалізувалася на відмиванні грошей, і вже на початку 90-х повністю контролювала банківську сферу Дагестану. Старший брат і. о. прем'єра Гамід Гамід і його наближені створили найбільший банк регіону «Ельбін». Його молодший родич, займаючи таку високу посаду, нібито лобіював відкликання ліцензій у банків-конкурентів. При цьому «мекегінскіе» настільки міцно утвердилися в фінансово-політичної еліти республіки, що без втрат переживали будь-які місцеві чвари і «шкідливі» ініціативи Москви. До слова, Абдусамад Гамід утримувався в кабінеті міністрів при всіх чотирьох пострадянських главах Дагестану, при цьому жоден місцевий політик не міг нічого протиставити впливу цієї сім'ї. Багато в чому тому можливе звинувачення в організації злочинного співтовариства і не дивує обізнаних жителів республіки (відмінно представляють, як у владі працювали механізми прийняття рішень).

Важливим нюансом для багатонаціонального Дагестану є і той факт, що Гамід - перший арештований даргінець. До сих пір в республіці «зачищали» представників інших народів. І на цей раз ходили чутки, що «репресії» торкнуться в основному представників аварською еліти. Але не тут-то було.

Прості люди в Дагестані останні новини сприйняли з натхненням, а затримання Гамидова тут і зовсім називають історичною подією. Тим часом арештом боса «мекегінскіх» і його найближчих прісних справа явно не обмежиться. Силовики продовжують свою роботу, і з великою часткою ймовірності будуть інші арешти.

Для більшої ефективності дій правоохоронців, пише «Незигарь», регіон в рамках перевірок розділений на три частини - північну, центральну і південну. Основні райони - Махачкала, Хасавюрт, Буйнакський, Новолакське, Кізілюртовском райони, а також Избербаш, Кизляр і Дербент. Очікуються сотні кримінальних справ, арешти ще як мінімум шістьох голів районів і міст, справи по ним вже готові. Також готується рейд на енергетичні служби, пенсійний фонд і місцева філія Пошти Росії.

ПОДІЇ В Дагестані - СИГНАЛ ДЛЯ НАЦІОНАЛЬНИХ республік?

Події в Дагестані вже відгукнулися луною в інших національних республіках, і не тільки в північнокавказьких. Як повідомляє один з популярних башкортостанскіх Telegram-каналів «Вуса Хамітова», місцеві чиновники дуже напружилися через усікновення верхівки дагестанського уряду. Адже справа не тільки в тому, що Васильєв проводить глибоку ревізію спадщини Рамазана Абдулатіпова. Деякі джерела не виключають, що прецедент зачистки кланових еліт через антикорупційну кампанію (яку населення напевно підтримає) може бути поширений і на інші національні республіки. «У цій ситуації для Рустема Закиевич (Хамітова, глави Башкортостану - прим. Ред.) Архіважливо залишити на своєму місці наступника, який не проводитиме спільно з силовиками аналогічну ревізію. Під ударом в першу чергу виявляться дорожники і приватизатори держмайна », - пишуть автори каналу. Деякі їхні колеги теж сприймають події в Дагестані як глобальний сигнал, посланий місцевим елітам з Москви, яка продемонструвала рішучість (а головне, здатність) швидко, стрімко перемішати карти, вибивши з колоди вчорашніх тузів.

Цікаво, що і головний редактор «Ехо Москви» Олексій Венедиктов, відомий своєю обізнаністю в закулісних розкладах, написав в своєму Telegram-каналі буквально наступне: «Я б на місці Рамзана Ахматовича задумався ...» Втім, тут він швидше видає бажане за дійсне: мабуть, позиції «вірного піхотинця» Путіна міцніше, ніж у практично всіх інших глав регіонів. Але ось в тому, що з іншими церемонитися не будуть, сумнівів немає, і навряд чи опальним політикам варто сподіватися на чиюсь заступництво.

У зв'язку з цим широко обговорюється і інформація «БІЗНЕС Online» про те, як глава ради муфтіїв РФ Равіль Гайнутдін під час зустрічі з російським президентом у Казані просив за що знаходиться під вартою екс-мера Махачкали Саїда Амірова, а також за перебуває під арештом у Франції олігарха Сулеймана Керімова. Обидва мають саме пряме відношення до Дагестану. На прохання було отримано тверду відмову: мовляв, це питання не входить в компетенцію священнослужителя.

«ЧИ МОЖЕ ЦЕ БУТИ дзвінком для татарстанських ЕЛІТ? сумнівається »

Втім, експерти «БІЗНЕС Online» вважають, що страхи сильно перебільшені, тим більше поки нічого боятися татарстанським елітам. Директор регіональної програми Незалежного інституту соціальної політики Наталія Зубаревич вважає, що нічого нового сьогодні не відбувається. «Ми вже це проходили. У Комі була заарештована практично вся влада. Чи варто турбуватися елітам інших республік? Не думаю. У Росії працюють показові точкові репресії. Масових репресій немає. Те, що відбувається в Дагестані, пов'язане з призначенням туди пана Васильєва. А генерал-губернаторів у нас в інших республіках, на щастя, немає », - пояснила свою точку зору нашого видання Зубаревич.

З її думкою погоджується глава Міжнародного інституту політичної експертизи Євген Мінченко. Він також зазначає, що ще Абдулатипов з'являвся в Дагестані з силовим сценарієм: при ньому заарештували попереднього мера Махачкали і була організована велика спецоперація. Васильєва ж прислали в регіон конкретно з метою зачистки криміналу і корумпованих чиновників. «Це очевидно, і не має значення, національний це регіон чи ні. Все має бути за законом. Чи може це бути дзвіночком для татарстанських еліт? Сумніваюся. Якщо до татарстанському чиновнику прийти з обшуком, наскільки ймовірним є, що там буде знайдено велику кількість вогнепальної зброї, в тому числі бойового? Я вважаю, що ця ймовірність кратно менше. Ось і відповідь. З точки зору корумпованості і криміногенності Татарстан дуже поступається північнокавказьким республікам », - заявив нашому виданню Мінченко.

Керівник політичної експертної групи Костянтин Калачов також вважає, що татарстанські чиновники можуть спати спокійно. «Не треба узагальнювати. Є запит федерального центру на системну боротьбу з корупцією і запит громадський. Необхідність боротьби з клановість і корупцією - це проблема більшою мірою північнокавказька. Дагестан - глибоко дотаційна республіка, до бюджету якої треба ставитися особливо трепетно. Зараз треба показати, що Васильєв змінює ситуацію на краще. І затримання Гамидова не треба приміряти до Татарстану. Навпаки, Татарстан дає приклад іншим регіонам, як треба розвиватися. Він в лідерах по соціальному самопочуттю. Проблема розкрадання грошей, призначених для соціальних програм, навряд чи стосується Татарстану, а в Дагестані вона стоїть гостро ».

Весь день гучних арештів у своїй вотчині Васильєв провів в компанії президента РТ Рустама Мінніханова Фото:   tatarstan Весь день гучних арештів у своїй вотчині Васильєв провів в компанії президента РТ Рустама Мінніханова Фото: tatarstan.ru

«ТЕ, ЩО Здуни МОЖЕ ТАМ З'ЯВИТИСЯ, ЦІЛКОМ МОЖЛИВО»

А ось інший аспект дагестанського «перевороту» безпосередньо зачіпає Татарстан. Все більшу силу набирають розмови, що Казань може стати кузнею і постачальником кадрів для Махачкали.

Симптоматично, що весь день гучних арештів у своїй вотчині Васильєв провів в компанії президента РТ Рустама Мінніханова. Центральною подією офіційної хроніки стало підписання договору, над якими сторони сиділи останні два місяці. Мінніханов і Васильєв поставили підписи під угодою про торговельно-економічне, науково-технічне і культурне співробітництво. Також подібні документи склали Мінпромторг, Мінсільгосппрод та інвестиційні агентства обох республік.

Потім глави двох республік занурилися в літак і полетіли на пізнавальну екскурсію в Дербент, оглядаючи фортеці, поховання ханів і могили мусульманських проповідників, а також місцевий завод ігристих вин. Все це відбувалося, поки новинні стрічки країни розривалися від новин про арешти в керівництві республіки.

До слова, експерти «БІЗНЕС Online» не бачать взаємозв'язку між візитом Мінніханова і гучними затриманнями. «В даному випадку це дійсно збіг, що говорить і значуще. У того міг бути в гостях у цей момент міністр федеральний або, скажімо, губернатор Калузької області. У той же час це сигнал для всіх, що на них є файли, папки, але спеціально для татарстанських такого попередження ніхто робити б не став », - зазначив професор кафедри соціальної і політичної конфліктології КНІТУ, доктор політичних наук Сергій Сергєєв.

Глави двох республік занурилися в літак і полетіли на пізнавальну екскурсію в Дербент, оглядаючи фортеці, поховання ханів і могили мусульманських проповідників, а також місцевий завод ігристих вин Фото:   tatarstan Глави двох республік занурилися в літак і полетіли на пізнавальну екскурсію в Дербент, оглядаючи фортеці, поховання ханів і могили мусульманських проповідників, а також місцевий завод ігристих вин Фото: tatarstan.ru

Політолог Аббас Галлямов при цьому звертає увагу на ще одну сторону поїздки глави РТ на Кавказ. «Візит Мінніханова, як і глав інших регіонів, варто розглядати як частину великої гри, спрямованої на зміцнення політичних позицій Васильєва. Йому треба показати місцевим жителям, що при ньому Дагестан стає центром тяжіння - туди їдуть люди з усієї країни. Людям подобається відчувати себе в центрі уваги, і вони будуть вдячні Васильєву за це подароване їм почуття. Можна сказати, що в цій справі Мінніханов просто допоміг колезі », - вважає Галлямов.

За традицією Мінніханов висвітлював поїздку в своєму «Інстаграме», і на цих фото, на тлі фортеці Нарин-калу і Джума-мечеті можна побачити міністра економіки РТ Артема Здунова. Раніше він очолював татарстанських делегацію, яка відвідала Дагестан в січні. Через тиждень після його повернення в Казань деякі ЗМІ повідомили, що глава Мінекономіки РТ незабаром покине свій пост заради крісла т.в.о. прем'єр-міністра Дагестану. Тоді в прес-службі Мінекономіки «БІЗНЕС Online» ці чутки категорично спростували, однак експерти нашої газети не виключають і такого сценарію. «Люди з центральних областей Росії, Поволжя на Північному Кавказі погано приживаються. Може, цю традицію зламають », - говорить Сергєєв.

«Те, що Здуни може там з'явитися, цілком можливо. У нього нейтральна національність для Дагестану: їм головне, щоб ніхто з місцевих не виходив вперед. Там все посади чітко розподілені за етнічним принципом, а якщо людина зі сторони буде, то вони не дуже сильно цього заперечують. Вони, в принципі, задоволені цим, так як один до одного претензій не буде. Варяги там приживаються, це не Татарстан », - пояснив завідувач кафедри політології КНІТУ ім. Туполєва, доктор політичних наук Володимир Бєляєв.

Мінніханов і Васильєв поставили підписи під угодою про торговельно-економічне, науково-технічне і культурне співробітництво Фото:   tatarstan Мінніханов і Васильєв поставили підписи під угодою про торговельно-економічне, науково-технічне і культурне співробітництво Фото: tatarstan.ru

Калачов такоже Зазначає, что еліта Татарстану дрейфує в БІК стратегічного потрійного союзу з Дагестаном и Башкортостану. І це можна вважаті відповіддю на амбіції Кадирова, Який намерен дива неформальних лідером мусульманської уммі. За інформацією Калачова, в Махачкалі Дійсно ходять чутки, что Татарстан поможет Дагестану кадрами, а Здуни может очоліті місцевий уряд. «У Дагестані зараз Загальний тріумф у зв'язку з наведенням ладу, но радість может закінчітіся, если Нові кадри виявляв НЕ краще попередніх. Не випадково після підписання угоди про співпраці між РТ і РД обговорювалися кадрові питання. Довіра до Васильєву високо, але головне - хто прийде на місце затриманих, звідки кадри черпати », - додав Калачов.

Цікаво, що думка експертів щодо «кадрового десанту» з Татарстану поділяють і деякі рядові жителі Дагестану, які активно коментували в інтернеті візит Мінніханова до них в республіку.

«Татарстан в авангарді по багатьом галузям навіть по Росії! Абдуаліевіч запрошує друзів, та й Дагестану є чому повчитися у сусідів! Багато горяни і не підозрюють про те, як якісно поліпшилося життя в сусідніх регіонах! Звикли до середньовіччя! Ось місцевих ханів пересаджаємо, може, і ми заживемо! Може бути !!! »- написав, зокрема, один з блогерів з ніком Світлий.

Пізно ввечері стало відомо, що Васильєв відправив у відставку уряд Дагестану в повному складі. Виконувати обов'язки глави уряду Дагестану доручено 63-річному Анатолію Карібову. Але фігура ця явно проміжна ...

НАВІЩО ЧОЛІ УРЯДУ ЗОЛОТИЙ ПІСТОЛЕТ І ДВА АВТОМАТА КАЛАШНИКОВА?
Навіщо керівнику уряду такий арсенал?
ПОДІЇ В Дагестані - СИГНАЛ ДЛЯ НАЦІОНАЛЬНИХ республік?
«ЧИ МОЖЕ ЦЕ БУТИ дзвінком для татарстанських ЕЛІТ?
Чи варто турбуватися елітам інших республік?
Чи може це бути дзвіночком для татарстанських еліт?
Якщо до татарстанському чиновнику прийти з обшуком, наскільки ймовірним є, що там буде знайдено велику кількість вогнепальної зброї, в тому числі бойового?
Новости