• Главная <
 • Галерея
 • Карта сайта
 • Наши контакты
 • Обратная связь

Як відкрити інтернет-магазин в Республіці Білорусь?

 1. Як відкрити інтернет-магазин в Республіці Білорусь?
 2. Статті по темі:
 3. Як відкрити інтернет-магазин в Республіці Білорусь?
 4. Як відкрити інтернет-магазин в Республіці Білорусь?
 5. Статті по темі:

Як відкрити інтернет-магазин в Республіці Білорусь?

Рішення написати цю статтю виникла в зв'язку надходять питаннями від наших клієнтів. Питання такі:

 1. Що потрібно для відкриття інтернет-магазину?
 2. Чи потрібен асортиментний перелік товарів для реалізації, склад для зберігання товарів?
 3. Чи обов'язкова доставка в інтернет-магазині?
 4. Там, де не вказані ціни, це інтернет-магазин або просто вітрина?
 5. Як відбувається оплата в інтернет-магазині? Чи можна використовувати платіжні мобільні термінали?
 6. Які документи потрібно оформляти при передачі товару покупцеві?

При уявній легкості питань, ми зіткнулися з тим, що не так просто знайти на них відповіді. Нам довелося вивчити Постанова Ради Міністрів Республіки Білорусь від 29 квітня 2010 р N 649 «Про реєстрацію інтернет-магазинів в торговому реєстрі Республіки Білорусь, механізм контролю за їх функціонуванням і внесення доповнень і змін до деяких Постанови Ради Міністрів Республіки Білорусь» і Постанова Міністерства Торгівлі Республіки Білорусь від 14 травня 2010р. N 13 «Про порядок надання заяв, пов'язаних з реєстрацією інтернет-магазинів, у вигляді електронного документа і порядок підтвердження їх отримання органом, уповноваженим на проведення реєстрації інтернет-магазинів», деякі інші документи і відповіді на питання, що цікавлять, які люб'язно нам надали фахівці ТОВ «ЮрСпектр».

Вивчивши вищевказані матеріали, ось які висновки-відповіді на поставлені питання на 01.06.2011 ми зробили (щоб отримати 100% вірні відповіді на ці та аналогічні питання -звертатися вашу увагу !! - запитуйте інформацію у Мінміськвиконкомі і в Міністерстві торгівлі):

1. Для відкриття інтернет-магазину потрібно на сайті Мінміськвиконкому або безпосередньо у виконкомі свого району або на сайті Міністерства торгівлі: php?option=com_content&task=view&id=76&Itemid=82%20> http://www.mintorg.gov.by/index.php?option=com_content&task=view&id=76&Itemid=82 заповнити заяву на реєстрацію інтернет-магазину в 2-х примірниках і занести його в адмінітрацію свого району. Цього достатньо, щоб вас зареєстрували в торговому реєстрі. І за умови, що у вас є свідоцтво про реєстрацію, ви стали на облік в податковому органі і т.п., а також у вас є доменне ім'я, і ​​сайт, який є інтернет-магазином, ви можете починати торгівлю через інтрент-магазин.

2. Асортиментний перелік присутній в заяві, тому додатково його надавати не потрібно.

3. Доставка в інтернет-магазині не обов'язкова, можна доставляти товари поштою.

4. У випадках, коли на сайті представлені конкретні зразки (опису) товарів, такий інформаційний джерело підпадає під поняття торгівлі за зразками. Оскільки торгівля за зразками з використанням мережі інтернет (інформаційних джерел в мережі інтернет) повинна здійснюватися через інтернет - магазини, інформаційні джерела повинні бути зареєстровані в установленому порядку (доменне ім'я має бути внесено до ліцензії). Але у випадках, коли на сайті представлені зразки товарів, але при цьому ці товари продаються тільки при використанні торгового об'єкта, то такий інформаційний джерело не буде інтернет-магазином.

5. Можна використовувати спеціальні комп'ютерні системи та платіжні термінали для оплати в інтернет-магазині (більш докладно - нижче).

6. Відповідь на питання: «які документи потрібно оформляти при передачі товару покупцеві?» Ви знайдете нижче.

Нижче ін і ведений матеріал, наданий товариством з обмеженою відповід е нности «ЮрСпектр» (довідкові правові системи «КонсультантПлюс»).

Питання: Організація здійснює роздрібну торгівлю через інтернет-магазин з покупцями - фізичними особами. Доставку товарів здійснює організація власним транспортом, підйом товару на поверх здійснюється силами самого покупця. З метою ведення складського і бухгалтерського обліку організація відвантажує товар зі складу за накладною форми ТТН-1.

Чи обов'язково в рядку "Пункт розвантаження" накладної форми ТТН-1 вказувати повну адресу фізичної особи, або досить вказати місто, вулицю і номер будинку?

користувачі КонсультантПлюс

Відповідь: Заповнення накладної форми ТТН-1 проводиться відповідно до Інструкції щодо заповнення типових форм первинних облікових документів ТТН-1 "Товарно-транспортна накладна" і ТН-2 "Товарна накладна", затвердженої Постановою Міністерства фінансів Республіки Білорусь від 18.12.2008 N 192 (далі - Інструкція). Відповідно до пункту 16 Інструкції в рядку "Пункт розвантаження" вказується адреса (місце розташування) пункту розвантаження.

Згідно з пунктом 20 Правил здійснення роздрібної торгівлі за зразками, затверджених Постановою Ради Міністрів Республіки Білорусь від 15.01.2009 N 31, договір роздрібної купівлі-продажу вважається виконаним з моменту доставки товару в місце, вказане в договорі, а якщо місце передання товару договором не визначено - з моменту доставки товару за місцем проживання покупця чи іншого вказаною ним адресою, якщо інше не передбачено законодавством або договором.

У ситуації, що розглядається продавець інтернет-магазину на власному транспортному засобі доставляє товар за адресою, вказаною покупцем - фізичною особою. Вивантаження товарів з автомобіля і передача товару покупцеві проводиться на території, прилеглій до будівлі, де знаходиться покупець - фізична особа.

Таким чином, в рядку "Пункт розвантаження" накладної форми ТТН-1 слід вказати адресу, вказану покупцем, де буде відбуватися передача товару. Номер квартири, якщо покупець не надає таку інформацію, вказувати не обов'язково.

І.С.ХАРІТОНЧІК,
спеціаліст центру
бухгалтерської аналітики
ТОВ "ЮрСпектр"

Питання: Як повинен індивідуальний підприємець в даний час виробляти прийом готівкових грошових коштів при здійсненні торгівлі через інтернет-магазин?

користувачі КонсультантПлюс

Відповідь: Відповідно до підпункту 1.13 пункту 1 статті 22 Податкового кодексу Республіки Білорусь при реалізації товарів (робіт, послуг) за готівку платник зобов'язаний забезпечувати прийом готівкових грошових коштів в порядку, визначеному законодавством. Даний порядок визначено Постановою Ради Міністрів Республіки Білорусь, Національного банку Республіки Білорусь від 09.01.2002 N 18/1 "Про прийом готівкових грошових коштів при реалізації товарів (робіт, послуг) і про деякі питання використання касових підсумовуючих апаратів і спеціальних комп'ютерних систем" (далі - Постанова N 18/1).

Згідно з підпунктом 2.1 пункту 2 Постанови N 18/1 юридичні особи та індивідуальні підприємці приймають готівку грошові кошти (в тому числі авансових платежів, завдаток і грошові кошти, прийняті в якості застави) при продажу товарів, виконання робіт та надання послуг із застосуванням касових підсумовуючих апаратів і (або) спеціальних комп'ютерних систем, квиткодрукуючий машин, таксометрів (касового обладнання), моделі (модифікації) яких включені до Державного реєстру моделей (модифікацій) касових підсумовуючих апп ратов і спеціальних комп'ютерних систем, використовуваних на території Республіки Білорусь, затверджений Постановою Комітету з стандартизації, метрології та сертифікації при Раді Міністрів Республіки Білорусь від 04.06.2003 N 29, якщо інше не встановлено законодавчими актами та Постановою N 18/1.

У випадках, перерахованих у підпункті 2.2 пункту 2 Постанови N 18/1, суб'єкти підприємницької діяльності мають право приймати готівку грошові кошти при продажу товарів, виконання робіт або надання послуг без застосування касового обладнання та платіжних терміналів. Так, згідно з підпунктом 2.2.13 пункту 2 Постанови N 18/1 юридичні особи та індивідуальні підприємці мають право приймати готівку грошові кошти при продажу товарів, виконання робіт та надання послуг без застосування касового обладнання у випадках здійснення електронної торгівлі, торгівлі з доставкою товарів додому або інше обумовлене місце, виконання робіт і надання послуг поза постійним місцем здійснення діяльності. У цих випадках суб'єкти підприємницької діяльності оформляють відповідно до законодавства кожен факт прийому готівкових коштів первинним обліковим документом, інформація про виготовлення і реалізації бланка якого заноситься в електронний банк даних про виготовлених і реалізованих бланках первинних облікових документів і контрольних знаках (далі - первинний обліковий документ ).

Відповідно до Постанови Міністерства з податків і зборів Республіки Білорусь від 05.04.2002 N 43 "Про бланки первинних облікових документів, інформація про виготовлення і реалізації яких підлягає внесенню в електронний банк даних про виготовлених і реалізованих бланках первинних облікових документів і контрольних знаках" до вищевказаних первинних облікових документів, за якими здійснюється прийом готівкових грошових коштів, відносяться: прибутковий касовий ордер форми КО-1, талон форми 20-ФС, квитанція форми КВ-1 і ряд інших пеціалізірованних форм.

При цьому Постановою Правління Національного банку Республіки Білорусь від 12.10.2010 N 428 "Про внесення змін і доповнень до деяких нормативно-правові акти з питань організації готівкового грошового обігу в Республіці Білорусь" (далі - Постанова N 428) внесено зміни до абз. 2 ч. 2 п. 37 Інструкції про порядок ведення касових операцій і розрахунків готівкою грошовими коштами в білоруських рублях на території Республіки Білорусь, затвердженої Постановою Правління Національного банку Республіки Білорусь від 17.01.2008 N 4 (далі - Інструкція N 4), а саме з переліку документів, що підтверджують витрати з придбання (надходження, виготовлення, виконання) продукції (товарів, робіт, послуг), виключені квитанція форми КВ-1 і квитанція форми 20-ФС. Постанова N 428 вступило в силу з 11.11.2010. Таким чином, починаючи з цієї дати приймання готівки організаціями, що мають право не використовувати касові підсумовуючі апарати і (або) спеціальні комп'ютерні системи, Білетопечатающая машини, таксометри, повинен здійснюватися за прибутковими касовими ордерами і іншим прибутковими документами відповідно до законодавства (п. 25 , 27 Інструкції N 4).

Однак в даний час діє Наказ Міністерства фінансів Республіки Білорусь від 29.10.1999 N 311 "Про затвердження бланків уніфікованих форм первинної облікової документації" (далі - Наказ N 311), згідно з яким суб'єкти господарювання мають право приймати талон форми 20-ФС та квитанцію форми КВ -1 в якості документів, що підтверджують витрати з придбання (надходження, виготовлення, виконання) продукції (товарів, робіт, послуг), як інші прибуткові документи, затверджені відповідно до законодавства.

Таким чином, на сьогоднішній день прийом готівкових грошових коштів за реалізований товар в випадках здійснення торгівлі через інтернет-магазин може здійснюватися з використанням прибуткових документів, таких як квитанція форми КВ-1 або талон форми 20-ФС.

Слід зазначити також, що з 1 квітня 2011 року в зв'язку з прийняттям Постанови Міністерства фінансів Республіки Білорусь від 29.03.2010 N 37 Наказ N 311 втрачає чинність.

Н.Н.КІБ,
спеціаліст центру
бухгалтерської аналітики
ТОВ "ЮрСпектр"

"Головна кніга.by", 2011, N 03

ЯК ОФОРМИТИ відвантаження товарів З ІНТЕРНЕТ-МАГАЗИНУ

І.С.ХАРІТОНЧІК,
спеціаліст центру
бухгалтерської аналітики
ТОВ "ЮрСпектр"
Підписано до друку 28.01.2011

Останнім часом інтернет-магазини стають все більш популярною формою торгівлі. Основною відмінністю їх від традиційного магазину є відсутність торгового залу. Продавець і покупець територіально відокремлені один від одного, тому клієнт визначає місце і час передачі товару і грошей, а продавець повинен забезпечити доставку товару, передати його покупцеві, прийняти гроші в оплату і скласти первинні документи.

Якими документами слід оформити відвантаження товарів з інтернет-магазину для передачі покупцеві - фізичній особі? Давайте розберемося.

загальні положення

Торгівля через інтернет-магазин - це форма роздрібної торгівлі за зразками (ст. 11 Закону Республіки Білорусь від 28.07.2003 N 231-З "Про торгівлю" (далі - Закон про торгівлю)) поза торгового об'єкта. Інтернет-магазин являє собою сайт, який містить інформацію про товари, продавця, що дозволяє вибрати, замовити і (або) придбати товар (п. 2 Правил здійснення роздрібної торгівлі за зразками, затверджених Постановою Ради Міністрів Республіки Білорусь від 15.01.2009 N 31 (далі - Правила)).

На сайті інтернет-магазину розміщуються достовірні відомості про товари та їх виробниках (п. 9 Правил): фотографії товарів із зазначенням найменувань, ціни, умов оплати, часу і умов доставки, гарантійного терміну і т.п. Така подача інформації про товар з пропозицією його продати визнається публічною офертою, якщо вона містить усі істотні умови договору роздрібної купівлі-продажу, і продавець зобов'язаний продати цей товар будь-кому, яка виявила бажання його купити на зазначених умовах (п. 11 Правил).

Як правило, інтернет-магазин призначений для продажу товарів фізичним особам, які купують і використовують ці товари виключно в особистих, побутових, сімейних, домашніх і інших цілях, не пов'язаних із здійсненням підприємницької діяльності (ст. 9 Закону про торгівлю, п. 2 Правил) .

Придбаний в інтернет-магазині товар продавець будь-яким видом транспорту або поштовим відправленням доставляє в місце, вказане покупцем (п. 17 Правил). Одночасно з товаром він повинен передати покупцеві і які стосуються товару документи (технічний паспорт, інструкція з експлуатації та ін.) (П. 24 Правил).

Оплата товарів здійснюється готівкою грошовими коштами або за безготівковим розрахунком (п. 15 Правил). Інтернет-магазинам дозволено приймати виручку готівкою без застосування касових підсумовуючих апаратів і (або) спеціальних комп'ютерних систем і платіжних терміналів (подп. 2.2.13 Постанови Ради Міністрів Республіки Білорусь, Національного банку Республіки Білорусь від 09.01.2002 N 18/1 "Про прийом готівкових коштів при реалізації товарів (робіт, послуг) і про деякі питання використання касових підсумовуючих апаратів і спеціальних комп'ютерних систем "(далі - Постанова N 18/1)). При цьому кожен факт прийому готівки повинен оформлятися первинним обліковим документом, інформація про виготовлення і реалізації бланка якого заноситься в електронний банк даних про виготовлених і реалізованих бланках первинних облікових документів і контрольних знаках (ч. 2 подп. 2.2 Постанови N 18/1).

Безкоштовна доставка товарів власним транспортом

Розглянемо найпоширеніший спосіб доставки товару - безкоштовну доставку власним транспортом, передбачену умовами договору (ст. 469 Цивільного кодексу Республіки Білорусь).

У разі якщо доставка товарів носить допоміжний характер по відношенню до основних видів діяльності, вона визнається здійсненою для власних потреб і виконується для переміщення своїх вантажів транспортними засобами, що належать на праві власності або на інших законних підставах за умови, що транспортними засобами керують працівники цих юридичних осіб або ВП або сам ІП (ст. 1 Закону Республіки Білорусь від 14.08.2007 N 278-З "про автомобільний транспорт та автомобільних перевезеннях" (далі - Закон про автомобільний транс орті)). Якщо інше не передбачено договором роздрібної купівлі-продажу, до моменту передачі покупцеві товар знаходиться у власності продавця (п. 15, 20 Правил). У зв'язку з цим доставка товару продавцем може розглядатися як перевезення для власних потреб.

Вантажоперевезення товарного характеру супроводжуються випискою товарно-транспортних накладних (ч. 3 ст. 40 Закону про автомобільний транспорт), які є підставою для розрахунків за перевезення вантажів (п. 99 Правил автомобільних перевезень вантажів, затверджених Постановою Ради Міністрів Республіки Білорусь від 30.06.2008 N 970 ). Вантажоперевезення для власних потреб не регулюються Законом про автомобільний транспорт (ст. 2 Закону про автомобільний транспорт), тому їх не потрібно підтверджувати ТТН-1 (Інструкція щодо заповнення типових форм первинних облікових документів ТТН-1 "Товарно-транспортна накладна" і ТН-2 "Товарна накладна", затверджена Постановою Міністерства фінансів Республіки Білорусь від 18.12.2008 N 192 (далі - Інструкція)).

Однак накладні призначені не тільки для розрахунків за транспортні послуги з перевізником. Вони застосовуються юридичними особами всіх форм власності та індивідуальними підприємцями і є підставою для списання товарно-матеріальних цінностей у вантажовідправника і оприбуткування їх у вантажоодержувача, а також для складського, оперативного та бухгалтерського обліку (п. 2 Інструкції).

У тій же година покупцеві інтернет-магазину ТТН-1 не потрібна, оскількі фізична особа НЕ віробляє оприбуткування товарно-матеріальних цінностей. Але у продавця складської, оперативний і бухгалтерський облік товарів здійснюється на підставі первинних облікових документів. До того ж Інструкцією встановлено, що переміщення товарів для власних потреб (внутрішнє переміщення) оформляється накладними (абз. 4 п. 2 Інструкції).

Таким чином, продавцям, провідним складський і бухгалтерський облік товарно-матеріальних цінностей, доцільно доставляти товари власним транспортом зі складу покупцеві за накладними. Причому накладна виписується для власного використання (з метою ведення складського і бухгалтерського обліку) і покупцеві - фізичній особі не передається. В цьому випадку при заповненні накладної слід врахувати, що перевезення товарів для власних потреб проводиться без укладення договору перевезення вантажів, значить, відсутня замовник перевезення, а вантажовідправником і вантажоодержувачем виступає одна особа - продавець інтернет-магазину.

Оплатне доставка товарів власним транспортом

Іноді продавець виконує доставку плату, тобто покупець оплачує вартість товару за ціною, вказаною на сайті, і додатково - вартість послуг з доставки вантажу.

Але в цьому випадку продавець повинен знати, що, доставляючи товар покупцеві власним транспортом і пред'являючи суму до оплати за транспортні послуги, він здійснює ще один вид підприємницької діяльності - внутрішньореспубліканські автомобільні перевезення вантажів, який до 01.01.2011 підлягав ліцензуванню.

Законодавством передбачено, що прийняття до автомобільної перевезення вантажів фізичних осіб, що належать їм на праві власності або на інших законних підставах і призначених виключно для особистих, побутових, сімейних та інших потреб, не пов'язаних з підприємницькою діяльністю, здійснюється за наявності договору автомобільного перевезення вантажу фізичної особи (ст. 49 Закону про автомобільний транспорт).

Укладення договору підтверджується складанням і видачею замовнику автомобільного перевезення замовлення-доручення за формою ТР-132 (Постанова Міністерства транспорту і комунікацій Республіки Білорусь від 23.08.2000 N 19 "Про затвердження форми ТР-132" Замовлення-доручення "), завіреного штампом або печаткою перевізника .

Замовлення-доручення є бланком суворої звітності, заповнюється перевізником і підтверджує факт надання послуги з автомобільної перевезення вантажів населення в комплексі (або вибірково за бажанням замовника) з послугами по упаковці-розпакуванню, навантаження-розвантаження, складання-розбирання і т.д. Замовлення-доручення повинен застосовуватися всіма юридичними особами незалежно від форми власності та ВП при наданні ними послуг з перевезення вантажів фізичних осіб (п. 1 Інструкції про порядок заповнення форми ТР-132 "Замовлення-доручення", затвердженої Наказом Міністерства транспорту та комунікацій Республіки Білорусь від 23.01.2003 N 17-Ц), він служить підтвердженням прийняття готівкових коштів в оплату за надані транспортні послуги та відноситься до транспортних документів (абз. 5 ст. 40 Закону про автомобільний транспорт).

Як зазначалося раніше, специфіка торгівлі через інтернет-магазин така, що доставляється вантаж, якщо інше не передбачено договором роздрібної купівлі-продажу, до моменту передачі покупцеві належить продавцю на праві власності. В даному випадку немає підстав для обов'язкової виписки ТР-132.

Таким чином, замовлення-доручення (якщо він виписується) підтверджує надання транспортних послуг, а при веденні складського і бухгалтерського обліку доставку товарів зі складу покупцеві доцільно оформляти ТТН-1.

Як бачимо, перелік оформлюваних первинних документів залежить від способів доставки, і це слід враховувати при відвантаженні товарів з інтернет-магазину покупцеві - фізичній особі.

Copyright: (C) ТОВ "ЮрСпектр", 2011
Виключні майнові права на даний авторський матеріал належать ТОВ "ЮрСпектр"

Повернутися назад

Статті по темі:

Як відкрити інтернет-магазин в Республіці Білорусь?

Рішення написати цю статтю виникла в зв'язку надходять питаннями від наших клієнтів. Питання такі:

 1. Що потрібно для відкриття інтернет-магазину?
 2. Чи потрібен асортиментний перелік товарів для реалізації, склад для зберігання товарів?
 3. Чи обов'язкова доставка в інтернет-магазині?
 4. Там, де не вказані ціни, це інтернет-магазин або просто вітрина?
 5. Як відбувається оплата в інтернет-крамниці? Чи можна використовувати платіжні мобільні термінали?
 6. Які документи потрібно оформляти при передачі товару покупцеві?

При уявній легкості питань, ми зіткнулися з тим, що не так просто знайти ними відповіді. Нам довелося вивчити Постанова Ради Міністрів Республіки Бєларусь від 29 квітня 2010 р N 649 «Про реєстрацію інтернет-магазинів в торговому реєстрі Республіки Білорусь, механізм контролю за їх функціонуванням і внесення доповнень і змін до деяких Постанови Ради Міністрів Республіки Білорусь» і Постанова Міністерства Торгівлі Республіки Білорусь від 14 травня 2010р. N 13 «Про порядок надання заяв, пов'язаних з реєстрацією інтернет-магазинів, у вигляді електронного документа і порядок підтвердження їх отримання органом, уповноваженим на проведення реєстрації інтернет-магазинів», деякі інші документи і відповіді на питання, що цікавлять, які люб'язно нам надали фахівці ТОВ «ЮрСпектр».

Вивчивши вищевказані матеріали, ось які висновки-відповіді на поставлені питання на 01.06.2011 ми зробили (щоб отримати 100% вірні відповіді на ці та аналогічні питання -звертатися вашу увагу !! - запитуйте інформацію у Мінміськвиконкомі і в Міністерстві торгівлі):

1. Для відкриття інтернет-магазину потрібно на сайті Мінміськвиконкому або безпосередньо в виконкомі свого району або на сайті Міністерства торгівлі: php?option=com_content&task=view&id=76&Itemid=82%20> http://www.mintorg.gov.by/index.php?option=com_content&task=view&id=76&Itemid=82 заповнити заяву на реєстрацію інтернет-магазину в 2-х примірниках і занести його в адмінітрацію свого району. Цього достатньо, щоб вас зареєстрували в торговому реєстрі. І за умови, що у вас є свідоцтво про реєстрацію, ви стали на облік в податковому органі і т.п., а також у вас є доменне ім'я, і ​​сайт, який є інтернет-магазином, ви можете починати торгівлю через інтрент-магазину.

2. Асортиментний перелік присутній в заяві, тому додатково її надавати не потрібно.

3. Доставка в інтернет-магазині не обов'язкова, можна доставляти товари пошти.

4. У випадках, коли на сайті представлені конкретні зразки (опису) товарів, такий інформаційний джерело підпадає під поняття торгівлі за зразками. Оскільки торгівля за зразками з використанням мережі інтернет (інформаційних джерел в мережі інтернет) повинна здійснюватися через інтернет - магазини, інформаційні джерела повинні бути зареєстровані в установленому порядку (доменне ім'я має бути внесено до ліцензії). Але у випадках, коли на сайті представлені зразки товарів, але при цьому ці товари продаються тільки при використанні торгового об'єкта, то такий інформаційний джерело не буде інтернет-магазином.

5. Можна використовувати спеціальні комп'ютерні системи та платіжні термінали для оплати в інтернет-магазині (більш докладно - нижче).

6. Відповідь на питання: «які документи потрібно оформляти при передачі товару покупцеві?» Ви знайдете нижче.

Нижче ін і ведений матеріал, наданий товариством з обмеженою відповід е нности «ЮрСпектр» (довідкові правові системи «КонсультантПлюс»).

Питання: Організація здійснює роздрібну торгівлю через інтернет-магазин з покупцями - фізичними особами. Доставку товарів здійснює організація власним транспортом, підйом товару на поверх здійснюється силами самого покупця. З метою ведення складського і бухгалтерського обліку організація відвантажує товар зі складу за накладною форми ТТН-1.

Чи обов'язково в рядку "Пункт розвантаження" накладної форми ТТН-1 вказувати повну адресу фізичної особи, або досить вказати місто, вулицю і номер будинку?

користувачі КонсультантПлюс

Відповідь: Заповнення накладної форми ТТН-1 проводиться відповідно до Інструкції щодо заповнення типових форм первинних облікових документів ТТН-1 "Товарно-транспортна накладна" і ТН-2 "Товарна накладна", затвердженої Постановою Міністерства фінансів Республіки Білорусь від 18.12.2008 N 192 (далі - Інструкція). Відповідно до пункту 16 Інструкції в рядку "Пункт розвантаження" вказується адреса (місце розташування) пункту розвантаження.

Згідно з пунктом 20 Правил здійснення роздрібної торгівлі за зразками, затверджених Постановою Ради Міністрів Республіки Білорусь від 15.01.2009 N 31, договір роздрібної купівлі-продажу вважається виконаним з моменту доставки товару в місце, вказане в договорі, а якщо місце передання товару договором не визначено - з моменту доставки товара за місцем проживання покупця чи іншого вказаною ним адресою, якщо інше не передбачено законодавством або договором.

У ситуації, що розглядається продавець інтернет-магазину на власному транспортному засобі доставляє товар за адресою, вказаною покупцем - фізичною особою. Вивантаження товарів з автомобіля і передача товару покупцеві проводиться на території, прилеглій до будівлі, де знаходиться покупець - фізична особа.

Таким чином, в рядку "Пункт розвантаження" накладної форми ТТН-1 слід вказати адресу, вказану покупцем, де буде відбуватися передача товару. Номер квартири, якщо покупець не надає таку інформацію, вказувати не обов'язково.

І.С.ХАРІТОНЧІК,
спеціаліст центру
бухгалтерської аналітики
ТОВ "ЮрСпектр"

Питання: Як повинен індивідуальний підприємець в даний час виробляти прийом готівкових грошових коштів при здійсненні торгівлі через інтернет-магазин?

користувачі КонсультантПлюс

Відповідь: Відповідно до підпункту 1.13 пункту 1 статті 22 Податкового кодексу Республіки Білорусь при реалізації товарів (робіт, послуг) за готівку платник зобов'язаний забезпечувати прийом готівкових грошових коштів в порядку, визначеному законодавством. Даний порядок визначено Постановою Ради Міністрів Республіки Бєларусь, Нацiонального банку Республіки Білорусь від 09.01.2002 N 18/1 "Про прийом готівкових грошових коштів при реалізації товарів (робіт, послуг) і про деякі питання використання касових підсумовуючих апаратів і спеціальних комп'ютерних систем" (далі - Постанова N 18/1).

Згідно з підпунктом 2.1 пункти 2 Постанови N 18/1 юридичні особи та індивідуальні підприємці приймають готівку грошові кошти (в тому числі авансових платежів, завдаток і грошові кошти, прийняті в якості застави) при продажу товарів, виконання робіт та надання послуг із застосуванням касових підсумовуючих апаратів і (або) спеціальних комп'ютерних систем, квиткодрукуючий машин, таксометрів (касового устаткування), моделі (модифікації) які включені до Державного реєстру моделей (модифікацій) касових підсумовуючих апп ратов і спеціальних комп'ютерних систем, використовуваних на території Республіки Білорусь, затверджений Постановою Комітету з стандартизації, метрології та сертифікації при Раді міністрів Республіки Білорусь від 04.06.2003 N 29, якщо інше не встановлено законодавчими актами та Постановою N 18/1.

У випадках, перерахованих у підпункті 2.2 пункту 2 Постанови N 18/1, суб'єкти підприємницької діяльності мають право приймати готівку грошові кошти при продажу товарів, виконання робіт або надання послуг без використання касового обладнання і платіжних терміналів. Так, згідно з підпунктом 2.2.13 пункту 2 Постанови N 18/1 юридичні особи та індивідуальні підприємці мають право приймати готівку грошові кошти при продажу товарів, виконання робіт та надання послуг без застосування касового обладнання у випадках здійснення електронної торгівлі, торгівлі з доставкою товарів додому або інше обумовлену місце, виконання робіт і надання послуг поза постійним місцем здійснення діяльності. У цих випадках суб'єкти підприємницької діяльності оформляють відповідно до законодавства кожен факт прийому готівкових коштів первинним обліковим документом, інформація про виготовлення і реалізації бланка якого заноситься в електронний банк даних про виготовлених і реалізованих бланках первинних облікових документів і контрольних знаках (далі - первинний обліковий документ ).

У відповідності до Постанови Міністерства з податків і зборів Республіки Білорусь від 05.04.2002 N 43 "Про бланки первинних облікових документів, інформація про виготовленні і реалізації які підлягає внесенню до електронного банку даних про виготовлених і реалізованих бланках первинних облікових документів і контрольних знаках" до вищевказаних первинних облікових документів, за якими здійснюється прийом готівкових грошових коштів, відносяться: прибутковий касовий ордер форми КО-1, талон форми 20-ФС, квитанція форми КВ-1 і ряд інших пеціалізірованних форм.

При цьому Постановою Правління Національного банку Республіки Білорусь від 12.10.2010 N 428 "Про внесення змін і доповнень до деяких нормативно-правові акти по питанням організації готівкового грошового обігу в Республіці Білорусь" (далі - Постанова N 428) внесено зміни до абз. 2 ч. 2 п. 37 Інструкції щодо порядку ведення касових операцій і розрахунків готівкою грошовими коштами в білоруських рублях на території Республіки Білорусь, затвердженої Постановою Правління Національного банку Республіки Білорусь від 17.01.2008 N 4 (далі - Інструкція N 4), а саме з переліку документів, що підтверджують витрати з придбання (надходження, виготовлення, виконання) продукції (товарів, робіт, послуг), виключені квитанція форми КВ-1 і квитанція форми 20-ФС. Постанова N 428 вступило в силу з 11.11.2010. Таким чином, починаючи з цієї дати приймання готівки організаціями, що мають право не використовувати касові підсумовуючі апарати і (або) спеціальні комп'ютерні системи, Білетопечатающая машини, таксометри, повинен здійснюватися по прибуткових касових ордерів та інших прибутковими документами відповідно до законодавства (п. 25 , 27 Інструкції N 4).

Однак в даний час діє Наказ Міністерства фінансів Республіки Білорусь від 29.10.1999 N 311 "Про затвердження бланків уніфікованих форм первинної облікової документацію" (далі - Наказ N 311), згідно з яким суб'єкти господарювання мають право приймати талон форми 20-ФС та квитанцію форми КВ -1 в якості документів, що підтверджують витрати з придбання (надходження, виготовлення, виконання) продукції (товарів, робіт, послуг), як інші прибуткові документи, затверджені відповідно до законодавства.

Таким чином, на сьогоднішній день прийом готівкових грошових коштів за реалізований товар в випадках здійснення торгівлі через інтернет-магазин може здійснюватися з використанням прибуткових документів, таких як квитанція форми КВ-1 або талон форми 20-ФС.

Слід зазначити також, що з 1 квітня 2011 року в зв'язку з прийняттям Постанови Міністерства фінансів Республіки Білорусь від 29.03.2010 N 37 Наказ N 311 втрачає чинність.

Н.Н.КІБ,
спеціаліст центру
бухгалтерської аналітики
ТОВ "ЮрСпектр"

"Головна кніга.by", 2011, N 03

ЯК ОФОРМИТИ відвантаження товарів З ІНТЕРНЕТ-МАГАЗИНУ

І.С.ХАРІТОНЧІК,
спеціаліст центру
бухгалтерської аналітики
ТОВ "ЮрСпектр"
Підписано до друку 28.01.2011

Останнім часом інтернет-магазини стають все більш популярною формою торгівлі. Основною відмінністю їх від традиційного магазину є відсутність торгового залу. Продавець і покупець територіально відокремлені один від одного, тому клієнт визначає місце і час передачі товару і грошей а продавець повинен забезпечити доставку товару, передати його покупцеві, прийняти гроші в оплату і скласти первинні документи.

Якими документами слід оформити відвантаження товарів з інтернет-магазину для передачі покупцю - фізичній особі? Давайте розберемося.

загальні положення

Торгівля через інтернет-магазин - це форма роздрібної торгівлі за зразками (ст. 11 Закону Республіки Білорусь від 28.07.2003 N 231-З "Про торгівлю" (далі - Закон про торгівлю)) поза торгового об'єкта. Інтернет-магазин являє собою сайт, який містить інформацію про товари, продавця, що дозволяє вибрати, замовити і (або) придбати товар (п. 2 Правил здійснення роздрібної торгівлі за зразками, затверджених Постановою Ради Міністрів Республіки Білорусь від 15.01.2009 N 31 (далі - Правила)).

На сайті інтернет-магазину розташовуються достовірні відомості про товари та їх виробниках (п. 9 Правил): фотографії товарів із зазначенням найменувань, ціни, умов оплати, часі і умов доставки, гарантійного терміну і т.п. Така подача інформації про товар з пропозицією його продати визнається публічною офертою, якщо вона містить усі істотні умови договору роздрібної купівлі-продажу, і продавец зобов'язаний продати цей товар будь-кому, яка виявила бажання його купити на зазначених умовах (с. 11 Правил).

Як правило, інтернет-магазин призначений для продаж товарів фізичним особам, які купують і використовують ці товари виключно в особистих, побутових, сімейних, домашніх і інших цілях, не пов'язаних із здійсненням підприємницької діяльності (ст. 9 Закону про торгівлю, п. 2 Правил) .

Придбаний в інтернет-магазині товар продавець будь-яким видом транспорту або поштовим відправленням доставляє в місце, вказане покупцем (п. 17 Правил). Одночасно із товаром він повинен передати покупцеві і які стосуються товару документи (технічний паспорт, інструкція з експлуатації та ін.) (П. 24 Правил).

Оплата товарів здійснюється готівкою грошовими коштами або за безготівковим розрахунком (п. 15 Правил). Інтернет-магазинам дозволено приймати виручку готівкою без застосування касових підсумовуючих апаратів і (або) спеціальних комп'ютерних систем і платіжних терміналів (подп. 2.2.13 Постанови Ради міністрів Республіки Білорусь, Нацiонального банку Республіки Білорусь від 09.01.2002 N 18/1 "Про прийом готівкових коштів при реалізації товарів (робіт, послуг) і про деякі питання використання касових підсумовуючих апаратів і спеціальних комп'ютерних систем "(далі - Постанова N 18/1)). При цьому кожен факт прийому готівки повинен оформлятися первинним обліковим документом, інформація про виготовлення і реалізації бланка якого заноситься в електронний банк даних про виготовлених і реалізованих бланках первинних облікових документів і контрольних знаках (ч. 2 подп. 2.2 Постанови N 18/1).

Безкоштовна доставка товарів власним транспортом

Розглянемо найпоширеніший спосіб доставки товару - безкоштовну доставку власним транспортом, передбачену умовами договору (ст. 469 Цивільного кодексу Республіки Білорусь).

У разі якщо доставка товарів носить допоміжний характер по відношенню до основних видів діяльності, вона визнається здійсненою для власних потреб і виконується для переміщення своїх вантажів транспортними засобами, що належать на праві власності або на інших законних підставах за умови, що транспортними засобами керують працівники цих юридичних осіб або ВП або сам ІП (ст. 1 Закону Республіки Білорусь від 14.08.2007 N 278-З "про автомобільний транспорт та автомобільних перевезеннях" (далі - Закон про автомобільний транс орті)). Якщо інше не передбачено договором роздрібної купівлі-продажу, до моменту передачі покупцеві товар знаходиться у власності продавця (п. 15, 20 Правил). У зв'язку з цим доставка товару продавцем може розглядатися як перевезення для власних потреб.

Вантажоперевезення товарного характеру супроводжуються випискою товарно-транспортних накладних (ч. 3 ст. 40 Закону про автомобільний транспорт), є підставою для розрахунків за перевезення вантажів (п. 99 Правил автомобільних перевезень вантажів, затверджених Постановою Ради Міністрів Республіки Білорусь від 30.06.2008 N 970 ). Вантажоперевезення для власних потреб не регулюються Законом про автомобільний транспорт (ст. 2 Закону про автомобільний транспорт), тому їх не потрібно підтверджувати ТТН-1 (Інструкція щодо заповнення типових форм первинних облікових документів ТТН-1 "Товарно-транспортна накладна" і ТН-2 "Товарна накладна", затверджена Постановою Міністерства фінансів Республіки Білорусь від 18.12.2008 N 192 (далі - Інструкція)).

Однак накладні призначені не тільки для розрахунків за транспортні послуги з перевізником. Вони застосовуються юридичними особами всіх форм власності та індивідуальними роботодавцями та є підставою для списання товарно-матеріальних цінностей у вантажовідправника і оприбуткування їх у вантажоодержувача, а також для складського, оперативного і бухгалтерського обліку (с. 2 Інструкції).

Як відкрити інтернет-магазин в Республіці Білорусь?

Рішення написати цю статтю виникла в зв'язку надходять питаннями від наших клієнтів. Питання такі:

 1. Що потрібно для відкриття інтернет-магазину?
 2. Чи потрібен асортиментний перелік товарів для реалізації, склад для зберігання товарів?
 3. Чи обов'язкова доставка в інтернет-магазині?
 4. Там, де не вказані ціни, це інтернет-магазин або просто вітрина?
 5. Як відбувається оплата в інтернет-магазині? Чи можна використовувати платіжні мобільні термінали?
 6. Які документи потрібно оформляти при передачі товару покупцеві?

При уявній легкості питань, ми зіткнулися з тим, що не так просто знайти на них відповіді. Нам довелося вивчити Постанова Ради Міністрів Республіки Білорусь від 29 квітня 2010 р N 649 «Про реєстрацію інтернет-магазинів в торговому реєстрі Республіки Білорусь, механізм контролю за їх функціонуванням і внесення доповнень і змін до деяких Постанови Ради Міністрів Республіки Білорусь» і Постанова Міністерства Торгівлі Республіки Білорусь від 14 травня 2010р. N 13 «Про порядок надання заяв, пов'язаних з реєстрацією інтернет-магазинів, у вигляді електронного документа і порядок підтвердження їх отримання органом, уповноваженим на проведення реєстрації інтернет-магазинів», деякі інші документи і відповіді на питання, що цікавлять, які люб'язно нам надали фахівці ТОВ «ЮрСпектр».

Вивчивши вищевказані матеріали, ось які висновки-відповіді на поставлені питання на 01.06.2011 ми зробили (щоб отримати 100% вірні відповіді на ці та аналогічні питання -звертатися вашу увагу !! - запитуйте інформацію у Мінміськвиконкомі і в Міністерстві торгівлі):

1. Для відкриття інтернет-магазину потрібно на сайті Мінміськвиконкому або безпосередньо у виконкомі свого району або на сайті Міністерства торгівлі: php?option=com_content&task=view&id=76&Itemid=82%20> http://www.mintorg.gov.by/index.php?option=com_content&task=view&id=76&Itemid=82 заповнити заяву на реєстрацію інтернет-магазину в 2-х примірниках і занести його в адмінітрацію свого району. Цього достатньо, щоб вас зареєстрували в торговому реєстрі. І за умови, що у вас є свідоцтво про реєстрацію, ви стали на облік в податковому органі і т.п., а також у вас є доменне ім'я, і ​​сайт, який є інтернет-магазином, ви можете починати торгівлю через інтрент-магазин.

2. Асортиментний перелік присутній в заяві, тому додатково його надавати не потрібно.

3. Доставка в інтернет-магазині не обов'язкова, можна доставляти товари поштою.

4. У випадках, коли на сайті представлені конкретні зразки (опису) товарів, такий інформаційний джерело підпадає під поняття торгівлі за зразками. Оскільки торгівля за зразками з використанням мережі інтернет (інформаційних джерел в мережі інтернет) повинна здійснюватися через інтернет - магазини, інформаційні джерела повинні бути зареєстровані в установленому порядку (доменне ім'я має бути внесено до ліцензії). Але у випадках, коли на сайті представлені зразки товарів, але при цьому ці товари продаються тільки при використанні торгового об'єкта, то такий інформаційний джерело не буде інтернет-магазином.

5. Можна використовувати спеціальні комп'ютерні системи та платіжні термінали для оплати в інтернет-магазині (більш докладно - нижче).

6. Відповідь на питання: «які документи потрібно оформляти при передачі товару покупцеві?» Ви знайдете нижче.

Нижче ін і ведений матеріал, наданий товариством з обмеженою відповід е нности «ЮрСпектр» (довідкові правові системи «КонсультантПлюс»).

Питання: Організація здійснює роздрібну торгівлю через інтернет-магазин з покупцями - фізичними особами. Доставку товарів здійснює організація власним транспортом, підйом товару на поверх здійснюється силами самого покупця. З метою ведення складського і бухгалтерського обліку організація відвантажує товар зі складу за накладною форми ТТН-1.

Чи обов'язково в рядку "Пункт розвантаження" накладної форми ТТН-1 вказувати повну адресу фізичної особи, або досить вказати місто, вулицю і номер будинку?

користувачі КонсультантПлюс

Відповідь: Заповнення накладної форми ТТН-1 проводиться відповідно до Інструкції щодо заповнення типових форм первинних облікових документів ТТН-1 "Товарно-транспортна накладна" і ТН-2 "Товарна накладна", затвердженої Постановою Міністерства фінансів Республіки Білорусь від 18.12.2008 N 192 (далі - Інструкція). Відповідно до пункту 16 Інструкції в рядку "Пункт розвантаження" вказується адреса (місце розташування) пункту розвантаження.

Згідно з пунктом 20 Правил здійснення роздрібної торгівлі за зразками, затверджених Постановою Ради Міністрів Республіки Білорусь від 15.01.2009 N 31, договір роздрібної купівлі-продажу вважається виконаним з моменту доставки товару в місце, вказане в договорі, а якщо місце передання товару договором не визначено - з моменту доставки товару за місцем проживання покупця чи іншого вказаною ним адресою, якщо інше не передбачено законодавством або договором.

У ситуації, що розглядається продавець інтернет-магазину на власному транспортному засобі доставляє товар за адресою, вказаною покупцем - фізичною особою. Вивантаження товарів з автомобіля і передача товару покупцеві проводиться на території, прилеглій до будівлі, де знаходиться покупець - фізична особа.

Таким чином, в рядку "Пункт розвантаження" накладної форми ТТН-1 слід вказати адресу, вказану покупцем, де буде відбуватися передача товару. Номер квартири, якщо покупець не надає таку інформацію, вказувати не обов'язково.

І.С.ХАРІТОНЧІК,
спеціаліст центру
бухгалтерської аналітики
ТОВ "ЮрСпектр"

Питання: Як повинен індивідуальний підприємець в даний час виробляти прийом готівкових грошових коштів при здійсненні торгівлі через інтернет-магазин?

користувачі КонсультантПлюс

Відповідь: Відповідно до підпункту 1.13 пункту 1 статті 22 Податкового кодексу Республіки Білорусь при реалізації товарів (робіт, послуг) за готівку платник зобов'язаний забезпечувати прийом готівкових грошових коштів в порядку, визначеному законодавством. Даний порядок визначено Постановою Ради Міністрів Республіки Білорусь, Національного банку Республіки Білорусь від 09.01.2002 N 18/1 "Про прийом готівкових грошових коштів при реалізації товарів (робіт, послуг) і про деякі питання використання касових підсумовуючих апаратів і спеціальних комп'ютерних систем" (далі - Постанова N 18/1).

Згідно з підпунктом 2.1 пункту 2 Постанови N 18/1 юридичні особи та індивідуальні підприємці приймають готівку грошові кошти (в тому числі авансових платежів, завдаток і грошові кошти, прийняті в якості застави) при продажу товарів, виконання робіт та надання послуг із застосуванням касових підсумовуючих апаратів і (або) спеціальних комп'ютерних систем, квиткодрукуючий машин, таксометрів (касового обладнання), моделі (модифікації) яких включені до Державного реєстру моделей (модифікацій) касових підсумовуючих апп ратов і спеціальних комп'ютерних систем, використовуваних на території Республіки Білорусь, затверджений Постановою Комітету з стандартизації, метрології та сертифікації при Раді Міністрів Республіки Білорусь від 04.06.2003 N 29, якщо інше не встановлено законодавчими актами та Постановою N 18/1.

У випадках, перерахованих у підпункті 2.2 пункту 2 Постанови N 18/1, суб'єкти підприємницької діяльності мають право приймати готівку грошові кошти при продажу товарів, виконання робіт або надання послуг без застосування касового обладнання та платіжних терміналів. Так, згідно з підпунктом 2.2.13 пункту 2 Постанови N 18/1 юридичні особи та індивідуальні підприємці мають право приймати готівку грошові кошти при продажу товарів, виконання робіт та надання послуг без застосування касового обладнання у випадках здійснення електронної торгівлі, торгівлі з доставкою товарів додому або інше обумовлене місце, виконання робіт і надання послуг поза постійним місцем здійснення діяльності. У цих випадках суб'єкти підприємницької діяльності оформляють відповідно до законодавства кожен факт прийому готівкових коштів первинним обліковим документом, інформація про виготовлення і реалізації бланка якого заноситься в електронний банк даних про виготовлених і реалізованих бланках первинних облікових документів і контрольних знаках (далі - первинний обліковий документ ).

Відповідно до Постанови Міністерства з податків і зборів Республіки Білорусь від 05.04.2002 N 43 "Про бланки первинних облікових документів, інформація про виготовлення і реалізації яких підлягає внесенню в електронний банк даних про виготовлених і реалізованих бланках первинних облікових документів і контрольних знаках" до вищевказаних первинних облікових документів, за якими здійснюється прийом готівкових грошових коштів, відносяться: прибутковий касовий ордер форми КО-1, талон форми 20-ФС, квитанція форми КВ-1 і ряд інших пеціалізірованних форм.

При цьому Постановою Правління Національного банку Республіки Білорусь від 12.10.2010 N 428 "Про внесення змін і доповнень до деяких нормативно-правові акти з питань організації готівкового грошового обігу в Республіці Білорусь" (далі - Постанова N 428) внесено зміни до абз. 2 ч. 2 п. 37 Інструкції про порядок ведення касових операцій і розрахунків готівкою грошовими коштами в білоруських рублях на території Республіки Білорусь, затвердженої Постановою Правління Національного банку Республіки Білорусь від 17.01.2008 N 4 (далі - Інструкція N 4), а саме з переліку документів, що підтверджують витрати з придбання (надходження, виготовлення, виконання) продукції (товарів, робіт, послуг), виключені квитанція форми КВ-1 і квитанція форми 20-ФС. Постанова N 428 вступило в силу з 11.11.2010. Таким чином, починаючи з цієї дати приймання готівки організаціями, що мають право не використовувати касові підсумовуючі апарати і (або) спеціальні комп'ютерні системи, Білетопечатающая машини, таксометри, повинен здійснюватися за прибутковими касовими ордерами і іншим прибутковими документами відповідно до законодавства (п. 25 , 27 Інструкції N 4).

Однак в даний час діє Наказ Міністерства фінансів Республіки Білорусь від 29.10.1999 N 311 "Про затвердження бланків уніфікованих форм первинної облікової документації" (далі - Наказ N 311), згідно з яким суб'єкти господарювання мають право приймати талон форми 20-ФС та квитанцію форми КВ -1 в якості документів, що підтверджують витрати з придбання (надходження, виготовлення, виконання) продукції (товарів, робіт, послуг), як інші прибуткові документи, затверджені відповідно до законодавства.

Таким чином, на сьогоднішній день прийом готівкових грошових коштів за реалізований товар в випадках здійснення торгівлі через інтернет-магазин може здійснюватися з використанням прибуткових документів, таких як квитанція форми КВ-1 або талон форми 20-ФС.

Слід зазначити також, що з 1 квітня 2011 року в зв'язку з прийняттям Постанови Міністерства фінансів Республіки Білорусь від 29.03.2010 N 37 Наказ N 311 втрачає чинність.

Н.Н.КІБ,
спеціаліст центру
бухгалтерської аналітики
ТОВ "ЮрСпектр"

"Головна кніга.by", 2011, N 03

ЯК ОФОРМИТИ відвантаження товарів З ІНТЕРНЕТ-МАГАЗИНУ

І.С.ХАРІТОНЧІК,
спеціаліст центру
бухгалтерської аналітики
ТОВ "ЮрСпектр"
Підписано до друку 28.01.2011

Останнім часом інтернет-магазини стають все більш популярною формою торгівлі. Основною відмінністю їх від традиційного магазину є відсутність торгового залу. Продавець і покупець територіально відокремлені один від одного, тому клієнт визначає місце і час передачі товару і грошей, а продавець повинен забезпечити доставку товару, передати його покупцеві, прийняти гроші в оплату і скласти первинні документи.

Якими документами слід оформити відвантаження товарів з інтернет-магазину для передачі покупцеві - фізичній особі? Давайте розберемося.

загальні положення

Торгівля через інтернет-магазин - це форма роздрібної торгівлі за зразками (ст. 11 Закону Республіки Білорусь від 28.07.2003 N 231-З "Про торгівлю" (далі - Закон про торгівлю)) поза торгового об'єкта. Інтернет-магазин являє собою сайт, який містить інформацію про товари, продавця, що дозволяє вибрати, замовити і (або) придбати товар (п. 2 Правил здійснення роздрібної торгівлі за зразками, затверджених Постановою Ради Міністрів Республіки Білорусь від 15.01.2009 N 31 (далі - Правила)).

На сайті інтернет-магазину розміщуються достовірні відомості про товари та їх виробниках (п. 9 Правил): фотографії товарів із зазначенням найменувань, ціни, умов оплати, часу і умов доставки, гарантійного терміну і т.п. Така подача інформації про товар з пропозицією його продати визнається публічною офертою, якщо вона містить усі істотні умови договору роздрібної купівлі-продажу, і продавець зобов'язаний продати цей товар будь-кому, яка виявила бажання його купити на зазначених умовах (п. 11 Правил).

Як правило, інтернет-магазин призначений для продажу товарів фізичним особам, які купують і використовують ці товари виключно в особистих, побутових, сімейних, домашніх і інших цілях, не пов'язаних із здійсненням підприємницької діяльності (ст. 9 Закону про торгівлю, п. 2 Правил) .

Придбаний в інтернет-магазині товар продавець будь-яким видом транспорту або поштовим відправленням доставляє в місце, вказане покупцем (п. 17 Правил). Одночасно з товаром він повинен передати покупцеві і які стосуються товару документи (технічний паспорт, інструкція з експлуатації та ін.) (П. 24 Правил).

Оплата товарів здійснюється готівкою грошовими коштами або за безготівковим розрахунком (п. 15 Правил). Інтернет-магазинам дозволено приймати виручку готівкою без застосування касових підсумовуючих апаратів і (або) спеціальних комп'ютерних систем і платіжних терміналів (подп. 2.2.13 Постанови Ради Міністрів Республіки Білорусь, Національного банку Республіки Білорусь від 09.01.2002 N 18/1 "Про прийом готівкових коштів при реалізації товарів (робіт, послуг) і про деякі питання використання касових підсумовуючих апаратів і спеціальних комп'ютерних систем "(далі - Постанова N 18/1)). При цьому кожен факт прийому готівки повинен оформлятися первинним обліковим документом, інформація про виготовлення і реалізації бланка якого заноситься в електронний банк даних про виготовлених і реалізованих бланках первинних облікових документів і контрольних знаках (ч. 2 подп. 2.2 Постанови N 18/1).

Безкоштовна доставка товарів власним транспортом

Розглянемо найпоширеніший спосіб доставки товару - безкоштовну доставку власним транспортом, передбачену умовами договору (ст. 469 Цивільного кодексу Республіки Білорусь).

У разі якщо доставка товарів носить допоміжний характер по відношенню до основних видів діяльності, вона визнається здійсненою для власних потреб і виконується для переміщення своїх вантажів транспортними засобами, що належать на праві власності або на інших законних підставах за умови, що транспортними засобами керують працівники цих юридичних осіб або ВП або сам ІП (ст. 1 Закону Республіки Білорусь від 14.08.2007 N 278-З "про автомобільний транспорт та автомобільних перевезеннях" (далі - Закон про автомобільний транс орті)). Якщо інше не передбачено договором роздрібної купівлі-продажу, до моменту передачі покупцеві товар знаходиться у власності продавця (п. 15, 20 Правил). У зв'язку з цим доставка товару продавцем може розглядатися як перевезення для власних потреб.

Вантажоперевезення товарного характеру супроводжуються випискою товарно-транспортних накладних (ч. 3 ст. 40 Закону про автомобільний транспорт), які є підставою для розрахунків за перевезення вантажів (п. 99 Правил автомобільних перевезень вантажів, затверджених Постановою Ради Міністрів Республіки Білорусь від 30.06.2008 N 970 ). Вантажоперевезення для власних потреб не регулюються Законом про автомобільний транспорт (ст. 2 Закону про автомобільний транспорт), тому їх не потрібно підтверджувати ТТН-1 (Інструкція щодо заповнення типових форм первинних облікових документів ТТН-1 "Товарно-транспортна накладна" і ТН-2 "Товарна накладна", затверджена Постановою Міністерства фінансів Республіки Білорусь від 18.12.2008 N 192 (далі - Інструкція)).

Однак накладні призначені не тільки для розрахунків за транспортні послуги з перевізником. Вони застосовуються юридичними особами всіх форм власності та індивідуальними підприємцями і є підставою для списання товарно-матеріальних цінностей у вантажовідправника і оприбуткування їх у вантажоодержувача, а також для складського, оперативного та бухгалтерського обліку (п. 2 Інструкції).

Як відкрити інтернет-магазин в Республіці Білорусь?

Рішення написати цю статтю виникла в зв'язку надходять питаннями від наших клієнтів. Питання такі:

 1. Що потрібно для відкриття інтернет-магазину?
 2. Чи потрібен асортиментний перелік товарів для реалізації, склад для зберігання товарів?
 3. Чи обов'язкова доставка в інтернет-магазині?
 4. Там, де не вказані ціни, це інтернет-магазин або просто вітрина?
 5. Як відбувається оплата в інтернет-магазині? Чи можна використовувати платіжні мобільні термінали?
 6. Які документи потрібно оформляти при передачі товару покупцеві?

При уявній легкості питань, ми зіткнулися з тим, що не так просто знайти на них відповіді. Нам довелося вивчити Постанова Ради Міністрів Республіки Білорусь від 29 квітня 2010 р N 649 «Про реєстрацію інтернет-магазинів в торговому реєстрі Республіки Білорусь, механізм контролю за їх функціонуванням і внесення доповнень і змін до деяких Постанови Ради Міністрів Республіки Білорусь» і Постанова Міністерства Торгівлі Республіки Білорусь від 14 травня 2010р. N 13 «Про порядок надання заяв, пов'язаних з реєстрацією інтернет-магазинів, у вигляді електронного документа і порядок підтвердження їх отримання органом, уповноваженим на проведення реєстрації інтернет-магазинів», деякі інші документи і відповіді на питання, що цікавлять, які люб'язно нам надали фахівці ТОВ «ЮрСпектр».

Вивчивши вищевказані матеріали, ось які висновки-відповіді на поставлені питання на 01.06.2011 ми зробили (щоб отримати 100% вірні відповіді на ці та аналогічні питання -звертатися вашу увагу !! - запитуйте інформацію у Мінміськвиконкомі і в Міністерстві торгівлі):

1. Для відкриття інтернет-магазину потрібно на сайті Мінміськвиконкому або безпосередньо у виконкомі свого району або на сайті Міністерства торгівлі: php?option=com_content&task=view&id=76&Itemid=82%20> http://www.mintorg.gov.by/index.php?option=com_content&task=view&id=76&Itemid=82 заповнити заяву на реєстрацію інтернет-магазину в 2-х примірниках і занести його в адмінітрацію свого району. Цього достатньо, щоб вас зареєстрували в торговому реєстрі. І за умови, що у вас є свідоцтво про реєстрацію, ви стали на облік в податковому органі і т.п., а також у вас є доменне ім'я, і ​​сайт, який є інтернет-магазином, ви можете починати торгівлю через інтрент-магазин.

2. Асортиментний перелік присутній в заяві, тому додатково його надавати не потрібно.

3. Доставка в інтернет-магазині не обов'язкова, можна доставляти товари поштою.

4. У випадках, коли на сайті представлені конкретні зразки (опису) товарів, такий інформаційний джерело підпадає під поняття торгівлі за зразками. Оскільки торгівля за зразками з використанням мережі інтернет (інформаційних джерел в мережі інтернет) повинна здійснюватися через інтернет - магазини, інформаційні джерела повинні бути зареєстровані в установленому порядку (доменне ім'я має бути внесено до ліцензії). Але у випадках, коли на сайті представлені зразки товарів, але при цьому ці товари продаються тільки при використанні торгового об'єкта, то такий інформаційний джерело не буде інтернет-магазином.

5. Можна використовувати спеціальні комп'ютерні системи та платіжні термінали для оплати в інтернет-магазині (більш докладно - нижче).

6. Відповідь на питання: «які документи потрібно оформляти при передачі товару покупцеві?» Ви знайдете нижче.

Нижче ін і ведений матеріал, наданий товариством з обмеженою відповід е нности «ЮрСпектр» (довідкові правові системи «КонсультантПлюс»).

Питання: Організація здійснює роздрібну торгівлю через інтернет-магазин з покупцями - фізичними особами. Доставку товарів здійснює організація власним транспортом, підйом товару на поверх здійснюється силами самого покупця. З метою ведення складського і бухгалтерського обліку організація відвантажує товар зі складу за накладною форми ТТН-1.

Чи обов'язково в рядку "Пункт розвантаження" накладної форми ТТН-1 вказувати повну адресу фізичної особи, або досить вказати місто, вулицю і номер будинку?

користувачі КонсультантПлюс

Відповідь: Заповнення накладної форми ТТН-1 проводиться відповідно до Інструкції щодо заповнення типових форм первинних облікових документів ТТН-1 "Товарно-транспортна накладна" і ТН-2 "Товарна накладна", затвердженої Постановою Міністерства фінансів Республіки Білорусь від 18.12.2008 N 192 (далі - Інструкція). Відповідно до пункту 16 Інструкції в рядку "Пункт розвантаження" вказується адреса (місце розташування) пункту розвантаження.

Згідно з пунктом 20 Правил здійснення роздрібної торгівлі за зразками, затверджених Постановою Ради Міністрів Республіки Білорусь від 15.01.2009 N 31, договір роздрібної купівлі-продажу вважається виконаним з моменту доставки товару в місце, вказане в договорі, а якщо місце передання товару договором не визначено - з моменту доставки товару за місцем проживання покупця чи іншого вказаною ним адресою, якщо інше не передбачено законодавством або договором.

У ситуації, що розглядається продавець інтернет-магазину на власному транспортному засобі доставляє товар за адресою, вказаною покупцем - фізичною особою. Вивантаження товарів з автомобіля і передача товару покупцеві проводиться на території, прилеглій до будівлі, де знаходиться покупець - фізична особа.

Таким чином, в рядку "Пункт розвантаження" накладної форми ТТН-1 слід вказати адресу, вказану покупцем, де буде відбуватися передача товару. Номер квартири, якщо покупець не надає таку інформацію, вказувати не обов'язково.

І.С.ХАРІТОНЧІК,
спеціаліст центру
бухгалтерської аналітики
ТОВ "ЮрСпектр"

Питання: Як повинен індивідуальний підприємець в даний час виробляти прийом готівкових грошових коштів при здійсненні торгівлі через інтернет-магазин?

користувачі КонсультантПлюс

Відповідь: Відповідно до підпункту 1.13 пункту 1 статті 22 Податкового кодексу Республіки Білорусь при реалізації товарів (робіт, послуг) за готівку платник зобов'язаний забезпечувати прийом готівкових грошових коштів в порядку, визначеному законодавством. Даний порядок визначено Постановою Ради Міністрів Республіки Білорусь, Національного банку Республіки Білорусь від 09.01.2002 N 18/1 "Про прийом готівкових грошових коштів при реалізації товарів (робіт, послуг) і про деякі питання використання касових підсумовуючих апаратів і спеціальних комп'ютерних систем" (далі - Постанова N 18/1).

Згідно з підпунктом 2.1 пункту 2 Постанови N 18/1 юридичні особи та індивідуальні підприємці приймають готівку грошові кошти (в тому числі авансових платежів, завдаток і грошові кошти, прийняті в якості застави) при продажу товарів, виконання робіт та надання послуг із застосуванням касових підсумовуючих апаратів і (або) спеціальних комп'ютерних систем, квиткодрукуючий машин, таксометрів (касового обладнання), моделі (модифікації) яких включені до Державного реєстру моделей (модифікацій) касових підсумовуючих апп ратов і спеціальних комп'ютерних систем, використовуваних на території Республіки Білорусь, затверджений Постановою Комітету з стандартизації, метрології та сертифікації при Раді Міністрів Республіки Білорусь від 04.06.2003 N 29, якщо інше не встановлено законодавчими актами та Постановою N 18/1.

У випадках, перерахованих у підпункті 2.2 пункту 2 Постанови N 18/1, суб'єкти підприємницької діяльності мають право приймати готівку грошові кошти при продажу товарів, виконання робіт або надання послуг без застосування касового обладнання та платіжних терміналів. Так, згідно з підпунктом 2.2.13 пункту 2 Постанови N 18/1 юридичні особи та індивідуальні підприємці мають право приймати готівку грошові кошти при продажу товарів, виконання робіт та надання послуг без застосування касового обладнання у випадках здійснення електронної торгівлі, торгівлі з доставкою товарів додому або інше обумовлене місце, виконання робіт і надання послуг поза постійним місцем здійснення діяльності. У цих випадках суб'єкти підприємницької діяльності оформляють відповідно до законодавства кожен факт прийому готівкових коштів первинним обліковим документом, інформація про виготовлення і реалізації бланка якого заноситься в електронний банк даних про виготовлених і реалізованих бланках первинних облікових документів і контрольних знаках (далі - первинний обліковий документ ).

Відповідно до Постанови Міністерства з податків і зборів Республіки Білорусь від 05.04.2002 N 43 "Про бланки первинних облікових документів, інформація про виготовлення і реалізації яких підлягає внесенню в електронний банк даних про виготовлених і реалізованих бланках первинних облікових документів і контрольних знаках" до вищевказаних первинних облікових документів, за якими здійснюється прийом готівкових грошових коштів, відносяться: прибутковий касовий ордер форми КО-1, талон форми 20-ФС, квитанція форми КВ-1 і ряд інших пеціалізірованних форм.

При цьому Постановою Правління Національного банку Республіки Білорусь від 12.10.2010 N 428 "Про внесення змін і доповнень до деяких нормативно-правові акти з питань організації готівкового грошового обігу в Республіці Білорусь" (далі - Постанова N 428) внесено зміни до абз. 2 ч. 2 п. 37 Інструкції про порядок ведення касових операцій і розрахунків готівкою грошовими коштами в білоруських рублях на території Республіки Білорусь, затвердженої Постановою Правління Національного банку Республіки Білорусь від 17.01.2008 N 4 (далі - Інструкція N 4), а саме з переліку документів, що підтверджують витрати з придбання (надходження, виготовлення, виконання) продукції (товарів, робіт, послуг), виключені квитанція форми КВ-1 і квитанція форми 20-ФС. Постанова N 428 вступило в силу з 11.11.2010. Таким чином, починаючи з цієї дати приймання готівки організаціями, що мають право не використовувати касові підсумовуючі апарати і (або) спеціальні комп'ютерні системи, Білетопечатающая машини, таксометри, повинен здійснюватися за прибутковими касовими ордерами і іншим прибутковими документами відповідно до законодавства (п. 25 , 27 Інструкції N 4).

Однак в даний час діє Наказ Міністерства фінансів Республіки Білорусь від 29.10.1999 N 311 "Про затвердження бланків уніфікованих форм первинної облікової документації" (далі - Наказ N 311), згідно з яким суб'єкти господарювання мають право приймати талон форми 20-ФС та квитанцію форми КВ -1 в якості документів, що підтверджують витрати з придбання (надходження, виготовлення, виконання) продукції (товарів, робіт, послуг), як інші прибуткові документи, затверджені відповідно до законодавства.

Таким чином, на сьогоднішній день прийом готівкових грошових коштів за реалізований товар в випадках здійснення торгівлі через інтернет-магазин може здійснюватися з використанням прибуткових документів, таких як квитанція форми КВ-1 або талон форми 20-ФС.

Слід зазначити також, що з 1 квітня 2011 року в зв'язку з прийняттям Постанови Міністерства фінансів Республіки Білорусь від 29.03.2010 N 37 Наказ N 311 втрачає чинність.

Н.Н.КІБ,
спеціаліст центру
бухгалтерської аналітики
ТОВ "ЮрСпектр"

"Головна кніга.by", 2011, N 03

ЯК ОФОРМИТИ відвантаження товарів З ІНТЕРНЕТ-МАГАЗИНУ

І.С.ХАРІТОНЧІК,
спеціаліст центру
бухгалтерської аналітики
ТОВ "ЮрСпектр"
Підписано до друку 28.01.2011

Останнім часом інтернет-магазини стають все більш популярною формою торгівлі. Основною відмінністю їх від традиційного магазину є відсутність торгового залу. Продавець і покупець територіально відокремлені один від одного, тому клієнт визначає місце і час передачі товару і грошей, а продавець повинен забезпечити доставку товару, передати його покупцеві, прийняти гроші в оплату і скласти первинні документи.

Якими документами слід оформити відвантаження товарів з інтернет-магазину для передачі покупцеві - фізичній особі? Давайте розберемося.

загальні положення

Торгівля через інтернет-магазин - це форма роздрібної торгівлі за зразками (ст. 11 Закону Республіки Білорусь від 28.07.2003 N 231-З "Про торгівлю" (далі - Закон про торгівлю)) поза торгового об'єкта. Інтернет-магазин являє собою сайт, який містить інформацію про товари, продавця, що дозволяє вибрати, замовити і (або) придбати товар (п. 2 Правил здійснення роздрібної торгівлі за зразками, затверджених Постановою Ради Міністрів Республіки Білорусь від 15.01.2009 N 31 (далі - Правила)).

На сайті інтернет-магазину розміщуються достовірні відомості про товари та їх виробниках (п. 9 Правил): фотографії товарів із зазначенням найменувань, ціни, умов оплати, часу і умов доставки, гарантійного терміну і т.п. Така подача інформації про товар з пропозицією його продати визнається публічною офертою, якщо вона містить усі істотні умови договору роздрібної купівлі-продажу, і продавець зобов'язаний продати цей товар будь-кому, яка виявила бажання його купити на зазначених умовах (п. 11 Правил).

Як правило, інтернет-магазин призначений для продажу товарів фізичним особам, які купують і використовують ці товари виключно в особистих, побутових, сімейних, домашніх і інших цілях, не пов'язаних із здійсненням підприємницької діяльності (ст. 9 Закону про торгівлю, п. 2 Правил) .

Придбаний в інтернет-магазині товар продавець будь-яким видом транспорту або поштовим відправленням доставляє в місце, вказане покупцем (п. 17 Правил). Одночасно з товаром він повинен передати покупцеві і які стосуються товару документи (технічний паспорт, інструкція з експлуатації та ін.) (П. 24 Правил).

Оплата товарів здійснюється готівкою грошовими коштами або за безготівковим розрахунком (п. 15 Правил). Інтернет-магазинам дозволено приймати виручку готівкою без застосування касових підсумовуючих апаратів і (або) спеціальних комп'ютерних систем і платіжних терміналів (подп. 2.2.13 Постанови Ради Міністрів Республіки Білорусь, Національного банку Республіки Білорусь від 09.01.2002 N 18/1 "Про прийом готівкових коштів при реалізації товарів (робіт, послуг) і про деякі питання використання касових підсумовуючих апаратів і спеціальних комп'ютерних систем "(далі - Постанова N 18/1)). При цьому кожен факт прийому готівки повинен оформлятися первинним обліковим документом, інформація про виготовлення і реалізації бланка якого заноситься в електронний банк даних про виготовлених і реалізованих бланках первинних облікових документів і контрольних знаках (ч. 2 подп. 2.2 Постанови N 18/1).

Безкоштовна доставка товарів власним транспортом

Розглянемо найпоширеніший спосіб доставки товару - безкоштовну доставку власним транспортом, передбачену умовами договору (ст. 469 Цивільного кодексу Республіки Білорусь).

У разі якщо доставка товарів носить допоміжний характер по відношенню до основних видів діяльності, вона визнається здійсненою для власних потреб і виконується для переміщення своїх вантажів транспортними засобами, що належать на праві власності або на інших законних підставах за умови, що транспортними засобами керують працівники цих юридичних осіб або ВП або сам ІП (ст. 1 Закону Республіки Білорусь від 14.08.2007 N 278-З "про автомобільний транспорт та автомобільних перевезеннях" (далі - Закон про автомобільний транс орті)). Якщо інше не передбачено договором роздрібної купівлі-продажу, до моменту передачі покупцеві товар знаходиться у власності продавця (п. 15, 20 Правил). У зв'язку з цим доставка товару продавцем може розглядатися як перевезення для власних потреб.

Вантажоперевезення товарного характеру супроводжуються випискою товарно-транспортних накладних (ч. 3 ст. 40 Закону про автомобільний транспорт), які є підставою для розрахунків за перевезення вантажів (п. 99 Правил автомобільних перевезень вантажів, затверджених Постановою Ради Міністрів Республіки Білорусь від 30.06.2008 N 970 ). Вантажоперевезення для власних потреб не регулюються Законом про автомобільний транспорт (ст. 2 Закону про автомобільний транспорт), тому їх не потрібно підтверджувати ТТН-1 (Інструкція щодо заповнення типових форм первинних облікових документів ТТН-1 "Товарно-транспортна накладна" і ТН-2 "Товарна накладна", затверджена Постановою Міністерства фінансів Республіки Білорусь від 18.12.2008 N 192 (далі - Інструкція)).

Однак накладні призначені не тільки для розрахунків за транспортні послуги з перевізником. Вони застосовуються юридичними особами всіх форм власності та індивідуальними підприємцями і є підставою для списання товарно-матеріальних цінностей у вантажовідправника і оприбуткування їх у вантажоодержувача, а також для складського, оперативного та бухгалтерського обліку (п. 2 Інструкції).

У тій же година покупцеві інтернет-магазину ТТН-1 не потрібна, оскількі фізична особа НЕ віробляє оприбуткування товарно-матеріальних цінностей. Але у продавця складської, оперативний і бухгалтерський облік товарів здійснюється на підставі первинних облікових документів. До того ж Інструкцією встановлено, що переміщення товарів для власних потреб (внутрішнє переміщення) оформляється накладними (абз. 4 п. 2 Інструкції).

Таким чином, продавцям, провідним складський і бухгалтерський облік товарно-матеріальних цінностей, доцільно доставляти товари власним транспортом зі складу покупцеві за накладними. Причому накладна виписується для власного використання (з метою ведення складського і бухгалтерського обліку) і покупцеві - фізичній особі не передається. В цьому випадку при заповненні накладної слід врахувати, що перевезення товарів для власних потреб проводиться без укладення договору перевезення вантажів, значить, відсутня замовник перевезення, а вантажовідправником і вантажоодержувачем виступає одна особа - продавець інтернет-магазину.

Оплатне доставка товарів власним транспортом

Іноді продавець виконує доставку плату, тобто покупець оплачує вартість товару за ціною, вказаною на сайті, і додатково - вартість послуг з доставки вантажу.

Але в цьому випадку продавець повинен знати, що, доставляючи товар покупцеві власним транспортом і пред'являючи суму до оплати за транспортні послуги, він здійснює ще один вид підприємницької діяльності - внутрішньореспубліканські автомобільні перевезення вантажів, який до 01.01.2011 підлягав ліцензуванню.

Законодавством передбачено, що прийняття до автомобільної перевезення вантажів фізичних осіб, що належать їм на праві власності або на інших законних підставах і призначених виключно для особистих, побутових, сімейних та інших потреб, не пов'язаних з підприємницькою діяльністю, здійснюється за наявності договору автомобільного перевезення вантажу фізичної особи (ст. 49 Закону про автомобільний транспорт).

Укладення договору підтверджується складанням і видачею замовнику автомобільного перевезення замовлення-доручення за формою ТР-132 (Постанова Міністерства транспорту і комунікацій Республіки Білорусь від 23.08.2000 N 19 "Про затвердження форми ТР-132" Замовлення-доручення "), завіреного штампом або печаткою перевізника .

Замовлення-доручення є бланком суворої звітності, заповнюється перевізником і підтверджує факт надання послуги з автомобільної перевезення вантажів населення в комплексі (або вибірково за бажанням замовника) з послугами по упаковці-розпакуванню, навантаження-розвантаження, складання-розбирання і т.д. Замовлення-доручення повинен застосовуватися всіма юридичними особами незалежно від форми власності та ВП при наданні ними послуг з перевезення вантажів фізичних осіб (п. 1 Інструкції про порядок заповнення форми ТР-132 "Замовлення-доручення", затвердженої Наказом Міністерства транспорту та комунікацій Республіки Білорусь від 23.01.2003 N 17-Ц), він служить підтвердженням прийняття готівкових коштів в оплату за надані транспортні послуги та відноситься до транспортних документів (абз. 5 ст. 40 Закону про автомобільний транспорт).

Як зазначалося раніше, специфіка торгівлі через інтернет-магазин така, що доставляється вантаж, якщо інше не передбачено договором роздрібної купівлі-продажу, до моменту передачі покупцеві належить продавцю на праві власності. В даному випадку немає підстав для обов'язкової виписки ТР-132.

Таким чином, замовлення-доручення (якщо він виписується) підтверджує надання транспортних послуг, а при веденні складського і бухгалтерського обліку доставку товарів зі складу покупцеві доцільно оформляти ТТН-1.

Як бачимо, перелік оформлюваних первинних документів залежить від способів доставки, і це слід враховувати при відвантаженні товарів з інтернет-магазину покупцеві - фізичній особі.

Copyright: (C) ТОВ "ЮрСпектр", 2011
Виключні майнові права на даний авторський матеріал належать ТОВ "ЮрСпектр"

Повернутися назад

Статті по темі:

Як відкрити інтернет-магазин в Республіці Білорусь?

Рішення написати цю статтю виникла в зв'язку надходять питаннями від наших клієнтів. Питання такі:

 1. Що потрібно для відкриття інтернет-магазину?
 2. Чи потрібен асортиментний перелік товарів для реалізації, склад для зберігання товарів?
 3. Чи обов'язкова доставка в інтернет-магазині?
 4. Там, де не вказані ціни, це інтернет-магазин або просто вітрина?
 5. Як відбувається оплата в інтернет-магазині? Чи можна використовувати платіжні мобільні термінали?
 6. Які документи потрібно оформляти при передачі товару покупцеві?

При уявній легкості питань, ми зіткнулися з тим, що не так просто знайти на них відповіді. Нам довелося вивчити Постанова Ради міністрів Республіки Беларусь від 29 квітня 2010 р N 649 «Про реєстрацію інтернет-магазинів в торговому реєстрі Республіки Білорусь, механізм контролю за їх функціонуванням і внесення доповнень та змін до деяких Постанови Ради Міністрів Республіки Білорусь» і Постанова Міністерства Торгівлі Республіки Білорусь від 14 травня 2010р. N 13 «Про порядок надання заяв, пов'язаних з реєстрацією інтернет-магазинів, у вигляді електронного документа і порядок підтвердження їх отримання органом, уповноваженим на проведення реєстрації інтернет-магазинів», деякі інші документи і відповіді на питання, що цікавлять, які люб'язно нам надали фахівці ТОВ «ЮрСпектр».

Вивчивши вищевказані матеріали, ось які висновки-відповіді на поставлені питання на 01.06.2011 ми зробили (щоб отримати 100% вірні відповіді на ці та аналогічні питання -звертатися вашу увагу !! - запитуйте інформацію у Мінміськвиконкомі і в Міністерстві торгівлі):

1. Для відкриття інтернет-магазину потрібно на сайті Мінміськвиконкому або безпосередньо у виконкомі свого району або на сайті Міністерства торгівлі: php?option=com_content&task=view&id=76&Itemid=82%20> http://www.mintorg.gov.by/index.php?option=com_content&task=view&id=76&Itemid=82 заповнити заяву на реєстрацію інтернет-магазину в 2-х примірниках і занести його в адмінітрацію свого району. Цього досить, щоб вас зареєстрували в торговому реєстрі. І за умови, що у вас є свідоцтво про реєстрацію, ви стали на облік в податковому органі і т.п., а також у вас є доменне ім'я, і ​​сайт, який є інтернет-магазином, ви можете починати торгівлю через інтрент-магазин.

2. Асортиментний перелік присутній в заяві, тому додатково його надавати не потрібно.

3. Доставка в інтернет-магазині не обов'язкова, можна доставляти товари поштою.

4. У випадках, коли на сайті представлені конкретні зразки (опису) товарів, такий інформаційний джерело підпадає під поняття торгівлі за зразками. Оскільки торгівля за зразками з використанням мережі інтернет (інформаційних джерел в мережі інтернет) повинна здійснюватися через інтернет - магазини, інформаційні джерела повинні бути зареєстровані в установленому порядку (доменне ім'я має бути внесено до ліцензії). Але у випадках, коли на сайті представлені зразки товарів, але при цьому ці товари продаються тільки при використанні торгового об'єкта, то такий інформаційний джерело не буде інтернет-магазином.

5. Можна використовувати спеціальні комп'ютерні системи та платіжні термінали для оплати в інтернет-магазині (більш докладно - нижче).

6. Відповідь на питання: «які документи потрібно оформляти при передачі товару покупцеві?» Ви знайдете нижчі.

Нижче ін і ведений матеріал, наданий товариством з обмеженою відповід е нности «ЮрСпектр» (довідкові правові системи «КонсультантПлюс»).

Питання: Організація здійснює роздрібну торгівлю через інтернет-магазин з покупцями - фізичними особами. Доставку товарів здійснює організація власним транспортом, підйом товару на поверх здійснюється силами самого покупця. З метою ведення складського і бухгалтерського обліку організація відвантажує товар зі складу за накладною форми ТТН-1.

Чи обов'язково в рядку "Пункт розвантаження" накладної форми ТТН-1 вказувати повну адресу фізичної особи, або досить вказати місто, вулицю і номер будинку?

користувачі КонсультантПлюс

Відповідь: Заповнення накладної форми ТТН-1 проводиться відповідно до Інструкції щодо заповнення типових форм первинних облікових документів ТТН-1 "Товарно-транспортна накладна" і ТН-2 "Товарна накладна", затвердженої Постановою Міністерства фінансів Республіки Білорусь від 18.12.2008 N 192 (далі - Інструкція). Відповідно до пункту 16 Інструкції в рядку "Пункт розвантаження" вказується адреса (місце розташування) пункту розвантаження.

Згідно з пунктом 20 Правил здійснення роздрібної торгівлі за зразками, затверджених Постановою Ради Міністрів Республіки Білорусь від 15.01.2009 N 31, договір роздрібної купівлі-продажу вважається виконаним з моменту доставки товару в місце, вказане в договорі, а якщо місце передання товару договором не визначено - з моменту доставки товару за місцем проживання покупця чи іншого вказаною ним адресою, якщо інше не передбачено законодавством або договором.

У ситуації, що розглядається продавець інтернет-магазину на власному транспортному засобі доставляє товар за адресою, вказаною покупцем - фізичною особою. Вивантаження товарів з автомобіля і передача товару покупцеві проводиться на території, прилеглій до будівлі, де знаходиться покупець - фізична особа.

Таким чином, в рядку "Пункт розвантаження" накладної форми ТТН-1 слід вказати адресу, вказану покупцем, де буде відбуватися передача товару. Номер квартири, якщо покупець не надає таку інформацію, вказувати не обов'язково.

І.С.ХАРІТОНЧІК,
спеціаліст центру
бухгалтерської аналітики
ТОВ "ЮрСпектр"

Питання: Як повинен індивідуальний підприємець в даний час виробляти прийом готівкових грошових коштів при здійсненні торгівлі через інтернет-магазин?

користувачі КонсультантПлюс

Відповідь: Згідно з підпунктом 1.13 пункту 1 статті 22 Податкового кодексу Республіки Білорусь при реалізації товарів (робіт, послуг) за готівку платник зобов'язаний забезпечувати прийом готівкових грошових коштів в порядку, визначеному законодавством. Даний порядок визначено Постановою Ради Міністрів Республіки Білорусь, Нацiонального банку Республіки Білорусь від 09.01.2002 N 18/1 "Про прийом готівкових грошових коштів при реалізації товарів (робіт, послуг) і про деякі питання використання касових підсумовуючих апаратів і спеціальних комп'ютерних систем" (далі - Постанова N 18/1).

Згідно з підпунктом 2.1 пункту 2 Постанови N 18/1 юридичні особи та індивідуальні підприємці приймають готівку грошові кошти (в тому числі авансових платежів, завдаток і грошові кошти, прийняті в якості застави) при продажу товарів, виконання робіт та надання послуг із застосуванням касових підсумовуючих апаратів і (або) спеціальних комп'ютерних систем, квиткодрукуючий машин, таксометрів (касового обладнання), моделі (модифікації) які включені до Державного реєстру моделей (модифікацій) касових підсумовуючих апп ратов і спеціальних комп'ютерних систем, використовуваних на території Республіки Білорусь, затверджений Постановою Комітету з стандартизації, метрології та сертифікації при Раді Міністрів Республіки Білорусь від 04.06.2003 N 29, якщо інше не встановлено законодавчими актами та Постановою N 18/1.

У випадках, перерахованих у підпункті 2.2 пункту 2 Постанови N 18/1, суб'єкти підприємницької діяльності мають право приймати готівку грошові кошти при продажу товарів, виконання робіт або надання послуг без застосування касового обладнання та платіжних терміналів. Так, згідно з підпунктом 2.2.13 пункту 2 Постанови N 18/1 юридичні особи та індивідуальні підприємці мають право приймати готівку грошові кошти при продажу товарів, виконання робіт та надання послуг без застосування касового обладнання у випадках здійснення електронної торгівлі, торгівлі з доставкою товарів додому або інше обумовлене місце, виконання робіт і надання послуг поза постійним місцем здійснення діяльності. У цих випадках суб'єкти підприємницької діяльності оформляють відповідно до законодавства кожен факт прийому готівкових коштів первинним обліковим документом, інформація про виготовлення і реалізації бланка якого заноситься в електронний банк даних про виготовлених і реалізованих бланках первинних облікових документів і контрольних знаках (далі - первинний обліковий документ ).

Відповідно до Постанови Міністерства з податків і зборів Республіки Білорусь від 05.04.2002 N 43 "Про бланки первинних облікових документів, інформація про виготовлення і реалізації яких підлягає внесенню в електронний банк даних про виготовлених і реалізованих бланках первинних облікових документів і контрольних знаках" до вищевказаних первинних облікових документів, за якими здійснюється прийом готівкових грошових коштів відносяться: прибутковий касовий ордер форми КО-1, талон форми 20-ФС, квитанція форми КВ-1 і ряд інших пеціалізірованних форм.

При цьому Постановою Правління Національного банку Республіки Білорусь від 12.10.2010 N 428 "Про внесення змін і доповнень до деяких нормативно-правові акти по питанням організації готівкового грошового обігу в Республіці Білорусь" (далі - Постанова N 428) внесено зміни до абз. 2 ч. 2 п. 37 Інструкції про порядок ведення касових операцій і розрахунків готівкою грошовими коштами в білоруських рублях на території Республіки Білорусь, затвердженої Постановою Правління Національного банку Республіки Білорусь від 17.01.2008 N 4 (далі - Інструкція N 4), а саме з переліку документів, що підтверджують витрати з придбання (надходження, виготовлення, виконання) продукції (товарів, робіт, послуг), виключені квитанція форми КВ-1 і квитанція форми 20-ФС. Постанова N 428 вступило в силу з 11.11.2010. Таким чином, починаючи з цієї дати приймання готівки організаціями, що мають право не використовувати касові підсумовуючі апарати і (або) спеціальні комп'ютерні системи, Білетопечатающая машини, таксометр, повинен здійснюватися за прибутковими касовими ордерами і іншим прибутковими документами відповідно до законодавством (п. 25 27 Інструкції N 4).

Однак в даний час діє Наказ Міністерства фінансів Республіки Білорусь від 29.10.1999 N 311 "Про затвердження бланків уніфікованих форм первинної облікової документації" (далі - Наказ N 311), згідно з яким суб'єкти господарювання мають право приймати талон форм 20-ФС та квитанцію форми КВ -1 в якості документів, що підтверджують витрати з придбання (надходження, виготовлення, виконанню) продукції (товарів, робіт, послуг), як інші прибуткові документи, затверджені відповідно до законодавства.

Отже, на сьогоднішній день прийом готівкових грошових коштів за реалізований товар в випадках здійснення торгівлі через інтернет-магазин може здійснюватися з використанням прибуткових документів, таких як квитанція форми КВ-1 або талон форми 20-ФС.

Слід зазначити також, що з 1 квітня 2011 року в зв'язку з прийняттям Постанови Міністерства фінансів Республіки Білорусь від 29.03.2010 N 37 Наказ N 311 втрачає чинність.

Н.Н.КІБ,
спеціаліст центру
бухгалтерської аналітики
ТОВ "ЮрСпектр"

"Головне кніга.by", 2011, N 03

ЯК ОФОРМИТИ відвантаження товарів З ІНТЕРНЕТ-МАГАЗИНУ

І.С.ХАРІТОНЧІК,
спеціаліст центру
бухгалтерської аналітики
ТОВ "ЮрСпектр"
Підписано в печатка 28.01.2011

Останнім часом інтернет-магазинах стають все більш популярною формою торговли. Основною відмінністю їх від традиційного магазину є відсутність торгового залу. Продавець і покупець територіально відокремлені один від одного, тому клієнт визначає місце і час передачі товару і грошей, а продавець повинен забезпечити доставку товару, передати його покупцю, прийняти гроші в оплату і скласти первинні документи.

Якими документами слід оформити відвантаження товарів з інтернет-магазину для передачі покупцеві - фізичній особі? Давайте розберемося.

загальні положення

Торгівля через інтернет-магазин - це форма роздрібної торгівлі за зразками (ст. 11 Закону Республіки Білорусь від 28.07.2003 N 231-З "Про торгівлю" (далі - Закон про торгівлю)) поза торгового об'єкта. Інтернет-магазин являє собою сайт, який містить інформацію про товари, продавця, що дозволяє обрати, замовити та (або) придбати товар (п. 2 Правил здійснення роздрібної торгівлі за зразками, затверджених Постановою Ради Міністрів Республіки Білорусь від 15.01.2009 N 31 (далі - Правила)).

На сайті інтернет-магазину розміщуються достовірні відомості про товари та їх виробниках (п. 9 Правил): фотографії товарів із зазначенням найменувань, ціни, умов оплати, часу і умов доставки, гарантійного терміну і т.п. Така подача інформації про товар з пропозицією його продати визнається публічною офертою, якщо вона містить усі істотні умови договору роздрібної купівлі-продажу, і продавець зобов'язаний продати цей товар будь-кому, яка виявила бажання його купити на зазначених умовах (п. 11 Правил).

Як правило, інтернет-магазин призначений для продажу товарів фізичним особам, які купують і використовують ці товари виключно в особистих, побутових, сімейних, домашніх і для інших цілей, не пов'язаних із здійсненням підприємницької діяльності (ст. 9 закону про торгівлю, з п. 2 Правил) .

Придбаний в інтернет-магазині товар продавець будь-яким видом транспорту або поштовим відправленням доставляє в місце, вказане покупцем (п. 17 Правил). Одночасно з товаром він повинен передати покупцеві і які стосуються товару документи (технічний паспорт, інструкція з експлуатації та ін.) (П. 24 Правил).

Оплата товарів здійснюється готівкою грошовими коштами або за безготівковим розрахунком (п. 15 Правил). Інтернет-магазинам дозволено приймати виручку готівкою без застосування касових підсумовуючих апаратів і (або) спеціальних комп'ютерних систем і платіжних терміналів (подп. 2.2.13 Постанови Ради Міністрів Республіки Білорусь, Національного банку Республіки Білорусь від 09.01.2002 N 18/1 "Про прийом готівкових грошових коштів при реалізації товарів (робіт, послуг) і про деякі питання використання касових підсумовуючих апаратів і спеціальних комп'ютерних систем "(далі - Постанова N 18/1)). При цьому кожен факт прийому готівки повинен оформлятися первинним обліковим документом, інформацію про виготовлення і реалізації бланка якого заноситься в електронний банк даних про виготовлених і реалізованих бланках первинних облікових документів і контрольних знаках (ч. 2 подп. 2.2 Постанови N 18/1).

Безкоштовна доставка товарів власним транспортом

Розглянемо найпоширеніший спосіб доставки товару - безкоштовну доставку власним транспортом, передбачену умов договору (ст. 469 Цивільного кодексу Республіки Білорусь).

У разі якщо доставка товарів носить допоміжний характер по відношенню до основних видів діяльності, вона визнається здійсненою для власних потреб і виконується для переміщення своїх вантажів транспортними засобами, що належать на праві власності або на інших законних підставах за умови, що транспортними засобами керують працівники цих юридичних осіб або ВП або сам ІП (ст. 1 Закону Республіки Білорусь від 14.08.2007 N 278-З "про автомобільний транспорт та автомобільних перевезеннях" (далі - Закон про автомобільний транс орті)). Якщо інше не передбачено договором роздрібної купівлі-продажу, до моменту передачі покупцеві товар знаходиться у власності продавця (п. 15, 20 Правил). У зв'язку із цим доставка товару продавцем може розглядатися як перевозка для власних потреб.

Вантажоперевезення товарного характеру супроводжуються випискою товарно-транспортних накладних (ч. 3 ст. 40 закону про автомобільний транспорт), які є підставою для розрахунків за перевезення вантажів (п. 99 Правил автомобільних перевезень вантажів, затверджених Постановою Ради Міністрів Республіки Білорусь від 30.06.2008 N 970 ). Вантажоперевезення для власних потреб не регулюються Законом про автомобільний транспорт (ст. 2 Закону про автомобільний транспорт), тому їх не потрібно підтверджувати ТТН-1 (Інструкція щодо заповнення типових форм первинних облікових документів ТТН-1 "Товарно-транспортна накладна" і ТН-2 "Товарна накладна", затверджена Постановою Міністерства фінансів Республіки Білорусь від 18.12.2008 N 192 (далі - Інструкція)).

Однак накладні призначені не тільки для розрахунків за транспортні послуги з перевізником. Вони використовуються юридичними особами всіх форм власності та індивідуальними підприємцями та є підставою для списання товарно-матеріальних цінностей у вантажовідправника і оприбуткування їх у вантажоодержувача, а також для складського, оперативного та бухгалтерського обліку (п. 2 Інструкції).

У той же час покупцеві інтернет-магазину ТТН-1 не потрібна, оскільки фізична особа не виробляє оприбуткування товарно-матеріальних цінностей. Але у продавця складської, оперативний і бухгалтерський облік товарів здійснюється на підставі первинних облікових документів. До того ж Інструкцією встановлено, що переміщення товарів для власних потреб (внутрішнє переміщення) оформляється накладними (абз. 4 п. 2 Інструкції).

Таким чином, продавцям, провідним складський і бухгалтерський облік товарно-матеріальних цінностей, доцільно доставляти товари власним транспортом зі складу покупцеві за накладними. Причому накладна виписується для власного використання (з метою ведення складського і бухгалтерського обліку) і покупцеві - фізичній особі не передається. В цьому випадку при заповненні накладної слід врахувати, що перевезення товарів для власних потреб проводиться без укладення договору перевезення вантажів, значить, відсутня замовник перевезення, а вантажовідправником і вантажоодержувачем виступає одна особа - продавець інтернет-магазину.

Оплатне доставка товарів власним транспортом

Іноді продавець виконує доставку плату, тобто покупець оплачує вартість товару за ціною, вказаною на сайті, і додатково - вартість послуг з доставки вантажу.

Але в цьому випадку продавець повинен знати, що, доставляючи товар покупцеві власним транспортом і пред'являючи суму до оплати за транспортні послуги, він здійснює ще один вид підприємницької діяльності - внутрішньореспубліканські автомобільні перевезення вантажів, який до 01.01.2011 підлягав ліцензуванню.

Законодавством передбачено, що прийняття до автомобільної перевезення вантажів фізичних осіб, що належать їм на праві власності або на інших законних підставах і призначених виключно для особистих, побутових, сімейних та інших потреб, не пов'язаних з підприємницькою діяльністю, здійснюється за наявності договору автомобільного перевезення вантажу фізичної особи (ст. 49 Закону про автомобільний транспорт).

Укладення договору підтверджується складанням і видачею замовнику автомобільного перевезення замовлення-доручення за формою ТР-132 (Постанова Міністерства транспорту і комунікацій Республіки Білорусь від 23.08.2000 N 19 "Про затвердження форми ТР-132" Замовлення-доручення "), завіреного штампом або печаткою перевізника .

Замовлення-доручення є бланком суворої звітності, заповнюється перевізником і підтверджує факт надання послуги з автомобільної перевезення вантажів населення в комплексі (або вибірково за бажанням замовника) з послугами по упаковці-розпакуванню, навантаження-розвантаження, складання-розбирання і т.д. Замовлення-доручення повинен застосовуватися всіма юридичними особами незалежно від форми власності та ВП при наданні ними послуг з перевезення вантажів фізичних осіб (п. 1 Інструкції про порядок заповнення форми ТР-132 "Замовлення-доручення", затвердженої Наказом Міністерства транспорту та комунікацій Республіки Білорусь від 23.01.2003 N 17-Ц), він служить підтвердженням прийняття готівкових коштів в оплату за надані транспортні послуги та відноситься до транспортних документів (абз. 5 ст. 40 Закону про автомобільний транспорт).

Як зазначалося раніше, специфіка торгівлі через інтернет-магазин така, що доставляється вантаж, якщо інше не передбачено договором роздрібної купівлі-продажу, до моменту передачі покупцеві належить продавцю на праві власності. В даному випадку немає підстав для обов'язкової виписки ТР-132.

Таким чином, замовлення-доручення (якщо він виписується) підтверджує надання транспортних послуг, а при веденні складського і бухгалтерського обліку доставку товарів зі складу покупцеві доцільно оформляти ТТН-1.

Як бачимо, перелік оформлюваних первинних документів залежить від способів доставки, і це слід враховувати при відвантаженні товарів з інтернет-магазину покупцеві - фізичній особі.

Copyright: (C) ТОВ "ЮрСпектр", 2011
Виключні майнові права на даний авторський матеріал належать ТОВ "ЮрСпектр"

Повернутися назад

Статті по темі:

Як відкрити інтернет-магазин в Республіці Білорусь?
Як відкрити інтернет-магазин в Республіці Білорусь?
Чи потрібен асортиментний перелік товарів для реалізації, склад для зберігання товарів?
Чи обов'язкова доставка в інтернет-магазині?
Там, де не вказані ціни, це інтернет-магазин або просто вітрина?
Як відбувається оплата в інтернет-магазині?
Чи можна використовувати платіжні мобільні термінали?
Які документи потрібно оформляти при передачі товару покупцеві?
Php?
6. Відповідь на питання: «які документи потрібно оформляти при передачі товару покупцеві?
Новости