Вода - твоє, моє і наше багатство
- Презентація до уроку
- Хід уроку
- Роль води в біосфері.
- 1-е питання: Вкажіть значення прісної води для людини?
- 2-е питання: Вкажіть причини дефіциту прісної води?
- 3-й питання: Вкажіть основні види забруднення морських і прісних вод?
- 4-е питання: Вкажіть Заходи з охорони водних ресурсів?
розділи: Екологія , Конкурс «Презентація до уроку»
Презентація до уроку
Завантажити презентацію (1,5 МБ)
Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно в ознайомлювальних цілях і може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила дана робота, будь ласка, завантажте повну версію.
Цілі: Розвинути уявлення учнів про значення води і необхідність її заощадження через актуалізацію наявних і отримання нових знань про основні властивості води та її ролі в природі, життя і діяльності людини.
завдання:
- Розширити знання учнів про науку екології.
- Об'сніть, що хоча вода - одне з найпоширеніших на Землі речовин, але прісна вода - це дефіцитний ресурс, який потребує особливої охорони.
- Виховати дбайливе ставлення до природи рідного краю, знайомлячи учнів з можливими діями по виправленню порушеного природного рівноваги.
Цільова аудиторія: учні 10 класів.
Школярі отримають можливість:
- усвідомити значення і цінність водних ресурсів Землі;
- усвідомити необхідність води для всього живого і всіх видів діяльності людини;
- підвищити знання в питаннях заощадження води і раціонального водокористування.
Обладнання: фізична карта півкуль; схема водоносности річок Росії. Графин з водою, піпетка.
План уроку:
- Роль води в біосфері
- Значення прісної води для людини?
- Причини дефіциту прісної води?
- Основні види забруднення морських і прісних вод.
- сучасний стан проблеми дефіциту прісної води.
- Основні види забруднення вод. Очищення вод. Фактори самоочищення водойм.
- Заходи з охорони водних ресурсів.
- Місцеві проблеми раціонального використання і охорони водних ресурсів.
Людина, запам'ятай назавжди!
Символ життя на Землі - вода!
Заощаджуй її і бережи -
Адже ми на планеті не одні!
Хід уроку
Вступне слово вчителя:
Роль води в біосфері.
Сьогоднішній урок присвячений дивною речовиною - воді. Вода. Хіба це тільки та безбарвна рідина, що налита в графин? Подивіться навколо і на географічну карту. Океан, що покриває нашу Землю, - це вода. Хмари, хмари, тумани, що несуть вологу всьому живому на земній поверхні, - це ж теж вода. Безкраї крижані пустелі полярних областей, снігові покрови, застилающие майже половину планети, - і це вода. Знаменитий мислитель давнини Платон писав про Тартар - величезному підземному водоймищі, з якого беруть початок всі океани, моря і річки: «Коли вода відступає в ті області, які ми звемо внутрішніми, вона тече крізь землю по руслах тамтешніх річок і заповнює їх, немов зрошувальні канали, а коли йде звідти і спрямовується сюди, то знову наповнює тутешні річки, і вони біжать підземними протоками, кожна до того місця, куди поклала собі шлях, і утворює моря і озера, дає початок річкам і ключам ».
Вода - єдиний з усіх мінералів, що існують одночасно в твердому, рідкому і газоподібному станах. У газоподібному стані вода міститься в атмосфері, утворює туман і хмари, в твердому - сніги і льоди.
(Демонструються слайди з репродукціями картини І. Айвазовського «Крижані гори».)
Вода має величезну силу: прориває дамби, змітає все на своєму шляху. Повені заливають і руйнують міста і селища. Несподівано налітають гігантські хвилі - цунамі.
Вірш (1 учень)
Самодержавна цариця,
Для всіх безцінна завжди,
Ти незрівнянна з жар-птицею,
Її величність - Вода.
Пестиш берега хвилями,
Даруєш життя всьому.
З хмар ти поливаєш нас сльозами,
Але сльози ті відрада нам.
Ти землю вологою насичуєш,
По морю гониш кораблі,
Але от коли ти зла буваєш,
Змітаєш все з лиця землі.
У той же час вода - добрий друг і помічник людини. Людство використовує води Світового океану, вони грають найважливішу роль у виробництві енергії. Існують електростанції, що використовують силу прибою, хвиль, міць, укладену в морських і океанічних течіях, і тепло, накопичене водами океанів. Ця рідина потрібна не тільки для підтримки життя людини. Без неї немислима жодна сфера виробництва. Непомітний, але незмінний супутник мільйонів тонн видобутих вугілля і нафти, виплавлених чавуну і сталі, всіх вироблених верстатів, машин, тканин, паперу, вирощених хліба, овочів, фруктів - мільйони і мільйони кубометрів звичайнісінької води. Вода - універсальний розчинник, досить активний хімічний реагент.
Вода! Блакитна, ніжна, чиста! Що може бути краще її? Вона дає життя всьому живому. Вода входить до складу кожної клітини!
Вода - одне з головних природних багатств людства. Від неї залежить не просто благополуччя, а й саме існування цілих народів. Не випадково з давніх-давен люди селилися по берегах великих і малих річок, озер і морів. Академік А. П. Карпінський назвав воду живою кров'ю, яка створює життя там, де її не було. Гімном цього незвичайного речовини звучать рядки французького письменника А. де Сент-Екзюпері: «Вода, у тебе немає ні кольору, ні смаку, ні запаху, тебе неможливо описати, тобою насолоджуються, не відаючи, що ти таке. Не можна сказати, що ти необхідна для життя: ти - саме життя. Ти наповнюєш нас
радістю, яку не поясниш нашими почуттями. З тобою повертаються до нас сили, з якими ми вже попрощалися. По твоїй милості в нас знову починають вирувати висохлі джерела нашого серця ».
Хоча вода - найпоширеніша речовина, хімічно чистої води на Землі немає, так як все, що ми в повсякденності називаємо водою, - це розчини різних речовин: кисню, вуглекислого газу, всіляких солей. Саме з розчинів речовин засвоюють живі організми більшість хімічних елементів. Води, придатної для вживання в їжу, дуже мало.
Демонстрація досвіду:
Якщо весь запас води на Землі прийняти за 1 л (демонструє кухоль, наповнену водою), то запаси прісної води складуть всього 30 мл (відбирає порцію 30 мл в мірний циліндр), а запаси доступної прісної води в рідкому стані - всього 6 мл. (Відбирає піпеткою в маленький мірний циліндр 6 мл.) Висновок: вода - це багатство, до якого треба ставитися дбайливо й економно.
Вірш. (2 учень)
Вода - чудовий дар природний,
Живий, текучий і вільний,
Картини нашого життя красить
У своїх трьох важливих іпостасях:
Те струмочком, то річкою в'ється,
Те зі склянки додолу ллється.
Те застигає тонкою крижинки,
Красиво названої сніжинкою,
Те знаходить легкість пара,
Була - і раптом її не стало.
Морську воду часто називають рідкою рудою, тому що в ній міститься 60 хімічних елементів. Людина навчилася витягати з води лише невелику частку їх. Моря, океани, великі ріки - не тільки джерела сировини, а іноді і єдиний засіб забезпечення постійно зростаючого товарообігу між країнами і. Крім того, подорожі по воді - один з найприємніших і захоплюючих видів відпочинку.
Давайте зараз подумки помандруємо по країні її величності Вода.
Дискусія.
(Використовуючи фізичну карту півкуль, таблицю «Класифікація природних ресурсів»)
1-е питання: Вкажіть значення прісної води для людини?
Приблизний відповідь:
- Найдешевший і зручний джерело води для питних, побутових та промислових потреб;
- Навколишнє середовище водних організмів, джерело цінних білків (у вигляді риб і ін. Організмів)
- Екосистеми прісних водойм служать свого роду природними очисними системами по переробці деяких відходів діяльності людини.
Резюме вчителя.
1. Вода - це життя, безцінне багатство. Без неї неможливе життя на планеті. Фізіологічна потреба у воді однієї людини за 70 років складає 50 тонн. Наприклад, жителі стародавнього Риму витрачають на добу всього лише кілька літрів води. А жителі сучасного міста на побутові потреби щодоби потрібно 300-500 л води на одну людину. Кількість щодоби витрачається людством Прісною води в даний час дорівнює річний видобутку всіх корисних копалин.
Дуже багато води потрібно заводам, фабрикам, сільському господарству. Наприклад, щоб зробити сковорідку, треба затратити 25 літрів води. Щоб виростити пшеницю, з якої можна буде спекти лише одну булку, потрібно 200 літрів води. Це 400 півлітрових пляшок води.
2-е питання: Вкажіть причини дефіциту прісної води?
Приблизний відповідь:
- зростання міст, значне зростання народонаселення і концентрація його на невеликій території;
- створення потужних промислових центрів і збільшення споживання води на потреби виробництва;
- освоєння нових, раніше малонаселених районів;
- забруднення водойм побутовими і промисловими стоками;
- інтенсифікація сільськогосподарського виробництва, зрошення земель;
- скорочення водоносности річок; (Наслідки вирубки лісів, розорювання заплав і осушення боліт);
- Зниження здатності водойм до самоочищення (не справляються з таким обсягом відходів);
- Надмірне споживання і забруднення грунтових вод (обміління річок і озер; просідання земної поверхні - так, Мехіко осів майже на 7 м.)
резюме вчителя
З розвитком промисловості, зростанням міст витрата води все збільшується, одночасно посилюється забруднення води промисловими та побутовими відходами. Це призводить до порушення природних процесів самоочищення водойм, завдає шкоди їх мешканцям.
Важливим показником якості води є кількість розчиненого в ній кисню. Кисень необхідний для життя мешканців водойм. За рахунок діяльності аеробних бактерій кисень використовується для окислення органічних речовин останків тварин і рослинних організмів з утворенням вуглекислого газу і води, а також невеликих кількостей нітрат-іонів, сульфат-іонів, фосфат-іонів, які засвоюються рослинами. При надлишку органічних речовин розчиненого кисню виявляється вже недостатньо для діяльності аеробних бактерій. У цих умовах процес розкладання органічних речовин виконують анаеробні бактерії. Але в результаті їх діяльності утворюються вже метан, аміак, сірководень. фосфін. Вода набуває гнильний запах. Гине риба та інші мешканці водойм.
Розробка і рішення цих проблем можливе лише на основі фундаментального вивчення водних екосистем, спостереження за показниками стану водного середовища і за популяціями водних організмів (видовий склад, розподіл, розмноження, харчування, зростання).
3-й питання: Вкажіть основні види забруднення морських і прісних вод?
(Залучити схему процесів розподілу і руйнування нафти)
Приблизний відповідь:
- нафтою і нафтопродуктами;
- стічними водами промислових підприємств (в яких міститься, в тому числі солі важких металів);
- стічними водами підприємств комунального і сільського господарства;
- залишками добрив і отрутохімікатів, що вимиваються з грунту;
- поверхнево-активні речовини (в тому числі і синтетичні миючі засоби);
- потепління;
- Забруднення є наслідком неорганізованого відпочинку населення, в тому числі безконтрольного використання маломірного самохідного флоту.
Резюме вчителя:
У 1969 році знаменитий мандрівник Тур Хейєрдал і його товариші вирушили в плавання на папірусному човні «Ра». Їхній шлях лежав через Атлантичний океан. Те, що вони побачили в океані, вразило їх. Хейєрдал пише: «Ми обганяли пластикові посудини, вироби з нейлону, порожні пляшки, консервні банки, але особливо кидався в очі мазут. До самого обрію поверхню моря осквернили чорні грудки мазуту з шпилькову головку, з горошину, навіть з картоплину ».
З часу цієї подорожі пройшло 35 років, але забруднення океану не зменшилася, а тільки посилилося. Від забруднення страждають живі істоти, що живуть в океані. Відомі випадки, коли морські черепахи проковтували плаваючі у воді поліетиленові пакети, приймаючи їх за медуз, і гинули.
Водойми забруднюються стічними водами промислових і комунальних підприємств, при заготівлі, обробці і сплаві і лісоматеріалів, водами шахт, рудників, нафтопромислів, викидами водного, залізничного та автомобільного транспорту.
Широке застосування синтетичних миючих засобів в побуті та промисловості призводить до збільшення їх концентрації в стічних водах. Синтетичні миючі засоби практично не віддаляються очисними спорудами, тому вони дуже часто потрапляють у водойми. А звідти в водопровідну трубу.
Небезпечними забруднювачами водойм є солі важких металів - свинцю, заліза, міді, ртуті. Іони важких металів спочатку поглинають водні рослини. Далі по ланцюжках харчування вони надходять до рослиноїдних тварин, а потім до хижаків. Іноді концентрація цих металів в тілі риб в десятки і сотні разів перевищує вихідну концентрацію їх у водоймі.
(Повідомлення учня.) Тема: «Геохимическая характеристика басейну озер Росії (озеро Байкал.)»
Озеро Байкал - це безсумнівно унікальне творіння природи, по запасам прісної води - це 20% світових запасів. Вода виключно прозора, в ній мешкає 1200 видів тварин і 600 видів рослин. 65% від тваринного і рослинного світу становлять організми ендеміки, які проживають тільки в даній місцевості-омуль, харіус, таймень та інші. (Демонструються фотографії риб). За роки Радянської влади по Байкалу було прийнято 13 постанов.
Причини погіршення екологічного стану-целюлозно паперовий комбінат, в 100 км вище озера зараз побудований вже другий.
За 30 років існування цих комбінатів ГДК змінилося 6 разів (в бік збільшення). Унікальною чистоті і прозорості сприяє рак епішура. Їх було багато. Комбінати сприяли загибелі цього рачка. Через забруднення цієї водойми цінні риби-омуль, таймень зменшили свою масу в 2 рази, а важили спочатку 25-30 кг. Вживаються заходи, але порушену екологію в первозданному вигляді ніколи не повернеш. При скиданні 1 м3 стічних вод потрібно 7-14 кратне їх розбавлення.
(Повідомлення учня.) Тема: «Місцеві проблеми раціонального використання і охорони водних ресурсів».
Озеро Ханка - це ще одне унікальне творіння природи.
З 1980-х років озеро є об'єктом пильного спостереження в зв'язку з ряду екологічних проблем, що виникли в його басейні. Чи не залишило без уваги і геохімічний стан стан озера. В результаті цих досліджень було встановлено рівні вмісту окремих компонентів в оз. Ханка і живлять його річках (в озеро впадає 19 річок, а 1 річка Сунгача випадає). Їх зміна в часі, накопичення отрутохімікатів в товарних зразках риб (сазан, карась, товстолоб, верхогляд)
Каламутність озерних вод, як правило вище, ніж в водотоках, що живлять озеро. Це пов'язано зі значним зносом твердих речовин з водозборів (багато в чому за рахунок розораності території) і активним перемішуванням водної товщі завдяки невеликій глибині озера, що не сприяє активному осадження суспензії в осаду.
Основною проблемою оз.Ханка і прибережних екосистем - є хімічне забруднення, рівень якого настільки високий, що, згідно з Екологічної програми Приморського краю (1990 р), Приханкайская низовина є зоною екологічної кризи. Виникнення кризової ситуації викликано нераціональною господарською діяльністю в регіоні, і, в першу чергу, екстенсивним розвитком зони рисосіяння з масованим використанням високотоксичних отрутохімікатів.
Використовуючи дані Приморської крайової станції захисту рослин, можна розрахувати, що в 80-і роки в басейні оз.Ханка щорічно в середньому вносилося понад 1,2 тис. Т гербіцидів, а за даними Проектно-вишукувальної станції хімізації Приморського крайагропрома, в той же період в рік в середньому вносилося понад 40 тис. т добрив, причому безпосередньо у водойми за період з 1981 по 1985 рр. було винесено 73 тис. т азотних, 0,35 тис, т фосфорних і 4,74 тис. т калійних добрив.
Крім того, токсичні речовини в значній кількості потрапляють в оз.Ханка з промисловими і побутовими стоками г.Спасска-Далекий і інших населених пунктів, розташованих на Приханкайской низовини, в зв'язку з чим в Ханке і впадають в неї річках протягом всього року спостерігається значне перевищення ГДК різних хімічних забруднювачів (табл.1).
Таблиця 1
Деякі показники хімічного забруднення водного басейну оз.Ханка за матеріалами ДВНІІГМІ:
«Екологічний бюлетень стану природного середовища Приморського краю за 1992 рік"
Назва водоймМісяцьЗагрязнительПеревищення ГДКоз. Ханка січень-грудень іони заліза 10-30 оз. Ханка жовтня феноли 42 р. Спассовка р. Кулішівка червень, серпень січень-лютий амонійний азот 10-20 р.Сунгач р. Спассовка вересень, жовтень іони міді 31-98 р. Спассовка р. Кулішівка липня іони заліза 10-27 р.Спассовка р. Кулішівка квітня нітритний азот 14-16
Вирішити проблему забруднень водного басейну можна лише спільними зусиллями районних і крайового комітетів охорони природи, адміністрацій районів і краю та інших відповідальних за це організацій.
4-е питання: Вкажіть Заходи з охорони водних ресурсів?
- збереження і більш ефективне використання (економія на виробництві та в побуті);
- очищення стічних вод;
- розробка нових технологій, що забезпечують максимальну утилізацію та знезараження промислових відходів;
- припинення скидання неочищених стічних вод на основі вдосконалення технологій (застосування безводних технологічних процесів, водооборотних циклів);
- використання нових водосберегающих методів іригації (дощувальні установки, крапельне зрошення - мікроіррігація);
- створення водоохоронних зон, прилеглих до акваторій; - посадка в прибережній смузі річок деревно-чагарникової рослинності.
Місцеві проблеми раціонального використання і охорони водних ресурсів
Повідомлення учня:
Водойми забруднюються стічними водами промислових і комунальних підприємств, при заготівлі, обробці і сплаві лісоматеріалів, водами шахт, рудників, нафтопромислів, викидами водного, залізничного та автомобільного транспорту.
Широке застосування синтетичних миючих засобів в побуті та промисловості призводить до збільшення їх концентрації в стічних водах. Синтетичні миючі засоби практично не віддаляються
очисними спорудами, тому вони дуже часто потрапляють у водойми. А звідти в водопровідну трубу.
Небезпечними забруднювачами водойм є солі важких металів-свинцю, заліза, міді, ртуті. Іони важких металів спочатку поглинають водні рослини. Далі по ланцюжках харчування вони надходять до рослиноїдних тварин, а потім до хижаків. Іноді концентрація цих металів в тілі риб в десятки і сотні разів перевищує вихідну концентрацію їх у водоймі.
Кілька сот мешканців прісних водойм дуже чутливі до присутності у воді органічних речовин і тому служать індикаторами благополуччя водних екосистем. Встановлено, що деякі водні безхребетні здатні накопичувати велику кількість радіоактивних елементів і отрутохімікатів, тому їх використовують як індикатори забруднення природного середовища.
Природна вода має здатність до самоочищення під впливом природних факторів: сонячного світла, атмосферних газів, життєдіяльності організмів - бактерій, грибів, зелених рослин, тварин. У процесі самоочищення при багаторазовому розведенні стоків чистою водою в річці через 24 години залишається близько 50 центів бактерій, а через 36 годин - тільки 0,5 відсотка.
При сильному забрудненні самоочищення води не відбувається через загибель організмів і порушення природних біологічних процесів. Тому в залежності від ступеня і характеру забруднення застосовують спеціальні методи очищення стічних вод: механічні, хімічні, біологічні.
В очищенні вод важливе місце займає використання деяких рослин і тварин, які є живими фільтрами. Наприклад, рослина водний гіацинт поглинає отруйні речовини, що використовуються людиною для боротьби зі шкідливими комахами. Камиш очищає воду від хвороботворних бактерій, надлишок солей, відходів нафти. Добре очищає воду осока, рогіз, хвощ болотний, хлорелла.
Тварини-фільтри (Беззубка, перловица) проганяють через себе за добу 30 літрів води. Фільтрують воду і невеликі рачки, живу щие на поверхні водойм. Один рак здатний відфільтрувати до півтора літрів води на добу.
Висновок: «Закон про охорону природи» забороняє спускати у водойми забруднену воду, вирубувати ліси навколо водойм, захаращувати берега сміттям. Крім того, якщо ми будемо забирати у природи дуже багато води, то наші водойми обміліють, і можуть зовсім зникнути. Тому то, треба не тільки берегти воду від забруднення, а й економно витрачати.
СТИХ «Ханка»
Здається морем - краю не видно ...
Ті ж чайки, той же пісок.
І навіть трохи за «Тихий» прикро -
Набагато тепліше, берег також високий.
А хмари, ні з чим не порівнянні,
Нависли низько - рукою дістати.
Візерунок намалюють і, вітром гнані,
Знову полетять кудись назад.
Море - озеро, озеро - море,
Яка різниця, та ж хвиля.
Тут навіть красуні «Аврорі»
Цілком прийнятна глибина.
Тут нині військово-морські сили
Зберігають спокій російських кордонів.
Колись вихори ворожі вили
Давно, але немає безіменних осіб.
Земля Ханкайская пам'ятає історію,
Тут обелісків не перелічити.
І над полями, і над акваторією
Салютам переможним у віках свистіти.
Промчать роки і наші діти
Тут будуть господарями, а поки
Живемо і працюємо - ми відповідаємо
За землю, за Ханку і за хмари ...
3.04.2011
Е питання: Вкажіть значення прісної води для людини?Е питання: Вкажіть причини дефіциту прісної води?
Й питання: Вкажіть основні види забруднення морських і прісних вод?
Е питання: Вкажіть Заходи з охорони водних ресурсів?
Причини дефіциту прісної води?
Хіба це тільки та безбарвна рідина, що налита в графин?
Що може бути краще її?
Е питання: Вкажіть причини дефіциту прісної води?
Й питання: Вкажіть основні види забруднення морських і прісних вод?
Е питання: Вкажіть Заходи з охорони водних ресурсів?