• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Колесо і гіроскоп: ефект об'єднання двох винаходів

  1. Як контроль балансу задав новий напрямок
  2. Segway і атака клонів - ринкові тенденції
  3. скейтборд навпаки
  4. Коли одне колесо краще двох

Більшість людей живе в режимі «дім - робота», щодня стоїть в пробках або проклинає переповнений громадський транспорт

Більшість людей живе в режимі «дім - робота», щодня стоїть в пробках або проклинає переповнений громадський транспорт. Ну, так хто ці пробки і штовханину створює? Ми з вами, а точніше - наш неоптимальний підхід до пересування. Грубо кажучи, ми звикли брати півтори тонни металу, щоб трохи швидше переміщати свої 70 кіло (або скільки там у вас) на кілька кілометрів двічі в день. Або чекаємо вагон, в який можна впихнути, а потім робимо пересадку і все одно йдемо пішки. Чи є варіанти краще?

Як контроль балансу задав новий напрямок

Довгий час велосипед або мотоцикл був єдиною альтернативою, але в останні роки у них з'явилася маса альтернатив. Персональний транспорт стрімко розвивається, стає електричним і доступним. До того ж, багато моделей дійсно виявилися інноваційними. Вони здатні подарувати відчуття захоплюючої прогулянки замість стояння в задушливій пробці - особливо ті, які оснащені гіроскопом і не мають звичних органів управління, звільняючи руки.

Вони здатні подарувати відчуття захоплюючої прогулянки замість стояння в задушливій пробці - особливо ті, які оснащені гіроскопом і не мають звичних органів управління, звільняючи руки

фото: Pinterest.com

Гіроскоп - дивовижна штука, винайдена двісті років тому. Як його не крути, він прагне зберегти вихідне положення, що дозволяє судити про ступінь і напрямку зовнішнього впливу. За минулі два століття на основі гіроскопа були створені численні навігаційні прилади. Більшість з них призначалося для судів і літаків, де вони грали роль покажчиків кута повороту і нахилу.

В останній чверті XX століття на океанських лайнерах стали з'являтися платформи з автоматичною стабілізацією. Гіроскопи відстежували її нахили, а електромотори, насоси та баластні цистерни постійно вирівнювали, компенсуючи качку.

У 2001 році Дін Кеймен захотів перенести цю ідею на персональний транспорт, значно розширивши її. Він запропонував використовувати гіроскопи як частина активної самобалансірующейся системи. Людина стоїть на такій платформі і робить нахили, а платформа прагне вирівнятися. Якщо забезпечити її мікро контролером і парою коліс, то вона поїде при нахилі вперед і загальмуватися при відхиленні корпуса назад.

Якраз в той час набирали популярність електромеханічні гіроскопи і інші MEMS, так що з матеріальною базою проблем не виникло. З легкої руки Кеймена першим персональним транспортом з гіроплатформой став Segway. На початку нульових це була справжня революція, оскільки Сегвей дарували зовсім інші відчуття від їзди. Розгін і гальмування за рахунок нахилів тіла виявилося настільки природним, що незабаром у Segway з'явилася маса наслідувачів.

Segway і атака клонів - ринкові тенденції

Сьогодні термін «Сегвей» став збірним. Він об'єднує не тільки оригінальні версії американського електроскутера Segway з рульовою колонкою, але і їх китайські варіації. Вони відрізняються діаметром коліс, загальними габаритами, наявністю або відсутністю керма, а також безліччю дрібниць, на зразок вбудованих Bluetooth-колонок і можливості настройки зі смартфона.

Вони відрізняються діаметром коліс, загальними габаритами, наявністю або відсутністю керма, а також безліччю дрібниць, на зразок вбудованих Bluetooth-колонок і можливості настройки зі смартфона

Сегвей без керма - Ninebot mini Pro (фото: Xiaomi)

згідно даними IndexBox Russia, за останні три роки російський ринок персонального електротранспорту з функцією самобалансування ріс стрімкими темпами. У 2016 році він продемонстрував стрімке зростання на 663% в рік і збільшився до 140 тис. Одиниць в абсолютних цифрах, проте потім переповнився і пішов на спад.

Сучасну ємність російського ринку компанія «Марвел-Дистрибуція» (офіційний дистриб'ютор Segway в Росії) оцінює майже в півтора рази нижче - на рівні 100 тис. пристроїв сукупно за трьома напрямками: класичні і міні-Сегвей, гіроскутери і моноколёса. Причому частка власне Сегвея продовжує знижуватися. Їх витісняють більш доступні і компактні побратими.

скейтборд навпаки

Головним конкурентом Сегвея стали гіроскутери. Вони спочатку випускалися в форматі 6,5 "для розваги підлітків і як своєрідний аналог скейтборду. У 2010 році це було дуже травмоопасное розвага через велику кількість максимально здешевлену китайських виробів, погано відчували їздця. У 2013 році завдяки зусиллям інженерів іншої американської компанії - Inventist, з'явилися дійсно розумні гіроскутери з швидким і точним управлінням. Зараз на них (і їх численних аналогах) не проти покататися і дорослі, особливо на потужних моделях з десятидюймові колесами.

Зараз на них (і їх численних аналогах) не проти покататися і дорослі, особливо на потужних моделях з десятидюймові колесами

фото: pond5.com

Головна відмінна риса гіроскутеров - відсутність керма. Все управління зводиться до балансуванню і ледь помітним рухам гомілковостопного суглоба. Легкий нахил лівій частині платформи уповільнює ліве колесо, в той час як праве продовжує обертатися. Платформа зробить розворот практично на місці.

Сучасні гіроскутери відомих виробників мають дуже чутливі датчики і чуйне управління. При всій недолугості мені було потрібно близько 10 хвилин, щоб почати самостійно кататися на одному з них.

Через невеликого діаметру коліс і малого кліренсу гіроскутери добре себе демонструють тільки на рівних майданчиках - наприклад, в кампусах і парках. Вони малопридатні для їзди по місту. Це все-таки розвага і невелика оптимізація в переміщенні на малі відстані. Тому їх ринкова ніша поза сферою розваг - обслуговування великих приміщень. Наприклад, гіроскутери з успіхом починають використовуватися на великих складах.

Статистика магазина ElectroStreet.ru показує, що на початку минулого року близько 85% обсягів продажів становили саме гіроскутери, а восени стався сезонний спад, і цей показник знизився до 50%.

Коли одне колесо краще двох

Сьогодні серед дорослого населення більш затребуваними стають моноколёса. Їх полюбили відеооператори і фотографи, оскільки такий засіб пересування зручніше в натовпі. Воно дозволяє швидше змінювати ракурс зйомки і відмінно усуває тряску камери, неминучу при ходьбі. Крім того, на ньому комфортніше пересуватися по місту. Особисто знаю людину, яка кожен день приїжджає на роботу на моноколесе. Його шлях - це приблизно вісім-дев'ять кілометрів далеко не найкращою дороги, яку він перетворює на розвагу (але якщо спізнюється, то все-таки бере таксі).

Додаткові плюси моноколеса: м'якість ходу при катанні за рахунок великого діаметру, компактний формат, що забезпечує зручність транспортування в неробочому стані, швидка і безпроблемна зарядка на робочому місці. На моноколёсах можна їздити по калюжах, виконувати стрибки, підніматися по крутих (до 40 °) схилах і невисоким сходами, і навіть покататися по помірного бездоріжжю.

За даними аналізу ринку , Виконаного компанією Екодріфт, в Росії за 2016 рік продавалося від 100 до 500 моноколес в місяць. Пік продажів закономірно припадає на травень - липень, а найпопулярнішим форм-фактором залишається 14 ". Моделі з шестнадацтідюймовимі колесами продаються в два-три рази гірше, а інші розміри і зовсім непопулярні.

Здавалося б, все моноколёса конструктивно схожі один на одного, але в кожному класі пристроїв є свої чудасії, які ламають звичні уявлення. Наприклад, Honda Uni Cub - моноколесо, сформований десятками коліс малого діаметру, що обертаються перпендикулярно основному. Така система отримала назву Omni Traction і дозволяє рухатися в будь-якому напрямку - хоч по діагоналі. Виглядає це дуже специфічно, особливо з урахуванням того, що на юнікубе можна їздити сидячи.

висновки

Судячи за ринковими показниками, гіростабілізований транспорт ще не скоро витіснить звичний двоколісний. Для порівняння: за даними BusinesStat на російський ринок в 2017 році надійшло 4,2 млн велосипедів. На мій погляд, є три основні причини стримування популярності Сегвея, гіроскутеров і моноколёс: якість доріг, що не опрацьована нормативна база і необхідність освоювати новий спосіб пересування, набиваючи гулі.

Ну, так хто ці пробки і штовханину створює?
Чи є варіанти краще?
Новости