• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Атака на вітряки

© Альтшуллер Г.С., «Техніка і наука», 1983, №7. - С. 13-14.

АТАКА НА ВІТРЯКІВ

Дванадцять балів за шкалою Бофорта - це ураганний вітер, що має швидкість понад 80 км / год. А жителі планети Карелла (в оповіданні Роберта Шеклі «Піднімається вітер») вважають «помірним вітерцем» сверхураган в 350 км / ч ... Ось де будувати вітряні двигуни! Втім, і на Землі заманливо використовувати практично невичерпну енергію вітру: потужність повітряних потоків на території СРСР дорівнює потужності 1 800 таких ГЕС, як Красноярська. Розрахунки показують, що енергія вітру - найбільш дешева. До того ж її використання не пов'язане із забрудненням навколишнього середовища або порушенням екологічної рівноваги. Все це робить вітроенергетику вельми привабливою ... теоретично. Бо на практиці прогрес дуже невеликий. Наприклад, в США за 10 років (1969-1978 рр.) Видано всього 35 патентів на вітряні двигуни.

Ні, не дарма Дон-Кіхот атакував вітряки! Громіздкі вітряки вперто не хочуть розвиватися. Патентуються дрібні, часом зовсім крихітні удосконалення. Новітнє досягнення полягає в застосуванні так званих кінцевих лопатей - невеликих крил, розташованих під прямим кутом до головних лопатей і створюють деяку додаткову тягу.

Якщо система вичерпала резерви розвитку, є дві можливості вийти з глухого кута:
1) об'єднатися з іншою системою і розвивати отриману надсістему;
2) змінити принцип дії - перейти з макрорівня на мікрорівень.

Нещодавно в Іспанії (в тій самій Ламанчі, де Дон-Кіхот боровся з млинами) дала струм перша об'єднана сонячно-вітрова станція. Уявіть собі круглу теплицю діаметром 250 м. У центрі теплиці - двохсотметровий труба, всередині якої встановлений вітродвигун. Сонце нагріває повітря в теплиці на 10 - 20 градусів - в трубі виникає тяга і вітряк обертає електрогенератор. На жаль, вироблення енергії різко падає вночі і в похмурі дні.

Може бути, вигідніше перехід на мікрорівень? Лопаті вітряка - «деревинки». Лопаті сучасних вітроустановок - «залізяки». Потрібна інша система, робочим органом якої будуть мікрочастинки - молекули, атоми і т. Д. (Див. «Тін», 1979, № 6 , С. 27).

Складемо вепольний формулу шуканої вітроустановки:

Механічна енергія (Пмех) вітру (В1) за допомогою речовини-преобраеователя (вхідний) повинна перетворюватися в енергію (Пу), зручну для використання, наприклад, електричну. Зрозуміло, це найпростіша формула. Не виключено, що в В1 і Вх доведеться ввести якісь добавки.

Для вирішення цієї контрольної завдання буде потрібно весь апарат ТРВЗ. Треба знайти відповідний фізеффект. Зіставити схему установки. Виявити властиві їй суперечності і постаратися їх зняти, наблизивши установку до ідеальної: витрачатися повинен тільки вітер, установка повинна бути гранично простий у виготовленні і обслуговуванні.

... Планета Карелла придумана Шеклі. Але хороша ветроустановка знайде реальне застосування не тільки на Землі, але і на Венері.

ЗАВДАННЯ ДЛЯ ТРЕНУВАННЯ

МЕТАЛ, ЗУПИНИСЬ!

По трубопроводу рухається розплав металу (наприклад, натрію). Кран для такого трубопроводу виконаний у вигляді кільцевого холодильника. В холодильник
подають воду, і розплавлений метал застигає, перекриваючи трубопровід.

В холодильник   подають воду, і розплавлений метал застигає, перекриваючи трубопровід

На жаль, система діє повільно, особливо якщо трубопровід має великий діаметр. Ваша пропозиція? На яких законах розвитку технічних систем воно ґрунтується?

ГНУЧКИЙ ЩИТ

Для бетонування конструкцій складної форми, наприклад, куполів, був запропонований і захищений авторським свідоцтвом щит опалубки, здатний приймати і зберігати будь-яку форму.

Який, на вашу думку, принцип дії такого щита? Які закони розвитку технічних систем визначили перехід від звичайних жорстких щитів до щитів нового типу?

СЕМІНАР У Пензі

У Пензенському Будинку науково-технічної пропаганди проведено 60-годинний семінар, на якому понад 100 інженерів, науковців підприємств, науково-дослідних і проектних організацій міста були детально ознайомлені з теорією рішення інженерних задач (ТРИЗ) і новітньою методикою - АРИЗ-82 . Учасники семінару прослухали цикл лекцій, брали участь в практичних заняттях, виконали контрольну роботу. Було організовано також перегляд науково-популярного фільму «Алгоритм винаходу».

Щоб слухачі могли до надалі самостійно продовжувати вивчення ТРИЗ, всі вони отримали комплекти навчально-методичних посібників. Найбільш активні слухачі семінару приступають до поглибленого вивчення програми, пройдуть стажування, з тим щоб згодом стати викладачами суспільних шкіл науково-технічної творчості.

Активне сприяння в створенні таких шкіл, мета яких - розвивати масове технічне творчість трудящих, нададуть Пензенський обласна рада НТО і поради первинних організацій НТО підприємств і організацій.

Може бути, вигідніше перехід на мікрорівень?
Ваша пропозиція?
На яких законах розвитку технічних систем воно ґрунтується?
Який, на вашу думку, принцип дії такого щита?
Які закони розвитку технічних систем визначили перехід від звичайних жорстких щитів до щитів нового типу?
Новости