• Главная <
 • Галерея
 • Карта сайта
 • Наши контакты
 • Обратная связь

Професійні захворювання | список професій, як оформити

 1. Професійні захворювання - визначення і види
 2. Профзахворювання - список професій в Росії
 3. Скачайте зразки потрібних документів, які підготували для вас наші експерти:
 4. Як оформити профзахворювання
 5. Профзахворювання: з чого почати розслідування
 6. Оформлення профзахворювання після звільнення
 7. Які виплати від організації повинні проводитися за профзахворювання
 8. Як оформити регрес по профзаболеванию

Статистика показує стійке зниження кількості профзахворювань в Росії, але ця проблема залишається актуальною і вимагає пильної уваги лікарів, самих працівників, керівників підприємств і фахівців служби охорони праці. У цій статті ми розповімо про профзахворювання докладно.

Зі статті ви дізнаєтесь:

Професійні захворювання - визначення і види

Професійне захворювання - це наслідок впливу на здоров'я одного або декількох шкідливих виробничих факторів, в результаті якого виникає тимчасова або стійка непрацездатність.

Профзахворювання можна розділити на дві великі групи: гострі і хронічні. Гострі, як зрозуміло з назви, проявляються після того, як на співробітника протягом короткого періоду часу (іноді досить однієї робочої зміни) вплинув небезпечний фактор.

Хронічні захворювання виникають від тривалого впливу. Найчастіше це викликано тим, що на підприємстві використовуються застарілі (або не відповідають санітарно-гігієнічним вимогам) технології, обладнання, інструменти, вентиляційні системи і т.д. Недостатня кількість або повна відсутність ЗІЗ також може привести до розвитку хронічних хвороб, але ця причина зустрічається рідше.

Профзахворювання - список професій в Росії

Повний перелік профзахворювань затверджений Наказом Міністерства охорони здоров'я Росії від 27.04.2012 № 417н . У нього входить понад 100 хвороб, вказані їх коди згідно з Міжнародною класифікацією хвороб (МКБ-10).

Завантажити Перелік >>>

Визнати захворювання професійним і оформити документи для нарахування виплат співробітникові від організації можна тільки в разі, якщо хвороба входить до Списку профзахворювань.

Перелік шкідливих факторів, які можуть призвести до того чи іншого захворювання, і їх ГДК наведені в керівництві «Р 2.2.2006-05. 2.2. Гігієна праці. Посібник з гігієнічної оцінки факторів робочого середовища і трудового процесу. Критерії та класифікація умов праці », затвердженому Головним державним санітарним лікарем РФ 29 липня 2005 року.

Усе шкідливі і небезпечні фактори (ВОПФ) діляться на 4 типи: фізичні, хімічні, біологічні та трудового процесу. Зрозуміло, що температура, вологість, електричні і магнітні поля, всілякі аерозолі - це «фізика», до «хімії» відносяться різноманітні препарати, до «біології» - патогенні мікроорганізми, суперечки, бактеріальні зараження і т.п.

Наявність ВОПФ на робочих місцях визначається за результатами спеціальної оцінки умов праці. В цьому випадку працівники мають право на встановлені законом пільги та компенсації. У Росії законодавчо прийняті два списки професій з шкідливими умовами праці. Детальніше дізнатися про них ви можете в статті >>>

Детальніше дізнатися про них  ви можете в статті >>>

Тетяна Чиркина - Головний редактор сайту Trudohrana.ru

Скачайте зразки потрібних документів, які підготували для вас наші експерти:

Найчастіше профзахворювання виявляється або в ході медогляду на підприємстві , Або при раптовому погіршенні самопочуття працівника і зверненні його до лікувального закладу. У будь-якому випадку, якщо лікар припускає зв'язок між виробництвом і скаргами пацієнта, він зобов'язаний оформити повідомлення про попередній діагноз.

Повідомлення в разі гострого профзахворювання надсилається протягом 24 годин одночасно роботодавцю і в центр державного санітарно-епідеміологічного нагляду (ЦГСЕН). Для хронічних випадків передбачений термін в 3 дня.

Молоко за шкідливість: видати або замінити

Повідомлення служить «сигналом» для початку роботи профпатологів в спеціалізованому центрі (поліклініці, відділі медцентру і т.д.), які обстежують хворого, зроблять всі необхідні аналізи і процедури. Саме в їх компетенції знаходиться оформлення заключного, підсумкового діагнозу. Особливо складні випадки розслідуються Центром професійної патології МОЗ РФ .

Як оформити профзахворювання

Формального або «масового» підходу до профзахворювань не може бути, кожен випадок розслідується індивідуально. Закон встановлює певний порядок розслідування хвороб, з ним можна ознайомитися в «Положенні про розслідування та облік професійних захворювань», затвердженим Постановою Уряду РФ від 15.12.2000 р № 967 .

Гострі отруєння на виробництві розглядаються як нещасний випадок, а не як профзахворювання.

Профзахворювання: з чого почати розслідування

Як тільки ЦГСЕН отримує повідомлення про попередній діагноз профзахворювання, починається робота по встановленню заключного діагнозу. Працівники ЦГСЕН аналізують обставини захворювання, оформляють характеристику умов праці і передають відомості до лікувального закладу.

Роботодавець має право на свою думку з приводу умов праці. Якщо воно розходиться з думкою лікарів, необхідно оформити письмово свої заперечення і передати в ЦГСЕН.

Далі ставиться заключний діагноз. Після цього роботодавець зобов'язаний в термін до 10 днів розслідувати подію . Необхідно створити комісію і надати їй всю документацію, причому експертизи проводяться за рахунок підприємства.

До комісії входять:

 • Головний лікар ЦГСЕН - як голова.
 • Представники підприємства і профспілки.
 • Спеціаліст з ОП.
 • Лікар.

Підсумком роботи комісії є акт про розслідування профзахворювання. Зверніть увагу, що в ньому можна врахувати той факт, що працівник порушував вимоги ВІД на підприємстві (вказується у відсотках). Після цього випускається розпорядження про заходи щодо попередження нових випадків профзахворювань .

Бланк акту про випадок професійного захворювання

Завантажити бланк >>>

Термін зберігання акта становить 75 років, він оформляється в 5 примірниках (для роботодавця, потерпілого співробітника, ФСС, ЦСГЕН і медичного закладу).

Оформлення профзахворювання після звільнення

Абсолютно неважливо, де працює людина на момент виявлення профзахворювання. При аналізі його документів буде вивчена санітарно-гігієнічна характеристика всіх місць роботи, щоб знайти небезпечні чинники, що призвели до погіршення самопочуття. Обов'язок з розслідування профзахворювання покладається саме на того роботодавця, на чиєму підприємстві визначені небезпечні умови праці, асоційовані з профзахворюванням (Постанова Уряду РФ від 15.12.2000 № 96).

Термінів давності для профзахворювань не встановлено, розслідування може початися в будь-який момент, так як багато чинників «проявляють» своє згубну дію не відразу, а через деякий час, іноді роки.

Які виплати від організації повинні проводитися за профзахворювання

Будь-які виплати можуть здійснюватися тільки після того, як попередній діагноз підтверджується заключним і доведено, що саме шкідливий фактор вплинув на працездатність. В такому випадку настає дія Федерального закону №125-ФЗ «Про обов'язкове соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань» (ст. 3), тобто це страховий випадок.

Виплати по ньому, в залежності від ситуації, можуть бути як одноразовими, так і щомісячними. Останні використовуються в разі тривалої втрати працездатності.

У виплатах враховуються посібники, видані з тимчасової непрацездатності або у зв'язку з вагітністю та пологами, а також районні коефіцієнти і процентні надбавки. При цьому для обчислення використовується сума до утримання обов'язкових податків і зборів.

4 професійно обумовлених захворювання офісного працівника: дізнайтеся, як їм запобігти

Крім того, працівник має право вимагати компенсацію не тільки від ФСС, а й - через суд - від безпосередньо роботодавця як заподіяла шкоду ( ст. 1 085 Цивільного кодексу ). Важливо, що розмір цієї виплати не може бути зменшений на суму вже призначених пенсій та допомог. При розрахунку компенсації слід враховувати не тільки прямі і непрямі витрати, пов'язані з хворобою, а й моральну шкоду.

Якщо профзахворювання спричинило смерть співробітника, роботодавець зобов'язаний відшкодувати пов'язані з цим витрати ( ст. 184 ТК РФ ).

Як оформити регрес по профзаболеванию

Щомісячні компенсаційні виплати за втрату працездатності, пов'язаної з профзахворюванням, називають регресом. Найчастіше цей термін використовується на підприємствах гірничодобувної сфери, небезпечної для життя і здоров'я по суті своїй діяльності. Розмір нарахувань буде безпосередньо пов'язаний з тим, яка частка працездатності втрачена (це вимірюється в процентному співвідношенні), і тим, який середньомісячний заробіток отримувала людина до хвороби.

згідно Федеральним законом від 24.11.1995г. №181-ФЗ «Про соціальний захист інвалідів в Російській Федерації» (ст. 8), для оформлення регресу необхідно звернутися в медико-соціальну експертну комісію (МСЕК), яка функціонує як частина органів соцзахисту.

 • Готові рішення згідно з чинним законодавством
 • Більше 3 000 заповнених шаблонів
 • Можливість задати питання в експертну підтримку

Туди необхідно подати наступний перелік документів:

 • Трудова книжка (її копія).
 • Амбулаторна карта (і інші медичні документи) - копії. Важливо, щоб в них містилися відомості про анамнез (перенесені раніше захворювання) і інформація про пройдені раніше медогляди, як планових, так і позапланових.
 • Дані про умови праці на всіх попередніх місцях роботи.
 • Акт про розслідування конкретного випадку профзахворювання. Він видається на підприємстві.
 • Направлення на огляд, видане лікарем.

► Як підготувати характеристику УТ для МСЕ - читайте >>>

Далі МСЕК, досліджуючи документи, робить висновки про відсоткової втрати працездатності - може бути від 10 до 100% (повна втрата). Регламент проведення експертизи прописаний в Постанові Уряду РФ від 16.10.2000 р № 789 .

Заключним дією служить візування акта: ставиться печатка організації, яка проводить МСЕ, і особисті підписи всіх експертів. Далі виписки з акта відправляються керівнику підприємства, на якому виявлено профзахворювання і в органи ФСС.

Новости