• Главная <
 • Галерея
 • Карта сайта
 • Наши контакты
 • Обратная связь

Бухгалтерія інтернет-магазину: докладна інструкція для початківців

 1. П'ять питань про ІП та ТОВ
 2. 1. Що саме ви збираєтеся продавати?
 3. 2. На яку суму в рік ви збираєтеся продавати?
 4. 3. Ви володієте магазином один або у вас є партнери?
 5. 4. Ви будуєте інтернет-магазин для себе або мають намір потім продати його?
 6. 5. Чи збираєтеся ви робити велику перерву у вашій торгівлі?
 7. Вибір системи обліку
 8. Реєстрація ІП або ТОВ
 9. 1. Вид діяльності за КВЕД
 10. 2. Назва для ТОВ
 11. 3. Адреса для ТОВ
 12. способи реєстрації
 13. Документи, які зобов'язаний видавати інтернет-магазин
 14. 1. Лист з підтвердженням покупки
 15. 2. Накладна
 16. 3. Касовий чек
 17. Як здавати звітність
 18. 1. Найміть свого бухгалтера
 19. 2. Найміть аутсорсера
 20. 3. Використовуйте сервіси електронних бухгалтерій
 21. Обмін документами з системами електронної комерції
 22. Що заборонено продавати в інтернет-магазині

Бухгалтерія, реєстрація, податкова звітність ... Після цих слів страшно починати свою справу. Сміливіше! Насправді все досить просто. У статті я розповім, як налаштувати бухгалтерський і податковий облік в інтернет-магазині. Ви дізнаєтеся:

 • як вибрати організаційну форму для інтернет-магазину - ІП або ТОВ;
 • яку систему обліку вибрати - ОСНО або спрощенку;
 • як зареєструвати ІП або ТОВ;
 • які документи повинен виписувати інтернет-магазин;
 • де знайти бухгалтера для інтернет-магазину;
 • як здавати звітність в податкову.

Читайте, якщо збираєтеся відкрити свій бізнес або почати працювати офіційно.

П'ять питань про ІП та ТОВ

Просто приватник не зможе створити скільки-небудь серйозний інтернет-магазин. Хоча б тому, що не зможе укласти договір з банком на еквайринг (прийом грошей з кредитних карток). Якщо збираєтеся продавати на суму понад 100 тисяч рублів на місяць, потрібно офіційне оформлення. Для малого бізнесу таких форм всього дві - ІП (індивідуальний підприємець без утворення юридичної особи) та ТОВ (товариство з обмеженою відповідальністю). Щоб з них вибрати, потрібно відповісти на п'ять питань:

1. Що саме ви збираєтеся продавати?

Визначте, до якої категорії відноситься ваше товари:

 • Простий товар: повсякденні промислові речі, посуд, вироби, дрібна недорога електроніка, одяг, аксесуари для мобільних.
 • Товар, по якому можуть бути претензії: то, що може завдати шкоди здоров'ю (наприклад, швидкопсувні продукти), дорогі товари з гарантійним терміном (дорога електроніка і т.п.).

Чому це важливо: ТОВ відповідає за претензіями тільки в розмірі власних активів, ІП відповідає всім своїм майном. Значить, якщо від проданого вами фермерського сиру комусь стане погано, у ТОВ не відберуть більше, ніж є грошей і товарів, а у ІП можуть відібрати взагалі все, в тому числі машину і улюблену породисту кішку (є нюанси: у ІП не зможуть відібрати єдине житло і необхідний для проживання мінімум речей. Власника ТОВ при деяких умовах теж можуть позбавити майна, але зробити це складніше. Детальніше читайте в статті ).

2. На яку суму в рік ви збираєтеся продавати?

Чому це важливо: При великих оборотах ІП не зможе використовувати спрощену систему оподаткування, і стає вигідніше відкрити ТОВ. На 2016 рік стелю встановлений в 79 млн рублів.

3. Ви володієте магазином один або у вас є партнери?

Чому це важливо: ІП - це один господар. Якщо вас кілька, то потрібно відкривати ТОВ.

4. Ви будуєте інтернет-магазин для себе або мають намір потім продати його?

Чому це важливо: Щоб продати магазин, зареєстрований на ІП, потрібно оформити багато документів. Продати ТОВ набагато простіше. Взагалі продаж бізнесу - комплексний, багатогранний питання. Обов'язково порадьтеся з тим, хто це вже хоч раз успішно зробив. Якщо не знайдете таку людину в своєму оточенні - напишіть мені.

5. Чи збираєтеся ви робити велику перерву у вашій торгівлі?

Чому це важливо: ТОВ може призупинити свою діяльність без втрат, а у ІП є обов'язкові платежі (пенсійний і Медстрах).

Отже, якщо є правильним хоча б одне твердження:

 • ви продаєте товар, за яким до вас можуть пред'явити серйозні претензії;
 • обсяг продажів передбачається більш 79 млн рублів;
 • у вас є або передбачається партнер;
 • у вас є думки в близькому майбутньому продати свій інтернет-магазин;
 • ваші продажі можуть припинятися на тривалий термін ...

... то вам потрібно ТОВ. Інакше досить ВП.

Вибір системи обліку

Якщо ваш обсяг продажів більше 79 млн рублів на рік, підійде тільки ОСНО.

ОСНО - загальна система оподаткування. Це всі принади великої фірми: ПДВ, баланси, купа різних податків і т.д. Підходить великим торговцям і тим, хто працює з великими торговельними та промисловими підприємствами. Вам це навряд чи буде потрібно, як мінімум не на перший рік.

Якщо менше, вибирайте спрощену систему оподаткування. У ній набагато простіше вести облік, можна використовувати онлайн-сервіси ведення бухгалтерії, і такі фірми рідше перевіряє податкова. Спрощених систем дві:

 • Доходи мінус витрати (податок 15%)

  Ви маєте право віднімати з отриманих доходів вартість товарів, витрат на інтернет, створення сайту, доставку і т.д. З отриманої прибутку потрібно заплатити 15% податків. Підійде тим, хто перепродує товари, а не виробляє сам. Для вирахування витрат вони повинні бути оплачені, отримані і мати відношення до вашого бізнесу.

  Приклад: Якщо ви торгуєте електронікою, то витрати на передпродажну підготовку і настройку техніки можна відняти з оподатковуваної суми. А ось чек на покупку 5 кг мандаринів і пляшки вина податковий інспектор навряд чи прийме.

 • Доходи (податок 6%)

  Ви заплатите 6% податку з усіх отриманих вам сум. Ніяких витрат з них віднімати не можна. Підійде, якщо у вас мало задокументованих витрат (наприклад, ви продаєте щось, зроблене своїми руками), або дуже велика націнка.

Реєстрація ІП або ТОВ

Тепер треба підготувати і подати документи для реєстрації. Перед початком виберіть з класифікатора види діяльності (це обов'язково для податкової), а для ТОВ ще назву компанії і адреса.

1. Вид діяльності за КВЕД

Видів діяльності за класифікатором (КВЕД) можна вибрати кілька, все залежить від того, чим ще ви збираєтеся займатися. В інтернеті безліч статей по вибору КВЕД, подивіться. Для інтернет-магазину вам обов'язково треба вибрати код 52.61, Роздрібна торгівля по замовленнях. Це буде ваш основний код.

Код 52.61 - це група. Вона включає в себе коди 52.61.1, Роздрібна поштова (посилкової) торгівля та 52.61.2, Роздрібна торгівля, здійснювана через телемагазини і комп'ютерні мережі (електронна торгівля, включаючи Інтернет). За ідеєю, коди всередині групи вказувати не потрібно, якщо ви вибрали групу. Однак, в деяких регіонах у податкових інспекторів своє розуміння закону, і вони можуть відмовити в реєстрації у разі, якщо вказана тільки група. Вони будуть неправі, але вам від цього не легше. Тому про всяк випадок вказуйте всі три.

Крім основного коду, можна вибрати додаткові. Без потреби не реєструйте зайві КВЕД, та й взагалі для починаючої фірми їх небажано мати більше семи штук - занадто багато КВЕД може привернути увагу податкової і з вас можуть зажадати пояснень.

2. Назва для ТОВ

Воно повинно бути коротким і легко вимовним. Дуже ймовірно, що вам його доведеться диктувати своїм партнерам по телефону - потрібно зробити так, щоб вас розуміли абсолютно однозначно. Дуже добре, якщо назва буде збігатися з назвою вашого домену або магазину.

3. Адреса для ТОВ

Адреса повинен бути ще до реєстрації. Податкова в боротьбі з фірмами-одноденками серйозно посилила реєстрацію і це створює труднощі для реальних фірм. Для реєстрації ви повинні мати гарантійний лист або попередній договір оренди з власником приміщення. Будьте готові до того, що податковий інспектор відвідає власника і переконається, що приміщення дійсно є і його вам дадуть. Приблизно така ж процедура зараз з відкриттям розрахункового рахунку у банку.

способи реєстрації

Отже, у нас є коди КВЕД, назва, адреса і система оподаткування. Якщо вам дорого час, зверніться до фахівців (бухгалтерським аутсорсерам). Їх маса по сусідству з вами, вони легко шукаються за запитом «реєстрація ІП та ТОВ». Вони самостійно все зроблять із зазначеними вами параметрами.

Якщо хочете заощадити, скористайтеся онлайн-сервісом по підготовці документів для самостійної реєстрації ІП та ТОВ. Я рекомендую сервіс «Моє Дело»: реєстрація ІП і реєстрація ТОВ . Все безкоштовно. Зверніть увагу: вам всього лише підготують правильні документи. Здавати їх в податкову доведеться самим. Інструкція щодо подальших кроків там же, на сайті сервісу.

Документи, які зобов'язаний видавати інтернет-магазин

У вас почалися продажі. Які документи повинен виписувати інтернет-магазин?

1. Лист з підтвердженням покупки

Відразу після оформлення та оплати замовлення ви повинні відправити клієнту на е-мейл підтвердження покупки. Це просто лист у вільній формі. Його згенерує і відправить автоматично ваша система електронної комерції. Воно може бути практично будь-якого виду і форми, має бути лише кілька обов'язкових полів:

 • продавець (це ви), контактні дані;
 • покупець;
 • що купили, кількість і сума;
 • загальна сума замовлення.

Лист може бути з картинками, фотографіями, самих хитромудрих шрифтів і кольорів. Великий простір для індивідуалізації! Більшість систем дозволяє створити свій власний шаблон. У Еквіде можна редагувати лист на будь-якому платному плані.

2. Накладна

Разом з товаром в посилку покупцеві вкладається накладна (в інтернет-продажах її ще звуть інвойс). Інформація в ній дублює лист. Її вам теж підготує ваша система електронної комерції. І так, її теж можна оформити так, як вам зручно! Ось хороший приклад інвойсу:

Якщо ваш товар - електронний, то накладну ви не відправляєте. Покупець самостійно може зайти в особистий кабінет в магазині і натиснути на посилання «Завантажити інвойс». Навіть в Росії з недавніх пір досить електронного інвойсу, а за кордоном це норма вже давно.

Важливо: Деякі перевізники вимагають оформляти накладні за своєю формою. Наприклад, коли ви відправляєте товар поштою Росії , Вам знадобляться спеціальні бланки (в Еквіде їх можна заповнювати автоматично, підключіть додаток ). Уточніть заздалегідь, який потрібен бланк і вміє ваша система електронної комерції готувати такі документи. Якщо немає, можна друкувати накладні через 1С або «Мій склад».

3. Касовий чек

Згідно із законом 54-ФЗ всі продавці, в тому числі інтернет-магазини, зобов'язані видавати покупцеві касовий чек:

 • електронний (на email покупця), якщо покупець оплачує онлайн;
 • друкований, якщо покупець оплачує готівкою (за бажанням покупця йому отправяляется також електронний чек на email або у вигляді sms).

Щоб видавати чеки, доведеться придбати онлайн-касу. Читайте докладно про онлайн-каси і роботу з ними .

Якщо ви приносите товар з власним кур'єром або продаєте в офлайн-магазині, на видачу друкованого чека при офлайн-оплаті зверніть особливу увагу! Алгоритм дій касира прописаний в законах та інструкціях ФНС і повинен бути такий:

 1. Отримати гроші, повідомити суму грошей покупцеві «Ваші гроші 5000 рублів».
 2. Вибити на касовому апараті чек.
 3. Назвати суму здачі «Ваша здача 151 рубль 15 копійок».
 4. Вручити чек і здачу одночасно і тільки в руки покупцеві! Причому купюри і монети видаються разом.
 5. Вручити товар (і накладну, якщо товар доставляє кур'єр).

Важливо: Якщо ваш кур'єр порушить алгоритм і нарвётся на співробітника податкової не в дусі, то він може підвести вас під серйозний штраф за незастосування касового апарату. Щоб порушити закон і потрапити на штраф, досить, наприклад, видати чек після здачі або віддати товар до видачі чека.

Якщо у вас буде каса, поєднана з POS-терміналом, то ваш кур'єр так само зможе приймати оплату за банківськими картками прямо в момент видачі товару (еквайринг). Різниця лише в тому, що ви повинні будете видати на руки два друкованих чека: касовий чек і сліп (чек зняття грошей з кредитки).

Вибір терміналів і онлайн-кас широкий, законодавство в цій області змінюється стрімко, і я б не став покладатися на одне джерело інформації. Обов'язково відвідайте кілька фірм, які торгують касовими апаратами. Пройдіться по великим банкам вашого міста і поговоріть з ними про мобільні термінали. У Російського Стандарту, ВТБ і Сбербанку великий досвід в еквайринг і вони можуть надавати термінали безкоштовно. Почитайте свіжі статті про вибір апарату. Інакше ви ризикуєте купити апарат, який через півроку доведеться міняти через поміняти законодавства.

Касові чеки повинні бути затвердженою податковим відомством форми. Їх вам буде друкувати онлайн-каса, вам вручну нічого виписувати не треба. Ваші реквізити в касовому апараті пропишуть в тій фірмі, де продадуть касу. У деяких касах чек також можна брендировать - вставити туди свій логотип. Запитайте про це у вашого постачальника касових апаратів.

Запитайте про це у вашого постачальника касових апаратів

Як здавати звітність

Перше правило здачі звітності до податкової - не робити це самостійно. Законодавство у нас криве і постійно змінюється, візьміть професіонала. Варіантів кілька:

1. Найміть свого бухгалтера

Дорого, доведеться забезпечувати робоче місце (комп'ютер + софт), і хорошого бухгалтера знайти складно.

Цей варіант потрібно вибирати в дуже рідкісних випадках:

 • Ви змушені дотримуватися режиму суворої секретності: працюєте на оборонку або на мафію. Інтернет-магазин не про це.
 • Ваш документообіг вже настільки великий, що вам вигідніше мати свого бухгалтера, ніж платити професіоналам. Навряд чи на початку роботи ви зможете похвалитися таким.
 • У вашій фірмі з самого заснування є три співробітника: Генеральний директор, Комерційний директор і секретарка. Тоді, звичайно, без Головного бухгалтера вам не обійтися =)

У всіх інших випадках будуть вигідніше інші варіанти.

2. Найміть аутсорсера

Тисячі їх. Можна вибирати фірму з будь-якого міста. Якщо у аутсорсера правильно поставлена ​​робота, то вам і не доведеться бачитися, документами можна обмінюватися через мережу. В інтернеті безліч статей, як вибрати таку бухгалтерську компанію. Хороший аутсорсер:

 • регулярно оновлює свій сайт;
 • може працювати виключно віддалено;
 • надає фінансову гарантію своєї роботи;
 • може похвалитися хорошими відгуками.

Наприклад, дуже хороший аутсорсер АПБ (Асоціація Професійних Бухгалтерів). Чи задовольняє всім перерахованим вище умовам. Просто зверніться через форму зворотного зв'язку або напишіть. Еквіду веде бухгалтерію саме АПБ.

3. Використовуйте сервіси електронних бухгалтерій

вже згадане "Моє діло" готує звітність і самостійно відправляє її в податкову на підставі введених вами документів. Сервіс простий у використанні, недорогий і надійний. Онлайн сервіси підходять для ІП і ТОВ на спрощеній системі оподаткування. Але будьте готові, що вам доведеться працювати оператором - самостійно вводити документи в систему.

Обмін документами з системами електронної комерції

В епоху інформаційних технологій переписувати документи вручну з однієї системи в іншу не комільфо. У Еквіда і більшості інших систем управління інтернет-магазинами є інтеграція з 1С . Якщо ви збираєтеся використовувати інші програми або сервіси, то в Еквіде є вивантаження csv для імпорту в сторонні системи.

Що заборонено продавати в інтернет-магазині

Наостанок нагадаю, що в Росії в інтернет-магазинах можна продавати:

 1. Алкоголь, тютюн і інші підакцизні товари.
 2. «Шпигунські» пристрою - приховані камери і т.д. Їх не можна навіть купувати, за даними судового департаменту Верховного суду в 2012 році за це були засуджені 72 людини, в 2013-му - вже 152, в 2014-му - 212.
 3. Ліки, проте інтернет-аптек в мережі повно. Це питання тонкий і не входить в тему статті. У мене до вас лише один порада: якщо ви збираєтеся відкрити інтернет-аптеку, ви абсолютно точно повинні розуміти, що робите на кожному своєму кроці (і тоді ця стаття не для вас). Якщо ви не фахівець в аптечній справі - знайдіть собі іншу нішу.
 4. Наркотики і їх пропаганда, до якої зараз відносять і нешкідливі зображення конопель. Були кілька справ за продаж значків, кепок і майок з подібними малюнками. Не продавайте нічого подібного.
 5. Біткоіни і інші криптовалюта. Багато системи електронної комерції підтримують прийом біткоіни. При налаштуванні переконайтеся, будь ласка, що така можливість у налаштуваннях у вас відключена.

***

Вдалого вам старту і не соромтеся задавати питання!

про автора

Олександр Коваленко - операційний директор в Еквіде і засновник бухгалтерської компанії АПБ. Вирішує проблеми і покращує процеси. Любить подорожувати на машині, бігати і кататися на гірських лижах.

1. Що саме ви збираєтеся продавати?
2. На яку суму в рік ви збираєтеся продавати?
3. Ви володієте магазином один або у вас є партнери?
4. Ви будуєте інтернет-магазин для себе або мають намір потім продати його?
5. Чи збираєтеся ви робити велику перерву у вашій торгівлі?
1. Що саме ви збираєтеся продавати?
2. На яку суму в рік ви збираєтеся продавати?
3. Ви володієте магазином один або у вас є партнери?
4. Ви будуєте інтернет-магазин для себе або мають намір потім продати його?
5. Чи збираєтеся ви робити велику перерву у вашій торгівлі?
Новости