• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

53. Економіка Италии и Великобритании як Членів Великої сімки

53. Економіка Италии и Великобритании як Членів Великої сімки.

До кінця Другої світової війни майже половина працездатного населення була зайнята в сільському господарстві. Однак з 1950-х років італійська економіка зазнала серйозних змін, і до 1990-х років обробна і гірничодобувна промисловість разом з будівництвом давали вже ок. 33% ВВП, а невиробнича сфера (включаючи торгівлю, банківську діяльність та управління) - ще 63%, в той час як частка сільського господарства скоротилася до 4%.

Вступ до т.зв. Загальний ринок (Європейське економічне співтовариство) в 1957 стало важливим фактором збільшення обсягу італійського експорту.

Незважаючи на пожвавлення італійської економіки в 1980-і роки, основні структурні проблеми так і не були вирішені і дали в 1990-х роках. Дефіцит державного сектора економіки Італії збільшився з 84,6% від ВВП в 1985 році до 103% в 1992. Щоб задовольняти умови ЄС, сформульованим Маастрихтським угодою 1991 року, уряд Італії намагався зменшити державний борг і дефіцит бюджету, але в 1992 борг все ще залишався на рівні 10,7% від ВВП (у 6 разів вище середнього показника для країн Організації економічного співробітництва і розвитку - ОЕСР). Величезний державний борг і постійне перевищення витрат над доходами в державному секторі були головними причинами знецінення італійської ліри на 7% у вересні 1992 і прийняття італійським урядом пакета екстрених фінансових і фіскальних заходів в 1992 і 1993.

Ще одна важлива структурна проблема була пов'язана з поглибленням розриву між рівнями обсягу виробництва і добробуту на півночі і півдні.

Північ і Південь. Незважаючи на прийняття наступних одна за одною інвестиційних програм, південна частина Апеннінського півострова, Сицилія і Сардинія давали в кінці 1970-х років тільки 23% ВВП Італії. Неконтрольоване зростання державних витрат і обмеження, введені з 1989 програмою економічної конвергенції ЄС, зажадали радикального перегляду програм державного фінансування Півдня. В кінцевому підсумку майбутнє південних районів Італії так і не визначено і багато в чому залежить від політичної кон'юнктури.

Внутрішній валовий продукт (ВВП) Італії, тобто загальний обсяг ринкових товарів і послуг, в 1991 (за даними останнього перепису) оцінювався в 976 млрд. дол. У розрахунку на душу населення ВВП становив 16 896 дол. (у Франції - 18 227, в Німеччині - 19 500 долл.). У 1991 на частку особистого споживання припадало 62% ВВП, на частку державного - 17%, а на інвестиції - майже 20%.

Трудові ресурси. У 1990 в Італії налічувалося 23,9 млн. Зайнятих, що становило бл. 41% її населення. Після Другої світової війни істотно змінилася структура зайнятості. Наприклад, в 1951 жінки складали 25%, а в 1990 - 37% зайнятих (у Франції - 43%, Німеччині - 40%). У 1954-1979 ок. 4 млн. Зайнятих у сільському господарстві залишили землю, і велика їх частина перемістилася в промислові райони півночі. Гострою проблемою в Італії є безробіття.

Розвиток промисловості. Велика промисловість в Італії виникла пізно. Однак в період між 1870 і 1914 роками на півночі було створено ряд великих промислових фірм, у тому числі заводи гумових виробів "Піреллі", хімічні заводи «Монтекатіні», металургійні заводи «Терні» та автомобільні заводи "Фіат". Обробна промисловість - найважливіший сектор економіки Італії. На її частку припадає майже 25% національного доходу і основна частина надходжень від експорту. У цьому секторі зосереджена п'ята частина всіх робочих місць в країні.

Головною галуззю обробної промисловості є машинобудування. В Італії виробляються офісне устаткування (калькулятори, друкарські машинки тощо.), Сільськогосподарські машини (трактори), ткацькі верстати, швейні машини, електронагрівальний обладнання. Електромашинобудування включає виробництво телекомунікаційної апаратури, холодильників, пральних машин та іншої побутової електротехніки. Продукція машинобудування виробляється в основному на Півночі, в районі Мілана, Туріна, Генуї, Бергамо, Брешії і Флоренції. Після Другої світової війни ряд машинобудівних заводів було збудовано в околицях Неаполя і Барі.

Важливе значення має автомобілебудування, що випускає легкові і вантажні автомобілі і моторолери. Підприємства галузі зосереджені в районі Туріна, Мілана, Брешії і Дезіо. За виробництвом легкових автомобілів (1627 тис.) Італія в 1991 році посіла шосте місце в світі. У тому ж році було випущено бл. 260 тис. Вантажних машин і автобусів.

На початку 1970-х років Італія була великим суднобудівником. Суднобудування зосереджено на північно-західному узбережжі країни, в основному в Генуї.

У структурі обробної промисловості Італії друге місце за значенням посідає текстильна і швейна промисловість, поступаючись тільки машинобудуванню (разом з автомобілебудуванням і суднобудуванням).

Хімічна промисловість, включаючи нафтохімію і виробництво синтетичних волокон, дає близько. 1/7 загального обсягу продукції обробної промисловості. До початку 1970-х років Італія була одним з найбільших виробників синтетичних волокон і сірчаної кислоти. Серед інших важливих видів хімічної продукції - штучний аміак, барвники, фармацевтичні препарати, фотоматеріали, пластмаси, синтетичний каучук, добрива і нафтохімічні продукти.

Металургія - відносно нова галузь промисловості Італії. У зв'язку з недостачею запасів вугілля і залізної руди, Італія почала розвивати металургійну промисловість тільки після створення в 1952 році Європейського об'єднання вугілля і сталі. За період з 1959 по 1980 виробництво сталі в Італії зросло на 292% (у Франції - на 56%, в Західній Німеччині - на 49%). За виплавкою сталі (28 млн. Т) в 1992 році Італія посіла шосте місце в світі, випереджаючи Канаду і Бразилію. Вона також випускає значну кількість алюмінію, цинку, свинцю, ртуті та магнію.

Підприємства харчової промисловості, що спеціалізуються, наприклад, на виробництві макаронів (спагетті), продукції з томатів і виробництві напоїв, розосереджені по всій території країни. Меблі виробляються в Бріанца, біля Мілана. Папір і паперові вироби випускають в Ломбардії і П'ємонті. Всесвітньо відома кінопромисловість розміщена в Римі.

Будівництво стало швидко розвиватися після Другої світової війни. У 1990 в цій галузі було зайнято 1,9 млн. Чоловік. Були побудовані електростанції, автомобільні дороги та інші об'єкти (особливо на Півдні).

Енергетика. Завдяки відкриттю великих родовищ природного газу в долині р.По в кінці 1940-х років, а пізніше в Базиликате на Півдні відбулася головна структурна зміна в енергетиці. Друга значна зміна мала місце в середині 1950-х років, коли багато італійських компаній перейшли з вугілля на нафту, яку їм доводилося імпортувати.

Сільське господарство. Типи сільського господарства в Італії сильно варіюють в залежності від географічних умов. Найпродуктивніші сільськогосподарські землі знаходяться на родючій рівнині в басейні р.По на півночі, де переважає інтенсивне неспеціалізоване землеробство з великою часткою великих господарств. На півдні рівнини область Емілія-Романья має більш диверсифіковану систему землеробства і є важливим районом плодівництва і зернового господарства, там також розвинуте тваринництво. Східний П'ємонт і західна Венеція відрізняються високою продуктивністю сільського господарства і славляться своїми винами.

Гірничодобувна промисловість. Природний газ, що видобувається в долині р.По і на Півдні, є головним мінеральним паливним ресурсом Італії.

Внутрішня торгівля та послуги. Частка внутрішньої торгівлі, фінансів та інших послуг в ВВП є найвищою в порівнянні з іншими секторами економіки.

Зовнішня торгівля і платежі. Промисловість Італії сильно залежить від зовнішньої торгівлі. На початку 1990-х років експортні товари становили 18% від її ВВП. Економіка Італії в значній мірі залежить від іноземної сировини і нафти.

У 1980-х - початку 1990-х років головними торговельними партнерами були Німеччина, Франція, США і Великобританія, а основними статтями імпорту - продукція машинобудування, автомобілі, нафтопродукти, сира нафта, чавун і сталь, хімічні продукти. В експорті переважали продукція машинобудування, автомобілі, оргтехніка, масова побутова електротехніка, обладнання, труби, тканини, одяг, взуття. Італія постійно витрачала більше грошей на імпорт, ніж заробляла від експортних продажів; її торговий дефіцит в 1988 становив 9,5 млрд. дол., в 1989 - 12,5 млрд. дол., в 1990 - 11,8 млрд. і в 1991 - 12,9 млрд. дол. Однак 1993 рік закінчився з позитивним сал У 1980-х - початку 1990-х років головними торговельними партнерами були Німеччина, Франція, США і Великобританія, а основними статтями імпорту - продукція машинобудування, автомобілі, нафтопродукти, сира нафта, чавун і сталь, хімічні продукти ьдо.

Банківська справа. Трьома головними комерційними банками загальнодержавного значення є «Банку Коммерчале Італьяна» (Італійський Комерційний банк, Мілан), «Кредити Італьяно» (Італійський Кредит, Мілан) і «Банку ді Рома» (Римський банк).

Державний бюджет . Податки прибутковий і на нерухомість в 1990 склали 45% надходжень до державного бюджету. Прибутковий податок - східчасто прогресивний, досить високий для категорії середніх і високих доходів. Головна мета нового законодавства, що діє з 1992 року, - перешкодити ухиленню від сплати податків. Податки на бізнес і мита в 1990 склали 23% надходжень до бюджету. Митні та прикордонні збори дали 9%, а від державних монополій було отримано 2%. Головними статтями державних витрат в 1990 були погашення державного боргу, соціальне забезпечення та охорону здоров'я, освіту, громадські роботи та оборона.

Економіка Великобританії

Великобританія - держава з високорозвиненою економікою, що надає помітний вплив на формування міжнародних економічних відносин не тільки в європейському, а й у світовому масштабі. За рівнем економічного розвитку, науково-технічному потенціалу, обсягами промисловості, торгівлі та послуг країна займає п'яте місце в світі.

Великобританія була ініціатором створення більшості міждержавних фінансово-економічних організацій та блоків. Зокрема, вона входить в "велику вісімку", що включає також США, Японію, ФРН, Францію, Італію, Канаду і Росію, а також є одним з провідних членів Європейського Союзу і претендує на ключову роль в діяльності цієї спільноти.

Економіка Великобританії характеризується високим рівнем монополізації. Незважаючи на те, що в країні зареєстровано більше ніж 3,7 млн. Фірм, 39% всього зайнятого населення працює всього лише в 3500 компаніях. 143 британські монополії входять до числа 500 найбільших компаній Європи.

Валовий внутрішній продукт Великобританії в 2000 р досяг майже 935 млрд.ф.ст. (1400 млрд.дол.). У поточному році в зв'язку з уповільненням економічного зростання в основних світових центрах темп зростання ВВП країни сповільнився. За оцінкою британської статистики, в першому півріччі 2001 р обсяг ВВП збільшився проти аналогічного періоду 2000 року на 2,3%.

Вирішальну роль в економіці країни традиційно відіграє внутрішній попит. Однак з середини 2000 р простежується явна тенденція уповільнення темпів його зростання. У першому півріччі 2001 р проти аналогічного періоду 2000 року він збільшився на 3,0% (3,8% в першому півріччі 2000 р.). Кілька погіршилася і динаміка зовнішнього попиту. Під впливом загальносвітової тенденції до зниження ділової активності на основних товарних ринках темпи приросту британського експорту в першому півріччі були нижче рівня аналогічного періоду 2000 року (6,3% проти 8,3%).

Обсяг капіталовкладень в британську економіку склав в 2000 р 166,1 млрд.ф.ст. (В поточних цінах). У порівнянних цінах вони збільшилися в порівнянні з попереднім роком на 2,8%.

Фінансово-банківський сектор займає одне з провідних місць в економіці Великобританії. У ньому зайнято понад 1 млн. Чоловік і формується 6% ВВП країни. Лондон (поряд з Нью Йорком і Токіо) входить в трійку основних фінансових центрів світу. По ряду позицій він є визнаним лідером серед них. Зокрема, він є найбільшим ринком торгівлі іноземними цінними паперами та валютою, надає самі кваліфіковані послуги в галузі приватизації.

Банківську систему країни очолює Банк Англії, що виконує функції державного центрального банку. Він існує в цій якості з 1694 р число його основних завдань входять контроль і підтримка стабільного стану національної валюти і фінансової системи; забезпечення ефективності діяльності фінансового сектора.

Одним з суттєвих перетворень в діяльності Банку Англії стало наділення його в 1998 р правом самостійного встановлення та регулювання короткострокової процентної ставки. Вирішення цього питання покладається на Комітет фінансової політики банку, очолюваний главою Банку Англії. Зазначений комітет проводить свої засідання на щомісячній основі. Він проводить зважену політику щодо використання облікової ставки в якості істотного економічного важеля, сприяючи стабілізації економічної ситуації в країні, створенню передбачуваного і привабливого інвестиційного клімату.

У Великобританії функціонують філії, відділення та представництва банків, страхових та інвестиційних фондів з 80 країн світу, налічується 315 британських банків (найбільші з них: HSBC, Lloyds TSB, Royal Bank of Scotland, Barclays), а також 103 представництва іноземних банків, що мають ліцензію на роботу з депозитними вкладами. Тут знаходиться штаб-квартира Європейського банку реконструкції та розвитку. Тільки на банки в знаменитій "квадратної милі" в лондонському Сіті доводиться одна п'ята частина всіх міжнародних банківських кредитів і позик. Про значимість фінансово-банківського сектора в економіці Великобританії свідчить той факт, що серед 20 найбільших національних монополій знаходяться 5 банків і 2 страхові компанії. Чистий прибуток британського фінансового сектора від діяльності за кордоном значно збільшилася в останні роки, досягнувши в 2000 року 35 млрд.ф.ст.

Останнім часом в банківському секторі відбуваються активні процеси злиттів і поглинань. Так, відносно невеликий за обсягом ринкової капіталізації банк "Royal Bank of Scotland" встановив контроль над великим банком "National Westminster", ставши другим за величиною банком Великобританії, а "Barclays Bank" поглинув банк "Woolwich", майже подвоївши свою ринкову вартість.

Промисловість відіграє провідну роль в економіці країни (майже третина ВВП). Вона створює 26,5% ВВП і 84% експорту країни. У ній зайнято близько 18% економічно активного населення. Провідні галузі промисловості: машинобудування (частка в загальному обсязі промислового виробництва - 25%), хімічна і фармацевтична (10%), гірничодобувна (10%), харчова і тютюнова (10%), металургійна (9%).

Обсяги річного виробництва найважливіших видів продукції: нафти - 138,2 млн.т, природного газу - 108,5 млн.т (в нафтовому еквіваленті), вугілля - 21,9 млн.т (в нафтовому еквіваленті), електроенергії - 345,3 млрд.квт / год, автомобілів - 1,79 млн.шт. (1,14 млн.шт. експортовано), аерокосмічної продукції - 37,4 млрд.дол. (16,5 млрд.дол. Експортовано), продукції електронної промисловості - 133,8 млрд.дол. (67,1 млрд.дол. Експортовано).

Протягом останнього десятиліття в промисловості було здійснено істотну структурну перебудову. Основними секторами промисловості стали хімічна, аерокосмічна, електронна, електротехнічна, автомобільна, швейна, взуттєва і харчова А в таких галузях, як хімія і нафтохімія, приладобудування, транспорт (залізничний, авіа-, трубопровідний), нафто- і газовидобування, легка промисловість, Великобританія займає передові позиції в світі.

Щодо високими темпами зростали обсяги виробництва в обробній промисловості за рахунок випереджаючого розвитку хімічної і нафтопереробної промисловості і машинобудування. Так, темпи зростання обсягів виробництва в хімічній промисловості склали 104,6%, в машинобудуванні - 104,1%.

В умовах уповільнення загальносвітової економічної активності фізичний обсяг промислового виробництва в першому півріччі 2001 р (в порівнянні з аналогічним торішнім періодом 2000 г.) знизився на 0,5% (в 2000 р на тлі сприятливої ​​світової загальногосподарської кон'юнктури темпи приросту склали 1,6% ). Обсяги виробництва скоротилися в текстильної, швейної та шкіряної промисловості (на 10,5%), а також у видобувній промисловості (на 6,5%), що відбулося, в першу чергу, за рахунок різкого скорочення обсягів нафто- і газовидобутку (на 7 , 1%).

Зниження обсягів виробництва в обробній промисловості склало 0,1%. При цьому зросли обсяги виробництва в хімічній промисловості і загальному машинобудуванні, а знизилися в транспортному і електротехнічному машинобудуванні, металургії.

З 2000 р намітилася тенденція зниження рентабельності в обробній промисловості.

Енергетичний сектор економіки країни дает 5% ВВП. Для Електроенергетика Великобритании в Останнє десятиліття характерний перехід від использование традіційніх енергоносіїв (вугілля, нафта) до природного газу, что застосовується в газотурбінніх установках комбінованого циклу. У Сейчас годину в стране експлуатується около 20 таких електростанцій, на них віробляється 28% всієї електроенергії. Ефективність станцій такого типу дорівнює 70% і перевищує аналогічний показник для традиційних електростанцій майже в 2 рази. Значною залишається і частка електроенергії, що виробляється на АЕС - 27,3%. У планах уряду Великобританії передбачається поступове зниження частки АЕС у виробництві електроенергії до 2005 р до 18,5% і до 2010 року - до 13,1%.

Великобританія володіє розвиненим нафтогазовим комплексом, який створений, головним чином, завдяки освоєнню великих родовищ нафти і газу на британській частині шельфу Північного моря. Згідно з останніми даними, Великобританія володіє достатніми розвіданими запасами нафти в обсязі 1,39 млрд.т і газу - від 0,76 до 1,4 трлн.куб.м. З початку 90-х рр. вона входить в першу десятку найбільших нафто- і газодобувних країн світу і повністю задовольняє свої потреби в енергоносіях за рахунок власного видобутку.

Сільське господарство Великобританії виробляє близько 2% ВВП країни. Для Великобританії характерний більш низький, у порівнянні з іншими країнами Європейського Союзу, питома вага економічно активного населення, зайнятого в сільському господарстві (2%). В країні існує 240 тис. Фермерських господарств. Загальна оброблювана площа становить 11,6 млн.га. Продуктивність праці в цій галузі зросла за останнє десятиліття на 28,5%.

Головна галузь сільського господарства - тваринництво. За таким продуктам, як зерно, яловичина, свинина, м'ясо птиці, яйця, молоко і ряду інших, обсяги виробництва відповідають обсягам споживання або перевищують їх. В цілому самозабезпеченість країни продовольством становить близько 53%.

Частка сільськогосподарської продукції та продовольства в імпорті країни становить близько 8%. Потреби країни в каві, чаї, какао, цукор, ряді овочів і фруктів покриваються за рахунок поставок з країн Латинської Америки, Африки і Південно-Східної Азії. Значна частина бекону, сирів, вершкового масла традиційно завозиться з Нідерландів, Данії та Франції.

Вибухнула епідемія ящура охопила практично всі сільськогосподарські регіони країни, завдавши величезної шкоди тваринництву. Обсяг приросту виробництва в I півріччі ц.р. в порівнянні з аналогічним періодом 2000 р. знизився на 0,5%. Британські експерти характеризують ситуацію, що склалася в тваринницькому секторі, як національну катастрофу. Загальні економічні втрати Великобританії від епідемії ящура оцінюються в 40 млрд.ф.ст., що еквівалентно 4% ВВП країни.

Уряд Великобританії в якості одного із заходів щодо виведення сільського господарства з кризи планує в майбутньому проводити політику по скороченню числа фермерських господарств. До 2005 р до 25% фермерських господарств, переважно дрібних, змушені будуть припинити своє існування, залишивши без роботи близько 50 тисяч чоловік. Британське Міністерство сільського господарства вважає, що тільки в цьому році число працівників на фермах скоротиться на 3%. На компенсацію фермерам, які втратили здорових тварин, передбачається виділити не менше 0,5 млрд.ф.ст.

Сфера послуг є найважливішу за значенням галузь економіки Великобританії. На неї припадає 66% ВВП, а число зайнятих в ній становить близько 75% економічно активного населення. Великими секторами сфери послуг є: оптова та роздрібна торгівля, туризм, готельне господарство, консультаційні послуги, електронна торгівля та ін.

У 2000 р в країні налічувалося майже 201 тис. Підприємств роздрібної торгівлі, з них 43% перебували в одноосібному володінні і 35% - у колективній власності. Станом на початок року, в цьому секторі економіки було зайнято понад 2,5 млн. Чоловік. Щорічний роздрібний товарообіг становить понад 199 млрд.ф.ст. На роздрібний сектор Великобританії припадає 37% всіх витрат населення країни.

В останні роки посилилася тенденція до монополізації галузі. У роздрібній торгівлі Великобританії діють чотири суперкрупние монополії світового масштабу: Tesco (з 586 супермаркетами), J.Sainsbury (391), Safeway (451) і Asda (210). На них припадає близько 50% продажів продовольчих товарів у Великобританії.

Лідируючі не тільки в торгівлі, але і в економіці країни, позиції за масштабами обороту і капіталізації займають також змішані роздрібні компанії. Серед них слід назвати таких гігантів, як Marks & Spencer (продаж одягу, промислових товарів, продовольства і спиртних напоїв); Boots (фармацевтичні і косметичні товари); FWWoolworth (більш ніж 750 магазинів, що продають різноманітні товари - від одягу до кухонного посуду), WHSmith (газети, книги і канцелярські товари); John Lewis і Debenhams (широкий спектр товарів, включаючи одяг, косметику, меблі та електричні товари); Argos (товари для будинку, в тому числі електричні прилади, електроніка, меблі).

Туризм у Великобританії є одним з ключових секторів сфери послуг. У ньому зайнято 1,8 млн.осіб, а обсяг продажів перевищує 64 млрд.ф.ст. У сфері туризму діють близько 126 тис. Компаній. Останнім часом Великобританію щорічно відвідували понад 27 млн. Іноземців, які витрачали 12,5 млрд.ф.ст. (4,5% всіх світових доходів цієї галузі).

Однак на розвиток туристично-готельного сектора країни в 2000 - 2001 рр. зробила серйозний негативний вплив епідемія ящура. В цілому по країні доходи від туристичного бізнесу впали на 19%, а в деяких регіонах вони скоротилися на 80%. Число заявок від іноземних туристів знизилася на 25-30%. За оцінкою уряду Великобританії, втрати доходів туристичної галузі країни складають не менше 5 млрд.ф.ст. Експерти вважають, що відновити колишній рівень туристичного бізнесу вдасться не раніше 2003 р

Транспорт. Територія Великобританії покрита густою мережею залізних і автомобільних доріг.

Незважаючи на скорочення за останнє десятиліття тоннажу британського торгового флоту (майже на 33%), на морський транспорт нині припадає близько 95% (по вазі) і 75% (за вартістю) перевезень зовнішньоторговельних вантажів Великобританії.

Залізничний транспорт - один з найстаріших видів транспорту має середньорічний обсяг транспортних перевезень понад 650 тис.тонн-кілометрів.

Країна є великим авіаперевізником (140 аеропортів). Авіаційні перевезення, в першу чергу пасажирські, є важливим напрямком в транспортній політиці уряду країни. У червні 1998 р прийнято рішення про відкриття практично всіх британських цивільних аеропортів для іноземних авіакомпаній, країни яких уклали відповідні двосторонні угоди. Найбільшим авіаперевізником країни є компанія "Брітіш Ервейз", в якій зайнято близько 60 тис. Службовців.

Автомобільний транспорт в Великобританії відіграє основну роль у внутрішніх перевезеннях. Щорічний обсяг вантажообігу перевищує 650 тис.тонн-кілометрів.

Будівництво є однією з провідних галузей в економіці країни. Оборот британських будівельних компаній склав в 2000 р. 58,1 млрд.ф.ст. Проектуванням і спорудженням об'єктів промислового і цивільного будівництва, виробництвом будівельних матеріалів і наданням відповідних інжинірингових та консультаційних послуг займається більше 160 британських фірм, які налічують 1,4 млн.осіб.

Британські будівельні і консалтингові фірми займають сильні позиції на міжнародному ринку будівництва і беруть участь в реалізації проектів більш ніж в 140 країнах. Пріоритетними регіонами діяльності для них є країни Північної Америки (38%), а також Південно-Східної Азії та Близького Сходу.

Розвиток британської економіки в 2001 р Існуючий спад ділової активності на світовому ринку, і перш за все в США, свідчить про можливість подальшого уповільнення темпів економічного зростання Великобританії. Зокрема, Конфедерація британської промисловості прогнозує приріст валового внутрішнього продукту країни не вище 2,1%, а за оцінкою Національного інституту соціально-економічних досліджень, темпи приросту ВВП Великобританії знизяться до 2%. Дані показники, як очікується, будуть відповідати скоригованими середнім темпам приросту ВВП країн зони євро. При цьому розширення внутрішнього попиту в Великобританії буде відбуватися повільніше, ніж в попередньому році (2,9% проти 3,7%).

Продовжиться реструктуризація економіки за рахунок перерозподілу інвестицій на користь передових і нових галузей. Випереджаючими темпами будуть рости інвестиції в високотехнологічні сектори (телекомунікації, електроніка, біотехнології, фармацевтика та ін.).

Передбачається, що експорт товарів збільшиться в 2001 р на 6,7%, а імпорт зросте на 7,2%. При цьому, очікується, частка готових виробів зросте як в британському експорті (з 86,5% в 1999 р до 87,9% у 2001 р), так і в імпорті (з 85,5% в 1999 р до 87 , 6% в 2001 р), а частка сировини і напівфабрикатів відповідно скоротиться (при збільшенні в абсолютному вираженні).

Виходячи з прогнозованих темпів зростання експорту і імпорту, можна зробити висновок, що британська економіка в 2001 р і в наступні роки ще в більшій мірі буде залежати від світового ринку. Частка експорту у валовому внутрішньому продукті Великобританії зросте з 33,3% в 2000 р до 34,4% в 2001 р

Новости