• Главная <
 • Галерея
 • Карта сайта
 • Наши контакты
 • Обратная связь

Економіка і зовнішня торгівля Великобританії. Основні риси британської економіки

 1. Природні ресурси Великобританії
 2. промисловість Великобританії
 3. Темпи зростання промислового виробництва у Великобританії,% до попереднього року
 4. Сільське господарство Великобританії
 5. Сфера послуг Великобританії
 6. Валюта, фінанси і банки Великобританії
 7. Міжнародні відносини та зовнішня торгівля Великобританії
 8. Експорт Великобританії, млрд. Доларів США

Великобританія, один з лідерів світової торгівлі і фінансовий центр, є третьою за величиною економікою в Європі після Німеччини і Франції. За останні два десятиліття уряд сильно зменшило частку державної власності в економіці країни і реалізувало програми соціального забезпечення. Сільське господарство є інтенсивним, надзвичайно механізованим і відповідає європейським стандартам, забезпечуючи приблизно 60% потреб країни в продовольстві при зайнятості менш ніж з 2% робочої сили. Великобританія має великі запаси вугілля, природного газу і нафтовими ресурсами, але запаси нафти і природного газу зменшуються, а Великобританія стала імпортером нафти і газу в 2005 році.

Сектор послуг, особливо банківська справа, страхування і ділові послуги вважається найбільшою складовою ВВП Великобританії, в той час як частка промисловості продовжує зменшуватися. Після відновлення після кризи в 1992 році, британська економіка росла протягом найтривалішого періоду в історії і це зростання багато в чому випередив розвиток більшої частини Західної Європи. У 2008 році, однак, глобальна фінансова криза вразила економіку країни особливо сильно, через важливості фінансового сектора країни. Різко зменшуються ціни на внутрішньому ринку, великий споживчий борг і світова економічна криза - основні британські економічні проблеми, через які в Великобританії у другій половині 2008 року відбувся спад.

Криза спонукав тодішній уряд Бруна здійснити багато заходів стимулювання економіки і стабілізувати фінансові ринки; вони включали часткову націоналізацію банківського сектора, скорочення податків, підвищення витрат на державні потреби і капітальні проекти. Зіткнувшись зі збільшенням дефіциту бюджету і високого рівня боргу, уряд Д.Камерона в 2010 році почав реалізовувати п'ятирічну програму по скороченню витрат, яка спрямована на зниження бюджетного дефіциту країни з 10% ВВП в 2010 році до 1% до 2015 року. Державний банк Англії періодично координує кроки зі зміни процентної ставки з ЄЦБ, але Великобританія залишається поза європейським Економічного і Валютного союзу (ЕВС).

В даний час провідним сектором британської економіки є сфера послуг (74% ВВП), темпи зростання якої у 2006 році (3,6%) перевищували темпи зростання ВВП в цілому (2,8%). Лідерство в ній займає її фінансова складова (27,7% ВВП), що визначає спеціалізацію країни в системі міжнародних економічних відносин. На транспорті (7,8% ВВП) зростання склало 2,9%. Друга за значимістю галузь британського господарства - промисловість (18,6% від ВВП, скорочення обсягу випуску продукції в 2006 р на 0,1%) представлена ​​двома підгалузями: гірничодобувним виробництвом (2,2% ВВП, скорочення на 9,2%) і обробною промисловістю (14,7% ВВП, приріст на 1,4%). На сільське господарство, яке задовольняє близько двох третин внутрішніх потреб в продуктах харчування, доводиться всього лише 1% ВВП (обсяг виробництва скоротився на 1,8%), будівництво (6,1%, зростання на 1,1%).

Природні ресурси Великобританії

Великобританія - вважається другим у світі експортером каоліну (білої глини, з якої роблять порцеляна); також у великих масштабах добувають і інші види глини для керамічної промисловості. Є перспективи видобутку вольфраму, міді і золота з знову розвіданих родовищ.

Розробка залізної руди ведеться в порівняно вузькому поясі, який починається у міста Сканторпа в Йоркширі на півночі і тягнеться через весь Східний Мідленд до міста Банбері на півдні. Руда тут низької якості, кремнеземиста і містить всього 33% металу. Потреба в залізній руді покривається за рахунок імпорту з Канади, Ліберії і Мавританії.

У британському секторі Північного моря відомо 133 родовища нафти з розвіданими запасами 2 млрд т і вилучаються - 0,7 млрд т, що складає близько 1/3 запасів шельфу. У британській зоні Північного моря виявлено більше 80 газових родовищ з розвіданими запасами 2 трлн м3 і вилучаються - 0,8 трлн м3.

промисловість Великобританії

Промисловість Великобританії (18,6% від ВВП, скорочення обсягу випуску продукції в 2006 р на 0,1%) представлена ​​двома підгалузями: гірничодобувним виробництвом (2,2% ВВП, скорочення на 9,2%) і обробною промисловістю (14, 7% ВВП, приріст на 1,4%).

Добувна промисловість включає в себе чорну і кольорову металургію, видобуток нафти і природного газу. Видобуток нафти в Великобританії ведеться на півсотні родовищ, з яких найбільші - Брент, Фортіс. У 2003 р вона склала 106 млн т, з них понад половину пішло на експорт - головним чином в США, Німеччину, Нідерланди. Зберігається і великий імпорт нафти (до 50 млн т), що пов'язано з переважанням легких фракцій в північноморської нафти і технологічними особливостями британських НПЗ, розрахованих на більш важку нафту.

Темпи зростання промислового виробництва у Великобританії,% до попереднього року

Великобританія, один з лідерів світової торгівлі і фінансовий центр, є третьою за величиною економікою в Європі після Німеччини і Франції

Інші показники економіки Великобританії

Що стосується британської нафтопереробної промисловості, то вона поки ще залежить від імпорту сирої нафти і нафтопродуктів. У країні діє 9 НПЗ із загальною потужністю близько 90 млн т на рік (у 1999 р закрився НПЗ компанії «Шелл» в Шелл-Хейвені потужністю 4,3 млн т на рік). Вони розташовані в гирлі Темзи, в Фолі поблизу Саутгемптона, в південному Уельсі, у Манчестерського каналу, в Тіссайд, Хамберсайда і в Шотландії (Грейнджмуті).

Видобуток газу на них почалася в середині 1960-х років, зараз експлуатується 37 родовищ, 1/2 видобутку дають 7, серед них - Леман-Бенк, Брент, Моркем. Обсяг видобутку за 1990-2003 рр. зріс до 103 млрд м3. Зовнішня торгівля газом незначна; в 2003 р його експорт склав 15, а імпорт - 8 млрд м3. За прокладеному на дні Північного моря газопроводу газ досягає східного узбережжя острова Великобританія в районі Исингтона і Йоркширі.

Великий розвиток отримала чорна металургія. До початку 70-х років обсяг виробництва сталі склав близько 30 млн т, в подальшому з введенням квот на чорні метали в ЄС він скоротився більш ніж в 2 рази - до 13,5 млн т в 2001 р (Великобританія не входить в десятку найбільших виробників сталі.) у другій половині 80-х років в галузі була проведена технічна модернізація, і в даний час 75% сталі виплавляється киснево-конвертерний спосіб.

На сьогоднішній день Великобританія займає восьме місце в світі по виплавці чавуну і сталі. Державна корпорація «Брітіш стіл» виробляє майже всю сталь для країни. Необхідно відзначити, що металургія Великобританії розвивалася в сприятливих умовах. Країна багата вугіллям. Залізну руду часто містили самі вугільні пласти, або вона добувалася поблизу. Третій компонент, необхідний для металургії - вапняки є на Британських островах майже скрізь. Вугільні басейни, поблизу яких розвивалися металургійні центри, розташовані порівняно недалеко один від одного і від найбільших морських портів країни, що полегшує доставку з інших районів країни і з зарубіжних країн бракує сировини і вивезення готової продукції. Збереглося 4 металургійних району, з яких лише один знаходиться в центрі країни (Шеффілд-Ротерем з його спеціалізацією на якісної сталі і електросталі), решта - на узбережжі в портах (в Південному Уельсі - Порт-Толбот, Лланверн, в Хамберсай-де - Сканторп , в Тіссайд - Редкар).

У сталеплавильної індустрії Великобританії все більше використовується в якості сировини металобрухт, тому сучасні сталеплавильні заводи зазвичай "прив'язані" до основних промислових центрів як до джерел сировини і ринків збуту готової продукції.

У свою чергу, британська кольорова металургія - одна з найбільших в Європі. Вона працює майже повністю на привізній сировині, тому виплавка кольорових металів тяжіє до портових міст. При практично повній відсутності ресурсної бази галузь розвивалася завдяки високій потребі в кольорових металах і представлена ​​головним чином виробництвом вторинного металу. З первинних металів випускаються тільки алюміній і нікель. Потреби країни з олова, свинцю, алюмінію задовольняються за рахунок власного виробництва майже повністю; по міді і цинку на 1/2.

Експорт кольорових металів за вартістю набагато перевищив експорт чавуну і сталі. Великобританія - також один з основних постачальників таких металів, як уран, цирконій, берилій, ніобій, германій та ін., Які використовуються в атомній промисловості, в літакобудуванні і електроніці. Головні покупці британських кольорових металів - США і Німеччина.

Західний Мідленд - головний район кольорової металургії тут розташовано багато дрібних підприємств спеціалізуються на виробництві, прокаті, лиття та їх обробки кольорових металів. Інші центри - південний Уельс, Лондон і Тайнсайд. Три найбільших заводу з виплавці алюмінію розташовані на острові Англії, у міста Інвенгордона (Шотландія) і на північному сході Англії. Вони забезпечують більше половини потреби у первинному алюмінії. Центри з виробництва алюмінію в Мідленді і південному Уельсі тісно пов'язані з американськими і канадськими алюмінієвими компаніями.

У структурі обробної промисловості найбільшу питому вагу мають паперова та поліграфічна промисловість (13,9%), харчова і тютюнова (13,8%). Харчосмакова промисловість за останні півстоліття стала однією з головних сфер концентрації британського капіталу: з 40 корпорацій країни, що входять в «Клуб 500» найбільших фірм світу, дану галузь представляє ціла дюжина на чолі з «Юнілівер», «Дайеджео» і «Кедбьюрі Швеппс». Високу конкурентоспроможність на світовому ринку мають харчові концентрати, кондитерські вироби, напої (в тому числі чай, шотландське віскі і лондонський джин), тютюнові вироби. Розміщення найбільших підприємств орієнтоване на ринки, в тому числі зовнішні.

У машинобудуванні найбільшої галузі британської промисловості працює 1/4 всіх зайнятих в обробній промисловості. На галузь припадає 40% умовно-чистої продукції обробної промисловості. Якщо в минулому для неї був характерний випуск продукції високоякісної, але середнього рівня складності, то в даний час все більшу питому вагу набуває технічно складна, наукомістка продукція. Переважає транспортне машинобудування. Близько 1/3 капіталу, що витрачається на виробництво засобів транспорту, належить американським компаніям, які закріпилися на Британських островах після другої світової війни. Підприємства цієї галузі є практично у всіх районах і в більшості міст Великобританії.

Великобританія займає лідируючі позиції в світі як експортер вантажних автомашин. Наприклад, широко відома серія машин підвищеної прохідності марки «Лендровер». Головні покупці англійський автомобілів - США, Нова Зеландія, Іран і ПАР.

Кілька найбільших автомобільних фірм випускають майже всі серійні легкові і вантажні автомашини. Такі як «Брітіш Лейланд», заводи міжнародної американської компанії «Крайслер Ю.К.» та дочірні американські фірми «Воксхолл» і «Форд». Зберігають позиції світових лідерів у випуску машин вищого класу компанії «Роллс-Ройс» (під контролем «БМВ») і «Бентлі», контрольована «Фольксвагеном». У 2002 р вироблено 1,8 млн автомобілів, в тому числі 1,5 млн. - легкових. Імпорт поки перевищує експорт, але останній також дуже значний (близько 1 млн шт.). Першим великим районом автомобілебудування на Британських островах став Західний Мідленд з центром в Бірмінгемі. Другим районом автомобілебудування став південний схід Англії (з центрами в Оксфорді, Лутоні і Дагенеме), де було надміру робочі руки.

Загальне машинобудування нині поступається за темпами зростання інших секторів галузі. В останні роки знову посилилися позиції верстатобудування (країна займає шосте місце в світі за обсягом виробництва, але четверте - за експортом). Галуззю міжнародної спеціалізації є тракторобудування (перше місце в світі по випуску колісних тракторів).

Більше 2/3 вартості продукції в приладобудуванні доводиться на наукові та промислові прилади, в тому числі на ряд нових видів контрольно-вимірювальної і діагностичної апаратури. Розвинене також виробництво годинників, фотоапаратів.

Літакобудування одна і найбільш швидко розвиваються галузей машинобудування Великобританії. Домінує в цій галузі державна найбільша фірма - «Брітіш ейрспейс». Вона спеціалізується на випуску широкого спектра різних літаків, вертольотів, космічних апаратів, ракет. Вертольоти виробляються інший великий фірмою «Уестленд еркрафт». Майже всі виробництво авіамоторів країни зосереджене в руках націоналізованої компанії «Роллс-ройс», яка має заводи в Дербі, Брістолі, Ковентрі, а також в Шотландії. Широко розвинена кооперація з західноєвропейськими і американськими компаніями у виробництві цивільної і військової техніки.

Новітні виробництва хімічної промисловості також відносяться до числа швидко розвиваються. Близько 1/3 продукції основної хімії складають неорганічні хімікати - сірчана кислота, оксиди металів і неметалів. Серед безлічі хімічних виробництв великими масштабами стали виділятися виробництва синтетичних волокон, різних видів пластмас, нових барвників, фармацевтичної продукції і миючих засобів. Британська хімія базується на нафтогазовому сировину і спеціалізується на досить обмеженій кількості хімічних продуктів, що відрізняються високою наукоемкостью: це фармацевтичні препарати, агрохімікати, конструкційні пластмаси, використовувані в авіаракетобудування, мікроелектроніці. Головні райони хімічної промисловості сформувалися на базі НПЗ поблизу ринків збуту. Головні райони розміщення хімічної промисловості такі: Південний схід Англії, Ланкшир і Чешир.

Розвиваються також і традиційні для британської економіки галузі, такі як текстильна промисловість. З галузей легкої промисловості їй належить особлива роль у промисловому розвитку країни, в поширенні машинного способу виробництва по всьому світу. Вовняні тканини виробляються в основному в Західному Йоркширі, виробництво штучного шовку переважає в йоркширському місті Силсдене, а бавовняних тканин - в Ланкаширі, у невеликих текстильних містах на північний схід від Манчестера. Виробництво вовняних тканин, виробів, пряжі - найдавніше на Британських островах. Вовняні вироби британських текстильників і в наші дні високо цінуються на зовнішніх ринках.

Сільське господарство Великобританії

Великобританія виділяється в сільському господарстві серед європейських країн тим, що в цьому секторі економіки в неї зайняте менш двох відсотків населення. При комерційної інтенсифікації врожаїв і високому рівні механізації по деяких позиціях обсяги агропромислового виробництва перевершили рівень попиту в країні. Поступово знижується рівень зайнятості в цій області. Щоб створити альтернативну роботу для людей у ​​сільській місцевості, уряд робить спроби перекинути робочу силу в інші галузі. Площа землі, використовуваної в сільському господарстві (близько трьох чвертей всієї площі), теж зменшується, при цьому землі, придатні для вирощування злаків віддають під пасовища.

Державна політика по відношенню до сільського господарства передбачає підвищення рівня продуктивності і рівня життя, зайнятих в агропромисловому комплексі людей, в той же час зберігаючи розумні ціни на товари. Щоб цього досягти, була створена, система мінімальних цін на внутрішні товари і мита на імпорт. Виробникам яловичини і баранини спеціально доплачується, щоб зробити їх товар конкурентоспроможним на європейському ринку. З недавно вжитих заходів можна згадати обмеження на виробництво молока і компенсації фермерам за невикористовувані землі.

Найбільш важливими злаками є пшениця, овес, жито. Значна частина злаків йде на прокорм худоби, проте решта йде на виробництво хліба, крупи і т.д. У тваринництві найбільш важливими є рогата худоба. У сільському господарстві намагаються підтримувати високий рівень самодостатності, за винятком виробництва цукру і сиру; які імпортуються.

В даний час Великобританія займає шосте місце серед країн-членів ЄС за обсягом виробництва сільгосппродукції. В середньому на одного працівника з повною зайнятістю тут виробляється продукції на 25,7 тис. Євро (в валовому обчисленні). Сільськогосподарські землі в Великобританії налічують 18,5 млн га, що становить близько 77% території країни.

Сільське господарство Великобританії в даний час - одне з найпродуктивніших і механізованих в світі. Частка зайнятості в галузі становить 2% від загальної зайнятості в країні. Загальна площа сільськогосподарських угідь - 58,3 млн га (76% всіх земель країни). У структурі сільськогосподарського виробництва переважає - тваринництво. Молочне і м'ясо-молочне скотарство, розвинене свинарство (беконний відгодівлю), м'ясне вівчарство і птахівництво.

Загальна динаміка розвитку сільського господарства Великобританії в 2006 році за вартістю виробництва основних видів сільгосппродукції в ринкових цінах мала наступні показники: виробництво пшениці збільшилася на 16% і склало 1,2 млрд.ф.ст .; ячменю - на 9,8% до 412 млн.ф.ст .; ріпаку для виробництва рослинного масла - на 17% до 307 млн.ф.ст .; цукрових буряків знизилося на 37% до 168 млн.ф.ст .; свіжих овочів збільшилася на 9,1% і досягло 986 ​​млн.ф.ст .; рослин і квітів знизилося на 4,4% до 744 млн.ф.ст .; картоплі збільшилася на 24% до 625 млн.ф.ст .; свіжих фруктів знизилося на 1,2% до 377 млн.ф.ст .; свинини збільшилася на 1,3% до 687 млн.ф.ст .; яловичини - на 13% до 1,6 млрд.ф.ст .; баранини - на 2,7% до 702 млн.ф.ст .; м'яса птиці - на 1% до 1,3 млн.ф.ст .; молока знизилося на 3,6% до 2,5 млн.ф.ст .; яєць збільшилася на 2,0% до 357 млн.ф.ст.

Сфера послуг Великобританії

Найбільш примітним феноменом, що характеризує економіку Великобританії, стало зростання сфери послуг, Він відображає підвищення реальних доходів населення, а також співвідношення між витратами на товари і послуги. Особливо виграли представники фінансового сектора і сектора розваг і туризму. Хоча деякі послуги, наприклад, громадський транспорт, пральні і кінотеатри знизили питомий рівень доходів через переміщення убік власних товарів, таких, як автомобілі, пральні машини і телевізори, це допомогло розвинутися обслуговуючим секторам, які продають і ремонтують ці товари. Інші сектора сфери послуг, на які підвищився попит, включають готелі, туризм, роздрібну торгівлю, фінанси і відпочинок. Безліч інших секторів, раніше займають незначну частку ринку або не існували зовсім, стали набагато більш значними. Вони включають виробництво комп'ютерів і програмного забезпечення, рекламу, дослідження ринку, проведення виставок, презентацій і конференцій. Останнім часом Великобританія також активно розвиває сектор навчання іноземним мовам, особливо англійської, середньої та вищої освіти, залучаючи іноземних студентів.

В даний час на сектор послуг в Великобританії, припадає близько 2/3 від ВВП країни. У ньому основну частку (близько 40%) займають ділові та фінансові послуги. На частку державних послуг припадає 35%, торгівлю - 19%. Готельні послуги займають - 5% всього ринку послуг. Товарообіг в секторі послуг Великобританії в 2006 році склав 221,5 млрд ф.ст., його зростання в порівнянні з попереднім роком - 8,4%. Зовнішня торгівля послугами Великобританії має позитивне сальдо (17,2 млрд.ф.ст.). У 2006 р загальний обсяг експорту послуг становив 125,6 млрд.ф.ст. і зріс відносно 2005 року на 9,8%. Лідируючі позиції в експорті зайняли фінансові послуги.

Валюта, фінанси і банки Великобританії

У той час як Великобританія традиційно зберігала положення фінансового лідера світу, в 80-і роки відбулися значні зміни в структурі і регулюванні фінансових інститутів. Вони вплинули на систему банків, систему страхування, будівельні товариства, фондову біржу, а також на ринок споживчих товарів. Деякі раніше чітко окреслені розмежування сфер діяльності стали більш розмитими, наприклад, якщо раніше кредити на будівництво будинку були виключною прерогативою будівельних товариств, то тепер ці кредити стали видавати як банки, так і страхові компанії. Відбулися два пов'язаних з цим зміни: трансформація філій будівельних товариств в фактичні банки зі своїм власним запасом готівки і розширення сфер діяльності всіх трьох типів організацій на ринок нерухомості. Будівельні суспільства також беруть участь в якійсь мірі в послугах з капіталовкладенню, страхування і земельних послугах.

Лондон продовжив рости як центр міжнародних фінансових операцій. Збільшилися припливи капіталу, а також обмін валюти і торгівля цінними паперами, таким чином, в Лондоні представлена ​​велика кількість іноземних банків-Збільшилася конкуренція і розвиток техніки прискорив процес обміну і торгівлі - Фондова біржа була реорганізована, і традиційна система брокерів і джобберів був скасований. В результаті, утворився ряд компаній, які стали проміжною ланкою між британськими та іноземними банками і колишніми брокерами і джобберами. В кінці 1980-х були прийняті закони, що регулюють діяльність цих нових фінансових організацій. Довелося навіть створити нові контролюючі органи, які стежили за виконанням букви закону в цій сфері діяльності.

Всі комерційні банки знаходяться під наглядом Банку Англії, який має право випускати банкноти в Англії і Уельсі (банки Шотландії і Північної Ірландії мають обмежені права випускати гроші на їх територіях). Банк Англії ліцензує банки, які в основному працюють з населенням (як Ощадбанк), інвестиційні, іпотечні та інші британські чи іноземні банки. Розділові лінії в цьому секторі / теж стали менш помітні, при тому, що банки, що працюють з фізичними особами, розділилися на іпотечні банки, страхові банки; банки по роботі з цінними паперами і т.д. Банк Англії також контролює ставку рефінансування, яка впливає на структуру і рівень процентних ставок. Він активно втручається на іноземні валютні ринки, охороняючи стабільність фунта. Фунт стерлінгів - одна з головних валют світу, а Лондон є одним з найважливіших торговельних центрів світу.

Заощадження населення вкладаються в розвиток економіки через мережу фінансових організацій. Прикладами можуть послужити страхові компанії, пенсійні та інвестиційні фонди. Інші організації спеціалізуються в окремих областях фінансування; таким чином, фінансові організації забезпечують гроші під заставу нерухомості. Є ще компанії, які фінансують лізинг устаткування і середньо- і довгострокові ринки капіталу, які також фінансують чи банки фондовий ринок, включаючи ринок інноваційних технологій.

У Великобританії існує кілька організованих фінансових ринків. Ринки цінних паперів складаються з Міжнародної фондової біржі, яка працює з зареєстрованими цінними паперами та акціями (включаючи державні цінні папери й опціони), Ринок незареєстрованих цінних паперів, для більш дрібних компаній, і Третій ринок, для невеликих компаній, цінні папери яких не зареєстровані. Дії на валютному ринку включають торгівлю депозитними сертифікатами, короткостроковими депозитами і ін. Інші ринки мають справа з Євро, обміном валюти, ф'ючерсами і ін.

Частка невидимої торгівлі (гонорари і плата за фінансові послуги, відсотки за вкладами, прибутки і дивіденди) постійно збільшується з однієї третини до половини всіх зовнішніх доходів держави. Золотовалютні резерви (валові) Великобританії за станом на кінець 2006 року склали 84,0 млрд.дол. (Кінець 2005 р - 79,2 млрд.дол.), В тому числі урядові - 51,8 млрд.дол. (48,1 млрд дол.), Банку Англії - 32,2 млрд.дол. (31,1 млрд.дол.).

Коливання обмінного курсу британського фунта, що мали місце в 2006 році, за відношенню до основних валют помітно варіювалися. Якщо відносна стабільність курсу фунта стерлінгів по відношенню до загальноєвропейської валюти відображає, перш за все, синхронізацію економічних процесів в Великобританії і країнах, що входять в зону євро, то значне зміцнення по відношенню до долара частково - збереження Банком Англії своєї облікової ставки на досить високому рівні, і почасти - прискорення темпів національного економічного зростання.

Міжнародні відносини та зовнішня торгівля Великобританії

Великобританія зберігає важливу роль в світовій економіці. Країна входить в п'ятірку найбільш розвинених країн світу і виробляє близько 3% (2000 року - 3,2%) загальносвітового ВВП (за паритетом купівельної спроможності національної валюти). В експорті товарів і послуг її частка дорівнює 4,6% (2000 року - 5,2%), в їх імпорті - 5,1% (5,6%). При цьому має місце скорочення питомої ваги країни в світовій торгівлі. Макроекономічна ситуація в Великобританії в останнє десятиліття залишалась стабільною. Зростання реального ВВП на душу населення в середньому був вище, ніж в інших країнах «сімки», безробіття та інфляція - нижче.

Експорт Великобританії, млрд. Доларів США

Інші показники економіки Великобританії

У 2006 році приріст ВВП Великобританії підвищився до 2,8%, що відповідає рівню економічного зростання в країнах «сімки». При цьому рівень інфляції у Великобританії був нижче (2,3% проти 2,5%). З 2001/2002 фінансового року в Великобританії погіршувалася ситуація з розміром дефіциту державного бюджету, і в 2004/2005 фінансовому році його величина досягла 3,3% ВВП. Однак в 2006/2007 фінансовому році цей показник знизився до 2,8% ВВП.

Країна продовжує зберігати домінуюче становище на світовому ринку фінансових послуг. У Великобританії зосереджено три п'ятих світової торгівлі міжнародними облігаціями (1-е місце в світі, первинний ринок), дві п'ятих - іноземними активами (1-е місце) і деривативами (1-е місце, т. Н. «Торгівля через прилавок») , трохи менше третини валютних операцій (2-е місце після США), здійснюється п'ята частина міжнародних запозичень (1-е місце) .На Великобританію припадає дві п'ятих світового ринку авіастрахування (1-е місце) і одна п'ята - морського страхування (2 е місце). Лондон також лідирує в галузі управління активами заможних людей світу.

У Великобританії розташовані найважливіші товарні і фондові біржі світу: Лондонська фондова біржа, Лондонська біржа металів, Міжнародна нафтова біржа, Балтійська біржа.

Торговий дефіцит Великобританії в грудні 2010 року встановив рекорд з 1980 року, коли почалися вимірювання відповідного показника. Негативне сальдо торгового балансу склало 14,5 млрд. Дол., На 1,9 мільярда більше, ніж в листопаді, коли також був встановлений антирекорд.

Основною причиною різкого зростання дефіциту фахівці називають сильний снігопад, що обрушився на країну в останньому місяці минулого року. Грудень 2010 року став найхолоднішим за останні 100 років, в результаті чого багато британських аеропорти були закриті. Якщо імпорт в грудні виріс на 3,5 відсотка, то зростання експорту склав лише півтора відсотка.

В цілому за весь 2010 рік дефіцит становив 140,9 млрд. Дол. - на 14,8 мільярда більше, ніж роком раніше. Обсяг експорту склав 405,6 млрд. Дол., А обсяг імпорту - 546,5 млрд. Дол.

Новости