• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

УРОЧИСТОСТІ І БУДНІ МГТУ

Цього року виповнилося 175 років Московському державному технічному університету імені М. Е. Баумана. На питання редакції про досягнення та проблеми найстарішого в Росії вищого технічного навчального закладу відповідає ректор університету член-кореспондент РАН І. Б. Федоров. - Ігоре Борисовичу, про що в першу чергу хочеться сказати в зв'язку з ювілейною датою?

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Золотими медалями Віденської міжнародної виставки 1873 роки (вгорі) і Паризької міжнародної виставки 1900 роки (внизу) Імператорська технічне училище нагороджено за розробку "російського методу навчання ремеслу".

Красиво виглядає вночі побудоване Доменіко Жилярді будівлю Слобідського палацу, що входить в комплекс будівель МГТУ ім. Н. Е. Баумана.

Головна будівля МГТУ ім. Н. Е. Баумана виходить фасадом на набережну Яузи.

Студенти МГТУ ім. Н. Е. Баумана мають можливість освоювати найсучасніше обладнання під час лабораторних робіт, які проводяться в НДІ прикладної механіки імені академіка В. І. Кузнецова.

Будівля нового навчально-лабораторного корпусу. Тут в цьому році пройшло XVII соревнова ня молодих вчених Європейського союзу.

Супутник "Бауманец", зібраний руками студентів, в грудні відправиться на навколоземну орбіту.

<

>

- Про почуття величезної гордості, яку відчувають всі бауманци. За час існування університету з його стін вийшли 170 тисяч висококваліфікованих інженерів. Серед них легенди російської науки і техніки: великі авіаконструктори А. Н. Туполев, П. О. Сухий, С. А. Лавочкіна, засновник вітчизняної космонавтики С. П. Корольов, "російський Едісон" В. Г. Шухов, винахідник першої радянської електронно-обчислювальної машини С. А. Лебедєв, творець першої в світі атомної електростанції Н. А. Доллєжаль. І це лише самий пік айсберга. Виховати всю цю плеяду дозволив створений в XIX столітті професорами тоді ще Імператорського технічного училища метод підготовки інженерів, у всьому світі званий "російським".

- Чим же унікальний російський метод?

- Російському методу властиво гармонійне поєднання практики з хорошою теоретичною підготовкою. На Заході в інженерних вузах багато десятиліть була прийнята практично реміснича система навчання. І мінімум теорії. В Англії тільки в середині минулого століття з'явилися повноцінні технічні університети. У Німеччині в половині так званих технічних вузів досі не ведеться ніякої наукової роботи.

- Як зараз оцінюється кваліфікація інженерів, підготовлених в МГТУ, на світовому ринку праці? Як ваші випускники виглядають в порівнянні, скажімо, з інженерами, що навчалися в Великобританії і Німеччині?

- Наші випускники затребувані за кордоном. Їх там дуже високо цінують. З упевненістю можна стверджувати, що природно-наукове та інженерну освіту в Росії - одне з кращих в світі. Наші провідні технічні університети не поступаються кращим технологічним школам світу. Продукція інженерних вузів Росії цілком конкурентоспроможна на світовому ринку фахівців. Міністр освіти і науки РФ Андрій Олександрович Фурсенко недавно сказав про те, що серед російських брендів, які є конкурентоспроможними, загальновизнані, з якими країна може вийти на світовий ринок, чільне місце займає російське інженерну освіту. Знаючи ситуацію в світі в цій галузі, ми повністю підтримуємо думку міністра і розуміємо, в якому напрямку продовжувати нашу роботу.

І ще важливий момент: за останні роки змінилося ставлення хлопців до пропозиції працювати за кордоном. Яких-небудь десять років тому вони готові були бігти туди без оглядки. Нині згодні поїхати на час - на стажування або на роботу за контрактом, але не більше двох-трьох років. Більшість з молодих фахівців планують повернутися в Росію. Вони бачать можливості успішно докласти свої сили і таланти на батьківщині.

- Вступні іспити - пора тривог і надій як для вступників, так і для викладачів. Обнадіює чи вас як ректора підготовка абітурієнтів? Рейтинг ВНЗ зазвичай визначається конкурсом. Чи згодні ви з цим і чи змінився конкурс за останній час?

- Цього року результати вступних іспитів, як зазвичай, непогані. Хлопці показали хороші знання фізики і математики. Як і раніше трохи слабкіше знання російської мови. Що стосується конкурсу, то він у нас завжди був не дуже високий - від 3 до 5 чоловік на місце. Але до рейтингу університету це відношення не має. Просто абітурієнти знають - у нас досить важко вчитися. Недарма в минулому однією з жартівливих розшифровок абревіатури МВТУ була така: "Ми вас тут угробимо". Тому до нас приходять тільки ті, хто твердо вирішив вчитися інженерного мистецтва. А рейтинг у нас вже багато років незмінний: ми - перші серед технічних університетів.

- Зі стін МГТУ за його довгу історію вийшли багато поколінь випускників. Що, на ваш погляд, відрізняє сучасного студента від його попередників?

- Будь-яких корінних відмінностей у студентів різних поколінь немає. Мабуть, зараз вони стали трохи більш практичними. Більше стали думати про своє майбутнє, більше докладати зусиль для кар'єрного зростання. Але це, може бути, навіть і непогано.

- Які якості, на вашу думку, необхідні молодій людині для успішного навчання в МГТУ?

- Перш за все, студент повинен вміти самостійно працювати, незалежно мислити. Всі успіхи в навчанні, в науковій кар'єрі, в роботі залежать від його наполегливості, цілеспрямованості. Але я завжди підкреслюю, що життя не замикається тільки на навчанні і науці. Треба займатися спортом, цікавитися мистецтвом, читати художню літературу. Сучасний інженер повинен бути різнобічно розвиненою людиною, справжнім інтелігентом.

- За традицією професія інженера вважається чоловічою. Чи згодні ви з тим, що у МГТУ "не жіноча особа"? Чи є в числі відомих і знаменитих бауманцев представниці прекрасної статі?

- У нас 16 факультетів, на яких навчається майже двадцять тисяч студентів. З них 22% дівчат. А це, погодьтеся, не так мало. У нас навіть силами студентів проводиться конкурс краси - "Міс Чарівність". Серед випускниць багато талановитих інженерів і вчених. Є навіть космонавт - Олена Кондакова, випускниця факультету спеціального машинобудування.

- У радянські часи левова частка випускників "Бауманки" прямувала на підприємства оборонного комплексу. Нині потреби "оборонки" в інженерах помітно зменшилися. Як відреагував на це університет? На які сфери діяльності орієнтує тепер своїх студентів?

- Процес адаптації до нових умов йде постійно. Тут доречно процитувати документ під назвою "Думка навчального комітету ВТУ" про поліпшення вищої технічної освіти Росії, складений за запитом міністра народної освіти П. С. Ванновський в 1901 році: "Стан постійного пристосування, постійної еволюції є природний стан життєздатну технологічну школи, чуйно ставиться до запитів життя ... Строй вищої технічної школи не може вилитися в цілком певні і строго розмежовані рамки адміністративного свавілля ". Ці слова, безумовно, актуальні і сьогодні, вони в усі часи визначали стиль діяльності вищої школи. У нас традиційно висока фундаментальна підготовка, ми неухильно дотримуємося принципу "освіта на основі науки", підтримуємо тісні зв'язки з промисловістю. Але час ставить перед нами нові завдання. Потрібно суттєво збільшити обсяг знань студентів в області нових інформаційних технологій. Ми повинні готувати не чистих "технарів", а озброювати їх ще й досвідом "управлінців", менеджерів, в чому поки істотно відстаємо від зарубіжних колег. Деякі найбільші закордонні фірми, наприклад "Renault", готуючи менеджерів для своїх іноземних виробництв, представництв, сервісних центрів, реалізують програми, які і ми готові взяти на озброєння: випускники інженерних вузів протягом року проходять поглиблений курс економіки і менеджменту, повністю оплачений фірмою, куди здобувача збираються взяти на роботу. У МГТУ ім. Н. Е. Баумана недавно почали навчання за фахом "менеджмент високих технологій", в якій поєднується інженерна та менеджерська підготовка.

- Зараз немає системи розподілу молодих фахівців. Чи не відчувають випускники університету проблем з пошуком гідної роботи?

- Хлопці казали мені, що після закінчення навчання їх на перших порах влаштувала б зарплата від 500 до 1000 доларів на місяць. І до четвертого курсу багато хто із студентів вже знаходять своє майбутнє місце роботи. Допомагає їм в цьому те, що університет тісно співпрацює майже з чотирма сотнями найбільшими підприємствами в Росії і за кордоном, в тому числі з Російським космічним агентством, компаніями "Siеmens", "Bosch", "Boing". За нашими підрахунками, приблизно 70% випускників працюють за своєю спеціальністю або близькою до неї.

- Інженерна освіта тільки в аудиторії отримати неможливо. Випускнику технічного вузу доведеться мати справу з реальним обладнанням, і знайомиться він з ним під час лабораторних робіт, на виробничій практиці. Який рівень лабораторно-технічної бази МГТУ?

- Це болюча тема. Бюджетне фінансування університету як і раніше не відповідає рівню поставлених перед нами завдань. Правда, дещо вдалося зробити в рамках підготовки 175-річного ювілею. Закінчено будівництво нового прекрасного навчально-лабораторного корпусу, проведено капітальний ремонт інших будівель університету. Ми придбали сучасне наукове та навчальне обладнання, і в результаті університет може похвалитися Центром колективного користування з наноматеріалів і нанотехнологій і лазерно-вимірювальним комплексом - унікальними лабораторіями, які не мають аналогів в Росії. Близька до здійснення наша давня мрія - мати свою першокласну друкарню.

Заважає не тільки нестача коштів, а й діри в законодавстві. Наприклад, на позабюджетні кошти ми набуваємо обладнання, тим самим фактично збільшуючи власність держави. Але при цьому змушені платити за це податки тій самій державі. І замість, скажімо, чотирьох приладів або комп'ютерів ми можемо купити тільки три.

- У зв'язку з проблемами призову в армію в багатьох вузах закривають військові кафедри. Чи можна, на вашу думку, освоїти важку навчальну програму МГТУ, паралельно отримуючи військову спеціальність? Якою є нинішня роль військової кафедри університету?

- У нас не просто кафедра, а цілий факультет військового навчання. Він готує для Збройних сил РФ офіцерів запасу по 32 військово-обліковими спеціальностями. У складі ФВО сім військових кафедр (одна з них розміщена в Калузькому філії університету) і кафедри "Захист у надзвичайних ситуаціях" і "Громадянська оборона". Є також навчальний полігон в Дмитрівському районі Московської області.

Військове навчання в МГТУ має статус додаткової освіти. Факультет готує висококваліфікова них інженерів по найбільш наукомістким військовими спеціальностями. Прийом студентів на факультет військового навчання здійснюється на конкурсній основі за результатами професійного відбору. Військове навчання проводиться на 3, 4 і 5-му курсах. Йому присвячується один день в тиждень: шестеро годин навчальних занять і три години самопідготовки. Крім занять у вузі студенти проходять навчальні збори у військах. Особлива увага приділяється практичному вивченню основ експлуатації та бойового застосування сучасних систем озброєння. Після складання державного іспиту з військової підготовки випускникам ФВО присвоюється звання лейтенанта запасу. За такою схемою ми будемо працювати до 2008 року. Потім на базі нашого факультету буде створено навчально-військовий центр з підготовки кадрових офіцерів і офіцерів запасу.

- Напередодні ювілею відбувся перший за 25 років з'їзд випускників МГТУ. Як пройшло ця подія і чи не плануєте ви зробити його щорічним?

- Це було дійсно чудова подія. Зібралося понад 12 тисяч випускників МВТУ-МГТУ імені Н. Е. Баумана. Прийшли навіть випускники 30-х років минулого століття. Дійсно, об'єдналися бауманци всіх поколінь. Але щороку такий захід проводити важко. Може бути, спробуємо раз в п'ять років.

- Ювілей - це низка святкових заходів. Які з них крім з'їзду випускників пройшли і які ви ще плануєте провести?

- Відзначати 175-річчя ми почали ще в минулому році. В університеті пройшли національні та міжнародні науково-технічні конференції, в травні відбулася естафета Москва-Мурманськ, присвячена 60-річчю Перемоги і нашого ювілею, також в травні був організований міжнародний симпозіум "Освіта через науку". У вересні в Політехнічному музеї відкрилася виставка "175 років російської школі інженерів". Вперше Росії було довірено організація XVII змагання молодих вчених Європейського союзу, штаб-квартирою якого став МГТУ. Цю подію ми розцінюємо, зокрема, як визнання авторитету нашої програми "Крок у майбутнє" - національного конкурсу наукових проектів, виконаних школярами і студентами молодших курсів вузів усіх регіонів Росії. У 1991 році ми помітили, що система технічної творчості підлітків початку "давати збої", стали закриватися гуртки в палацах молоді та навчальних закладах. Як наслідок, відразу ж скоротилася кількість хлопців, які вступатимуть до інженерні вузи. У нас навіть був рік, здається 1993-й, коли ми свідомо не виконали план по зарахуванню, щоб не приймати абітурієнтів, що не набрали достатньо балів на вступних іспитах. Щоб повернути інтерес молоді до техніки, в Москві, а потім і по всій Росії університет почав організовувати мережу технічних гуртків. За допомогою місцевих департаментів освіти ми вже більше десяти років проводимо тематичні олімпіади, творчі конкурси. В цьому році в них брали участь 150 тисяч підлітків. Переможці регіональних конкурсів у квітні приїжджають на фінал до Москви. Щорічно ми відбираємо з них приблизно 200-250 юнаків і дівчат, яких без вступних іспитів зараховуємо на перший курс МГТУ. А ось три переможця отримують ще й право представляти Росію в європейському конкурсі молодих дослідників, в якому беруть участь 150 представників з 43 європейських держав. Протягом п'яти останніх років наші кандидати кілька разів входили в число призерів цього конкурсу і два рази в ньому перемагали. За це їх запрошували на церемонію вручення Нобелівських премій.

У листопаді в Державному Кремлівському палаці намічено урочисте засідання, присвячене 175-річчю технічного університету, а в грудні запустимо в космос супутник "Бауманец", розроблений студентами нашого вузу.

- Давно відшуміли суперечки фізиків і ліриків. Однак проблеми, колись підняті ними, не зникли. Ваше життя пов'язана з МГТУ ім. Н. Е. Баумана. Чи можна відчувати ліричні почуття до технічного вузу?

- Для мене, як і для всіх випускників, викладачів, студентів, Бауманський університет - це цілий світ, це життя. Це любов до своєї альма-матер, до своїх вчителів і наставників, до своєї роботи, якщо хочете. Без цього нудно, та й просто неможливо, жити.

Ігоре Борисовичу, про що в першу чергу хочеться сказати в зв'язку з ювілейною датою?
Чим же унікальний російський метод?
Як зараз оцінюється кваліфікація інженерів, підготовлених в МГТУ, на світовому ринку праці?
Як ваші випускники виглядають в порівнянні, скажімо, з інженерами, що навчалися в Великобританії і Німеччині?
Обнадіює чи вас як ректора підготовка абітурієнтів?
Чи згодні ви з цим і чи змінився конкурс за останній час?
Що, на ваш погляд, відрізняє сучасного студента від його попередників?
Які якості, на вашу думку, необхідні молодій людині для успішного навчання в МГТУ?
Чи згодні ви з тим, що у МГТУ "не жіноча особа"?
Чи є в числі відомих і знаменитих бауманцев представниці прекрасної статі?
Новости