• Главная <
 • Галерея
 • Карта сайта
 • Наши контакты
 • Обратная связь

Ведення бухгалтерії інтернет-магазину

 1. Яку систему оподаткування вибрати для інтернет-магазину
 2. Яку програму вибрати для ведення обліку
 3. Аутсорсинг фулфілмента
 4. Чи потрібно використовувати касовий апарат (ККМ, ККТ)
 5. В якому банку відкрити розрахунковий рахунок
 6. Торговий збір
 7. Робота через грошових агрегаторів (Яндекс.Касса та ін.)
 8. Оптимізація оподаткування в інтернет-магазинах

Автор: Тетяна Никанорова

09.03.2018

Як у початківців, так і в існуючих давно інтернет-магазинів є ряд питань щодо організації та ведення бухгалтерського та товарного обліку. Так як галузь електронної торгівлі буде тільки набирати свої обороти, важливо знати основи: як працюють інші, які програмні продукти вони використовують, які складнощі в оподаткуванні чекають.


Яку систему оподаткування вибрати для інтернет-магазину

Щоб правильно підібрати систему оподаткування, потрібно відповісти на 3 питання:

 1. Який оборот планується у інтернет-магазину.
  • Якщо оборот понад 150 млн. Рублів, то онлайн-магазину підходить тільки ОСНО (загальна або традиційна система оподаткування).
  • Якщо оборот менше 150 млн. Рублів, то вам потрібна ССО (спрощена система оподаткування).
  • ЕНВД або патент для інтернет-магазину недоступні.
 2. Порахуйте, яка з упрощенок вам вигідніше: "доходи" або "доходи мінус витрати". Зробити це можна в нашому онлайн-калькуляторі: що вигідніше: ССО доходи або ССО доходи мінус витрати . Розрахунок заснований на показнику рентабельності прибутку (суму прибутку розділіть на суму доходу (оборот) і помножте на 100).
  • Для Москви: якщо рентабельність прибутку більше 40%, це означає що вам вигідніше ССО 6%. Інакше - ССО 15%.
  • для Санкт-Петербурга: вам ССО 6% вигідна тільки якщо рентабельність прибутку (іноді її називають маржинальністю) більше 85%.
 3. Проаналізуйте витрати. Не завжди те, що вигідно математично, вигідно економічно.

Якщо є якісь витрати, які не згадані в пункті 3, то можливо, ССО 15% вам невигідна, і потрібно вибрати спрощенку 6%. Якщо ж з урахуванням непрінімаемих витрат рентабельність онлайн-магазину все-одно невисока (до 10%), варто перейти на ССО 15%.

Також варто оцінити трудомісткість робіт зі збору первинних документів і вартість бухгалтерського супроводу. Чи варта шкурка вичинки, або ж ефективніше буде платити 6% з доходу і не морочитися документами від постачальників.

Яку програму вибрати для ведення обліку

Існує безліч програмного забезпечення для ведення обліку в інтернет-магазинах, як платних, так і безкоштовних. Глобально програми я розділю на 3 категорії:

 1. Бухгалтерські (як офлайн, так і онлайн).
 2. Складські (вони ж програми для управлінського обліку, для товарного обліку, для оперативного обліку).
 3. CRM (сюди ж віднесу системи, які поєднують CRM і CMS (CMS- це система управління контентом, яка забезпечує працездатність сайту в інтернеті, іноді їх називають "движок сайту". Наприклад, Бітрікс або Insales).

Як бухгалтер я впевнена, що кожна з трьох потреб (бухоблік, склад і CRM) повинна бути закрита. Однак, програми, яка б ідеально поєднувала в собі всі три компоненти - немає.

Визначтеся, в чому ви будете готувати документи. Швидше за все це стане CMS вашого сайту, в ній менеджер випише первинні документи на підставі замовлення клієнта. Створені первинні документи ви будете вивантажувати в складську або бухгалтерську програму.

Якщо раптом ваша CMS не підтримує створення первинних документів, тоді нехай менеджери виписують закривають накладні відразу в 1С Бухгалтерія, так ви зменшите кількість ПО і витрати на обмін даними між ними. 1С можна і доцільно орендувати у хмарного провайдера.

Профдело для ведення бухгалтерії використовує програму 1С "Підприємство" 8.3 ред. 3.0 в хмарі 1C: fresh.

Управлінський облік інтернет-магазину можна вести в програмах:

 • 1С "Управління торгівлею".
 • 1С "Управління невеликою фірмою".
 • 1С: ERP "Управління підприємством".
 • Мій склад.

Аутсорсинг фулфілмента

Фулфілмент - це процес, який починається в момент замовлення клієнтом товару і закінчується в момент доставки товару. Бізнес-процес фулфілмента для кожного інтернет-магазину свій і містить приблизно такі операції:

 1. прийом замовлення (через кошик або по телефону)
 2. перевірка наявності на складі
 3. созвона з клієнтом і підтвердження замовлення, обговорення термінів доставки.
 4. збірка замовлення
 5. доставка замовлення
 6. прийом оплати

Найчастіше ці рутинні операції передають на аутсорсинг стороннім компаніям. Іноді інтернет-магазин робить свій кол-центр або садить менеджера, а збірку, доставку і прийом оплати передає стороннім організаціям.

Найбільш відомі кур'єрською-логістичні організації:

 • СДЕК
 • Доставіста
 • Яндекс.доставка

Але є також безліч інших компаній - ця ніша ринку щільно зайнята. При цьому якість послуг таких компаній, за відгуками наших клієнтів, залишає бажати кращого. Якщо у вас дорогий і штучний товар, а негатив від клієнта коштує дорого, є сенс розглянути створення власної кур'єрської служби або кур'єра в штаті. У нас на обслуговуванні є і такі інтернет-магазини, які самі пакують посилки через Пошту Росії післяплатою.

Чи потрібно використовувати касовий апарат (ККМ, ККТ)

Так, потрібно, якщо гроші приймає ваш магазин самостійно. При продажу товарів в інтернет-магазині використовувати касовий апарат із фіскальною пам'яттю обов'язково! Касовий чек не можна замінити бланками суворої звітності. Прибутковий касовий ордер теж не підходить. Більш того, з 2017 року всі ККМ повинні бути переведені в онлайн-режим. Це означає, що в режимі онлайн кожна каса передає інформацію до податкової інспекції про пробитих касових чеках.

Якщо ж ви самі не приймаєте гроші, а всі розрахунки проводите через кур'єрську-логістичні фірми, тоді касовий апарат потрібен кур'єрською фірмі, а вам він не потрібний.

В якому банку відкрити розрахунковий рахунок

З розрахункового рахунку ви будете платити контрагентам (оренда, товар). Туди ж будуть надходити продажу по еквайрингу і гроші від кур'єрських компаній. Найкраще вибрати банк, який не затримує платежі і не чіпляється до клієнтів. Якщо ви виберете будь-який банк з ТОП-10 ви не прогадаєте.

Торговий збір

Торговий збір - це новий "податок", який введений тільки в м Москві. Інтернет-магазини торговий збір не сплачують.

Робота через грошових агрегаторів (Яндекс.Касса та ін.)

Є один неприємний нюанс, з яким стикаються багато інтернет-магазини. Напевно у вас на сайті є кілька способів оплати: і Яндекс.Деньги, і Webmoney (Вебмани), і Ківі гаманець, і карти. Більшість варіантів оплати через сайт забезпечують грошові агрегатори. Наприклад, Яндекс.Касса або Робокасса, або хроноп і їм подібні. Правила роботи такі:

 • ви укладаєте з агрегатором договір;
 • агрегатор дає код на сайт, ви його інтегруєте;
 • покупець замовляє на сайті товар і виробляє онлайн-оплату;
 • гроші зараховуються на р / с агрегатора, а на е-мейл приходить повідомлення про оплату;
 • регулярно агрегатор перераховує отримані гроші на розрахунковий рахунок вашої компанії за мінусом своєї винагороди.

Так ось, підступ полягає в тому, що вашим доходом є не та сума, яку ви отримали на свій розрахунковий рахунок, а та, що агрегатор отримав від ваших клієнтів. Саме з цієї суми доходу і доведеться платити податок. Якщо у вас ССО 15% або ОСНО, то комісію агрегатора можна поставити на витрати. На ССО 6% смінусовать комісію не можна.

Оптимізація оподаткування в інтернет-магазинах

За рахунок чого можна заощадити на податках в інтернет-магазині?
 1. Агентські схеми (робота за договором комісії). Якщо ви вибрали систему оподаткування УСН 6%, то ви можете істотно заощадити, перейшовши на агентську схему роботи з постачальниками. Плюс: платите 6% ні з обороту, а з винагороди. Мінус: не кожен постачальник пропонує агентські схеми; їх бухгалтери можуть не погодитися працювати з вами за договором комісії.
 2. Збільшення витрат (ССО 15%, ОСНО). Проаналізуйте витрати, які ви несете з "власної кишені". Хостинг, домен, платежі за іноземні сервіси, закупівля товару. Є у вас є витрати, які ви оплачуєте за рахунок власних коштів, спробуйте їх провести офіційно.
 3. Керуючий-ІП (для юридичних осіб). Якщо у вас ТОВ, то висновок чистих грошей собі в кишеню обійдеться вам не менше 13% (це ставка податку з дивідендів). Можна заощадити до 7%, якщо замість генерального директора призначити керуючого-ІП. Увага! Є ряд обмежень, щоб угоду не визнали сумнівною.

Бережіть свій інтернет-магазин, щоб він служив вам довго і прибутково!

Сподобалася стаття?
Підписуйтесь на розсилку і дізнавайтеся про нові матеріали першими!

Сподобалася стаття?
Новости