• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Зачастили? За тиждень лідери Росії і Білорусії зустрічалися двічі

У Москві 29 грудня у вдруге за один тиждень відбулася зустріч президентів Росії і Білорусії. Олександр Лукашенко зауважив з цього приводу: «Зачастили», і на цей жарт з готовністю відгукнувся його співрозмовник. При цьому Володимир Путін демонстрував привітність як господар, який брав дорогого гостя: «Це добре. Я вдячний вам за те, що ви прийняли моє запрошення, приїхали ».

Про проведення справжньої зустрічі лідери двох країн домовилися на переговорах, що відбулися в Москві за чотири дні до цього - 25 грудня. Тоді ж було досягнуто домовленості про створення робочої групи з членів урядів двох країн для обговорення питань інтеграції та аспектів, які залишаються невирішеними.

З вельми короткого фрагмента вчорашніх переговорів, який розміщений на сайті президента РФ, з певністю можна сказати лише те, що високі співрозмовники обговорювали по суті одну проблему: «розвиток наших планів в будівництві Союзної держави» (В. Путін), «узгодження групи питань, які ... не стояли б перешкодою на шляху нашої інтеграції »(А. Лукашенко). Але зустріч, як повідомлялося, тривала три з половиною години, і зовсім ясно, що вона не могла звестися до найзагальніших деклараціям і взаємним привітань з наступаючим Новим роком.

Про що ж так досить довго розмовляли два лідера? «Глави держав продовжили обговорення актуальних питань двостороннього співробітництва», - повідомляє в найзагальнішому вигляді сайт президента РФ. Нічого нового в цьому плані не додає і сайт президента РБ. Воно й зрозуміло: переговори йшли за закритими дверима.

Проте без ризику сильно помилитися можна стверджувати, що одним з головних для Мінська є питання ціноутворення на російський газ і проблема т.зв. випадаючих доходів Білорусі внаслідок проведеного Москвою податкового маневру. Зі свого боку Росія стурбована порушеннями митного режиму між країнами, в тому числі нелегальним ввезенням на територію РФ санкційних і підакцизних товарів.

Наявність питання про втрати Мінська в зв'язку з податковим маневром РФ в порядку переговорів підтвердив і прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков. При цьому він запевнив, що дана тематика і проблематика подальшої інтеграції в рамках Союзної держави - паралельні питання, "не зав'язані» один на одного. За словами Д. Пєскова, Москва буде вважати успішним такий результат переговорів, який дозволить зробити «ще один крок в бік розвитку наших союзницьких відносин». «Це шлях довгий, тут навряд чи варто очікувати якихось проривних рішень», - підкреслив він.

З таким твердженням не можна не погодитися. Цілком очевидно, що наші країни вже давно «зняли» перший, самий верхній шар інтеграції, і, якщо говорити відверто, процес будівництва Союзної держави РФ і РБ давно вже топчеться на місці. Не останню роль у відсутності скільки-небудь серйозного прогресу відіграє різниця в уявленнях сторін, як рухатися в бік поглиблення інтеграційних процесів.

Білорусія, як це випливає з численних промов, виступів, інтерв'ю президента Лукашенка, хотіла б існувати в економічному просторі, сповна користуючись внутрішньоросійськими реаліями так, як якщо б була суб'єктом Російської Федерації. Вона вимагає для себе, наприклад, точно такі ж ціни на газ, як в Смоленській області. При цьому Лукашенко без тіні коливань повідомляє ЗМІ про якісь плани Москви поглинути Білорусь і клянеться до кінця відстоювати суверенітет своєї країни.

Такого роду звинувачення на адресу Росії були відразу ж спростовані Кремлем. До слова, і 29 грудня, відповідаючи на питання журналістів, прес-секретар глави Російської держави знову зазначив , Що мова про об'єднання Росії і Білорусі в одну державу не йде. За його словами, «це швидше рух назустріч один одному, це не рух в одну сторону».

Зауважимо в дужках: коли Д. Пєсков офіційно спростував наявність в Кремлі яких би то ні було планів «поглинути» західну сусідку, президент РБ вважав за краще відмовчатися. Але ж за законами логіки хтось із двох, м'яко кажучи, лукавить. Хто? Відповідь, здається, очевидна.

Москва, що не виношуючи ніяких «інкорпораціонних» намірів щодо Білорусі, зі свого боку закономірно задається питанням: якщо ви - суверенна держава, чому питання свого економічного розвитку ув'язується з внутрішньоросійськими процесами ціноутворення на нафту і газ? А той же податковий маневр, як 15 грудня логічно заявив перший віце-прем'єр, міністр фінансів Росії Антон Силуанов, є суто внутрішнім для РФ справою. І, отже, проблема випадаючих доходів - навпаки, суто білоруська.

полеміка, виникла з ініціативи А. Лукашенко на останньому засіданні Вищої Євразійської економічної ради в Санкт-Петербурзі 6 грудня явно стимулювала російську сторону до того, щоб нарешті поставити питання руба. У Мінську очікують від РФ компенсації випадаючих доходів на підставі досягнутих угод про створення єдиних ринків нафти і газу. Але ж є й інші угоди, які теж треба дотримуватися - про послідовне русі до нових, більш глибоким горизонтів інтеграції в рамках СГ. Саме це мали на увазі і віце-прем'єр РФ Дмитро Козак, який заявив ще 11 грудня, що російська сторона не вважає за можливе обговорювати компенсації і надання знижки на газ «до прийняття принципових рішень про рух в напрямку подальшої інтеграції Росії і Білорусії в рамках Союзної держави» , і прем'єр-міністр Дмитро Медведєв, який заявив, що дані питання будуть вирішуватися лише після того, як сторони прийдуть до спільного розуміння того, як далі буде розвиватися СГ. Справді, скільки ж можна годувати громадян наших країн заклинаннями про союзну будівництві і при цьому вирішувати свої економічні проблеми за рахунок партнера.

Важкі переговори 25 грудня, та й вчорашні переговори лідерів РФ і РБ (хоча їх результати поки невідомі) показують, що в позиції Москви багато що змінилося. Рух у відносинах з Білоруссю як по вулиці з одностороннім рухом Росія могла так-сяк дозволити собі кілька років тому, але не сьогодні в умовах санкцій тиску з боку Заходу. Мінськ ж вважає за краще не бачити цих змін і не тільки не надав Москві підтримки шляхом приєднання до кроків у відповідь Росії, але навіть користується в цілях власного збагачення реекспортом подсанкціонних товарів. Звідси виникла природна необхідність, як вчора зазначив В. Путін, звірити годинники з питань інтеграції. Треба розуміти так: публічно визначитися, хто що вважає за краще: справжнє об'єднання або спокуса отримати миттєвий прибуток під приводом інтеграції.

Раніше та ж ціна на газ або обсяги безмитно поставляється Білорусії нафти встановлювалася гранично просто: А. Лукашенко їхав в кінці року в російську столицю і після переговорів у Кремлі повертався додому тріуфатором. Нині з ініціативи російської сторони порядок явно змінився. З президентського рівня ці питання спущені на рівень управлінців. І сперечатися з цим важко: будь-яка політика повинна бути економічно обгрунтована.

Для вироблення пропозицій щодо формування ціни на газ для Білорусії на період після 2019 року, коли закінчиться термін дії нинішньої формули, Москва і Мінськ створили робочі групи із залученням профільних міністерств, парламентів, контрольних органів. Вони і повинні підготувати пропозиції по внесенню змін до нині чинне цінову угоду 2011 р

Тут, як бачимо, - сугуба економіка, і саме до повноцінного задіяння економічних важелів інтеграції кличе Москва свого партнера.

Про що ж так досить довго розмовляли два лідера?
Хто?
Новости