• Главная <
 • Галерея
 • Карта сайта
 • Наши контакты
 • Обратная связь

Правила техніки безпеки і гігієни при роботі на ПК

Вимоги по електричної безпеки.
Персональний комп'ютер - електроприлад. Від інших електроприладів він відрізняється тим, що для нього передбачена можливість тривалої експлуатації без відключення від електричної мережі. Крім звичайного режиму роботи комп'ютер може перебувати в режимі роботи зі зниженим електроспоживанням або знаходиться в режимі очікування запиту. У зв'язку з можливістю тривалої роботи комп'ютера без відключення від електромережі слід приділити особливу увагу якості організації електроживлення.

 1. Неприпустимо використання неякісних і зношених компонентів в системі електропостачання, а також їх сурогатних замінників: розеток, подовжувачів, перехідників, трійників. Неприпустимо самостійно модифікувати розетки для підключення вилок, відповідних іншим стандартам. Електричні контакти розеток не повинні відчувати механічних навантажень, пов'язаних з підключенням масивних компонентів (адаптерів, трійників і т. П.).
 2. Всі кабелі живлення і проводи повинні розташовуватися з заднього боку комп'ютера і периферійних пристроїв. Їх розміщення в робочій зоні користувача неприпустимо.
 3. Забороняється проводити будь-які операції, пов'язані з підключенням, відключенням або переміщенням компонентів комп'ютерної системи без попереднього відключення живлення.
 4. Комп'ютер не слід встановлювати поблизу електронагрівальних приладів і систем опалення.
 5. Неприпустимо розміщувати на системному блоці, моніторі і периферійних пристроях сторонні предмети: книги, листи паперу, серветки, чохли для захисту від пилу. Це призводить до постійного або тимчасового заблокувати вентиляційні отвори.
 6. Забороняється впроваджувати сторонні предмети в експлуатаційні або вентиляційні отвори компонентів комп'ютерної системи.

Особливості електроживлення монітора. Монітор має елементи, здатні зберігати високу напругу протягом тривалого часу після відключення від мережі. Розтин монітора користувачем неприпустимо ні за яких умов. Це не тільки небезпечно для життя, але і технічно марно, так як всередині монітора немає ніяких органів, регулюванням або налаштуванням яких користувач міг би поліпшити його роботу. Розтин і обслуговування моніторів може проводитися тільки в спеціальних майстернях.

Особливості електроживлення системного блоку.
Всі компоненти системного блоку отримують електроенергію від блоку живлення. Блок живлення ПК - це автономний вузол, що знаходиться у верхній частині системного блоку. Правила техніки безпеки не забороняють розкривати системний блок, наприклад при встановленні додаткових внутрішніх пристроїв або їх модернізації, але це не відноситься до блоку живлення. Блок живлення комп'ютера - джерело підвищеної пожежо-небезпеки, тому розтину і ремонту він підлягає тільки в спеціалізованих майстернях.
Блок живлення має вбудований вентилятор і вентиляційні отвори. У зв'язку з цим в ньому неминуче накопичується пил, яка може призвести до короткого замикання. Рекомендується періодично (один - два рази на рік) за допомогою пилососа видаляти пил з блоку живлення через вентиляційні отвори без розтину системного блоку. Особливо важливо проводити цю операцію перед кожною транспортуванням або нахилом системного блоку.

Система гігієнічних вимог.
Тривала робота з комп'ютером може призводити до розладів стану здоров'я. Короткочасна робота з комп'ютером, встановленим з грубими порушеннями гігієнічних норм і правил, призводить до підвищеного стомлення. Шкідливий вплив комп'ютерної системи на організм людини є комплексним. Параметри монітора впливають на органи зору. Обладнання робочого місця впливає на органи опорно-рухової системи. Характер розташування обладнання в комп'ютерному класі і режим його використання впливає як на загальне психофізіологічний стан організму, так і їм органи зору.

Характер розташування обладнання в комп'ютерному класі і режим його використання впливає як на загальне психофізіологічний стан організму, так і їм органи зору

Вимоги до відеосистеми.
У минулому монітор розглядали м основному як джерело шкідливих випромінювань, що впливають насамперед на очі. Сьогодні такий підхід вважається недостатнім. Крім шкідливих електромагнітних випромінювань (які на сучасних моніторах знижені до порівняно безпечного рівня) повинні враховуватися параметри якості зображення, а вони визначаються не тільки монітором, але і графічним адаптером, тобто всієї відеосистеми в цілому.

 1. Монітор комп'ютера повинен відповідати таким між народним стандартам безпеки:
  • за рівнем електромагнітних випромінювань - ТСО 95;
  • за параметрами якості зображення (яскравість, контрастність, мерехтіння, противідблискуючі властивості і ін.) - ТСО 99.
  Дізнатися про відповідність конкретної моделі даним стандартам можна в супровідній документації. Для роботи з моніторами, що задовольняють цим стандартам, спеціальні захисні екрани не потрібно.
 2. На робочому місці монітор повинен встановлюватися таким чином, щоб виключити можливість відбиття від його екрану в сторону користувача джерел загального освітлення приміщення.
 3. Відстань від екрана монітора до очей користувача має становити від 50 до 70 см. Не треба прагнути відсунути монітор якнайдалі від очей, побоюючись шкідливих випромінювань (з побутового досвіду спілкування з телевізором), тому що для ока важливий також кут огляду найбільш характерних об'єктів. Оптимально, розміщення монітора на відстані 1,5 D від очей користувача, де D - розмір екрану монітора, який вимірюється по діагоналі. Порівняйте цю рекомендацію з величиною 3 ... 5 D, рекомендованої для побутових телевізорів, і зіставте розміри символів на екрані монітора (найбільш характерний об'єкт, що вимагає концентрації уваги) з розмірами об'єктів, характерних для телебачення (зображення людей, споруд, об'єктів природи). Завищенное відстані від очей до монітора призводить до надмірного навантаження органів зору, позначається на скруті переходу від роботи з монітором до роботи з книгою і проявляється в передчасному розвитку далекозорості.
 4. Важливим параметром є частота кадрів, яка залежить від властивостей монітора, відеоадаптера та програмних налаштувань відеосистеми. Для роботи з текстами мінімально допустима частота кадрів 72 Гц. Для роботи з графікою рекомендується частота кадрів від 85 Гц і вище.

Вимоги до робочого місця.
У вимоги до робочого місця входять вимоги до робочого столу, посадкового місця (стільця, крісла), підставки для рук і ніг. Незважаючи на гадану простоту, забезпечити правильне розміщення елементів комп'ютерної системи і правильну посадку користувача надзвичайно важко. Повне рішення проблеми вимагає додаткових витрат, порівнянних по величині з вартістю окремих вузлів комп'ютерної системи, тому і биту і на виробництві цими вимогами часто нехтують.
Незважаючи на те, що школярі проводять в комп'ютерному класі порівняно небагато часу, навчити їх правильної гігієни праці на гідному прикладі дуже важливо, щоб корисні навички закріпилися на все життя. Це не просто вимога гігієни, а вимога методики.

 1. Монітор повинен бути встановлений прямо перед користувачем і не вимагати повороту голови або корпусу тіла.
 2. Робочий стіл і посадочне місце повинні мати таку висоту, щоб рівень очей користувача знаходився трохи вище центру монітора. На екран монітора слід дивитися зверху вниз, а не навпаки. Навіть короткочасна робота з монітором, встановленим занадто високо, призводить до стомлення шийних відділів хребта.
 3. Якщо при правильній установці монітора щодо рівня очей з'ясовується, що ноги користувача не можуть вільно лежати на підлозі, слід встановити підставку для ніг, бажано похилу. Якщо ноги не мають надійної опори, це неодмінно веде до порушення постави і стомлення хребта. Зручно, коли комп'ютерні меблі (стіл і робоче крісло) мають кошти для регулювання по висоті. У цьому випадку простіше домогтися оптимального положення.
 4. Клавіатура повинна бути розташована на такій висоті, щоб пальці рук розташовувалися на ній вільно, без напруги, а кут між плечем і передпліччям складав 100 ° - 110 °. При використанні звичайних шкільно-письмових столів домогтися одночасно правильного "положення і монітора, і клавіатури практично неможливо. Для роботи рекомендується використовувати спеціальні комп'ютерні столи, які мають висувні полички для клавіатури. Якщо такий полички немає і клавіатура розташовується на тому ж столі, що і монітор, використання підставки для ніг стає практично неминучим, особливо коли з комп'ютером працюють діти.
 5. При тривалій роботі з клавіатурою можливо стомлення сухожиль кистьового суглоба. Відомо важке професійне захворювання - кистьовий тунельний синдром, пов'язаний з неправильним положенням рук на клавіатурі. Щоб уникнути надмірних навантажень на кисть бажано надати робоче крісло з підлокітниками, рівень висоти яких, заміряний від статі, збігається з рівнем висоти розташування клавіатури.
 6. При роботі з мишею рука не повинна перебувати у висячому положенні. Лікоть руки або хоча б зап'ясті повинні мати тверду опору. Якщо передбачити необхідне розташування робочого столу і крісла важко, рекомендується застосувати килимок для миші, що має спеціальний опорний валик. Нерідкі випадки, коли в пошуках опори для руки (зазвичай правої) розташовують монітор збоку від користувача (відповідно, зліва), щоб він працював впівоберта, спираючи лікоть або зап'ясті правої руки об стіл. Цей прийом неприпустимий. Монітор повинен обов'язково знаходитися прямо перед користувачем.

Вимоги до організації занять.
Екран монітора - не єдине джерело шкідливих електромагнітних випромінювань. Розробники моніторів досить давно і успішно займаються їх подоланням. Менше уваги приділяється шкідливим побічним випромінюванням, що виникають з боку бічних і задньої стінок обладнання. В сучасних комп'ютерних системах ці зони найбільш небезпечні.
Монітор комп'ютера слід розташовувати так, щоб задньою стінкою він був звернений не до людей, а до стіни приміщення. У комп'ютерних класах, що мають кілька комп'ютерів, робочі місця повинні розташовуватися по периферії приміщення, залишаючи вільним центр. При цьому додатково необхідно перевірити кожне з робочих місць на відсутність прямого відображення зовнішніх джерел освітлення. Як правило, домогтися цього для всіх робочих місць одночасно досить важко. Можливе рішення полягає у використанні штор на вікнах і продуманому розміщенні штучних джерел загального і місцевого освітлення.
Сильними джерелами електромагнітних випромінювань є пристрої безперебійного живлення. Розташовувати їх слід якомога далі від місць користувачів.

В організації занять важливу роль відіграє їх тривалість, від якої залежать психофізіологічні навантаження. Для школярів старших класів тривалість сеансу роботи з комп'ютером не повинна перевищувати 30 хвилин, для школярів молодших класів - 20 хвилин. Решту часу уроку інформатики відводиться спілкуванню з учителем і навчальними посібниками.
У зв'язку з нестачею обладнання в комп'ютерних класах іноді проводять групові заняття, під час яких двоє-троє учнів займаються на одному робочому місці. Цей організаційний прийом неприпустимий з гігієнічної точки зору. Деяким учням доводиться розташовуватися збоку від монітора, що негативно позначається як на органах зору, так і на опорно-рухової системи. Навчальний процес необхідно планувати так, щоб кожен учень мав можливість освоїти правильні прийоми роботи з комп'ютером.

Джерело: Симонович С.В. Комп'ютер у вашій школі. - М .: Аст-Прес: Інформком-Пресс. 2001.

додатково: додатково:

1. Демонстраційний навчальний матеріал: «Навчальний посібник з безпеки при роботі з комп'ютером»

«Навчальний посібник з безпеки при роботі з комп'ютером» створене Григорова Денисом, учнем 6 класу МОУ СЗШ № 17 м Білогірськ Амурської області. Гіпотеза, висунута учнем: «Я думаю, що якщо, вивчивши шкідливі впливи комп'ютерної техніки, навчитися правильно організовувати роботу за комп'ютером, то ніякої шкоди комп'ютер не принесе». Вивчаючи, який вплив надає комп'ютерна техніка на організм людини і дізнаючись, як можна захистити себе від шкідливих впливів комп'ютера, учень вирішив створити навчальний посібник в програмі Microsoft Office PowerPoint, яке можна використовувати при дистанційному навчанні. Посібник створено в формі гри, коли після вивчення розділу необхідно пройти тест і отримати чергове звання. Не встигли ми пройти тест, учень не зможе перейти до вивчення наступного розділу. У процесі самостійного вивчення в учнів з'являється бажання закінчити навчання першим, з'являється азарт змагання. З програмою Microsoft Office PowerPoint (створення веб-сторінок складніше) швидко вчаться працювати навіть учні початкової школи та можуть за допомогою вчителя або самостійно створювати такі посібники по будь-якій темі і предмету, які можна використовувати в дистанційному навчанні в межах школи по локальній мережі.

Файл навчального посібника «Навчальний посібник з безпеки при роботі з комп'ютером» в архіві ZIP, об'ємом 4,7 Мб (1-2-2.zip) скачати з unibytes.com2. Програма тестового контролю знань з правил техніки безпеки і правил поведінки на заняттях в кабінеті інформатики «TestsTB-1004» .

3. Файл тексту інструкції з ілюстраціями «Техніка безпеки при роботі на ПК» в архіві ZIP, об'ємом 339 Кб (1-2-2.zip)

Новости